bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-06-2011, 04:55   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri

Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri

Arkadaşlıkla İlgili Deyimler Dostlukla İlgili Atasözleri ve AnlamlarıArkadaşlıkla İlgili Atasözleri ve Anlamları

Yoldan kal yoldaştan kalma
Yolculukta insanın başına türlü işler sıkıntılar belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

Üzüm üzüme baka baka kararır
Her zaman bir arada bulunan arkadaşlık eden bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirlerinden etkilenirler; birbirlerinin özelliklerini huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar.

Sürüden ayrılanı kurt kapar.
Herkesin tuttuğu yolu bırakıp ayrı bir yol tutturanlar herkesin yaptığını yapmayanlar ya da arkadaşlarının yardımıyla yapılan bir işten ayrılanlar büyük zarara uğrarlar.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan
Kişi kiminle arkadaşlık ederse ondan etkilenir; onun alışkanlıklarına düşüncelerine eğilim duyar; huyunu gidişini kapar.

Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar).
Değersiz kötü ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar. Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır.

Kötü söyleme eşine ağu katar aşına
Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri komşu arkadaş mesai arkadaşları vs.) iyi davran onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.

Dost kara günde belli olur
Varlıklı iyi güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran arkadaşlık eden yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği üzüntülerimizin arttığı felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Dostluk başka alış veriş başka
Alış verişin temelinde çıkar dostluğun temelinde ise fedakârlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrı tutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk birinin ötekine fedakârlık yapmasını gerekli kılmaz.

Dost acı söyler
Dost sevilip güvenilen yakın arkadaş gönüldaş iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi kusurlarımızı yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur
İnsanlar gezen dolaşan hareket eden varlıklardır. Bir yerden kalkıp başka bir yere gidebilirler. Arkadaşlar dostlar tanıdıklar birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar günün birinde bir yerde karşılaşabilirler; hatta hiç karşılaşmayacaklarını sanan insanlar dahi birbirlerine kavuşabilirler.

Can canın yoldaşıdır
İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Bir arkadaşa bir dosta mutlaka ihtiyaç duyar. Bu gerek iş yapması gerek sorunlarını çözmesi gerekse konuşup dertleşmesi için zorunludur.

Bir selâm bin hatır yapar
Dinimizin bir emri olan selâm bir bilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza arkadaşlarımıza hatta yabancılara bile vereceğimiz selâm onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selâmlaşmayı ihmal etmemek gereklidir.

Baz bazla kaz kazla kel tavuk topal horozla
Bir kimse kendi niteliğine uyan kendine denk olan kendine benzeyen kimselerle beraber olur arkadaşlık eder düşüp kalkar.

Adam adama yük değil can gövdeye mülk değil (Adam adama yük olmaz).
Birileri gelip konuğumuz olabilir evimizde kalabilir. Bu konuk tıpkı can gibidir; can nasıl gövdeye geldiği gibi gidiyorsa konuk da günün birinde geldiği gibi gidecektir. Bu sebeple yanımıza gelen arkadaş dost yakın ve konuklarımızdan yaka silkmemeliyiz.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim
Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim).
İnsan daha çok anlaştığı huyunu suyunu bildiği sevdiği yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

Ayıpsız yâr (dost) arayan yârsız (dostsuz) kalır.
Hemen her şeyin her insanın bir kusuru bir eksiği vardır. Hatasız kul olmaz. Dolayısıyla insanın mükemmel bir dost arkadaş ve sevgili aramaya çalışması boşunadır. Böyle bir dost bulamayacağı gibi dostsuz kalması da mümkündür. Bu bakımdan insan bir şey elde etmek bir dost bulmak istiyorsa onları kusurları ile kabul etmeye hazır olmalıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 26-10-2013, 02:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Mesaj gusel


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri

Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: arkadaşlıkla ilgili atasözleri, arkadaşlıkla ilgili atasözleri ve deyimler, arkadaşlık ile ilgili atasözleri, arkadaşlıkla ilgili atasözü, arkadaşla ilgili atasözleri, arkadaşlıkla ilgili atasözü ve deyimler, arkadaşla ilgili atasözü, arkadaşlıkla ilgili deyimler ve atasözleri, arkadaş ile ilgili atasözleri, arkadaşlıkla ilgili deyim ve atasözleri, arkadaşlık ile ilgili atasözü, arkadaslikla ilgili atasozleri, arkadaşlıkla atasözleri, arkadaşla ilgili atasözleri ve deyimler, arkadaşlıkla ilgili ata sözleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Resimli atasözleri... nurküllü Genel Kültür Paylaşımlarınız 108 06-11-2014 07:22
Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 04:54
Atasözleri! nimlahza Komik Resimler 0 05-11-2010 04:22
Yabancilarin Atasozleri mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-06-2009 02:32
bilgisayar atasözleri bayrak_007 Komik Yazılar 0 23-09-2008 01:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats