bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-08-2014, 02:45   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yardımlaşma ile ilgili deyimler

Yardımlaşma ile ilgili deyimler -Yardımlaşma Sözleri

Kur’an-ı Kerim’den öğrendiğimiz bu gerçeği hayatımızın her anında görüyoruz. Geçmişte olduğu gibi şimdi de hayatı paylaşan insanlar aynı düzeyde değillerdir örneğin zayıfı güçlüsü fakiri zenginierkeği kadını gibi. Böyle insan toplulukları beraber doğup beraber ölürler. Bu beraberlik “hayat”ın kaynağını oluşturuyor.
Ancak bu farklı insanlar yaşadıkları süre içinde birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Zenginler bile fakirlere ihtiyaç duyar. Hiç bir zengin benim kimseye ihtiyacım yoktur diyemez. O insan servetini çalıştırdığı insanların gücü ile kazanır. Zira kimi çalıştırıyorsa ona muhtaç demektir.
İnsanların birbirlerine muhtaç olmaları aralarındaki yardımlaşmaları zorunluluğunu ortaya çıkarır.Yardımlaşma toplum halinde yaşamanın sonucudur.
Cenâb-ı Hakk: “İyilikte ve kötülükten sakınmakta birbirinizle yardımlaşın günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.” buyuruyor. Zekat vermenin güzel söz söylemenin ve daha pek çok şeyin iyi olarak kabul edersek yardımlaşmanın sınırını sonsuz olduğunu anlarız.
Yardımlaşmanın konusunun içinde maldan sevgiye kadar herşey verilebilir. Verme işi bazan zekat fitre gibi mecburi olduğu halde bazan tamamen isteğe bağlıdır. Bu vermenin sınırı yoktur.Bu yardımın dışında müslümanlar birbirlerine sevgi ile bağlanmak zorundadırlar.
b) Yardımın İnsanların ve Toplumların Yaşamlarındaki yaptığı değişiklikler:
1- Yardımla yoksullar korunmuş olur. Onlara yapılan maddi yardımlar onların hırsızlık gibi kötü yollara sürüklenmesini engeller.
2- Yardım yapanla yapılan arasında sevgi ve ülfet doğar.yardımla topluma kazandırılan insanlar kin hased düşmanlık gibi kötü huylardan kurtulur kimsenin malında gözü olmaz.
3- Hz. Muhammed müslümanlara yardım edilenin değil yardım eden kişi olmalarını bildirmiştir.Sıkıntı zamanında müslümanlardan yardım anlayış ve sevgi görenler sıkıntılarını atlatınca alan değil veren kişiler olmaya çalışacaktır.
4- Zekât sadaka ve diğer maddî yardımlar müslümanların güçlü olmalarında birlik ve beraberlik içinde bulunmalarında en büyük etkendir. Yardımlaşma zenginle fakir tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi saygı bağı kurar.
5-Yardımlaşmanın yaygın olduğu toplumlarda dostluk duyguları güçlü olur. Fakirlik ve bununla gelen dilencilik ortadan kalkar.
c)Yardımlaşma Çeşitleri:
1-Maddî Yardım:
Yerde ve gökte ne varsa hepsi Allah’ındır.Fakat Cenâb-ı Hakk yerde ve gökte bulunan bütün varlıklar yüce katından bir lütuf ve bağışlama olarak insanların hizmetine vermiştir. Varlığın sahibi olan Allah Teâla bunu kullarından dilediğine verip dilediğinden alacağını açıklamıştır.Ancak kendilerine mal ve mülk verdiği kişilere malları ile ilgili bazı sorumluluklar yüklemiş ve görevler vermiştir. Bu sorumluluk ve görevler Allah’ın bir emaneti olan mallardan bir kısmının başkalarına verilmesidir. Cenâb-ı Hakk iman ve namazdan sonra malın başkalarına verilmesini emretmiştir. Buna “infak etmek” denir. İnfakın üç çeşit kısmı vardır(Farz vacip ve mendup). Farz olan zekât vacip olan fitredir.
Dünyada kalacak olan malımızın Allah’ın emrine göre kullanılması ve harcanması önemli bir iştir. Bu harcama âhirete uzanan geçide sağlam bir köprü kurmamızı sağlar.
Hayır ve iyilik mal el ve dille yapılır. Yapılacak bütün iyiliklere “sadaka” denir.
Mal ile yapılacak iyilik ve yardımın başında zekât gelir. Zekât insanların ihtiyaçlarından fazla olan mallardan başkalarına vermeleridir ve mecbûri bir yardım şeklidir.Bunun dışında sadaka ile başkalarına yardım etmemiz gerekir.
İnsan yakınlık derecesine göre başkalarına yardım etmelidir (Çocuğu annesi-babası kardeşi yakın akrabaları yakın ve uzak komşuları içinde yaşadığı toplumun diğer bireyleri). Ancak maddî olarak yardım edilecek kişilerin gerçekten yoksul olmaları gerekir.
Fakat insan gönül zenginliğinin yerine elinde olanın daha fazlazını ister gözünü hırs bürür. Bunun yerine Allah’ın bize nimet olarak verdiği malların hayır yolunda bize emrettiği şekilde harcanması olumlu bir davranıştır.Yalnız insan istediği malı değil mallarından sevdiklerini yoksullara vermek zorundadır böylece Allah’ın rızasını kazanır.
Mal ile yapılacak yardımlardan biri de “karz-ı hasen”dir.Bu yardım faiz veya benzeri menfaat beklemeden ödünç para verilerek yapılır.
Herkesin yararlanabileceği çeşme köprü cami hastane okul yol gibi kurumlar yaptırmak da mal ile yapılan yardımlar arasındadır.Bu tür hayır eserlerine sadaka-i câriye denir ve bu kişiler öldükten sonra da o yerler hala işliyorsa sevabı çok olur.
Sosyal ve ekonomik bakımdan malla yapılacak en önemli yardımlardan biri de zenginlerin mallarını yatırıma aktarmalarıdır ve çalışmak isteyenlere iş ve geçim imkanı hazırlamalarıdır.
1-Mânevî Yardım:
Allah’ın ve Resûlünün bizden yapılmasını istediği akıl ve vicdanın hoş gördüğü bir şeyi yapmak iyiliktir. Kötülükten sakınmak başkalarına kötülük yapmamak da iyiliktir. Bu tür iyilikler de “sadaka”dır.İyilikte yardımlaşmak kadar kötülükten alıkoymaya çalışmak da müslümanların dinî-ahlâkî görevleri arasındadır. Kötülük gören kişi kötülük ister küçük ister büyük olsun ona engel olmalıdır. Eğer bu görev yapılırsa kötülük azalır toplum huzur bulur.
d)Yardım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:
1- Yardım Allah rızası için yapılır. Allah rızası gözetilmeden yapılan iyilikte riyâ ve gösteriş yada çıkar düşüncesi vardır
2- Yardım yapılacağı sırada gerçekten yoksul olan kişiler aranmalıdır. Ancak hayâ sahibi yoksullar yoksulluklarını belli etmez. Yardım yapacakların bunlar gibilerini bulup haysiyetlerini bozmadan yardım etmelidirler.
3- Kötü işe yaramaz mallar yardım olarak başkalarına verilmez.
4- Yapılan yardım hiç bir zaman başa kakılmamalıdır aksi takdirde yapılan yardımın sevabı olmaz.
5- Yoksulun halinden anlamalı ve ona iyi davranmalıdır.
6- Hiç bir yardım küçük görülmemelidir.
7- İyilik ve yardımda bulunacak kişi bunu zamanında yapmalıdır. Zamanında yapılmayan yardım ihtiyacı karşılamaktan uzaklaşır.
8- Yardım yapılırken gizliliğe önem verilmelidir. Ancak zekat gibi farz olan ibadetlerde açıklık esastır.
e)Başkalarından Yardım Bekleyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar:
1- İhtiyaçtan fazlası istenmemelidir.
2- Yapılan yardımı azımsamadan kabul etmek gerekir.
3- Yardım kerîm olandan istenir yardım etmek istemeyenden veya imkanı olmayandan yardım istenmez.
4- İyilik ve yardım yapana nankörlük değil teşekkür etmeliyiz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yardımlaşma ile ilgili deyimler

Yardımlaşma ile ilgili deyimler konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yardımlaşmayla ilgili deyimler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yardımlaşma ile ilgili kısa şiirler elif Soru Cevap 34 21-02-2017 07:19
Yardımlaşma ile ilgili kısa hikayeler elif Soru Cevap 1 19-09-2014 06:15
Yardımlaşma ile ilgili sözler elif Güzel Sözler 0 21-08-2014 02:53
Yardımlaşma ve dayanışmayla ilgili atasözleri elif Güzel Sözler 1 22-12-2013 03:50
Yardımlaşma ile ilgili atasözleri elif Soru Cevap 0 15-08-2013 03:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats