bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Göz Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 22-04-2011, 07:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Göz Enfeksiyonu tedavisi
Göz iltihaplanması tedavisi


Sebepleri:
* Toz duman aşırı sıcak vücuttaki sıvılardan birinin göze hücum etmesi
* Herhangi bir darbe vs. gibi şeylerdir.

Zararlı Şeylerden Perhiz:
* Temizliğe son derece dikkat etmek
* Toz duman ve şiddetli fırtınadan; fazla ışıktan kara bakmaktan aşırı beyaz şeylere bakmaktan bir şeye aşırı derecede göz dikip bakmaktan aşırı cinsel temasta bulunmaktan aşın derece tatlı şeyler yemekten çok yemekten özellikle akşam yemeklerden ve ağır şerbetlerden; iltihaplı göze zararlı olan pırasa soğan sarımsak pazı mercimek tuzlu ve sirke gibi ekşi şeylerden sakınmak lazımdır. Fazla uyku fazla uykusuzluk ve kabızlıktan da sakınmalıdır. Ancak vücuda hararet vermeyen basit gıdalar alınmalıdır. .* Bazan da göze vurulma veya kişinin aşın dövülmesi sonucu gözü kan bürüyüp kıpkızıl olur. Hemen kaybolmayıp bir zaman devam eder. Elbisenin boya ile boyandığı gibi göz kırmızıya boyanmış olur.
Ek olarak Sema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Yıldırım'ın aşağıdaki yazısını okumanızı tavsite ederim.


Her yıl doktora giden 50 kişiden bir Konjonktivitten yakınmaktadır. Konjonktivitten gözün beyaz tabakasının iltihaplanması olarak bilinir. Konjonktivite bakteriler virüsler ya da alerji sebep olmaktadır. Bakterilerin sebep olduğu Konjonktivite genellikle kirli eller ve ortak kullanılan havlular sebep olurken virüsün sebep olduğu iltihaplanma ise soğuk algınlığı ya da çocukluk dönemi virüs hastalıkları ile ilişkili olarak ortaya çıkıyor. Alerjik Konjonktivit ise kozmetik ürünler polenler ve kontakt lenslerden olabiliyor.


Konjonktivitin en belirgin özelliğinin gözlerin kızarması olduğunu söyleyen Sema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aydın Yıldırım göz yaşarması göz kapaklarının sabahları yaşarması ve göz akı tabakasının şişmesi en önemli belirtiler. Göz kapaklarında yanma yapışma ve de çapak oluşabilir Virüslerin sebep olduğu enfeksiyon sadece bir gözde rahatsızlığa sebep olabileceği gibi ikisinde de rahatsızlıklara sebep olabilir dedi.

Gözlerin temizliği çok önemli

Tedavinin en önemli ayağını temizlik oluşturuyor. Yüz için kullanılan tüm havluların yüksek ısıda yıkanması Konjonktiviti olan kişinin havlularının asla kullanılmaması tavsiye ediliyor. Gözlerin kesinlikle ovuşturulamaması gerekiyor aksi takdirde iltihabın diğer göze de bulaşması mümkün. Uzmanlar göz kapaklarındaki herhangi bir akıntı ya da çapağın ılık su ile yıkanması gerektiğini söylüyor.

Başkasının makyaj malzemelerini kullanmayın

Göz makyajı için kullanılan makyaj malzemelerinin de göz enfeksiyonlarına davetiye çıkardığını söyleyen Dr. Aydın Yıldırım asla bir başkasının makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerektiğini söyledi. Konjonktivit olan bayanların da tüm makyaj malzemelerini atmalarını ve enfeksiyon geçtikten sonra yenilerini alıp kullanmalarını tavsiye etti.

Kontakt lens kullananların göz temizliği konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu kişiler Konjonktivit geçiriyorsa lens takmayı bırakmalıdır.

Bakteriyel konjonktiviti olan çocukları tedaviye başlayana kadar kreşe ya da okula göndermemekte yarar var. Viral konjonktiviti olan çocuklar genellikle bir kaç gün boyunca hastalığı bulaştırabiliyor. Çocuğunuzun diğer çocuklarla yakın temas içine girmesine engel olmaya çalışın.
Konjonktivitin tedavisi iltihaplanmaya sebep olan etkenin teşhisi ile mümkün oluyor. Konjonktivit şayet alerjik etkenler sebep oluyorsa alerjiye karşı damlamalar kullanılırken bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmaya karşı antibiyotik ilaçlar öneriliyor. Konjonktivite virüsler sebep oluyorsa buna karşı immün sistemini kuvvetlendirici doğal ilaçlar kullanmakta yarar var.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 09-11-2012, 11:59   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

böyle bilgilerle insanları zor duruma soktuğunuzun farkındamısıznız...bu rahatsızlığın ilaçları var çözümü var yapılması gereken hemen doktora gitmektir göz bu göz sana kalan şaşı kalır...


 

Alt 06-02-2013, 06:10   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

muhakkak bu belirtilenlerinde yapılması gerekir ama öncelik doktor tavsiyesidir.. yine teşekkür ederiz.


 
Alt 23-09-2013, 03:09   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Sitemize yorum yapan kullanıcıların uyarılarına dikkat ederek ilk mesajı düzenleme gereği duydum. Umarım tartışma yaratan durum ortadan kalkmıştır. Şüphesiz ki her türlü sağlık sorununda öncelikli olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-09-2013, 03:12   #5 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Göz Enfeksiyonu

Göz yüzeyini kaplayan tabakanın iltihaplanmasıyla ‘konjunktivit’ denilen hastalık ortaya çıkıyor.

Göz enfeksiyonlarının belirtileri

- Gözlerde kızarma
- Sulanma
- Yanma ve batma hissi
- Kirpik dibinde salgılar birikmesi
- Kirpikler birbirine yapması

Konjunktivit bulaşıcı bir hastalık. Özellikle bazı virüslerle bulaşan konjunktivit salgınlara neden oluyor. Hastalığın tanısı hastanın ayrıntılı hikayesinin alınması ve göz muayenesi ile konuluyor. Bazen nedeni açığa çıkartmak için ek testler yapmak gerekebiliyor.

Göz enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

- Eğer bakterilerin neden olduğu bir konjunktivit var ise antibiotikli damlalar ve merhemler veriliyor.
- Viral konjunktivitler antibiotiklere cevap vermez. Klinik seyrine göre şikayetleri hafifletici çeşitli tedaviler uygulanıyor.
- Alerjik konjunktivitlerde ise alerji önleyici ve giderici damlalar ve soğuk kompres öneriliyor.

Tedaviye rağmen tekrarlıyor mu?

Tedavi erken kesilmiş ise tekrarlayabilir. Alerjik veya toksik etkene tekrar maruz kaldığımızda konjunktivit tekrar edebilir. Konjunktivite neden olan birçok virüs ve bakteri vardır ve bunlar sürekli değişim içindedir. Hastalık yapabilecek yeni virüsler ve bakterilerle karşılaştığımızda konjunktivit tekrar edebilir.

Tekrar oluşmaması için nelere dikkat etmek gerekiyor?

- Konjunktiviti önlemede en etkili yöntem el yıkamaktır.
- Eğer gözlerimizde zaten bir enfeksiyon var ise elimizi gözümüze veya çevresine dokundurduğumuzda hemen yıkamalıyız.
- Bulaşıcı konjunktivite neden olan bakteri ve virüsler göz yaşında bol miktarda bulunur ve bu salgılarla diğer insanlara bulaşır.
- Eğer kontakt lens kullanıyorsak el yıkamak daha da önem kazanır. Lenslerimizi kuralına uygun şekilde lens solusyonlarında dezenfekte etmeli önerilen sürelerde yenilemeli ve asla lensle duşa havuza veya denize girmemeliyiz.
- Alerjik bir konjunktivitimiz varsa allerjik maddenin göze temasını önlemek koruyucu gözlükler takmak ve allerji önleyici damlaları kullanmak da konjunktivit tekrarlarını azaltabilir.

Gözdeki kırmızılık her zaman konjunktivit olduğunu mu gösterir?

Sadece alerjik ve viral konjunktivitlerde göz kızarmaz başka nedenler de olabilir. Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sonucu sık sık gözde akıntı kızarma çapaklanma olabilir. Veya göze kaçan bir yabancı cisim gözün yüzeyinin çizilmesi kronik kirpik dibi enfeksiyonları kontakt lenslere ait problemler göz içi enfeksiyonları göz tansiyonunun yükselmesi nadiren göz içi tümörleri ve şu anda aklımıza gelmeyen bir çok neden göz kızarmasına sulanmasına neden olabilir.

kaynak: Acıbadem Kocaeli Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Feray Koç


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 23-09-2013, 03:15   #6 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Apsenin ortasında bulunan kirpiğin çıkartılması ve steril bir pamukla göz kapaklarının üzerine sıcak kompres yapılması faydalı olur. Ancak enfeksiyonun yayılma tehlikesi göstermesi durumunda doktora danışmak daha faydalı olur. Kesinlikle sıkılarak patlatma denenmemelidir.
  • Bir cezve suyun içine bir çay kaşığı rendelenerek elde edilmiş olan tatar akça ağacının dalı ve ince kıyılmış bir çay kaşığı ağacın yaprağı kaynatıldıktan sonra sıcak olarak steril pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine kompres yapılır. ve soğudukça tekrarlanır.

  • Bir diş sarımsağın sıkılmasıyla elde edilecek olan bir damla sarımsak suyu absenin tam ortasına damlatılır.

  • Su dolu olan orta boy bir cezvenin içine bir çay kaşığı peygamber çiçeği ve sinirli yaprak otu yarım çay kaşığı sarı yonca katılıp kaynatıldıktan sonra kısa bir süre demlenmesi beklenip steril pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine sıcak kompres yapılır ve soğudukça tekrarlanır.

  • Bir fincan kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı nişasta unu katılıp iyice karıştırıldıktan sonra oluşan lapayı steril bir pamuğun üzerine koyup göz kapaklarının üzerine sıcak kompres yapılır.

  • Su dolu olan orta boy bir cezvenin içine bir tutam kırmızı gül yaprağı katılıp kaynatıldıktan sonra steril bir pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine sıcak olarak kompres yapılır ve soğudukça takrarlanır.

  • Bir fincan kaynar suyun içine papatya çiçeği konulup kısa bir süre beklendikten sonra steril bir pamuk yardımıyla göz kapaklarının üzerine kompres yapılırve soğudukça takrarlanır.

  • Hafif bir antiseptik olan asitborikbir fincan sıcak suya bir çay kaşığı katılıp kısa bir süre beklendikten sonra sıcak olarak göz kapaklarının üzerine kompres yapılır.

  • Bir miktar ceviz yaprağı kaynatılıp bir müddet dinlendirilmesinin ardından tekrar ısıtılarak sıcak olarak göz kapaklarının üzerine kompres yapılır ve soğudukça tekrarlanır.

  • Bir su bardağı suyun içine bir silme tatlı kaşığı karbonat katılıp karıştırıldıktan sonra göz kapaklarına banyo yaptırılır.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-06-2014, 10:14   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Katılıyorum


 
Alt 25-07-2014, 05:39   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Benim gözlerim çok kaşınıyor ve devamlı içinden ip gibi çapak uzuyor. Bu bebeklikten beri var şimdi 16 yaşındayım defalarca doktora gittik damla verdi gözlük verdi kullandık bıraktık ama fayda etmedi şu an bile bunları yazarken gözlerim acıyor ve gözümün önüne perde gibi çapak oluşuyor. Bunun geçmesi için ne yapmalıyım devamlı elim gözümün içinde gözümü oyuyorum çapağı çıkarmaya çalışıyorum yanıyor kızarıyor ama çapağı çıkarana kadar bırakmıyorum çıkarıyorum sonra ekimlerine gözümün içine sürüyorum be elime çapak geliyo bunlar nasıl geçer hergün gözümü oymaktan bıktım kör olmaktan korkuyorum :( şimdiden teşekkür ederim


 
Alt 13-02-2015, 08:58   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Canm öncelikle gözünle oynamayı bırakmalısın ve bol bol havuç suyu içmelisin.Havuç gözleri temizler ve sarılığı yok eder.


 
Alt 14-02-2015, 09:17   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Misafir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim gözlerim çok kaşınıyor ve devamlı içinden ip gibi çapak uzuyor. Bu bebeklikten beri var şimdi 16 yaşındayım defalarca doktora gittik damla verdi gözlük verdi kullandık bıraktık ama fayda etmedi şu an bile bunları yazarken gözlerim acıyor ve gözümün önüne perde gibi çapak oluşuyor. Bunun geçmesi için ne yapmalıyım devamlı elim gözümün içinde gözümü oyuyorum çapağı çıkarmaya çalışıyorum yanıyor kızarıyor ama çapağı çıkarana kadar bırakmıyorum çıkarıyorum sonra ekimlerine gözümün içine sürüyorum be elime çapak geliyo bunlar nasıl geçer hergün gözümü oymaktan bıktım kör olmaktan korkuyorum :( şimdiden teşekkür ederim
.
Hemen kadıköy eğitim araştırma hastanesindeki beşir sendilek adli göz doktoruna muayene olmalısın.çok basarili ve işinde ustalaşmış bir doktordur ben çok faydasını gördüm umarım sende gorursun


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer? konusu, Sağlığımız / Göz Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: göz enfeksiyonu, göz iltihabı, göz iltihabı nasıl geçer, göz iltihaplanması, göz enfeksiyonu nasıl geçer, gözde enfeksiyon, göz enfeksiyonları, göz enfeksiyonu kaç günde geçer, göz enfeksiyonu tedavisi, goz enfeksiyonu, goz iltihabi nasil gecer, göz iltihabı kaç günde geçer, gözde enfeksiyon belirtileri, göz iltihaplanması kaç günde geçer, göz enfeksiyonu belirtileri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Göz İltihabı Nasıl Geçer? elif Göz Hastalıkları 0 22-04-2011 07:06
Göz Üstündeki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer? elif Göz Hastalıkları 0 22-04-2011 06:57
Göz Nezlesi Nasıl Geçer? elif Göz Hastalıkları 0 22-04-2011 06:51
Baş Ağrısı Nasıl Geçer? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 08:12
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedaci Edilir? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 01:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats