bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-01-2014, 10:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Neden herşey ters gider

Neden herşey ters gider - herşey neden ters gider

1-Birşeyde başarılı olabilmek için onun lüzumuna ve ehemmiyetine inanmalıyız.Luzümüna inandığımız ölçüde gevşek davranmayız.
“Gevşeklik göstermeyinizmahzunda olmayınızinanıyorsanız mutlaka üstünsünüz.”5 ayeti bu hususu anlatır.
Sabah namazının lüzumunu yukarıdaki ayet vehadislerle anlatmış oldum.Sizde bir kere lüzum ve önemine inanarako hususta gevşek davranmamalısınız.

2-Uykunuz çok ağırsaolabildiğince akşam yatsıdan sonra erken yatmalısınız.Tok karnı yatmamaya çalışmalısınız.Çok yumuşak ve çok sıcak yere de yatmamaya azamî gayret göstermelisiniz.
Bu hususlara riayet etmeden kazaya kalan sabah namazı için”uyuya kalmışım”diye mazeret ileri sürmek indallah geçerli olmaz.

3-Sabah namazına kalkabilmek için her türlü tedbiri almalısınız.Efendimiz(sav) Hz.Bilal’i kaldırması için nöbetçi bırakmışlardır.
Evde ve yurttaher nerede kalıyorsanız nöbetleşe beklemek suretiyle en son nöbetçi sabah namazına kaldırmalıdır.Kaldıranın ikaz ve çağrılarıyla da uyanamaz iseniz suyun kaldırma kuvvetinden istifade edilebilir.

4-Sabah namazına kalkmayınca başımıza gelecek felaketleri düşünmeliyiz.”

a-o gün akşama kadar işlerimiz ve günümüz bereketsizleşir.

b-o gün baş ağrısından ve ruhî sıkıntıdan kurtulamayız.

c-öbür alemde de kim bilir ne cezası vardır.”diye düşünmeliyiz.
Korkup kendimizi zorlatarak sabah namazına kalkmalıyız.

5-Yatarken muavezeteyniayet-el kürsîyi vs. okuyarak yatmalıyız.Kendimizi sabah namazına kalkmak için şartlandırmalı ve kurgulamalıyız.Saati kaça kurduğumuzda çaldığı gibi sizde kendinizi saat kaçta kalkacağınızı kurgulayıpşartlandırınız.Dünyevî mühim bir işimiz için istediğimiz zamanda uyanabildiğimizi dikkate alacak olursanız;”O gün bizi Allah’ın(c.c) zimmeti altına alacak sabah namazı içinde her halde istediğimiz saatte uyanacağız.”

6-Sabah namazına kalkabilmek içinçok içten gelen dualarla dua etmelisiniz.Allah (c.c) samimî duaları reddetmeyecekkabul edecektir.

7-Çalar saat veya telefonun uzun zilini kullanmalısınız.Gerekirse aralıklarla çalan saat kullanmalısınız.Çalar saatleri az uzaklara koymalısınızta ki yerinizden kalkma mecburiyetinde kalasınız.Yakınınızda çalarsa kapatıpuykuya devam etme tehlikesi ve ihtimali olabilir.

8-Ev telefonunu da kurabilirsiniz. Saat kaçta kalkacaksanız *55* den sonra kalkacağınız saati yazarsanız ev telefonundan aralıklarla çalarak sizi uyandıracaktır.

9-Sizi sabah namazına kaldırması için yanınızda kalan namaza kalkabilen birisinden uyandırması için rica etmek veya telefonunuzu çaldırması için rica etmelisiniz.

10-Eğer bütün bunlarla da kalkamaz isenizdisiplinli bir yurtta ve müsait olan birisinin evinde kırk gün kadar kalın ve kırk gün o sizi kaldırsın.Ona yetki verinkalkmanız için nasıl davranılması gerekiyorsa öyle davransın ve sizi sabah namazına kaldırsın.Kırk gün kalkınca alışırsınız ve daha sonra inşallah kendinizde kalkacak hale gelirsiniz.İkinci sorunuza cevap;
1- Bizler imanda ihlaslı olduğumuz gibi bütün ibadetlerimizde de ihlaslı olmalıyız. Farz ibadetlerimizde ihlaslı olduğumuz gibi sünnetlerde ve bütün nafilelerimizde de ihlaslı olmalıyız. Yani her yaptığımız ibadeti sadece ve sadece Allah için yapmalıyız.

“İbadetlerimizin dâisi rızay-ı ilahi ve neticesi rızay-ı haktır.”
Zekatımızı da sadece Allah için veririz. Allah’a karşı mâli vazifemizi yaparız. Sonuçta Allah bize bela verir nimet verir her istediğini verir o Allah’ın takdiridir. Biz de ondan gelen her şeye razıyız ve hamd içindeyiz.

Bu hususla alakalı şu hadis-i şerif oldukça manidar olduğu için buraya kaydediyorum;
Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Bir adam: "Bu gece mutlaka bir sadaka vereceğim!" deyip sadakasıyla çıktı. Fakat (farkına varmadan) onu bir hırsızın avucuna sıkıştırdı. Sabah olunca herkes:
"Bu gece bir hırsıza sadaka verilmiş!" diye dedikodu yaptı. Adam:
"Ya Rabbi bir hırsıza sadaka verdiğim için sana hamdediyorum" dedi ve ilâve etti: "Ancak mutlaka bir sadaka daha vereceğim!"
Yine sadakasıyla çıktı. (Gece karanlığında bu sefer de) bir zaniyenin avucuna sıkıştırdı. Sabahleyin herkes:
"Bu gece bir zâniyeye sadaka verilmiş!" diye dedikodu yaptı. Adam:
"Allah'ım bir hırsız ve zâniyeye sadaka verdiğim için sana hamdolsun! Ancak yine de bir sadakada bulunacağım!" dedi. Sadakasıyla birlikte sokağa çıktı. (Karanlıkta) bu sefer de bir zenginin eline sıkıştırdı. Sabahleyin herkes:
"Bu gece bir zengine sadaka verilmiş!" diye dedikodu yaptı. Adam:
"Allah'ım bir hırsız bir zâniyeye ve bir zengine sadaka verdiğim için sana hamdediyorum!" dedi. (Bilahare rüyasında ona gelip şöyle denildi):

"Senin sadakaların kabul edildi. Şöyle ki: (İhlasla yani Allah rızası için vermen sebebiyle) hırsızın hırsızlıktan vazgeçip iffete gelinesi zâniyenin zinadan vazgeçmesi zenginin ibret alıp Allah'ın kendine verdiklerinden tasadduk etmesi umulur."6

2- Diğer bir yönüyle de Allah bizi bu aleme imtihan için getimiştir. Her şeyle ve her emir ve yasaklarıyla bizleri imtihan eder. Zekat verin diye emreder sadaka verin belaları def’edeyim der tavsiye eder.
Biz veririz netice Allah’a aittir.
Arkasından Allah bize musibet ve bela verir. Bütün bunlarla bizi imtihan eder.
Allah kulunu imtihan eder kul Allah’ı tecrübe edemez.
Allah kuluna şartlar koşar kullar Allah’a şartlar koşamaz pazarlık edemez.

3- Böyle bir sorunuz büyük ihtimalle Efendimiz’in rivayetlerine dayanıyor:
Hz. Ali’nin rivayetine göre; “Resulullah (SAV) buyurdular ki; “Sadaka vermede acele edin. Çünkü bela sadakanın önüne geçemez.”7
Ebu Hureyre’den; Resulullah (SAV) buyurdular ki; “Sadaka Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölümü bertaraf eder.”8
Yine Ebu Hureyre’nin rivayetinde; Resulullah (SAV) buyurdular ki; “Kulların sabaha erdiği her günde iki melek semadan iner ve bunlardan biri şöyle dua eder: “Ey İlahımız! İnfak edene halef (devam) ver diğeri de şöyle dua eder: “Ey İlahımız! Cimriye de telef ver.”9

Diğer bir rivayette;
“Sadaka belayı önler ve ömrü uzatır.”10
Bu hadis-i şerifler farklı şekillerde yorumlanmışlardır.
Özellikle; “Sadaka belayı def’eder ve ömrü uzatır” hadis-i şerifi çok farklı yorumlara açıktır.
Sadakanın belayı def’etmesi Allah’ımızın bizlere bir lütfu ve atâsıdır. Verdiğimiz zekat ve sadakaların ne gibi belaların def’ine vesile olduğu ise bizim meçhulümüzdür.

O zekat ve sadakayı vermeseydik belki daha çok ve daha büyük belalar gelecekti biz bunları bilemiyoruz.
Sadakanın zekatın def’edeceği en büyük bela ise ahirette olacaktır. Belki def’edilecek o bela ile ahiretteki bela murat edilmiş olabilir. Çünkü Efendimiz (SAV); “Yarım hurma ile de olsa kendinizi ateşten koruyun.”11 buyurmuşlardır.

4- Bütün peygamberler veliler zekatlarını sadakalarını verdikleri bütün ibadetlerini yaptıkları halde en büyük belaya onlar maruz kalmışlardır.
Musibet illa da hatanın neticesidir denemez.
Bela illa da günahlara kefaret olsun diye gelmez.
Manevi mertebeler katetmek için tasaffi edip Allah’a daha da yakınlaşmaya vesile de olabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Neden herşey ters gider

Neden herşey ters gider konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Niagara Şelalesi Nerde?-Niagara Şelalesi Kaç Metre?-Niagara Şelalesi Neden Ters Akar? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 03:09
Böcekler Ölünce Neden Ters Dönerler? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-02-2012 11:48
Ters etki nimlahza Karikatürler 3 12-05-2011 11:21
Kadin Neden Gider mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 1 10-08-2009 11:12
Ters laleler nurküllü Bahçe Bakımı ve Çiçekler 0 03-03-2009 01:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats