bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GEZELİM, GÖRELİM, ÖĞRENELİM > Adım adım Türkiye > Gurme

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-04-2010, 05:44   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri

Türk-Osmanlı mutfağının gözde mekanları
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri "Ne suşi ne de tortellini... Hünkar beğendi ve zeytinyağlı yaprak sarmadan vazgeçmem" diyenler için geleneksel Türk mutfağını yaşatan pek çok mekân var. Bunların en iyilerini Ramazan öncesinde gurmelere şeflere ve lezzet tutkunlarına sorduk...Konyalı Lokantası
(Aldığı oy: 8) * * * * * * * *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Osmanlı-Türk mutfağını 111 yıldır yaşatan Konyalı Lokantası'nın üç şubesi var: 1897 Konyalı Akaretler Topkapı Palace Konyalı ve Kanyon Konyalı. Mekân Osmanlı- Türk yemek ve mutfak sanatının sahip olduğu 600'den fazla reçeteyi günümüz damak tadına uygun olarak sunuyor. İftar mönüsünde de geleneksel mutfağımızın hakim olduğu görülüyor. Ovmaç kızılcık tarhana çeşminigar çorbası sütlü ve tereyağlı su böreği piruhi etli yaprak sarması saray pilavı islim kebabı gibi özel tatlar Ramazan ayı boyunca her hafta değişen mönülerle sunulacak. Güllaç portakallı baklava ayva tatlısı ekmek kadayıfı tavuk göğsü ve kazandibi gibi tatlı seçeneklerinin bulunduğu mönüde çay Türk kahvesi şerbet ikramı ve bir adet meşrubat fiyatı kişi başı 95 YTL. Esra Düzdağ burada geleneksel reçetelerin orijinaline sadık kalarak uygulandığını söylerken Sevim Gökyıldız mönüdeki otantik Osmanlı yemeklerinin ve özellikle şerbetlerin çok lezzetli olduğunu söylüyor. Aydan Üstkanat Deniz Gürsoy İnci Öngöz Ayşe Tüter Çimen Uzsoy Elif Edes Konyalı'yı başarılı bulan diğer jüri üyelerimiz.
Kanyon Tel: (0212) 353 04 50

Asitane Restaurant
(Aldığı oy: 6) * * * * * *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Asitane Restaurant Edirnekapı'daki Kariye Oteli'nin içinde 1990'dan beri hizmet veriyor. Mönüsü devlet arşivleri Beyazıt ve Millet kütüphanelerindeki belgeler eski Osmanlı sözlükleri araştırılarak oluşturulmuş. Günümüzde unutulmuş 200'e yakın yemek ve tatlı yeniden gün ışığına çıkarılarak reçete haline getirilmiş. Vişneli yaprak sarması sebzeli katmer pekmezli ayva dolması hünnap çevirmesi kaz kebabı keşkül kirde helatiye şerbet zerde gibi yemekler ve tatlılar sunulan restoran iftar yemekleri için de tercih ediliyor. Seçenekli iftar mönülerinin fiyatları 50-70 YTL arasında. Vedat Başaran "Basitten karmaşığa dolaşan bir yapı içinde geçmişten günümüze pek çok lezzeti taşıyor" derken Esra Düzdağ burasının Osmanlı saray mutfağına ait lezzetleri tarihi dokuyu hissederek tadabileceğiniz bir mekân olduğunu söylüyor. Aydan Üskanat ise "O dönemlerin malzemelerini çok doğru kullanıyorlar" diyor. Deniz Gürsoy Çimen Uzsoy ve Sevim Gökyıldız da oylarını Asitane'ye veriyorlar.
Tel: (0212) 635 79 97

Feriye Lokantası
(Aldığı oy: 5) * * * * *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Ortaköy'de restoran kafe bar ve sinema kompleksinden oluşan Feriye'nin geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Mekân 19. yüzyılın ikinci yarısında Dolmabahçe ve Çırağan Sarayları'nı koruyan bir karakol olarak hizmet vermiş. Şimdi Kabataş Eğitim Vakfı'nın mülkü olan Feriye Boğaz manzarasıyla da ilgi çekiyor. Geleneksel Türk ve Osmanlı mutfağının güncelleştirilmiş sentezinin sunulduğu Feriye Lokantası'nda mönüler mevsimlere göre oluşturulurken klasik damak tatları korunuyor. 14. yüzyıl klasiği asma yaprağında pastırma sevilen lezzetlerinden. Bunun yanı sıra mitolojik yemek pişirme tekniklerden biri olan yağda mantı da çam fıstıklı balık içi ile doldurularak biber taratorunda sunuluyor. Ayrıca safranlı kalkan balığını ızgarada pişirerek kireç kaymağında kabak lokmasını ise ahududu ezmesiyle veriyorlar. Jüri üyelerimizden Ahmet Örs Ayşe Tüter Aydan Üstkanat Elif Edes ve Sevim Gökyıldız Feriye Lokantası'ndaki lezzetleri çok başarılı bulduklarını söylüyorlar.
Tel: (0212) 227 22 16

Borsa Lokantası
(Aldığı oy: 4) * * * *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri 1996'dan beri İstanbul Harbiye Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nun altında hizmet veren Borsa Lokantası'nın İstinye ve Kandilli'de de şubeleri var. Türk mutfağı alanında isim yapmış restoranlardan Borsa'nın mönüsünde Konya usulü kuzu tandır süt danası veya piliç ile külbastı küşneme döner kebap dana köfte piliç şiş hünkar beğendi gibi ana yemeklerin yanı sıra tatlı mönüsünde künefe irmik tatlısı peynir tatlısı kaymaklı ekmek kadayıfı gibi çeşitler yer alıyor. Borsa lokantalarında iftar mönüsünün kişi başı ücreti ise 85 YTL. Jüri üyelerimizden Çimen Uzsoy "Burada yemekten servise her şey dört dörtlük" diyor ve ekliyor: "Özellikle Kandilli'deki yerini çok beğeniyorum." Elif Edes Ahmet Örs ve Ayşe Tüter Borsa Lokantaları'nın geleneksel Türk lezzetlerini başarıyla yaşattıklarını söylüyorlar.
Tel: (0212) 232 42 01

Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Hacı Abdullah
(Aldığı oy: 4) * * * *
Beyoğlu'nda yer alan Hacı Abdullah Lokantası ilk olarak 1888'de Karaköy rıhtımında 'Abdullah Efendi' adıyla açılmış. Lokantanın işletme ruhsatını da bizzat Sultan II. Abdülhamit vermiş. 1915'te Beyoğlu'na taşınan mekân 1958 yılından beri şu an bulunduğu yerinde Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'nde hizmet veriyor. Her gün Osmanlı ve Türk mutfağından 150'ye yakın yemek çeşidi sunulan Hacı Abdullah'a oy veren isimler Vedat Başaran Esra Düzdağ Ayşe Tüter ve Aydan Üstkanat.
Tel: (0212) 293 85 61

Hünkâr Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri (Aldığı oy: 3) * * *
Yarım asrı aşkın süredir hizmet veren Hünkâr Lokantası'nın Nişantaşı ve Etiler'de şubeleri var. Kurucusu Talip Ügümü eski Türk yemeklerinde uzmanlaşmış bir mutfak ustası. Şimdi işi oğlu Feridun Ügümü devralmış. Hünkâr'da ciğer sarma tandır taze ve kuru fasulye imam bayıldı kuzu kapama karnıyarık gibi Türk mutfağı lezzetlerini bulabilirsiniz. Vedat Başaran Hünkâr Lokantası için "İşini bir tevazu içinde yürüten fazla kompleks lezzetlerin olmadığı bir lokanta" diyor. Esra Düzdağ ve Ahmet Örs de bu mekı beğenen isimler.
Tel: (0212) 296 38 11

Tuğra Restaurant
(Aldığı oy: 3) * * *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Çırağan Palace Kempinski'nin Boğaz manzaralı mekânı Tuğra Restaurant'ın mönüsünde gerdan çorbası mekik börek yumurtalı et kavurma kuzu incik levrek buğulama gibi lezzetler yer alıyor. Aşureden zerdeye güllaçtan baklavaya kadar geleneksel tatlıların da bulunduğu iftar mönüsünün fiyatı ise 165 YTL. Sevim Gökyıldız burada masa örtüsünden mönü baskısına kadar her şeyin Osmanlı'dan alındığını belirtiyor. Vedat Başaran ve İnci Öngöz de Tuğra Restaurant'ı başarılı buluyorlar.
Tel: (0212) 259 03 94

Kanaat Lokantası
(Aldığı oy: 2) * *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Üsküdar Kanaat Lokantası 1933'ten beri hizmet veriyor. Tencere yemeği olarak akla gelebilecek her türlü Türk mutfağı klasiğini burada bulmak mümkün. Her gün ortalama 200 çeşit yemek pişirilen lokantada işkembe çorbası kağıt kebabı kuzu Elbasan tava pilav üstü nohut iç pilav patlıcan kebabı etli yaprak sarma gibi yemekler var. Tatlı mönüsü de oldukça zengin. Ekmek kadayıfı kazandibi aşure mutlaka tadılması gereken tatlıların başında geliyor. Jüri üyelerimizden İnci Özgöz Türk yemekleri konusunda Kanaat Lokantası'nı favori gösterirken Çimen Uzsoy "Lahana sarması ve koyun sütüyle yapılan dondurmasının üzerine yok" diyor.
Tel: (0216) 341 54 44

Darüzziyafe
(Aldığı oy: 1) *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Süleymaniye Külliyesi içinde bulunan Darüzziyafe tarihi atmosfer içinde hizmet veriyor. Osmanlı saray mutfağının geleneksel yemek reçetelerini özüne sadık kalarak sunan mekânın spesiyalleri arasında Süleymaniye çorbası yufkalı Darüzziyafe köftesi ve fukara keşkülü gibi lezzetler dikkat çekiyor. Araştırmalar sonucu oluşturulan mönüde 400 çeşit yemek yer alıyor ve her gün bunlardan 50'ye yakını servis ediliyor. Tasavvuf müziği eşliğinde iftar mönüsü ise kişi başı 48 YTL. Deniz Gürsoy Darüzziyafe'de hep aynı lezzeti yakalamanın mümkün olduğunu söylüyor:
Tel: (0212) 511 84 14

Beyti Lokantası
(Aldığı oy: 1) *
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Beyti Lokantası geleneksel lezzetleri tadabileceğiniz mekânlar arasında. Beyti'nin mönüsünde tüm ızgara et çeşitleri şiş kebap kuzu pirzola döner şinitzel gibi klasik tatlar var. Restoranın en sevilen yemeği ise özel mantarlı pilavı. Beyti'nin Türk damak tadına uygun lezzetlerden oluşan iftar mönüsünün kişi başı fiyatı ise 90 YTL. Jüri üyelerimizden Ahmet Örs İstanbul'un klasik lezzet duraklarından biri olan Beyti'nin et yemekleri kadar zeytinyağlılarının da lezzetli olduğu görüşünde.
Tel: (0212) 663 29 90

Konyalı * * * * * * * *
Asitane * * * * * *
Feriye * * * * *
Borsa * * * *

Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Vedat Başaran (Şef) Hünkâr Lokantası
Asitane Restaurant
Tuğra Restaurant
Hacı Abdullah Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Esra Düzdağ (Sofra dergisi Genel Yayın Yönetmeni) Hünkâr Lokantası
Asitane Restaurant
Hacı Abdullah Lokantası
Konyalı Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Elif Edes (İşletmeci) Konyalı Lokantası
Borsa Lokantası
Feriye Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Sevim Gökyıldız (Mutfak Dostları Derneği İkinci Başkanı) Tuğra Restaurant
Asitane Restaurant
Feriye Lokantası
Konyalı Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Deniz Gürsoy (Gurme) Konyalı Lokantası
Darüzziyafe
Asitane Restaurant
Yurdaer Oteli-Bolu
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Ahmet Örs (SABAH gazetesi yazarı) Borsa Lokantaları
Hünkâr Lokantası
Beyti Lokantası
Feriye Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri İnci Özgöz ( Leziz dergisi Genel Yayın Yönetmeni) Tuğra Restoran (Çırağan Kempinski)
Konyalı Lokantası
Kanaat Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Ayşe Tüter (Yemek yazarı) Konyalı Lokantası
Feriye Lokantası
Borsa Lokantası
Hacı Abdullah Lokantası
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Çimen Uzsoy ( Time-Out dergisi yeme içme editörü) Konyalı Lokantası
Borsa Lokantası
Kanaat Lokantası
Asitane Restaurant
Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri Aydan Üskanat (Yemek stilisti) Asitane Restaurant
Konyalı Lokantası
Feriye Lokantası
Hacı Abdullah Lokantası

Kaynak: Sabah


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri

Tur Osmanligi Mutfagi Tercihleri konusu, Adım adım Türkiye / Gurme forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: darüzziyafe fiyat listesi, beyti fiyatlar, hacı abdullah lokantası fiyat listesi, http wwwbakimliyizcom gurme 55502 tur osmanligi mutfagi tercihlerihtml, ayse konyali, osmanligi tavuk but,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats