bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 02-07-2013, 04:45   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Montaigne Sözleri-Montaigne Özlü Sözler

Montaigne Sözleri-Montaigne Özlü Sözler


1- dünya durmayan bir salıncaktır: orada her şey toprak kafkasın kayalıkları Mısır'ın ehramları hem etrafiyle birlikte hemde kendi kendine sallanır. durmanın kendisi bile daha agır bir salıntıdan başka bir şey degildir.
2-ben duruşu degil geçişi anlatıyorum: fakat yaştan yaşa yahut halkın dedigi gibi "yedi yıldan yedi yıla" geçişi degil günden güne dakikadan dakikaya geçişi.
3-hikayemi saati saatine yazmam gerekiyor. az sonra degişebilirim. yanlız halim degil amacımda degişebilir.
4-benim yaptıgım degişen ve birbirine benzemeyen olayları kararsız ve bazen çelişmeli fikirleri yazıya dökmektir.
5-kendimi kırk yaşını aşıp ihtiyarlıgın yolunu tuttugum şu andaki halimle anlatıyorum. bundan sonraki halim ancak yarım bir varlık olacak; ben artık o ben olmayacagım. gün geçtikçe kendimden ayrılıyor ve uzaklaşıyorum.
6-anlattıgım hayat basit ve gösterişssizdir; zararı yok. bütün ahlak felsefesi alelade ve kendi halinde bir hayata da girebilir daha zengin gösterişli bir hayatada:her insanda insanlıgın bütün halleri vardır.
7-benim yaptıgım bildiklerimi söylemek degil; kendimi ögrenmektir.
8-insanın kendini anlatmasından daha zor ve daha faydalı hiçbir şey yoktur.
9-ben durmadan kendimi düzenliyorum çünkü durmadan anlatıyorum.
10-kendinden söz etmeyi kötü görmek yasak etmek adet olmuştur; çünkü kendinden bahsetmek her zaman kendini övmek gibi görünür; kendini övmekse herkesin zıddına gider. ama kendinden söz etmeyi yasak etmek çocugun burnunu silecek yerde burnunu koparmak olur.
11-bir devleti hiçbir şey yenilik kadar rahatsız etmez. degişiklik hep kötülüge ve zorbalıga yol açar. bir tek parça bozulunca düzeltilebilir. her şeyin özündeki bozulma ve çürüme egiliminin bizi ilkelerimizden uzaklaştırmasınada karşı koyabiliriz; ama koca toplumu yeniden kalıba dökmeye bu kadar büyük bir yapının temellerini degiştirmeye kalkmak düzeltecek yerde silip süpürmek ufak tefek kusurları toptan bir kargaçalıkla düzeltmek hastalıkları ölümle iyi etmek. "devlet degiştirmekten çok yıkmak isteyen"(cicero) kimselerin işidir. dünyanın birden düzelecegi yoktur; ama insan kendini sıkan şey karşısında o kadar sabırsızdır ki her ne pahasına olursa olsun ondan kurtulmak ister. binlerce örnekte gösteriyor ki dünya böyle çabuk iyileşme olmadıkça bir anda dertten kurtulması iyileşmesi demek degildir.
12-bana sorarsanız birçokları içip sarhoş oluyor diye şarabı yasak etmek yanlıştır; fazla kaçırılan şeyler hep iyi şeylerdir.
13-benim meslegim sanatım yaşamaktır.
14-bana diyebilirler ki:kendini kuru sözle degil iş ve eserle anlat. ben her şeyden önce düşüncelerimi anlatıyorum bunlarsa ün ve eser haline gelemeyecek kadar belirsiz şeyler:onları söz haline bile getirmekte güçlük çekiyorum.
15-yaptıgımız işler kendimizden çok tesadüflerin eseridir: bu işler kendi özlerini belli ederler; beni ise ancak şöyle böyle belli belirsiz parça parça gösterebilirler.
16-ben kendimi oldugum gibi gösteriyorum:öyle bir beden yapısı koyuyorum ki ortaya bir bakışta damarları kasları her şeyi yerli yerinde görürsünüz. ben yaptıklarımı degil kendimi öz benligimi anlatıyorum.
17-bence insan ne oldugunu bilmekte dikkatli olmalı; iyi tarafınıda kötü tarafınıda aynı titizlikle ortaya çıkarmalıdır.
18-kendini oldugundan az göstermek tevazu degil budalalıktır; kendine degerinden az paha biçmek korkaklıktır pısırıklıktır. kendini oldugundan fazla göstermek de çok defa gurudan degil budalalıktandır.
19-bence bu kendini begenme illetinin esası kendindan pek fazla hoşlanmak kendi kendine hayasızca aşık olmaktır. bunun en iyi devası kendinden söz etmeyi yasaklayan ve böylece bizi kendimiz üzerinde düşünmekten büsbütün alıkoyanların dediklerinin tam tersini yapmaktır.
20-gurur insanın düşüncesindedir; söze dökülen onun pek küçük bir parçasıdır.
21-bu adamlar öyle sanıyorlar ki insanın kendi üzerinde durması kendinden hoşlanması hep kendisiyle ugraşması kendine fazla düşkün olması demektir. oysaki aşırı benciller kendilerini pek üstün körü bilenler kendilerinden önce işlerine bakanlardır. onlara göre kendi kendisiyle baş başa kalmak sırt üstü yatıp vakit öldürmektir. ruhunu zenginleştirmeye kendini adam etmeye çalışmak boş hayaller kurmaktır. sanki kendimiz bizden ayrı bize yabancı birisiymişiz gibi.
22-kendinden aşagıya bakıpta kendi kafasına hayran olan adam kendinden yukarıya geçmiş yüzyıllara gözlerini kaldırsın; o zaman yüzlerce devin ayakları altında kalacak ve burnu kırılacaktır.
23-insan kendindeki eksik ve cılız degerleri üstelik insan hayatının hiçligini hesaba katarak düşünecek olursa hiçbir degeriyle övünmeye kalkışmaz.
24-bir tek sokrates tanrısının dedigine uyup kendisini gerçekten tanımasını ve kendisini küçük görmesini bildigi için bilge adını almaya hak kazanmıştır.
25-yazarken kitapları bir yana bırakır aklımdan çıkarırım; neden mi? kendi gidişimi aksatırlar diye.
26-Ben yazarken rastgele gittiğim için bol bol hatalara düşerim. Bunları pekala düzeltebilirdim. Ama o zaman benim adetim malım olmuş kusurları düzeltmekle kendi kendimi yanlış tanıtmış olurdum.
27-Herkes kitabımda beni bende kitabımı görsün.
28- Çok gariptir; çağımızda işler o hale geldi ki felsefe anlayışlı insanlar arasında bile ne teorik ne pratik hiçbir yararı ve değeri olmayan boş ve kuru bir laf olup kaldı. Bence bunun nedeni felsefenin ana yollarını sarmış olan safsatalardır. Felsefeyi çocuklar için ulaşılmaz asık suratlı çatık kaşlı ve belalı göstermek büyük bir hatadır. Onun yüzüne bu sahte bu kaskatı bu çirkin maskeyi kim takmış? O ki hep bayram ve hoş zaman içinde yaşamayı emreder bize. Gamlı ve buz gibi soğuk bir yüz içimizde felsefenin barınamadığını gösterir. Felsefeyi barındıran ruh kendi sağlığıyla bedeni de sağlam etmeli. Huzur ve rahatın ışığı ta dışardan görünmelidir. Dış varlığı kendi kalıbına uydurmalı ve böylece ona sevimli bir gurur hareketli ve neşeli bir tavır memnun ve güleryüzlü bir hal vermelidir. Bilgeliğin en açık görüntüsü sürekli bir sevinçtir.
29-Felsefenin amacı erdemdir; bu erdem de medresenin söylediği gibi sarp yalçın ve çıkılmaz bir dağın başına dikilmiş değildir.
30-Eğer eğitilecek genç acayip yaratılışlı olur da güzel bir yolculuk hikayesi yahut anlayabileceği bir felsefe konusu yerine masal dinlemeyi yeğ tutarsa arkadaşlarının genç dinç yüreklerini coşturan davullar çalındığı zaman o kendisini hokkabaz oyunlarına çağıran arkadaşının yanına giderse bir savaştan toz toprağa ve zafere bürünüp dönmeyi top oyunundan yahut balodan bir armağanla dönmekten daha hoş ve daha çekici bulmazsa bu genç için bir tek çare görüyorum: Eğitmeni onu daha çocukken kimseye duyurmadan boğar; yahut da bu gence bir düka'nın oğlu bile olsa herhangi bir şehirde pastacılık yaptırılır. Platon der ki çocuklara babalarının yeteneklerine göre değil kendi yeteneklerine göre meslek bulmak gerekir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Montaigne Sözleri-Montaigne Özlü Sözler

Montaigne Sözleri-Montaigne Özlü Sözler konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Michel Eyquem de Montaigne'nin deneme yazıları listesi ebush Eğitim ve Öğretim 0 16-05-2013 08:16
Bilgi İle İlgili Özlü Sözler - Bilgi İle İlgili Özlü Güzel Sözler elif Soru Cevap 0 20-03-2013 07:51
Zorluk Hakkında Özlü Sözler - Zorluk İle İlgili Özlü Sözler elif Soru Cevap 0 17-03-2013 07:03
Zenginlik ile ilgili Özlü sözler - Zenginlik Hakkında Özlü sözler elif Soru Cevap 0 17-03-2013 07:01
Ünlü Düşünürlerin Özlü Sözleri elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 05:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats