bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > TEKNİK & ELEKTRONİK > Grafik ve Photoshop

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-04-2011, 01:55   #1 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu

Photoshop Nedir ?

Photoshop grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı " şekillendirebileceğiniz " bir resim editörüdür.
Dijital ortamdaki herhangi bir sabit görüntüyle ilgili renk ayarlarını yapabileceğiniz dünyanın en popüler programıdır.
Elinizdeki fotografik metayla ilgili satürasyon Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kontrast Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ışık gibi görüntüdeki renklerin tüm özellikleri ile ilgilenebilmenizi sağlamaktadır.
Bu üstün özellikleri sayesinde bu alanda bir standart olmuştur. Basım yayın organları başta olmak üzere renk ve resimlerle uğraşan her alandaki kuruluş için Photoshop alanında tek ve değişilmez programlardan birisidir.

Niçin Photoshop KuLLanmaLıyız ?

İnternet Dünyasında milyonlarca tanıtım Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu siteler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu duyurular vs. birçok temeli tasarıma dayanan planlar veya projeler hazırlanmaktadır.
Bunların amacı insanların dikkatini çekmektir. Dikkat çekmek ise güzel bir tasarım ve insanları gözlerini kamaştıracak türden şekiller olmalıdır. Bunlar içinde günümüzde grafik tasarımlı programlar kullanılmaktadır.
Photoshop tam bunlar için hazırlanmıştır. Örneğin; bir banner veya logo tasarımı yapıyoruz.Normal paintle yaptığımız logo ile photoshopta hazırladığımız logo kesinlikle bir olamaz. Photoshop çok güzel sonuçlar verir. İşte bunun için kaliteli Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu şık Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu güzel Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımlar oluşturmak ve yayımlamak istiyorsak Photoshop vazgeçilemiyecek bir kaynaktır.
Fotoğrafçılık unsurları arasında en onemli programLarın başında geLir Nasılki fotoğraf çektirdikten sonra Ben rütüşlu istiyorum diyorsunuz işte o rütüş nasılmı oluyor işte bunun cevabı photoshop. Dünyada kullanım açısından en çok kullanıLan resim düzenLeme editörü olan photoshopun sunduğu bu faydalardan biz neden yaralanmayalaım dimi arkadaşLar.

Neden Photoshop ? Başka Program Yokmu Bunun gibi ?


Tabiki Photoshop gibi ProgramLar piyasada mevcut. Örnegin : CoreL Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Paint Shop Pro Vs... gibi.
Ancak bunların yanı sıra Photoshopun kullanımının daha kolay ve ozeLLikLerinin daha fazla olmasıyLa herkesin ilgisini çekmiştir. HayaL gücünüzü kuLLanarak Çok güzeL şeyLer ortaya çıkabilirsiz.
Bence Nedenmi Photoshop ? Çünkü Arkadasında ADOBe gibi Bir Firma oluğu için.


Unutmamamız gerekenler :

* Araç kutusu özelliklerinin bazılarının sağ alt köşelerinde ok () simgesi bulunmaktadır. Bu sembol Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu özelliğin birden fazla işlevi olduğunu göstermektedir. Özelliğin üzerine gelerek mouse’un sol tuşunu basılı tutarsanız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu diğer seçenekler de karşınıza çıkacaktır. Buradan istediğiniz seçimi yapabilirsiniz.

* Her farklı özellik seçildiğinde araç kutusunun hemen üst kısmında bulunan seçenek menüsü de değişmektedir. Yapacağınız işlemler sırasında bu menüde çok işimize yarayacaktır.

* İşlemlerimizin birçoğunu mouse’un sol tuşu ile yapacağımızı unutmayın.

1 - İşaret aracı (Rectangual Marquee TooL) : Resim üzerinde istediğimiz alanı seçmemizi sağlar. Kısa YoL tuşu (M)

Dört farklı seçenek sunar :

* Seçim işlemini yapabilmek için Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu özelliği seçili hale getirin. Mouse’un sol tuşunu basılı tutarak seçmek istediğiniz alanı tarayın.

1- Dörtgen İşaretleme Aracı (Rectangual Marquee TooL)
: Kare Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu dikdörtgen gibi şekil seçimleri yapabiliriz.

2- Elips Şekilli İşaretleyici Araç (eLipticaLL Marquee TooL) : Elips Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu daire gibi şekil seçimleri yapabiliriz.

* Mouse’un sol tuşuna resim üzerinde bir kez tıklayın.

3- Tek Sıra İşaretleme Aracı (singLe Row Marquee TooL)
: Tek sıra çizgi seçimleri yapabiliriz.

4- Tek Sütun İşaretleme Aracı (SingLe Columb Marquee TooL)
: Tek sütün çizgi seçimleri yapabiliriz.

İşaret Aracı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu keskin seçimler yapmanızı sağlar.

İPUCU : “Dörtgen İşaret Aracı” nı kullanırken ‘Shift’ tuşunu basılı tutarak seçim işleminizi gerçekleştirirseniz ‘kare’ şeklinde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu “Elips İşaret Aracı” nı kullanırken ‘Shift’ tuşunu basılı tutarak seçim işleminizi gerçekleştirirseniz daire şeklinde seçim alanı oluşturmuş olursunuz.


2 – Taşıma Aracı (Move TooL): Katmanları ya da seçili alanı taşımanızı sağlar. Özelliği seçtikten sonra mouse’un sol tuşu basılı tutularak katman istenilen yere taşınır. Kısa Yol Tuşu (V)

Resmin istediğiniz bir alanını seçin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sonra taşıma aracı özelliğini seçerek mouse ‘un sol tuşunu basılı tutarak alanı taşıyalım. Mesela arkadaşınızın gözünü seçin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu katmanı başka bir yere taşıyın ya da katmanı silin. Boşalan alana da bir koyun gözü kopyalayın. Nasıl Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu şimdiden yaratıcı fikirler kafanızda dolaşmaya başladı mı? Durun acele etmeyin daha öğreneceğimiz çok şey var!

3 – Kement Aracı (Lasso TooL) : Seçim işlemi yapar. İşaret Aracıyla aynı işlevi yürütür. Yalnız keskin seçimler yapmanıza gerek yok. Pikselleri bile tek tek seçebilirsiniz. Dağınık seçim yapabilirsiniz. Kısa yoL tuşu (L)

Üç farklı seçenek sunar :

1- Kement Aracı (Lasso TooL) : Mouse’un sol tuşuna basılı tutarak istediğiniz alanın belli bir noktasından başlayarak seçiminizi yapın ve seçiminizi başladığınız noktada bitirin.

2- Çokgen Kement Aracı (PolygonaL Lasso TooL)
: Mouse’un sol tuşu ile resim üzerinde tek tek tıklamalar yaparak seçim alanınızı oluşturun.

3- Manyetik Kement Aracı (Magnetic Lasso TooL) : Piksel tanıma yöntemine göre çalışır. Aynı renk pikseller üzerine seçim yapar. Yapmanız gereken tek şey Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim alanınızı belirledikten sonra mouse’un sol tuşu ile bir alana tıklayıp mouse’u isteğiniz doğrultusunda hareket ettirmek (sol tuşa basılı tutmanıza gerek yoktur) ve başladığınız noktada bitirmek.

4– Sihirbaz Çubuğu Aracı (Magic Wand TooL) : Seçim işlevi yapar. Piksel tanıma yöntemine göre seçer. Örneğin tüm siyah renkleri seçmek istiyorsanız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu özelliği seçili hale getirip mouse’un sol tuşu ile siyah bir renge tıklayın. Resim üzerindeki tüm siyah renkler seçilecektir. Kısa YoL tuşu (W)

İPUCU
: Aynı resim üzerinde seçili alan ile birlikte başka seçili alanlar da oluşturmak istiyorsanız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu SHİFT tuşunu basılı tutarak yeni seçim alanları oluşturun. Seçilmiş olan Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim alanının belli bir bölümünü seçim dışına çıkarmak istiyorsanız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ALT tuşunu basılı tutarak işleminizi tamamlayın.

5 – Kırpma Aracı (Crop TooL) : Kesme işlemi yapar. Resim üzerinde kalmasını istediğiniz alanı mouse’un sol tuşunu basılı tutarak seçin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çerçeve dışında kalan alan silinecektir. Çerçeve kenarları ile oynayarak kesilmesini istediğinizi alana ince ayar yapabilirsiniz. Kısa yoL tuşu (C)

İPUCU : “Escape” tuşuna basarak seçilmiş olan kırpma alanını iptal edebilirsiniz.

6 – Dilim aracı (Slice TooL) : Genel olarak web tabanlı resimlerde kullanılır. Dijital resimlerimize yapacağımız işlemler için gerekli değildir. Kısa YoL Tuşu (K)

7 – Havalı Fırça : Boyama aracıdır. Tam bir boyama yapmaz. İlk vuruşta saydam bir boyama yapar. Mouse’un sol tuşu tek tek tıklatılarak istenilen alan boyanır. Boya rengi Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu “önalan rengi”ne göre atanır.(“önalan rengi” ile ilgili bilgi için 22.maddeye bakınız.)

Önalan regini siyah yaparak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu istediğiniz alana yaptığınız hafif darbelerle resminizde sisli bir hava efekti oluşturabilirsiniz.

İPUCU : Tam olarak istenilen alanı boyamak istiyorsanız (boyamanın istenmeyen alanlara taşmaması için) Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu öncelikle bir seçim alanı oluşturun. Daha sonra boyama işlemini gerçekleştirin.

8 – Boya Fırçası Aracı (Brush TooL) : Tam boyama(çizgisel) yapar. Önalan rengini kullanır. Kısa yoL tuşu (B)

İki farklı seçenek sunar :

Mouse’un sol tuşu basılı tutularak işlem yapılır.

1- Boya Fırçası Aracı
: Tam boyama yapar.

2- Kurşun Kalem Aracı : Çizim yapar.

9 – Damga Kopyalama Aracı (Clone Samp TooL)
: Piksel kopyalaması yapar. Dijital resimler üzerindeki değişiklikliklerde çok fazla oranda kullanılır. Bir diğer ismide Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu DNA kopyalama aracıdır. Kısa yoL tuşu (S)

İki seçenek sunar :

1- Damga Kopyalama Aracı (CLone Samp TooL) : Damga kopyalama aracını seçtikten sonra öncelikle kopyalamak istediğiniz alanı ALT tuşuna basılı tutarak mouse’un sol tuşu ile tarayın. Sonra ALT tuşuna basmadan mouse’un sol tuşunu basılı tutarak resmin istediğiniz alanına yapıştırın.

2- Desen Kopyalama Aracı (Pattern Samp TooL)
: Desen kopyalama aracını etkinleştirdikten sonra Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu araç kutusunun hemen üstünde yer alan seçenek menüsünden istediğiniz deseni seçin ve yapıştırmak istediğiniz alan üzerine gelerek mouse’un sol tuşunu basılı tutarak yapıştırma işlemini yapın.

10 – Sanat Tarihi Aracı (History Brush TooL) : Resminize hangi işlemi hangi efekti uygularsanız uygulayın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu özelliği kullanarak resminizin ilk başlangıç haline geri dönebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken nokta Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu resiminizin tamamını değil Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sadece sizin istediğiniz alanı eski haline getirebileceğiniz. Yani resmin bir sadece bir kısmını. Kısa YoL Tuşu (Y)

İki seçenek sunar :

1- Sanat Tarihi Aracı (History Brush TooL) :Resminizi ilk başlangıç haline getirir. Yapmanız gereken mouse’un sol tuşuna basılı tutarak istenilen alanı taramak..

2- Sanat Tarihi Fırçası (ArtHistory Brush TooL)
:Bu özellik resminizi dijital bir resim olmaktan çıkararak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu resminizi pastelle boyanmış bir resim haline getirir. Sanat tarihi sizi bekliyor. Bu özelliği bir vesikalık resim üzerinde deneyebilirsiniz!

11 – Silgi Aracı (Eraser TooL) : Pikselleri yok ederek silme işlemi yapar. Kısa YoL Tuşu (E)

Üç seçenek sunar :

1- Silgi Aracı (Eraser TooL) :Mouse’un sol tuşu basılı tutularak istenilen alanlar silinir.

2- Artalan Silgi Aracı (Background Eraser TooL) :Artalan rengini siler.

3- Sihirli Silgi Aracı (Magic Eraser TooL) :Mouse’un sol tuşuna tek tıklama yaparak istenilen piksel alanı silinir.

12 – Boya Kovası Aracı (Paint Bucket TooL) : İlginç geçiş efekti boyamaları ve toplu renk boyamaları yapar. Kısa Yol Tuşu (G)

İki seçenek sunar :

1- Geçiş Aracı (Graident TooL) : Geçiş aracı özelliğini seçtikten sonra Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu araç kutusunun hemen üst kısmında bulunan seçenekler menüsünden istediğiniz geçiş efektini seçin. Geçiş efektlerinin hemen sağ kısmında bulunan efekt uygulama seçeneklerinden de birini seçerek resmin istediğiniz bir alanına mouse’un sol tuşu basılı tutularak çiziminizi yapın. Sonuç şaşırtıcı mı? Geçiş aracı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu katmanın tamamını boyayarak resminize toplu bir boyama yapar.

2- Boya kovası aracı (Paint Bucket TooL)
:Önalan rengini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tüm katmana etkinleştirerek boyama yapar. Yapmanız gereken Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu özelliği seçtikten sonra resim içerisindeki herhangi bir alana mouse’un sol tuşu ile bir kere tıklatmanız.

İPUCU : Resmin tamamını değil de Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu istediğiniz bir alanını “seçim” işlemini yaptıktan sonra boyama işlemi gerçekleştirerek renklendirebilirsiniz.

13 – Bulanıklılık Aracı (Smudge TooL) : Mouse’un sol tuşu basılı tutularak ya da tek tıklamayla istenilen alana işlem yapılır. Kısa YoL Tuşu (R)

Üç seçenek sunar :

1- Bulanıklılık Aracı (Smudge TooL):

Resmin istenilen kısmına bulanıklık katar. Fazla ileri gitmemek şartıyla resimlerinizin daha kaliteli görüntüler sunmasını sağlar.

2- Keskinleştirme Aracı (Sharpen TooL):

Bulanıklılığın tersi bir işlem yapar. Resimleriniz üzerindeki bulanık noktaları keskinleştirir.

3- Bulaşıklılık Aracı (Blur TooL):

Resim üzerinde istenilen alanda “şekil değişikliği” yapılmasına olanak sağlar. Özellikle resimler üzerindeki estetik operasyonlarımızda çok işimize yarayacak bir özellik!

14 – Kaçırma Aracı (dodge TooL) : Mouse’un sol tuşu basılı tutularak ya da tek tıklamayla istenilen alana işlem yapılır. Kısa Yol Tuşu (O)

Üç seçenek sunar :

1- Kaçırma Aracı (dodge TooL) :Resminiz üzerinde ışıklandırılmış alan yaratmanızı sağlar.

2- Yakma Aracı (Burn TooL) :Resminiz üzerinde koyulaştırılmış alan yaratmanızı sağlar.

3- Sünger Aracı (Sponge TooL)
:Resim doygunluğunu arttırmanızı ya da azaltmanızı sağlar.

15 – Yazı aracı (Type TooL) : Resimler üzerine yazı yazabilmenize olanak sağlar. Siz de her çekmiş olduğunuz dijital resminizin sağ alt köşesine adınızı yazabilirsiniz. Kısa YoL Tuşu (T)

Özelliği seçtikten sonra Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu mouse’un sol tuşu ile resim üzerinde herhangi bir noktaya bir tıklatma yapmanız yeterli. Yazıyı bitirdikten sonra “ Taşıma Aracı” na bir kere tıklayın.

Dört Seçenek Sunar :

1- Yatay Yazı Aracı (HorizontaL type TooL) : Yan oLarak Yazı Yazmamızı sağlar.

2- Dikey Yazı Aracı (VerticaL type TooL) : YazıLarınızı Dik oLarak Yazmanızı SağLar.

3- Yatay Seçerek Yazı (HorizontaL type Mask TooL) : YazıLarınızı Yazı HarfLerine Gore Seçerek oLuşturur.

4- Dikey Seçerek Yazı (VerticaL type Mask TooL)
: YazıLarınızı Yazı HarfLerinize Göre Seçerek Dikey oLuşturur.

16 - Kalem Aracı (Pen TooL) : Resim üzerine önalan renginde çizgiler çizmenize olanak sağlar. Kısa Yol Tuşu (P)

17 – Dörtgen aracı (RenctangLe TooL)
: Resim üzerine Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu şekil ve çizgi katmanları koymanızı sağlar. Ayrıca photoshop’un kendine özel şekillerini de kullanabilmenizi sağlar. Önalan rengini kullanır. Kısa YoL Tuşu (U)

6 farklı seçenek sunar :

Dörtgen Aracı (RenctangLe TooL)/ Köşeleri Yuvarlanmış Dörtgen Aracı (Rounded RenctangLe TooL) / Elips Aracı (ELipse TooL) / Çokgen Aracı (PolygonaL TooL) : Yukarıda belirtilen şekillerin katman olarak çizimini yapmanızı sağlar.

Çizgi aracı (Line TooL) :Resim üzerinde çizgi katmanı yapmanıza olanak sağlar

Özel şekil aracı (Custom Shape TooL) :Resim üzerine photoshop tarafından belirlenmiş olan özel şekiller çizmenizi sağlar.

18 – Not aracı (Notes TooL) : Resim üzerine not veya ses bırakmanızı sağlar.

İki seçenek sunar:

1- Not Aracı (Notes TooL) :Resim üzerine not bırakmanızı sağlar. Not resim üzerinde küçük bir sembol ile temsil edilir. Kısa YoL (N)

Özelliği seçtikten sonra mouse’un sol tuşunu resim üzerinde istediğiniz bir alana bir kere tıklatın. Karşınıza metin kutusu çıkacaktır. Buraya notunuzu bırakın ve sembole mouse’un sol tuşu ile iki kere ard arda tıklatın. Not defteri kapanacaktir. Not defterini tekrar açmak için üzerine mouse’un sol tuşu ile çift tıklatmanız yeterlidir. Eğer notu silmek istiyorsanız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu notu seçtikten sonra “delete” tuşuna basınız..

2- Ses Ek Açıklama Aracı (Audio Annonation TooL)
: Resim üzerine ses eklemenizi sağlar. Bu özelliği kullanabilmek için bazı küçük donanım özelliklerine sahip olmanız gerekebilir. Kullanma biçimi not defterini ile aynıdır.

19 – Damlalık aracı (Eyedropper TooL) : Önalan ve artalan renk ayarlamalarında ve belirlediğiniz iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmek için kullanılır. Kıs YoL (I)

Üç seçenek sunar :

1- Damlalık aracı (Eyedropper TooL) :Resim üzerinde beğendiğiniz bir rengi önalan rengi olarak seçmenize olanak sağlıyor.

Özelliği seçtikten sonra resim üzerinde beğendiğiniz bir renk pikseline mouse’un sol tuşu ile tıklayın. Önalan rengi seçilmiş olacaktır.

2- Renk örnekleyici aracı (Color SampLer TooL)
: Resim üzerinde seçmiş olduğunuz rengin tüm RGB oranlarını veya CMYK oranlarını verir. Bu özellik aynı anda dört farklı rengi incelemenizi mümkün kılıyor.

Özelliği seçtikten sonra Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu “ Pencere / Bilgileri Göster ” menüsünü açın. Mouse’un sol tuşu ile bir renk noktasına tıklayın. Eğer resminiz RGB modunda ise seçtiğiniz rengin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Red oranı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Green oranı ve Blue oranı verilecektir. Özelliği resminizin üzerinden kaldırmak için resmin dışına taşımanız yeterli.

3- Ölçü aracı (Measure TooL)
: Resim üzerinde belirlediğiniz iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmenizi sağlar.

Mouse’un sol tuşunu basılı tutarak çekin ve bırakın. Araç kutusunun hemen üstündeki seçenekler menüsü size gerekli oranlamaları verecektir.

20 – El Aracı (Hand TooL) : Ekranınıza sığmayacak büyüklükteki görüntülere ulaşmak için kullanılır. Kısa YoL (H)

Mouse’un sol tuşu basılı tutularak kullanılır.

21 – Yakınlaştırma Aracı (Zoom TooL) : Resmin istenilen noktalarına yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapar.

Mouse’un sol tuşuna bir kere tıklanarak yakınlaştırma işlemi gerçekleştirilir. ALT tuşuna basılı tutularak mouse’un sol tuşuna bir kere tıklanırsa uzaklaştırma işlemi gerçekleştirilir

22 - Önalan rengi / artalan rengi : Photoshop’un tüm boyama ve çizim işlemlerinde kullanılan renk birimleridir. Önalan veya artalan renginin üzerine gelerek mouse’un sol tuşu ile bir kere tıklamanız yeterli. Tıkladıktan sonra karşınıza çıkan renk menusundan istediğiniz rengi seçerek önalan veya art alan rengi olarak belirleyebilirsiniz.

Photoshop'ta Plug-in Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Shape Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Brush ne demektir ?

PhotoshopLa öncelikLe Plug-in ; özeL olarak Photoshopa yuklenen ve bize bazı işlemLeri daha kolay yapmamıza olanak sağlayan yazılımlardır. Örnegin Bir vesikalık fotografta rutus yapmak istiyorsunuz ve ToolsLarLa okadar saat ugrasıyorsunuz işte burada imdada Plug-inLer giriyor ve kıs ve zamandan Tasarruf olarak kullanmamızı Sağlıyor.
Shape Nedir Sorusuna Gelirse ; Shape Photoshopta kullandıgımız Şekilli elemanLar anlamına gelip ornek oLarak Bir Kare oluşturma Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Dikdörtgen oluşturma gibi ŞeyLerdir. ShapeLerli aklınıza gelemeyecek kadar cogaltabiliriz. örnek Papatya şeklinde agac şeklinde Vs..
Brush ise ingilizcedende bildiğiniz gibi Fırça anlamına gelmektedir. Bu fırçaların uclarıda değişik şekillerde olup o şekillere göre boyama yapmamızı sağlamaktadır. Örnek Papatya ve Ağaç gibi.


Discort Filtresi:

Bu filtre genel olarak resmimizin şekli üzerinde oynama yapmamıza yarar.

DIFFUSE GLOW Filtresi :
Resminizdeki parlak bölgeleri genişletip yayar ve mevcut ışığa göre fazladan bir parlama efekti sağlar. İletişim kutusundaki 'graininess' seçeneği --> resme tanecikli bir doku kazandırmamıza Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'glow amount' seçeneği --> ışık miktarını arttırıp azaltmamıza Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'clear amount' seçeneği ise --> resmin kendi renginin ne kadarının görüneceğini belirlememize yarar.

DISPLACE Filtresi :
Kullanılması oldukça zor bir filtredir ve istenilen sonucun alınabilmesi için ciddi anlamda bir tecrübe ve denemeye ihtiyaç duyulur Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ama yaptıkları da son derece etkili bir filtredir. Genel anlamda resmi eğer Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu büker Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu parçalar. *.bmp formatındaki dosyalarda çalışmaz. *.psd formatındaki bir resmi bozulma haritası olarak kullanır. Ana resimdeki pixelleri bozulma haritasındaki pixellerin renk değerine göre kaydırır. Maalesef ön izleme penceresi de yoktur.

GLASS Filtresi :
Resminize buzlu cam arkasından bakıyormuş görüntüsü sağlar. İletişim kutusunda 4 tane hazır buzlu cam tipi yüklüdür. Bunları texture seçeneğinde bulabilirsiniz. İsterseniz bir başka *.psd formatındaki resmi de kullanabilirsiniz. İletişim kutusundaki 'scaling' seçeneği --> buzlu camın dokularının ne kadar önde (dikkate alınacak) veya arkada (az dikkate alınacak) olacağını ayarlamamıza Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'distortion' seçeneği --> bozulma miktarını belirlememize Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'smoothness' seçeneği ise --> buzlu camın buz hücrelerinin ebadını belirlememize yarar.

OCEAN RIPPLE Filtresi :
Resminizi denizde oluşan dalgalar gibi büker. İletişim kutusundaki 'ripple size' seçeneği --> dalgaların boyunu ayarlamamıza Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'ripple magnitude' seçeneği ise --> bozulma miktarını ayarlamamıza yarar.

PINCH Filtresi :
Resmi içe veya dışa doğru küresel bir mantıkla sıkıştırır. Amount değeri 100 ile -100 arasında değişir. Tel çerçevede de izleyebileceğiniz gibi içe ve dışa resim merkezli bir küre mantığıyla sıkıştırma yapmaktadır.

POLAR COORDINATES Filtresi :
Bir resmin koordinat sistemini kutupsaldan dörtgene veya dörtgenden kutupsala dönüştürür.

RIPPLE Filtresi :
Resimde tırtıklanmış bir görüntü oluşturur. İletişim kutusundaki 'amount' seçeneği --> tırtık derinliğini ayarlamamıza Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'size' seçeneği --> tırtık dalgasının boyunu belirlememize yarar.

SHEAR Filtresi :
Resminizi iletişim kutusundaki gösterilen hareket çizgisine uygun olarak eğip büker. Çizginin istediğiniz yerine tıklayıp kaydırabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu böylece resminizi sınırsız sayıda şekle sokabilirsiniz.

SPHERIZE Filtresi :
Resminizi bir küre veya silindir yapısında 3 boyuta taşır. İletişim kutusundaki tel çerçeveden ön izleme sağlayabilirsiniz. 'amount' seçeneği --> resme kazandırılacak derinliği belirlememize 'mode' seçeneği --> küre Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yatay silindir veya düşey silindir seçeneklerini kullanmamızı sağlar.

TWIRL Filtresi :
Resmi Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu merkezi kısmı hariç olmak kaydıyla sağa veya sola 0-999 dereceye kadar döndürmemize yarar.

WAVE Filtresi :
Adı üstünde zaten Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu resimde dalga efekti yaratır. İletişim kutusundaki Number of Generator seçeneği üretilecek dalga sayısını belirler. Çok dalga üretilirse dalgalar üstüste bineceğinden bozulma da büyük olur. Wavelenght seçeneği dalga tepeleri arasındaki mesafedir. Amplitude dalga yüksekliğidir. Sine Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu triangle ve square dalganın tipidir. (Eğri Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu üçgen Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kare). Bir seçim bölgesine uygulandığında resim ilginç bir hal alabilir.

ZIGZAG Filtresi :
Su yüzeyindeki dalgalanmalara benzer bir efekt oluşturur. İletişim kutusundaki 'amount' ve 'ridges' seçenekleri --> dalganın özelliklerini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'style' seçeneği ile --> dalganın yönünü ve cinsini ayarlayabiliriz. 'pond ripples' (havuz dalgaları) Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'out from center' (merkezden dışa doğru) veya around center ( merkezin civarında) seçeneklerimiz var.

Noise Bölümü AçıkLamaLarı

ADD NOISE Filtresi
:
Görüntüye parazit ekler ve bu parazitlerle resmin bütünleşmesini sağlar. Genellikle resmin tamamına veya bir kısmına doku oluşturmak için kullanılır. İletişim kutusundaki 'amount' değeri --> parazit yoğunluğunu ayarlar Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 'uniform' seçeneğini işaretlerseniz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu her bir pixel için amount değeri kadar + veya - renk rastgele seçilir. Eğer 'gaussian' seçeneğini işaretlerseniz bu renk seçimi gaussian çanına bağlı olarak hesaplanır. Genellikle gaussian seçeneğinde daha parazitli bir görünüm oluşur. 'monochromatic' seçeneği işaretliyse parazitler siyah-beyaz arasında değer alabilir.

DESPECKLE Filtresi :
Bu filtre Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu resimdeki en büyük farka sahip renk değişim yerlerini koruyarak diğer yerleri bulanıklaştırır. Böylece resmin ayrıntıları ve çizgileri korunurken genelde parazitler ve aşırı netleşmiş pixeller yumuşatılır. Scanner'da kötü taranmış resimleri düzeltmek için kullanabilirsiniz.

DUST&SCRATCHES Filtresi :
Bu filtre resimdeki çizik Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kırık gibi kusurlu bölgelerde hatalı yerleri çevresiyle kaynaştırmak için kullanılır. İletişim kutusundaki 'threshold' değeri --> hatalı bölge ile ona komşu bölge pixellerinin değerini analiz etmek için kullanacağı değerdir. 'radius' değeri ise --> hatalı bölgenin temizleneceği aralığı belirler. Çalışmalarınızda her iki değeri dengeli kullanmanız en iyi sonucu almanızı sağlar. Eski fotoğraflar için çok uygun bir filtredir.

MEDIAN Filtresi :
Median filtresi resimde veya seçili bölgedeki pixellerin parlaklıklarını harmanlar ve istenmiyen parazitleri azaltır. Radius değeri her bir pixelin kaç pixel yarıçaptaki bir bölgeyi inceleyip harmanlıyacağını gösterir. Yüksek değerler ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, SÜKÛT adlı üyemize teşekkür etti.
Я (09-04-2011), incitanesi (09-04-2011)

Alt 09-04-2011, 01:57   #2 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

1) Büyüteç (Zoom Tool) kullanarak büyüttüğünüz çalışma alanınızı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yine büyüteç üzerine çift tıklayarak %100 büyüklüğe getirebilirisiniz.

Örneğin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu büyütüp (zoom in) %200 haline getirdiğiniz görüntüyü Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu büyüteç üzerine çift tıklayarak %100 (gerçek boyutu) boyutuna geri getirebilirsiniz. Aynı şekilde küçültüp (zoom out) Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu %66.7 haline gelen görüntüyü Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu büyüteçe çift tıklayarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu gerçek boyutuna getirebilirsiniz.

2) Böylece işiniz daha kolay olacaktır. Yapmanız gereken tek şey Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu CTRL tuşunu2 basılı tutup Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu o katmana tıklamak. Katman (Layer) üzerine CTRL tuşunu basılı tutarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tıklayıp o katmandaki nesneyi seçebilirsiniz. Katman kullanmanın ne kadar önemli ve pratik olduğunu Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu zaman geçtikçe çok da iyi anlayacaksınız.
Diyelim ki Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 2 nesne yarattınız. Mesela bir kare ve bir yıldız yaptık. Bunları 2 katman (layer) halinde yaparsak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu göreceğiz ki istediğimiz zaman istediğimiz katmana geçerek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu daha rahat bir işleyiş sağlayacağız.

Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 3) Gelelim çalışma alanımıza. Çalışma alanımızı photoshop’un bize sunduğu kısayollar ile Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çok rahat bir şekilde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu istediğimiz gibi yönlendirebiliyoruz. Sol tarafta gördüğünüz örnekteki numaralara dikkat edelim. 1 numara Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu normal görünüm; 2 numara menülü tam ekran; 3 numara da menüsüz tam ekran. Çalışma alanınızın genişliği ve kendi prensipleriniz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu kısayolları kullanmanıza teşvik edecektir.

Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu4) Sol taraftaki örnekte gördüğünüz gibi Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kırmızı daire içinde belirtilen şey ile (color picker) Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çalışma alanınızdaki herhangibir nesnenin rengini alabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kullanabilirsiniz. Bunun en çok sevilen yanı ise Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çizim durumunda iken (brush tool kullanırken) Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ALT tuşuna basılı tutarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çizim durumundan çıkmadan Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yine rengini alabilmek.

Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu
5) Ve son olarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sol taraftaki örnekte Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kırmızı daireler içerisinde gördüğünüz ön plan rengini ve arkaplan rengini (foreground color - background color) “X” tuşuna basarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ya da ikisi arasındaki oka basarak yer değiştirebilirsiniz.


6) Ctrl + A Tümünü seç
Ctrl + X Kes
Ctrl + C Kopyala
Ctrl + V Yapıştır
Ctrl + S Kaydet
Ctrl + D Seçme
Ctrl + Z Geri Al


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 2 üye, SÜKÛT adlı üyemize teşekkür etti.
Я (09-04-2011), incitanesi (09-04-2011)

Alt 09-04-2011, 01:59   #3 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Photoshop hiç kuşkusuz her türden kullanıcının göz bebeği bir program. Bu program ile hazırlanmış püfler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu efektler ve işinize yarayacak adım adım uygulamaları bir araya getirdik.
1-AUTO AYARLARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ
Photoshop içerisinde Curve Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Levels tablolarının auto değerlerini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu siyah ve beyaz renk piksellerini kendi default değerlerinde ayarlıyor. Photoshop 6’da Curves ya da Levels tablosunu açın; “alt” tuşuna bastığınızda Auto butonu Options butonuna dönüşecektir. Alt tuşu basılı durumda iken Options butonuna tıkladığınızda açılan pencereden değerleri değiştirebilirsiniz. Photoshop 7’de durum daha kolay. Curves Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Levels tablosunda Options butonu doğrudan karşımıza çıkıyor. Özellikle PS7 içerisinde Shadow Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Midtones Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Highlights seçeneklerine özel renkler girebilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu farklı efektler elde edebilirsiniz.
2-OPACITY DEĞERLERİNİ KLAVYEDEN DEĞİŞTİRME

Toolbox araçlarından brush Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu stamp (boyama ve rötuş) araçlarından herhangi biri seçili durumdayken klavyeden girilen nümerik değerler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu araçların opacity değerlerini değiştirir. Seçim araçları Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu crop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu move seçiliyken girilen nümerik değerler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bulunduğunuz layer’ın opacity değerini değiştirecektir. Opacity değerlerine klavyeden 48 Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 62 gibi küsuratlı değerler girebilirsiniz.
3-COLOR RANGE
Color Range renge duyarlı bir seçim aracıdır. Color Range penceresinde yer alan damlalık araçlarının yardımıyla belirlenen renkler pencere kapatıldığında bir seçim alanına dönüşür. İşlevli ve yoğun kullanılan bir Photoshop aracıdır. Color Range penceresinde yer alan Selection ve Image seçenekleri Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim çalışmanızın açık olan belgenin ön izlemesi ile birlikte çalışmanıza olanak sağlar. Pencerede yer alan Seçim değerlerinizi kaydederek başka bir çalışmanızda tekrar kullanabilirsiniz. Select açılan menüsünden renge duyarlı seçim çalışması yapabilirsiniz. Belirli bir renk hakimiyetinin olduğu belgelerde kullanılabilir. Color Range’in en önemli araçları damlalıklar. Select menüsünün seçeneğini ‘ Sampled Colors’ yapın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu en altta bulunan ‘ Selection Preview ’ bölümünde de Grayscale seçeneğini aktif yapın. Üç damlalıktan ‘ + ’ simgeli olanı seçin ve örnek resimdeki Zebra’ nın siyah kuşaklarının açık Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu orta ve koyu bölümlerine tek tek tıklayın. Her tıklayışınızda Zebra’nın kuşaklarındaki belirginliği görebilirsiniz. Seçim için renk ekleme ve çıkarma işlemi için iki ayrı damlalığı kullanmanın yanında birinci damlalığa tıklayıp istediğiniz renk tonunu seçtikten sonra seçime yeni noktalar dahil etmek için shift tuşunu kullanabilirsiniz. Alt tuşuna basarak da seçimden nokta çıkarabilirsiniz.
4-REPLACE COLOR
Kullanımı kolay bir renk işleme aracı. Örnek çalışmada Photoshop’un kendi örnek dosyalarından bir tanesini açarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu damlalık aracına tıkladım. Çalışma belgesi üzerine giderek shift tuşu yardımıyla kumların açık Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu orta Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu koyu bölümlerine tek tek bastım. Transform bölümünde bulunan Hue Saturation sürgüleriyle renk değişimi aldıktan sonra çalışma belgesi üzerinde değişimi izledim. Değişimin sağlıklı olmadığı bölgelerde yine damlalıkla Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu shift tuşuyla tıklayarak onları maske içerisine dahil ettim.
5-CMYK RENK MODUNDA RGB FİLTRELERİ
Photoshop filtrelerinin çoğu RGB renk modunda çalışır. CMYK renk modunda iken ister kanallara tek tek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ister Quick Mask ile RGB filtrelerini CMYK modda kullanabilirsiniz. Yeni bir Alpha kanalı oluşturun ve Filter menüsüne göz atın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu hemen hemen tüm filtrelerin aktif olduğunu göreceksiniz.
6-FADE
Photoshop tüm alternatif araçlarıyla bize neredeyse sınırsız bir güç veriyor. Kullanılan tüm araçların farklı tarzlarda yorumlanmasıyla kolayca hoş sonuçlar elde edilebiliyor. Fade özelliği de bunlardan biri. Çalışma belgesine herhangi bir filtre uyguladığınızda Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Edit menüsü altında aktif hale gelen Fade’e tıklayın. Açılan pencereden Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu son uyguladığınız filtrenin Opacity değerini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bununla beraber etkili olmasını istediğiniz Layer Mode’larından birini seçebilirsiniz.
7-AÇISI BOZUK BELGELERİ DÜZELTME
Servis bürodan gelen taramalar Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çoğunlukla açısı bozuk görsellerdir. Bu durumda kullanılan iki açı düzeltme yöntemi var. Biri; çoğunlukla kullanılan Crop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu diğeri de Rotate Canvas. Açısı bozuk olan belgenin açısını düzeltmek için Toolbox’tan cetvele (Measure) tıklayın ve belgenin sol alt köşesinden sağ alt köşesine bir doğru çizin. Info araç penceresinde bu değer gözükecektir. Ardından Rota’te Canvas’tan Arbitrary komutunu verin; açılan pencerede düzeltilmesi gereken açı değeri yazıyor olacaktır.
8-CROP ve TRIM
Çalışma sırasında belgenizi kadrajlar ve kullanmayı düşünmediğiniz alanları atarsınız. Crop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu noktada en çok tercih edilen araçtır Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu fakat özellikle feather ile yumuşatılmış piksellerin crop yapılmasında istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Hassas crop’lamalarda (özellikle layer’lı bir çalışmada) Trim saydam alan içerisinde piksellerin dayandığı alanın dışında kalan bölümü atarak crop yapar. En küçük piksel değerini algılayarak hareket eden Trim Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu noktada oldukça sağlıklı sonuçlar veriyor.
9-PHOTOSHOP AÇILIŞ PÜFLERİ
Programların duyarlı oldukları tuş kombinasyonları vardır. Photoshop’un da buna benzer bir özelliği söz konusu. Klavyeden Alt ve Command tuşlarına birlikte basın; bırakmadan Photoshop’u açın; açılıştan kısa bir süre sonra size Plug-in klasörünü soracaktır. Buradan devre dışı bırakabilir yada başka bir klasörü tanımlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tuşlardan elinizi kaldırın ve tekrar Alt ve Command tuşlarına basın; kısa bir süre sonra da Scratch Disks ayarlarını gösteren bir pencere açılacaktır. Bu HD’nizde yer kalmadığı durumlarda başka bir HD’yi tanımlamanıza yarar.
10- LAYER’ DA OPACITY ve FILL
Photoshop 7 ile birlikte arayüzde değişimler söz konusu. Bunlardan bir tanesi Layer araç paletinde bulunan Opacity ve Fill araçları. Bunların arasındaki farkı bir örnek üzerinde işleyelim.
Bir yazıya Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu fotoğrafa Layer Style’ları kullanarak efekt uyguladığımızı düşünelim. Fill değeri Layer Style uygulanmış yazıyı ya da fotoğrafın yoğunluk değerini (opacity) değiştirir. Bu esnada Style değerlerinde hiçbir değişiklik olmaz. Opacity sürgüsünde yapılan değişiklik hem Layer Style hem de Style uygulanmış layer’ın yoğunluğunu (opacity) etkiler.
11-LAYER GRUPLAMA
Photoshop içerisinde iki layer’ı birbirinin içine gömmek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu geçişler yapmak için küçük bir püf noktamız var. Yapacağımız işlemin aynısını klavyeden Alt tuşuna basılı tutarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu mouse ile iki layer’ın tam ortasındaki çizgiye geldiğinizde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu mouse’un kursörü değişir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu noktaya tıkladığınızda layer’lar gruplanmış olur. Bu çalışmayı menüden yapmak için ise Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu örnek resimde olduğu gibi bir hazırlık yapalım. Üst layer’ı altında bulunan yazı içerisine gömmek için ilk olarak yazının bulunduğu layer ile üst layer’ı link ile bağlıyoruz. Klavyeden Command+G tuş kombinasyonunu uygulayın. Yandaki resimde görmüş olduğunuz gibi üst layer alt layer’daki yazının içine girdi.
Bu yöntemin link kullanılmadan yapılabilmesi için örnek resimde Layer 1’e tıklayarak yazının ya da içine gömülecek layer’ın da altında olmasına dikkat ederek yine aynı komutu verin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu aynı sonucu verecektir. Layer menüsünden konuyla ilgili kontroller için örnek resmi inceleyin.
12-LAYER MASK
Layer’lar arası kompozit çalışmalarda kadrajlama Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımın gelişme aşamasında Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımın değişken yapısında Layer Mask’ların (katman maskesi) önemi tartışmasızdır.
Örnek bir belge açın ve layer’da olmasına dikkat edin. Bir seçim alanı oluşturun Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Layer araç paletinden ‘ Add a mask’ ikonuna tıklayarak seçimi Layer Mask’a dönüştürün. Yandaki örnek resimde gördüğünüz gibi Layer Mask’a tıklayın. Burada uygulayacağınız tüm çalışmalar Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu filtreler sadece maskeye uygulanarak orijinal belgeye herhangi bir etkisi olmayacaktır. Maskeye Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Filter> Blur> Gaussian Blur filtresini 25 radius değerinde uygulayın. Maskın erimesiyle geçişler oldukça yumuşadı. Maskeye distort filtrelerinden Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu artistik filtrelere kadar birçok efekti uygulayabilirsiniz. Alt tuşuna basılı tutarak mouse ile Layer Mask’ın üzerine tıklayın. Çalışma alanında gördüğünüz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu maskın kendisidir. Tekrar Alt tuşu ile maska tıkladığınızda eski haline gelir. Shift tuşu ile maskeye tıkladığınızda geçiçi olarak maskeyi devre dışı bırakmış olursunuz. Command tuşu basılıyken mouse ile maskeye tıkladığınızda ise seçili (selection) duruma gelecektir.
13-BLENDING
Blending Options özellikle Photoshop 7 ile birlikte daha güçlü bir şekilde karşımızda duruyor. Photoshop içerisinde katmanlar arası geçişler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu komposit çalışmalar içerisinde alternatifler sınırsız. Örnek çalışmamızı Photoshop 6 üzerinden gerçekleştireceğiz. Photoshop klasörünün Samples dosyalarından Ducky ve Dune isimli belgeleri örnekte olduğu gibi yerleştirin ve Dune layer’ına gelerek çift tıklayın. Açılan Blending Options penceresinden Blend If bölümüne göz atın. Underlying Layer bölümündeki sağdaki oku 253 değerine getirin. Dune layer’ının Ducky layer’ındaki ördeğimizin içine girdiğini göreceksiniz. Bu işlemi iptal ederek soldaki sürgüyü sağa çekerek bir deneme yapalım. Bu sefer de sevgili ördeğimiz üst layer’da duruyormuş gibi görünüyor. Sürgülerin üzerine Alt tuşuyla tıklayarak birbirinden ayırabilir ve daha hassas çalışmalar yapabilirsiniz. Sizler için bir örnek daha hazırladım Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu farklı etkilerle test edin.
14-LAYER SET
Photoshop 6 ile birlikte gelen Layer Set Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yoğun layer karmaşasına son vermiştir. Oldukça işlevli Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımcılara nefes aldıran bir kolaylıkla alkış aldı. Layer araç paletinde klasör ikonu görünümünde yer alan Layer Set aracı hakkında birkaç püfümüz var. Alt tuşu ile birlikte Layer Set ikonuna tıkladığınızda karşınıza Layer Set bilgi penceresi çıkar ve hangi isimde açmak istediğinizi Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu layer modunu Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu opacity değerini doğrudan girebilirsiniz. Layer paletimizde onlarca layer olduğunu kabul ederek bu layer’ları bir Set altında toplamak istiyoruz. Aynı set altında toplamak istediğiniz layer’ları birbirine bağlayarak Layer Options ayarlarından ‘ New Set From Linked’ komutunu kullanabilirsiniz.
15-LAYER’ DA SAYDAMLIK
Çalışma sırasında blur Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu feather ile yumuşatılmış Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kenarları dağınık halde piksellerden oluşan bir layer’ı seçmek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu böyle bir layer’a özel efekt uygulamak bize sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Layer araç paletindeki küçük ikonlardan ‘ Lock Transparency’ ile böyle bir çalışma sorunsuzca yapılabilir.
16-LAYER MASK ile GİYDİRME
Photoshop ile özel çalışmalarımızda iki layer’ı bir bardağın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bir objenin için sarılmış Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu girmiş gibi göstermek isteriz. Bu tür çalışmalarda özel efekt programlarının dışında Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu benim kullandığım bir teknik var. Giydirme yapılacak layer’ın renk kanallarındaki gri bilgisini kullanarak mask oluşturmak. Bu konuda basit bir örnek hazırladım. Çalışmanın ana sistemini aktardıktan sonra Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu tür çalışmalarda airbrush ve layer mode’larıyla farklı tekrarlar üreterek bilginizi ezberlemeden öğrenebilirsiniz. Örnek çalışmamızda iki layer’ımız var. Background’da bulunan sıvı dolu cam şişe içerisine Layer 1’de bulunan spor yapan kadın görselini giydireceğiz. Layer 1’e Transform ve perspektif uygulayarak şişenin üzerine göre ayarladım. Şişeyi dekupe ederek hazırlığımın ilk aşamasını tamamladım.
Layer 1’in gözüne tıklayarak gizleyin. Background’un Blue kanalını duplicate yaparak gri renk seviyesiyle oynadım ve son aşamada invert ettim. Alpha kanalları Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu siyah ile beyazın saydamlık bilgisini taşıdığından layer mask’ta kullanmak için açık tonlu pikseller gerektiğinden invert yaptım. Hazırladığım path’i seçili duruma getirip Select menüsünden inverse komutuyla seçimi tersine çevirdim ve Blue copy kanalını siyah ile doldurdum. RGB kanala tıklayarak gizlediğim Layer1’i tekrar aktif hale getirdim. Select menüsünden Load Selection’ı açarak Channel sekmesinden Blue copy kanalını seçtim ve kapattım. Oluşan seçim alanını Layer Mask olarak kullanmam gerektiğinden seçimi mask olarak atadım.
17-LAYER MODE’ LARIYLA TEK RENK HAKİMİYETİ
Photoshop içerisinde renkli bir görseli ilk önce Grayscale moduna çevirdikten sonra Duotone ile bir ya da en fazla 4 rengin karışımı ile özel efektler üretebilme imkânımız var. Bu çözümün yanında basit bir önerimiz daha söz konusu: Layer Mode’larından Luminosity ve Color seçeneklerini bu tür çalışmalarda kullanabilirsiniz. Örnek resimde Layer2’nin yapısını inceleyin.
18-PURGE
Tarihte bir RAM canavarı varsa Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Photoshop’ta bunlardan bir tanesi. Yoğun çalışmalarda Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kopyalanan öğelerden Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yapılan işlemlerden dolayı History aracının dolması Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kullanılan belleğin azalmasıyla Photoshop’un performansında azalma görülür. Edit menüsü altında bulunan Purge’e baktığımızda dört seçenek görürüz: Undo geri alma işlemlerini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Clipboard; kopyalama yapıştırma yaptığımız Clipboard hafızayı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Histories history paletindeki listeyi resetleyerek hafızadan siler. All seçeneği ise hepsini birden resetleyerek RAM’de yer kaplayan bilgileri silerek boşaltır.
19-PRESET MANAGER
Photoshop klasörünün içine baktığınızda Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Preset isimli bir dosya görürsünüz. Bu dosya içinde yer alanlar Photoshop’un can damarlarını oluşturmaktadır. Özellikle Patterns klasörü hiç farkında olmadan onlarca megabayta ulaşmış olabilir. Özel kütüphane kaynakları Internet’te ücretsiz olarak dağıtılıyor. Edit menüsü altında bulunan Preset Manager aracılığıyla dışarıdan ihraç ettiğiniz kaynakları buradan Photoshop’a dahil edebilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yönetimini buradan yapabilirsiniz.
20-ADJUSTMENT LAYER
Bu ay dergiyle birlikte verdiğimiz ek kitapçıkta Adjustment Layer’a yer vermeme rağmen Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu genel Photoshop püfleri içerisinde yer almalı diye düşündüm. Layer menüsünden ve Layer araç paletinden ulaşabileceğiniz adjustment layer’la renkler üzerinde istediğiniz kontrolleri ve değişiklikleri yapabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu istediğiniz zaman geri dönebilir ya da iptal edebilirsiniz. Orijinal belgenizde hiçbir etki ve değişiklikte bulunmadan Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu denemeler içerisinde farklı etkiler oluşturabilirsiniz.
21-PRATİK SEÇİMLER
Photoshop içerisinde layer’da Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Alpha kanallarında yer alan pikselleri hızlı ve pratik bir biçimde seçmek için klavyeden command tuşu basılı durumdayken mouse ile layer’a Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu alpha kanalına Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu path’e tıkladığınızda seçim gerçekleşir. Layer’ları ve Alpha kanalındaki maskeyi Select menüsünden Load Selection’ı kullanarak da Layer ve Alpha kanalını seçili duruma getirebilirsiniz.
22-TRANSFORM SELECTION
Seçim alanını istediğiniz biçimde büyütüp Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu açı verebilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu perspektif etkisi yaratabilirsiniz. Özel gölgeleme tekniklerinde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu aynı forma sahip farklı büyüklükteki nesneler için kullanabileceğiniz bir araç. Selection menüsü altında bulunan Transform Selection ancak çalışma alanında bir seçim olduğunda aktif hale gelir.
23-COPY MERGED
Photoshop harikalarından bir tanesi daha. Özellikle benim çok pratik kullanımından dolayı sık sık başvurduğum bir araç. Onlarca layer’lı bir çalışmanızda ister tüm alanı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ister bir bölümünü seçip Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim alanı içerisinde kalan gizlenmiş layer’ları görmeyen sadece aktif olan layer’ları gören Copy Merged komutu uygulandığında seçim alanı içerisinde kalan tüm layerlara Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Flatten Image komutu uygulayarak hafızasında layer’ları birleştirerek kopyalar ve istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.
24-ARRANGE
Diğer programlarda çok sık kullandığımız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu nesneler arasında yer değişikliği yaparız. Birbirlerinin altına ya da üstüne taşımak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bazen en alta bazen de en üste taşıma yaparız. Photoshop programında bunu genelde elle grçekleştiririz. Ama Photoshop içersinde de böyle bir araç ve komut dizini var. Layer menüsü altında bulunan Arrange sekmesinde layerlı bir çalışma belgesinde herhangi bir layer’ı diğer bir layer’ın altına Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu üstüne yada en üste taşıma gibi komutları bulunmakta.
25-YAZILI VE SESLİ MESAJ
Çalışmanızı bitirdiniz ve sizden sonra başka bir arkadaşınız bıraktığınız yerden devam edecek ya da Photoshop dökümanını başka bir yere gönderiyorsunuz.
Photoshop belgesinin içine doğrudan kendi sesinizle not bırakmaya ne dersiniz? Toolbox üzerinde bulunan bu iki araç ile gerekli notları aktarabilirsiniz.
26-APPLY IMAGE
Alpha kanallarını yoğun kullananlar için harika bir püfümüz var. Bu püfü birlikte yapmak için herhangi bir görsel açın ve iki alpha kanalı yaratın. Alpha 1’de özel bir desen olsun Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Alpha 2’de ise mask görevi görecek. Benim örneğimde olduğu gibi feather verilerek oluşturulmuş bir küre olabilir. Çalışmanızı kanallarda bitirdikten sonra RGB kanala tıklayın. Image> Apply Image’ı açın. Örnek resimdeki Apply Image değerlerini girin. Preview seçeneği aktif olduğunda değişen değerler hemen çalışma dokümanında görünür. Önemli ve etkili bir araç olan Apply Images Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çoğunlukla Photoshop kullanıcılarının gözden kaçırdığı bir nokta. Çalışmayı layer kullanmadan yaptık. Bir de Apply Image’ı iki layer ve Alpha kanalında bir maske görevini görecek şekilde kullandığımızda yine etkili bir sonuç alabiliriz.
27-SEÇİMİ PATH’ E DÖNÜŞTÜRME
Path denilince hemen dekupaj akla geliyor. Photoshop yeni yaptığı atakla uzun ve zahmetli path çizimlerini geride bıraktıracak. Biz yine de geriye giderek halen sorunların çıktığı birkaç noktanın altını çizeceğiz.
Örnek çalışmamızda etrafı oldukça temiz bir ördeğimiz var. Magic Wand aracıyla uygun tolerans değerinde beyaz alanı seçerek seçimi inverst komutuyla tersine çevirdik. Ördeğimizin kenarlarında piksellerden dolayı kırıklı bir seçim elde ettik. Bu kırıklıkları gidermek için Select>Modify>Smooth değerine gireceğiniz piksel değeri kadar hatlar yumuşayacaktır. Ardından yine aynı bölümden Contract komutuyla 1 piksel değerinde içe doğru seçimi daralttığımızda temiz bir görüntü elde ederiz. Var olan seçimi Path’e dönüştürmek için Window>Show Paths’i açarak options sekmesinden Make Work Path komutunu verin. Tolerans değerine 0.5 değerini girin. Path paletinde isimsiz bir path oluştu Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Work Path yazan yazının üzerine çift tıklayın ve bir isim vererek kaydedin. Aksi takdirde path aracıyla çizim yapmaya başladığınızda isimsiz path’iniz silinebilir. Var olan path’ini ister kopyalayarak ister File>Export>Paths to Illustrator komutya vektörel bir programa taşıyabilirsiniz.
28-STROKE PATH
Path paletinde var olan path’i bir yol olarak kabul edip Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Photoshop bizim belirlediğimiz toolbox araçlardan (boyama Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu rötuş) birisiyle path boyunca otomatik bir şekilde önceden girilmiş değerler doğrultusunda dolaşarak müdehale eder. Stroke Path’in komutsal yönetiminin yanında pratik kullanımlar vardır. Örnek resimde gördüğünüz gibi çalışma alanı içersinde aktif bir path var ve toolbox’ta seçilmiş bir airbrush boyama aracı. Airbrush için gerekli değerler girilmişse Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu (fırça büyüklüğü Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu opacity Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu renk gibi) klavyeden enter tuşuna bir kere basmanız yeterli olacaktır. Eğer toolbox’ta airbrush ya da başka bir boyama aracı değil de path Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu zoom Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu move gibi araçlar varsa Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu command tuşu basılı durumda iken enter tuşuna basmanız path’i selection olarak aktif hale getirecektir.
29-TIFF FORMATINDA CLIPPING PATH
Photoshop içinde yaptığımız dekupajları FreeHand programına TIFF formatında Clipping Path özelliğinde kaydedip aktarabiliyoruz. EPS formatında Clipping Path daha kolay ve daha bilinir ama FreeHand programı içersinde sorunsuzca film çıkışa gönderilebiliyor.
30-CONTACT SHEET II
Özel bir katologlama sistemi. File menüsü altında Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Automate seçeneğinde bulunan Contact Sheet II sürekli karıştırdığımız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu aradığımızı bulamadığımız görsel kütüphanemiz içinde ön görüntülü katologlama yaparak bizi hem zaman kaybından hem de stresten kurtarır. Contact Sheet penceresini incelersek Source Folder butonunda katologlama yapılacak dosya dizinini tanımlatıyoruz. Document bölümünde ise kataloglama yapılacak sayfa ölçülerini ve çözünürlük değeri tanımlanıyor. Thumbnails bölümünde ise sayfa ölçülerini belirttiğimiz alana yatayda ve dikeyde kaç bölümden oluşacağını Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bir sayfamızda kaç görsel olması gerektiğine karar veriyoruz. En son bölümde görsellerimizin altında dosya isimlerinin hangi karakterde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kaç puntoda yazılacağını belirliyoruz. Kataloglama işlemi tanımladığınız dosya dizinindeki görseller bitene kadar devam eder. Sayfa doldukça Photoshop yeni bir sayfa açarak devam eder. Çalışma bittiğinde istediğiniz formatta saklayabilir veya baskılarını yaparak arşivleyebilirsiniz. Katologlama sırasında dosya isimlerini yazdığından aramak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bulmak çok daha kolay olacaktır.
31-LAYER MODE’ LARIYLA ÖZEL EFEKTLER
Layer Mode’larının birbirleriyle çarpıştırılması sonucu hoş görüntüler elde edebilirsiniz. Bu çalışmamızı RGB renk modunda uygulayacağız. Herhangi bir görsel açın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu görselimiz RGB değilse Image/Mode sekmesinden RGB renk modunu seçerek dönüştürün. Son kontrollerden sonra çalışmaya başlayabiliriz. Görselimize Image/Adjust/ Invert komutunu uygulayın. Background’da bulunan çalışmamızı yeni bir layer olarak çoğaltın. Layer modunu Difference seçeneğine getirerek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Toolbox’tan Airbrush aracına tıklayın. İstediğiniz fırça büyüklüğünde ve her seferinde farklı renk tonlarında boyamalar yapın. Bu şekilde farklı alternatifler üretebilirsiniz. Çalışmanızı Offset baskı tekniğinde kullanmak isterseniz tüm layer’ları birleştirdikten sonra CMYK renk formatına çevirerek yerleştirebilirsiniz.
32-QUICK MASK-1
Quick Mask çalışma alanında bir seçili alan olması durumunda klavyeden -Q- harfine basarak devreye giren ve bu alan üzerinde Brush araçlarıyla boyayarak alan ekleme ve çıkarma yapabileceğimiz bir tekniği bize sunar. Bunun yanında var olan bir seçili alanı Quick maska dönüştürdüğümüzde uyguladığımız Distort filtreleri sayesinde farklı görünümler elde edebiliriz. Örnek görselimizde bir seçili alan yaratıp (1) onu Quick Maska çevirdik (2) ve Distort'tan Wave Efektini uygulayarak görselimizde bordür oluşturduk (3). Sonra da var olan Quick Mask’ı tekrar klavyeden -Q- harfine basarak seçili duruma getirdik. Seçili alandan yararlanarak görselimizin dış alanını boşaltarak Layer Style’den farklı etkilerde bulunduk.
33-QUICK MASK-2
CMYK renk formatında bir görsele RGB renk formatında çalışan filtreleri uygulayamazsınız. CMYK formatında iken Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Alpha kanalında yapılan çalışmalara RGB renk kanalında çalışan filtrelerden bazıları uygulanabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Quick Mask'ta da RGB renk kanalında çalışan filtre gruplarından bazılarını çalıştıralabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçili alan uygulayarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim alanını Quick Mask'tan çıkardıktan sonra renk araçlarıyla veya tercih ettiğiniz farklı araçlarla müdahale edebilirsiniz. Etkisi görsele direkt uygulanmasından daha iyi olmaz ama gereksiz yere RGB-CMYK dönüşümlerinin önüne geçebilir.
34-LAYER OPACITY DEĞERİ DÜŞTÜĞÜNDE DİKKAT!
Photoshop içerisinde sıklıkla kullanılan Auto Select Layer seçeneği ne yazık ki her opacity değerinde çalışmıyor. Layer’ın opacity değeri 50’nin altına düştüğünde Auto Select Layer opacity değeri düşük layer’ı görmeyerek direkt altaki layer’ı seçiyor.
35-CREATE LAYER
Örnek bir çalışma üzerinde açıklayalım. Photoshop içersinde bir yazı yazın ve drop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bevel Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu stroke gibi özelliklerde yazıya efekt uygulayın. Ardından Layer menüsünden Layer Style/ Create Layer komutunu uygulayın. Örnek resimde uygulama öncesi ve sonrasını gösteren ön görüntü var.
36-HASSAS RÖTUŞLAR
Servis bürodan gelen ya da kendi dia bankımızda bulunan görsel fotoğraflarda istediğimiz gibi renk tonlamalarını yakalayamayız. Özellik insan yüzlerinde ışık patlamaları Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu gözlerin etrafında yoğun gölgeler istemeyen sonuçlar yaratır. Deformasyona uğratmadan Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bölgedeki piksellerin tonuyla oynayan Dodge ve Burn Tool araçları bazen hayat kurtarır. Örnek resmimizde Dodge Tool ile resmin sağ tarafında gördüğünüz gibi tonlarını açtım. Burn Tool ile fazla ışık almış Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu noktası zayıf bölgelerin doygunluğunu arttırmak için kullanabilirsiniz.
37-PHOTOSHOP’ TA TEL ÖRGÜ
Photoshop ile örnek resimde görmüş oduğunuz gibi basit bir tel örgü yapmaya çalışacağız. Burada yine kanallar karşımıza çıkıyor.
1. Ördeğimizin olduğu belgeyi açalım Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu az önce üzerinde bir dekupaj çalışması yaptığımızdan etrafında halen dekupe var.
2. Ördeğimizin Channel bölümüne bir Alpha kanalı ekleyerek filter> render> clouds filtresini uygulayalım.
3. Toolbox’taki foreground rengini beyaz yapın ve ardından filter> texture> stained glass filtresini açın. Resimdeki ön değerleri girin ve kapatın. Oluşan görselimizde kontrastlığı artırarak beyaz çizgileri net bir şekilde elde edeceğiz.
4. Levels tablosunu açın ve Input Levels bölümüne sırayla şu değerleri girin 47/0.10/255 ve kapatın.
5. Tel örgümüz nerdeyse hazır. RGB kanala tıklayarak boş bir layer açın.
6. Select menüsünden Load Selection’ı açarak Channel bölümünden Alpha 1’i seçerek pencereyi kapatın.
7. Oluşan seçili alana herhangibir renk doldurun. İsterseniz Layer Style’den Drop Shadow ile gölge verebilirsiniz.
8. Tel örgüyü istediğiniz biçimde seçerek Layer Mask’ı kullanarak kadrajlayabilirsiniz.
38-KULLANMADIĞINIZ LAYER’ LARI GİZLEYEREK KAYDEDİN
Öyle çalışmalar olur ki 20-30 layer kullanmak zorunda kalır Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Photoshop belgemiz yüzlerce MB oluverir. Örnek resimde gördüğünüz gibi aynı belgeyi tüm layer’ları gizleyerek kaydettiğimizde 20 MB bir farkın olduğunu görebilirsiniz. Layer Set’lerle çalıştığınızda gizleme ve gösterme çok daha kolay olacaktır.
39-PRINT OPTIONS
Photoshop 6 ile gelen File menüsü altında sinsice bekleyen baskıda büyük kolaylık sağlayan bir araç. Print options aracılığıyla baskılarınıza büyük bir kolaylık sağlıyor. Kağıdınıza göre Scale to Fit Media komutuyla deformasyona uğratmadan oranlı bir şekilde sığdırarak aldığınız baskılarda Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kağıt rengini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ters yüz baskıyı ve birçok özelliği kontrol edebilirsiniz.
40-SEÇİM ALANINI LAYER YAPMAK
Background ya da bir layer’da herhangi bir araçla oluşturduğunuz seçim alanına Command+J tuş kombinasyonunu (Layer via Copy) uyguladığınızda seçim alanı içersinde kalan pikseller yeni bir layer olarak üstünde oluşur. Aynı seçim dahilinde Command+Shift+J tuş kombinasyonuyla (Layer via Cut) seçim alanı içinde kalan pikseller oradan kesilerek bir üst layer’ı oluştururlar.
41-SHIFT TUŞUYLA SÜRÜKLE BIRAK
Photoshop içerisinde aynı değerlerde iki farklı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu açık durumda çalışma belgeniz olduğunu düşünelim. Bir belgeden diğerine layer’ları Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu linkli yada tek başına taşıma yaparken Shift tuşuna basılı tutarak taşımanız durumunda sürüklenen layer sayfaya göre hangi koordinatlarda ise taşındığı belgede de aynı koordinatlarda otomatik olarak yerleşir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sayfanın neresine bırakırsanız bırakın fark etmez.
42-HEALING BRUSH
Photoshop 7 ile birlikte gelen ve adından en çok söz ettiren yeniliklerden bir tanesi Healing Brush Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Patch. Rötuşlar konusunda büyük bir kolaylık getiren araçların kullanımı da çok kolay. Eskisi gibi el ve bilek yetenekleri fazla gerektirmeyen bu araçlar bizlere önemli zaman kazandıracak. Aracı kullanmak için Stamp aracında olduğu gibi Alt tuşuna basarak dokuyu taşıyacağımız bir merkez alıyoruz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ardından gerekli yerlerin rötuşuna başlayabilirsiniz. Stamp aracından ayrılan en önemli özelliği “ Clone” yapıldığı bölgenin pikselleriyle homojen bir yapıyla kaynaşması ve piksellerin renk ve doku bilgisini alarak taşınan dokuyu bu bilgiler içerisinde aktarması.
43-PATCH TOOL
Photoshop’un sayısız harikalarından biri. Doku taşıma konusunda şaşırtıcı bir yeteneğe sahip. Rötuşun yapılacağı alanı Patch Tool aracıyla çizerek belirliyorsunuz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sonra bu alana giydirmek istediğiniz dokunun üzerine seçili alanı sürüklüyorsunuz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu hepsi bu kadar. Rötuş Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çalışmanızın hassaslığına göre Patch Tool ile alanı belirledikten sonra Feather değeri verebiliyorsunuz.
44-SNAPSHOT
History araç paletinin içinde gizlenmiş bizi bekleyen önemli bir araç. Bildiğiniz gibi History araç paleti yaptığımız işlemleri tek tek hafızasına alarak istenildiğinde geri alıp Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sonra tekrar çalışmaya başlayabildiğimiz bir araç. Çalışma içinde oluşturduğumuz etkilerde karar veremediğimizde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu devam ederek farklı etkiler yakalamak istediğimiz olur. Böyle bir karar öncesi çalışma ekranımızın ve layer’ların tüm özellikleriyle aynı belge içerisinde bir yedeğini alarak çalışmanın sonunda karşılaştırmasını yapmak için History araç paletindeki Snapshot’ı kullanmak oldukça pratik bir çözümdür.
45-PRATİK LAYER KOPYALAMA
Photoshop’ta içinde bulunduğunuz layer’ın kopyasını üretmek için çok basit bir önerimiz var. Layer’da iken klavyeden alt tuşuna basarken yönlendirme oklarından herhangi birine bir kere basmanız yeterli.
46-LAYER BİRLEŞTİRME
Layer paletimizde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çalışmanın netleştiği bir noktada onlarca Layer’ımızı birbirleriyle birleştirir çalışmayı toparlarız. Menüden ve layer options’tan birleştirmeleri kontrol edebileceğimiz gibi klavyeden de gerekli ayarlamaları yapabiliriz.
Command+E tuş kombinasyonuyla aktif olan layer bir altındaki layer’la birleşir. Command+Shift+E Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu komutunu verebilmek için aktif bir layer’da olmanız gerekiyor. Layer araç paletinde gizlenmiş layer’ Iarın dışında tüm layer’ları birleştirir. Background layer’ında iken verilirse tüm layer’lar background’da bütünleşir. Birbirine link’lenmiş layer’ların hepsini Command+E ile bir kerede birleştirebilirsiniz.
47-TOOL BOX RENK KONTROLÜ
Çalışmalarımız sırasında tool box’taki foreground ve background renklerini resetler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yer değiştirir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çalışma alanı içersinden damlalık aracıyla renk örneği alırız. Tool Box renklerini resetlemek için klavyeden ‘ D’ tuşuna bir kere basmanız durumunda renkler siyah ve beyaza döner Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ‘ X’ tuşuna bastığınızda foreground ile background renkleri yer değiştirir.
Damlalık ikonuna tıkladıktan sonra alt tuşuyla örnek bir görsele tıkladığında background rengi için örnek alırız. Shift tuşuyla tıkladığımızda ‘ Point Sample’lar bırakır Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu renk düzeltmelerinde çalışma alanının renk dağılımını info araç paletinden kontrol edebiliriz.
Swatches renk paletinden örnek alırken Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu background için command tuşuna basarak tıklamanız gerekmektedir. Alt tuşuyla swatches renk paletine tıkladığımız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu mouse’un kursörü makas’a dönüşerek tıklanan rengi oradan keserek alıyor.
48-GRADIENT MAP
Photoshop 7 içinde özel renklerden oluşan efekt çalışmalarınızda etkili bir araç. Image/ Adjustment/ Gradient Map’i açtığınızda bir degrade çalışması yapıyor hissini verecektir. Özel oluşturabileceğiniz renkler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bazı durumlarda ‘ Reverse’ ile zıt kombinasyonlarla etkili ve kolay bir sonuç için kullanılabilir.
49-HISTORY BRUSH
Hazır görsellerinizden bir tanesini açın. Örneğimizin algılanması için üzerine Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu layer açmaya gerek yok Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu renklerini sizin belirleyeceğiniz bir Clouds filtresi uygulayın. Ardından Toolbox’tan History Brush’ı seçerek örnek resimdeki değerlerde fırçanızı kullanın. History Brush Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu son kaydedileni hafızasında tuttuğundan tekrar onu geri aktarırken özel layer mode’larını kullanmamız sonucu hoş çalışmalar elde ediyoruz. Layer Modu’nu Normal’e getirdiğimizde direkt son kaydedilen pikseller fırçanın müdahale ettiği noktalarda ortaya çıkar.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
incitanesi (09-04-2011)
Alt 09-04-2011, 02:00   #4 (permalink)
 
incitanesi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Tam benim için ama çok uzun kim okuyacak şimdi keşke resimli anlatsalarmış :)


incitanesi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-04-2011, 02:00   #5 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Photoshop Püfleri Bölüm 1

PÜF-1

OPACITY DEĞERLERİNİ KLAVYEDEN DEĞİŞTİRME
Toolbox araçlarından brush Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu stamp (boyama ve rötuş) araçlarından herhangi biri seçili durumdayken klavyeden girilen numerik değerler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu araçların opacity değerlerini değiştirir. Seçim araçları Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu crop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu move seçiliyken girilen numerik değerler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bulunduğunuz layer?ın opacity değerini değiştirecektir. Opacity değerlerine klavyeden 48 Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu 62 gibi küsuratlı değerler girebilirsiniz.

PÜF-2

COLOR RANGE
Color Range renge duyarlı bir seçim aracıdır. Color Range penceresinde yer alan damlalık araçlarının yardımıyla belirlenen renkler pencere kapatıldığında bir seçim alanına dönüşür.


İşlevli ve yoğun kullanılan bir Photoshop aracıdır. Color Range penceresinde yer alan Selection ve Image seçenekleri Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim çalışmanızın açık olan belgenin ön izlemesi ile birlikte çalışmanıza olanak sağlar. Pencerede yer alan Seçim değerlerinizi kaydederek başka bir çalışmanızda tekrar kullanabilirsiniz.

Select açılan menüsünden renge duyarlı seçim çalışması yapabilirsiniz. Belirli bir renk hakimiyetinin olduğu belgelerde kullanılabilir. Color Range'in en önemli araçları damlalıklar. Select menüsünün seçeneğini "Sampled Colors" yapın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu en altta bulunan "Selection Preview" bölümünde de Grayscale seçeneğini aktif yapın. Üç damlalıktan "+" simgeli olanı seçin ve Zebra gibi siyah kuşakları olan bir nesnenin açık Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu orta ve koyu bölümlerine tek tek tıklayın. Her tıklayışınızda Zebra'nın kuşaklarındaki belirginliği görebilirsiniz.

Seçim için renk ekleme ve çıkarma işlemi için iki ayrı damlalığı kullanmanın yanında birinci damlalığa tıklayıp istediğiniz renk tonunu seçtikten sonra seçime yeni noktalar dahil etmek için shift tuşunu kullanabilirsiniz. Alt tuşuna basarak da seçimden nokta çıkarabilirsiniz

PÜF-3

CMYK RENK MODUNDA RGB FİLTRELERİ
Photoshop filtrelerinin çoğu RGB renk modunda çalışır. CMYK renk modunda iken ister kanallara tek tek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ister Quick Mask ile RGB filtrelerini CMYK modda kullanabilirsiniz. Yeni bir Alpha kanalı oluşturun ve Filter menüsüne göz atın Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu hemen hemen tüm filtrelerin aktif olduğunu göreceksiniz.

PÜF-4

FADE

Photoshop tüm alternatif araçlarıyla bize neredeyse sınırsız bir güç veriyor. Kullanılan tüm araçların farklı tarzlarda yorumlanmasıyla kolayca hoş sonuçlar elde edilebiliyor. Fade özelliği de bunlardan biri.

Çalışma belgesine herhangi bir filtre uyguladığınızda Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Edit menüsü altında aktif hale gelen Fade?e tıklayın. Açılan pencereden Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu son uyguladığınız filtrenin Opacity değerini Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bununla beraber etkili olmasını istediğiniz Layer Mode'larından birini seçebilirsiniz.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-04-2011, 02:01   #6 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

AÇISI BOZUK BELGELERİ DÜZELTME
Servis bürodan gelen taramalar Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çoğunlukla açısı bozuk görsellerdir. Bu durumda kullanılan iki açı düzeltme yöntemi var. Biri; çoğunlukla kullanılan Crop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu diğeri de Rotate Canvas. Açısı bozuk olan belgenin açısını düzeltmek için Toolbox'tan cetvele (Measure) tıklayın ve belgenin sol alt köşesinden sağ alt köşesine bir doğru çizin. Info araç penceresinde bu değer gözükecektir. Ardından Rotate Canvastan Arbitrary komutunu verin; açılan pencerede düzeltilmesi gereken açı değeri yazıyor olacaktır.

CROP ve TRIM
Çalışma sırasında belgenizi kadrajlar ve kullanmayı düşünmediğiniz alanları atarsınız. Crop Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu noktada en çok tercih edilen araçtır Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu fakat özellikle feather ile yumuşatılmış piksellerin crop yapılmasında istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Hassas croplamalarda (özellikle layerlı bir çalışmada) Trim saydam alan içerisinde piksellerin dayandığı alanın dışında kalan bölümü atarak crop yapar. En küçük piksel değerini algılayrk hareket eden Trim Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu noktada oldukça sağlıklı sonuçlar veriyor.

PHOTOSHOP AÇILIŞ PÜFLERİ
Programların duyarlı oldukları tuş kombinasyonları vardır. Photoshopun da buna benzer bir özelliği söz konusu. Klavyeden Alt ve CTRL (mac kullananlar elma tuşu) tuşlarına birlikte basın; bırakmadan Photoshopu açın; açılıştan kısa bir süre sonra size Plug-in klasörünü soracaktır. Buradan devre dışı bırakabilir yada başka bir klasörü tanımlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tuşlardan elinizi kaldırın ve tekrar Alt ve CTRL (mac kullananlar elma tuşu) tuşlarına basın; kısa bir süre sonra da Scratch Disks ayarlarını gösteren bir pencere açılacaktır. Bu HDnizde yer kalmadığı durumlarda başka bir HDyi tanımlamanıza yarar.

LAYER GRUPLAMA
Photoshop içerisinde iki layerı birbirinin içine gömmek Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu geçişler yapmak için küçük bir PÜF noktamız var. Yapacağımız işlemin aynısını klavyeden Alt tuşuna basılı tutarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu mouse ile iki layerın tam ortasındaki çizgiye geldiğinizde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu mouseun kursörü değişir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bu noktaya tıkladığınızda layerlar gruplanmış olur. Bu çalışmayı menüden yapmak için ise Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Üst layerı altında bulunan yazı içerisine gömmek için ilk olarak yazının bulunduğu layer ile üst layerı link ile bağlıyoruz. Klavyeden (mac kullananlar elma tuşu) CTRL+G tuş kombinasyonunu uygulayın. Yandaki resimde görmüş olduğunuz gibi üst layer alt layerdaki yazının içine girdi.

Bu yöntemin link kullanılmadan yapılabilmesi için örnek resimde Layer 1e tıklayarak yazının ya da içine gömülecek layerın da altında olmasına dikkat ederek yine aynı komutu verin Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu aynı sonucu verecektir.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-04-2011, 02:02   #7 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

LAYER MASK
Layerlar arası kompozit çalışmalarda kadrajlama Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımın gelişme aşamasında Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımın değişken yapısında Layer Maskların (katman maskesi) önemi tartışmasızdır.

Örnek bir belge açın ve layerda olmasına dikkat edin. Bir seçim alanı oluşturun Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Layer araç paletinden Add a mask ikonuna tıklayarak seçimi Layer Maska dönüştürün. Burada uygulayacağınız tüm çalışmalar Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu filtreler sadece maskeye uygulanarak orijinal belgeye herhangi bir etkisi olmayacaktır. Maskeye Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Filter> Blur> Gaussian Blur filtresini 25 radius değerinde uygulayın. Maskın erimesiyle geçişler oldukça yumuşadı. Maskeye distort filtrelerinden Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu artistik filtrelere kadar birçok efekti uygulayabilirsiniz. Alt tuşuna basılı tutarak mouse ile Layer Maskın üzerine tıklayın. Çalışma alanında gördüğünüz Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu maskın kendisidir. Tekrar Alt tuşu ile maska tıkladığınızda eski haline gelir. Shift tuşu ile maskeye tıkladığınızda geçiçi olarak maskeyi devre dışı bırakmış olursunuz. CTRL tuşu basılıyken mouse ile maskeye tıkladığınızda ise seçili (selection) duruma gelecektir.

LAYER SET
Layer Set Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yoğun layer karmaşasına son vermiştir. Oldukça işlevli Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu tasarımcılara nefes aldıran bir kolaylıkla alkış aldı. Layer araç paletinde klasör ikonu görünümünde yer alan Layer Set aracı hakkında birkaç püfümüz var. Alt tuşu ile birlikte Layer Set ikonuna tıkladığınızda karşınıza Layer Set bilgi penceresi çıkar ve hangi isimde açmak istediğinizi Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu layer modunu Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu opacity değerini doğrudan girebilirsiniz. Layer paletimizde onlarca layer olduğunu kabul ederek bu layerları bir Set altında toplamak istiyoruz. Aynı set altında toplamak istediğiniz layer?ları birbirine bağlayarak Layer Options ayarlarından New Set From Linked komutunu kullanabilirsiniz.


COPY MERGED
Photoshop harikalarından bir tanesi daha. Özellikle benim çok pratik kullanımından dolayı sık sık başvurduğum bir araç. Onlarca layerlı bir çalışmanızda ister tüm alanı Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ister bir bölümünü seçip Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim alanı içerisinde kalan gizlenmiş layerları görmeyen sadece aktif olan layerları gören Copy Merged komutu uygulandığında seçim alanı içerisinde kalan tüm layerlara Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Flatten Image komutu uygulayarak hafızasında layerları birleştirerek kopyalar ve istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.

ARRANGE
Diğer programlarda çok sık kullandığımız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu nesneler arasında yer değişikliği yaparız. Birbirlerinin altına ya da üstüne taşımak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bazen en alta bazen de en üste taşıma yaparız. Photoshop programında bunu genelde elle grçekleştiririz. Ama Photoshop içersinde de böyle bir araç ve komut dizini var. Layer menüsü altında bulunan Arrange sekmesinde layerlı bir çalışma belgesinde herhangi bir layerı diğer bir layerın altına Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu üstüne yada en üste taşıma gibi komutları bulunmakta.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-04-2011, 02:02   #8 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

SEÇİMİ PATH'E DÖNÜŞTÜRME
Path denilince hemen dekupaj akla geliyor. Photoshop yeni yaptığı atakla uzun ve zahmetli path çizimlerini geride bıraktıracak. Biz yine de geriye giderek halen sorunların çıktığı birkaç noktanın altını çizeceğiz.
Magic Wand aracıyla uygun tolerans değerinde beyaz alanı seçerek seçimi invers komutuyla tersine çevirdik. Görselimizin kenarlarında piksellerden dolayı kırıklı bir seçim elde ettik. Bu kırıklıkları gidermek için Select>Modify>Smooth değerine gireceğiniz piksel değeri kadar hatlar yumuşayacaktır. Ardından yine aynı bölümden Contract komutuyla 1 piksel değerinde içe doğru seçimi daralttığımızda temiz bir görüntü elde ederiz. Var olan seçimi Path?e dönüştürmek için Window>Show Paths?i açarak options sekmesinden Make Work Path komutunu verin. Tolerans değerine 0.5 değerini girin. Path paletinde isimsiz bir path oluştu Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Work Path yazan yazının üzerine çift tıklayın ve bir isim vererek kaydedin. Aksi takdirde path aracıyla çizim yapmaya başladığınızda isimsiz path?iniz silinebilir. Var olan path?ini ister kopyalayarak ister File>Export>Paths to Illustrator komutya vektörel bir programa taşıyabilirsiniz.


TIFF FORMATINDA CLIPPING PATH
Photoshop içinde yaptığımız dekupajları FreeHand progra****a TIFF formatında Clipping Path özelliğinde kaydedip aktarabiliyoruz. EPS formatında Clipping Path daha kolay ve daha bilinir ama FreeHand programı içersinde sorunsuzca film çıkışa gönderilebiliyor.

CONTACT SHEET II
Özel bir katologlama sistemi. File menüsü altında Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Automate seçeneğinde bulunan Contact Sheet II sürekli karıştırdığımız Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu aradığımızı bulamadığımız görsel kütüphanemiz içinde ön görüntülü katologlama yaparak bizi hem zaman kaybından hem de stresten kurtarır. Contact Sheet penceresini incelersek Source Folder butonunda katologlama yapılacak dosya dizinini tanımlatıyoruz. Document bölümünde ise kataloglama yapılacak sayfa ölçülerini ve çözünürlük değeri tanımlanıyor. Thumbnails bölümünde ise sayfa ölçülerini belirttiğimiz alana yatayda ve dikeyde kaç bölümden oluşacağını Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bir sayfamızda kaç görsel olması gerektiğine karar veriyoruz. En son bölümde görsellerimizin altında dosya isimlerinin hangi karakterde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu kaç puntoda yazılacağını belirliyoruz. Kataloglama işlemi tanımladığınız dosya dizinindeki görseller bitene kadar devam eder. Sayfa doldukça Photoshop yeni bir sayfa açarak devam eder. Çalışma bittiğinde istediğiniz formatta saklayabilir veya baskılarını yaparak arşivleyebilirsiniz. Katologlama sırasında dosya isimlerini yazdığından aramak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bulmak çok daha kolay olacaktır.

QUICK MASK-1
Quick Mask çalışma alanında bir seçili alan olması durumunda klavyeden -Q- harfine basarak devreye giren ve bu alan üzerinde Brush araçlarıyla boyayrk alan ekleme ve çıkarma yapabileceğimiz bir tekniği bize sunar. Bunun yanında var olan bir seçili alanı Quick maska dönüştürdüğümüzde uyguladığımız Distort filtreleri sayesinde farklı görünümler elde edebiliriz. Örnek görselimizde bir seçili alan yaratıp onu Quick Maska çevirdik ve Distort'tan Wave Efektini uygulayarak görselimizde bordür oluşturduk. Sonra da var olan Quick Mask?ı tekrar klavyeden -Q- harfine basarak seçili duruma getirdik. Seçili alandan yararlanarak görselimizin dış alanını boşaltarak Layer Style?den farklı etkilerde bulunduk.

QUICK MASK-2
CMYK renk formatında bir görsele RGB renk formatında çalışan filtreleri uygulayamazsınız. CMYK formatında iken Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Alpha kanalında yapılan çalışmalara RGB renk kanalında çalışan filtrelerden bazıları uygulanabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Quick Mask'ta da RGB renk kanalında çalışan filtre gruplarından bazılarını çalıştıralabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçili alan uygulayarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu seçim alanını Quick Mask'tan çıkardıktan sonra renk araçlarıyla veya tercih ettiğiniz farklı araçlarla müdahale edebilirsiniz. Etkisi görsele direkt uygulanmasından daha iyi olmaz ama gereksiz yere RGB-CMYK dönüşümlerinin önüne geçebilir.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-04-2011, 02:02   #9 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

SNAPSHOT
History araç paletinin içinde gizlenmiş bizi bekleyen önemli bir araç. Bildiğiniz gibi History araç paleti yaptığımız işlemleri tek tek hafızasına alarak istenildiğinde geri alıp Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu sonra tekrar çalışmaya başlayabildiğimiz bir araç. Çalışma içinde oluşturduğumuz etkilerde karar veremediğimizde Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu devam ederek farklı etkiler yakalamak istediğimiz olur. Böyle bir karar öncesi çalışma ekranımızın ve layer?ların tüm özellikleriyle aynı belge içerisinde bir yedeğini alarak çalışmanın sonunda karşılaştırmasını yapmak için History araç paletindeki Snapshot?ı kullanmak oldukça pratik bir çözümdür


TOOL BOX RENK KONTROLÜ
Çalışmalarımız sırasında tool box?taki foreground ve background renklerini resetler Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu yer değiştirir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çalışma alanı içersinden damlalık aracıyla renk örneği alırız. Tool Box renklerini resetlemek için klavyeden ?D? tuşuna bir kere basmanız durumunda renkler siyah ve beyaza döner Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ?X? tuşuna bastığınızda foreground ile background renkleri yer değiştirir

HISTORY BRUSH

Hazır görsellerinizden bir tanesini açın. Örneğimizin algılanması için üzerine Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu layer açmaya gerek yok Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu renklerini sizin belirleyeceğiniz bir Clouds filtresi uygulayın. Ardından Toolbox?tan History Brush?ı seçerek örnek resimdeki değerlerde fırçanızı kullanın. History Brush Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu son kaydedileni hafızasında tuttuğundan tekrar onu geri aktarırken özel layer mode?larını kullanmamız sonucu hoş çalışmalar elde ediyoruz. Layer Modu?nu Normal?e getirdiğimizde direkt son kaydedilen pikseller fırçanın müdahale ettiği noktalarda ortaya çıkar.


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 09-04-2011, 02:03   #10 (permalink)
 
SÜKÛT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Araçların ve Araç Seçenekleri Çubuğunun Kullanımı

Araçların Kullanılması
Bir aracı seçmek için Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu araç kutusunda ilgili aracı tıklayabilir ya da bu araca kısayol tuşunu kullanabilirsiniz. Örneğin klavyede M tuşuna basarak marquee aracını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz araç siz diğer bir aracı seçene kadar etkin kalacaktır. Bir aracın üzerine imleci tutarak adını ve kısa yolunu görebiliriz.

Araç kutusunda sağ alt köşesinde küçük bir üçgen varsa Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu ilgili aracın altında gizlenmiş bazı ek araçlar vardır. a-) Gizlenmiş araçları bulunan bir aracın üzerinde iken fareye basılı tutarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu istediğimiz aracın üzerine gidip fareyi bırakarak seçebiliriz. b-) Alt tuşuna basılı tutup Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu araç kutusuna tıklarsak her tıklamayla bir sonraki gizli araç seçilir. c-) İstediğimiz araç seçilene kadar ilgili aracın kısa yol tuşuna tekrar tekrar basılır.

Araç Seçenekleri Çubuğunun Kullanılması
Çoğu aracın araç seçenekleri adı verilen bir çubukta görüntülenen çeşitli seçenekleri vardır. Farklı araçlar seçildikçe Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu buna uygun olarak değişir. Araç seçenekleri Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu çubuğundaki bazı ayarlar çeşitli araçlar için aynı iken (Mode ve opacity gibi) Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu bazıları da belli bir araca özgüdür.

Araç seçenekleri çubuğu ekranın istenilen yerine taşınabilir Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu genelde ekranın alt veya üst kısmına yerleştirilir.

Araç çubukları araç simgesine tıklayarak Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu Reset Tool ya da Reset All Tolls komutunu kullanarak seçtiğiniz araç ya da tüm araçlar varsayılan ayarlara getirilebilir.


Ekrana getirmek için Window=> Show Options .


SÜKÛT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu

Yeni Başlayanlar İçin Photoshop Klavuzu konusu, TEKNİK & ELEKTRONİK / Grafik ve Photoshop forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: photoshopta şişe giydirme, photoshop klavuzu, phoscape de bozuk bir yer nasıl silinir, photoshop şişe giydirme, portable photoshop color range, photoshop da seçilenin tersini, photoshop add to selection özellikleri, photoshop scape zayıf gösterme, photoshopta zayıflatma işleminde hata veriyor, ölçekli bir resmi gerçek boyutuna getirme, photoshop klavuz çizgisi kısa yol, fotoshop kitağçığı, content, photoshopta resim dekupe edip freend e taşıma, forma giydirme photoshop,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Photoshop İçin GLitter SÜKÛT Grafik ve Photoshop 25 05-03-2011 01:06
Yeni Başlayanlar İçin Vücut Geliştirme Diyetleri ´ λŋтiьioтiף ´ Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 18-12-2010 06:10
Banyolar İçin Yeni Trendler sezgi Ev Dekorasyon 1 25-11-2010 03:56
Beylerin Zor Durumlarindan Kurtarma Klavuzu mormavi Erkekler 0 18-04-2010 05:23
Yeni Anneler İçin İyi Uyku Tüyoları ... daywest Gebelik 0 30-05-2009 06:37

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats