Bakimliyiz.Com

-   Göz Hastalıkları (http://www.bakimliyiz.com/goz-hastaliklari/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Kontakt lenslerle ilgili sıkça sorulan sorular (http://www.bakimliyiz.com/goz-hastaliklari/76926-kontakt-lenslerle-ilgili-sikca-sorulan-sorular.html)

elif 22-04-2011 08:00

Kontakt lenslerle ilgili sıkça sorulan sorular
 
Kontakt lenslerle ilgili sıkça sorulan sorular

Kontakt lens hakkında bilinmeyenler, Kontakt Lens hakkında sorular, Kontakt lensle ilgili merak edilenler

Soru: Her iki gözümde de 0,50 derece miyop var, kontakt lens takmak istiyorum, gerekli mi ?
Cevap: Hayır, gereksiz. Düşük dereceli görme kusurlarında gerektiğinde kullanmak üzere gözlük bulundurmak daha pratik olacaktır.
Soru: Her iki gözümde de 7.00 derecelik miyopi mevcut kontakt lens kullanabilir miyim ? Bana ne faydası olur ?
Cevap: Yüksek dereceli görme kusurlarında kontakt lens kullanmakla öncelikle optik yönden bazı avantajlar kazanılır. Örneğin gözlük camlarında olan görüntünün büyümesi veya küçülmesi gibi optik kusurlar ortadan kalkar, görme keskinliği gözlüğe oranla daha artabilir. Kalın gözlük camlarının verdiği rahatsız edici ağırlık hissi, gözlük çerçevesinin kulağa, buruna yaptığı rahatsızlıklar ortadan kalkar.
Soru: Bir gözümde 2 derece, diğer gözümde 6 derecelik miyop var, gözlükle rahat edemiyorum, kontakt lens kullanabilir miyim ?
Cevap: Tabii, kontakt lens kullanımının en gerekli olduğu durum iki göz arasındaki numara farkının iki numarayı aştığı durumlardır. Bu halde gözlük takmak zor olacaktır, iki gözde oluşan görüntüler farklı büyüklüklerde olacağından bu kişiler gözlükle rahatsız olacaklardır. Kontakt lens takıldığında ise böyle bir durum oluşmaz.
Soru: Kontakt lens kullanırsam gözümün numarası değişir mi ?
Cevap: Hayır, kontakt lens gözlük yerine kullanılan daha iyi görmeyi sağlayan yardımcı bir optik araçtır. Tedavi edici bir özelliği yoktur.
Soru: Kontakt lensleri uykuda da takabilir miyim ?
Cevap: Sert kontakt lenslerin uyumadan önce çıkarılmaları gerekir.Yumuşak kontakt lenslerin yüksek su içerikli ve yüksek oksijen geçirgenliğine sahip tipleri uyku esnasında gözde kalabilirler.
Soru: Bir yumuşak lensin ömrü ne kadardır ?
Cevap: Ömrü 1-2 yıl olan yumuşak lensler olduğu gibi 1 ay kullanılıp atılan, hatta 1 gün kullanılıp atılan yumuşak lens çeşitleri de vardır.
Soru: Yumuşak lensler göze zarar verebilir mi ?
Cevap: Temizlik kurallarına uyulmazsa, lens kirli ellerle göze takılırsa, lens kutusunda bulunan sıvı kirli ise gözde enfeksiyon gelişebilecektir. Bu, basit bir enfeksiyon olabileceği gibi gözün saydam tabakasında (kornea) yara meydana getirebilecek derecede ciddi olabilir. Böyle bir yara zamanında ve yeterince tedavi edilmediğinde yerinde, görmeyi engelleyecek ve azaltacak beyaz lekeler oluşabilir.
Soru: Gözümde miyopla birlikte 2 numara astigmat da var, yumuşak lens takabilir miyim ?
Cevap: Astigmatı da düzelten torik (toric) yumuşak lens takabilirsiniz. Fakat bu lensler her zaman gözlük veya sert lenslerin sağladığı net görmeyi vermeyebilir. Bu yüzden önce torik yumuşak lenslerle bir deneme yapılır. Net görüş elde ediliyorsa hastaya bu lensler tavsiye edilir.
Soru: Kontakt lenslerin yıllarca kullanılmasıyla gözde bir zarar olur mu ?
Cevap: Evet, yapılan araştırma sonuçlarına göre hem sert, hem de yumuşak kontakt lenslerin yıllarca kullanılması ile gözde hücre düzeyinde bazı olumsuz değişiklikler gelişmektedir. Ancak bu değişiklikler lens kullanan kişinin hissedebileceği belirtilere veya görme bozukluğuna neden olmamaktadır.

Misafir 09-12-2011 10:26

sert kontakt lens renkli olur mu ? yüksek derecede

Misafir 05-01-2012 05:35

mrb benım sol lensımın uzerınde beyaz lekelr olusmus bunun sebebı nedır acaba yenı bır lens actım 2 gun sonra sadece sol lensım o sekılde beyaz lekeler olusuyor bunun sebebı ne olabılır acaba yardımcı olabılırmısınız?

Misafir 24-01-2013 04:37

Ben de aynı problemi yaşıyorum. Sağ len üzerinde beyaz lekeler oluşuyor. Bunun nedenini bilen yok mudu acaba?

Kayıtsız Üye 26-10-2016 02:42

Bende ayni sorunu yasiyorum cevap neden yok :(


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:23 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.