bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-08-2014, 03:38   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çıkarcılıkla ilgili sözler

Çıkarcılıkla ilgili sözler -Çıkarcılıkla ilgili sözler 2014

Kendisine Kuran'ı ve Peygamber Efendimiz'in sünnetini yol gösterici olarak kabul eden kişinin en belirgin özelliklerinden biri son derece fedakar oluşudur. Fedakardır çünkü tüm mülkün Allah'a ait olduğunu ve O'nun rızasını aramak için kendisine emanet olarak verilmiş şeyleri de O'nun gösterdiği şekilde hayır yolunda harcaması (infak etmesi) gerektiğini bilir. Bu harcama yani infak İslam'ın en temel ibadetlerinden biridir. Müminlerin sahip oldukları malları ellerinden geldiği ölçüde infak etmeleri yani Allah'ın Kuran'da saydığı kimselere -"fakirler düşkünler zekat işinde görevli olanlar kalpleri ısındırılacaklar köleler borçlular Allah yolunda olanlar ve yolda kalmışlar"- (Tevbe Suresi 60) vermeleri gerekir. Allah'ın rızası için yapılacak olan bu ibadet müminler için büyük zevk neşe ve huzur kaynağıdır. Allah Bakara Suresi'nin 177. ayetinde asıl iyiliğin "mala olan sevgisine rağmen onu yakınlara yetimlere yoksullara yolda kalmışa isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) verenlerin tavrı" olduğunu; İnsan Suresi 8. ayetinde ise müminlerin "ona duydukları sevgiye rağmen yemeği yoksula yetime ve esire yedirdikleri"ni bildirir. "Sevdiğiniz şeylerden infak edinceye kadar asla iyiliğe eremezsiniz. Her ne infak ederseniz şüphesiz Allah onu bilir" (Al-i İmran Suresi 92) ayeti de konunun önemini açıklamaktadır. (Harun Yahya Adamlık Dini)

Kuran ahlakının hakim olduğu bir toplumun da kuşkusuz en önemli özelliklerinden biri fedakarlık olacaktır. Bu toplumda en büyük değer Allah'ın rızasıdır ve Allah'ın rızasını kazanmanın önemli bir yolu olan infak ve fedakarlık yoğun bir biçimde uygulanır. Toplumun üyeleri kendi şahsi menfaatlerini değil mümin toplumunun genel menfaatlerini düşünür ve ona göre davranırlar. Kendi menfaatleri ile bir diğer müminin menfaati çatıştığında ise Allah'ın rızasını kazanmak için karşı tarafın menfaatine uygun davranırlar. Gizlinin de gizlisini bilen Rabbimiz Kuran'da Medine'ye hicret eden müminlerle Medineli müminler arasında yaşanan üstün ahlak örneklerini şu şekilde tarif etmiştir:

"Kendilerinden önce o yurdu (Medine'yi) hazırlayıp imanı (gönüllerine) yerleştirenler ise hicret edenleri severler ve onlara verilen şeylerden dolayı içlerinde bir ihtiyaç (arzusu) duymazlar. Kendilerinde bir açıklık (ihtiyaç) olsa bile (kardeşlerini) öz nefislerine tercih ederler. Kim nefsinin "cimri ve bencil tutkularından" korunmuşsa işte onlar felah (kurtuluş) bulanlardır." (Haşr Suresi 9)

"Gemisini Kurtaran Kaptan" Mantığının Zararları

Buna karşılık Kuran ahlakının yaşanmadığı bir ortamda şahsi menfaatlere dayalı bir toplum modeli hakimdir. Bu çarpık anlayışın hakim olduğu toplulukta yetişen bir insan da çocukluğundan itibaren çıkarcı ve bencil bir karaktere sahip olması yönünde teşvik edilir. Ailesinden arkadaşlarından toplumun genelinden gördüğü örnek insan modeli çıkarcı fırsatçı her ortamda kendi şahsi menfaatlerini gözetip koruyan insan modelidir. Bu telkinle cahiliyenin önemli bir kuralını yani "gemisini kurtaran kaptan" olmayı öğrenir. Bunun gibi bencillik telkin ederek insanları uyanıklığa ve fırsatçılığa iten tavırlar o toplumda söz sahibi olmak için aranılan özelliklerdir. Her ortamda kendi çıkarına maksimum fayda sağlayabilmek bunun göstergesidir. Buna göre insan içinde bulunduğu her durumda kendi şahsi menfaatlerini düşünmeli "en çok fayda" prensibi ile hareket etmelidir. Bireyler arasındaki ilişkiyi de yine en çok fayda prensibi şekillendirir. İş yerinde patron çalışanlardan çalışanlar patronlarından elden geldiğince yararlanmaya çalışırlar. Alışverişte müşteri satıcıdan satıcı müşteriden; arkadaşlar birbirlerinden en çok oranda faydalanmaya çalışırlar.

Bu karakteri en ileri aşamada uygulayan ve bu kötü ahlakın kurallarının gerektirdiği bütün yöntemlerle isteklerine ulaşan insanlara gizli bir hayranlık beslenir. Yapılan işin gerçekte yüz kızartıcı olduğu pek fazla önemsenmez. Herkes kendi olanaklarının elverdiği ölçüde fırsatları kaçırmaz ve imkanları oranında uygulamaya geçirir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çıkarcılıkla ilgili sözler

Çıkarcılıkla ilgili sözler konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çıkarcılıkla ilgili sözler, cikarcilikla ilgili sozler, çıkarcılıkla ilgili atasözleri, çıkarcılık ile ilgili sözler, cikarcilarla ilgili sozler, çıkarcılık ile ilgili atasözleri, cikarcilikla ilgili resinli sozler, cikarcilarla ilgili guzel sozler, çıkarcılıkla ilgili özlü sözler, çıkarcılık ile ilgili söz, cikarcilarla ilgili soz, çıkarcılıkla ilgili söz, çıkarcılıkla ilgili güzel sözler, cıkarcılıkla ilgili sözler, çıkarcılıkla ilgili atasözleri resimli,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bağcılar ile ilgili sözler-Bağcılarla ilgili sözler elif Sevgi ve Aşk Mesajları 1 23-11-2014 06:21
Lal ile ilgili sözler elif Güzel Sözler 0 22-01-2014 03:58
Sır ile ilgili sözler elif Güzel Sözler 0 04-12-2013 06:58
Mutluluk ile ilgili sloganlar - Mutluluk ile ilgili güzel sözler gizem Soru Cevap 1 23-11-2013 12:34
Büyüklükle ilgili sözler mecazlı sözler elif Güzel Sözler 0 21-06-2011 01:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats