bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-06-2011, 05:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hak ve Özgürlük ile ilgili Atasözleri

Hak ve Özgürlük ile ilgili Atasözleri

Atatürk'ün özgürlükle ilgili sözleri
Atatürk'ün hürriyetle ilgili sözleri
Hak ve Özgürlük Atasözleri

Bence bir millette şerefin haysiyetinnamusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milleti hürriyet ve istiklâline sahip olmasıyla kaimdir.Hey-et-i içtimaimizde devletimizde hürriyet bipayandır. Ancak onun hududu onu bipayan yapan esasın mahfuziyetiyle kaim ve mahduttur.


Hudud-u milliyemiz dahilinde mücdahele-i ecnebiyyeden azade olarak her medeni millet gibi hür yaşamaktan başka bir gayesi olmayan Türk milletinin hakk-ı meşruu nihayet alem-i insaniyet ve medeniyet tarafından teslim olunacaktır.


Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve izmihlâl vardır. Her terakkinin ve kurtuluşun anası hürriyettir.


Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük ecdadımın en kıymetli mevrusatından olan aşk-ı istiklâl ile meftur bir adamım.


Kemal-i azim ve ısrar ile idame ve müdafaa edilen istiklal hak ve hürriyet davalarının muvaffakiyetini külliyen menedecek hiçbir kuvvet mutasever değildir.


Kendi hükümetimizin idaresi altında bedbath ve fakir yaşamak ecnebi esareti pahasına nail olduğumuz huzur ve saadete bin kere müraccahtır.
Kendini eski kanunlara bağlayıp mazi ile ittisalini muhafaza etmek isteyen bir kimse asri bir devlet dahi te’sis edemez.


Medeni eser vücuda getirmek kabiliyetinden mahrum olan kavimler hürriyet ve istiklallerinden tecrid olunmaya mahkumdurlar.


Millet önünde onun istihkak-ı istiklâli önünde onun liyakatı terakki ve teceddüdü önünde her kuvvetancak milletin irade ve emeline uymak suretiyle yaşayabilir. Milletin irade ve emeline uymayanların talii hüsrandır izmihlâldir.


Milletimiz hayatını ve hukuk ve vezaif-i insaniyesini müdrik ve vatanına tamamen sahip ve hürriyet ve istiklâline aşk ve sadakatle merbuttur.


Milletimiz katı ve taksim-i uzvuna ve zillet-i esarete razı olmaktansa bütün kuvay-ı maddiyye ve manevisiyle mevcudiyet ve hukuk-u meşruasını müdafaada azimkâkane devam ve sebat edecektir.


Millî istiklâl bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfii icap ettirdiği taktirde beşeriyeti teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet muktezasından olan dostluk ve siyaset münasebatını büyük bir hasassiyetle takdir ederim.


Nihayetsiz bir hürriye kabil-i tasavvur değildir hakların en büyüğü olan hakk-ı hayat bile mutlak değildir; intahara karar veren bir zatın netice-i cümrü hududu yalnız şahsına maksur olduğu halde zabıta ona men’ ile mükelleftir.

Ruh-u halâsın etrafında toplanan bütün milletin umdesi vatanın tamamisi milletin istiklâli makam-ı saltanat ve hilafetin masûniyetidir.
Türkiye devleti ve Türkiye’de yaşayan halk bilâkaydüşart müstakilidir ve bilâkaydüşart istilâlini muhafaza etmek için mücadele eder.


ATATÜK’ÜN CUMHURİYET İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir.


Bugünkü devletimizin şekli asırlardan beri gelen eski şekilleri bertaraf eden en mütekâmil tarz olmuştur.


Cumhuriyet fazilet-i ahlâkiyeye müsnesit bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehdide müstenid bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskâr insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya tehdide müstenid olduğu için kokak zelil sefil rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bundan ibarettir.


Cumhuriyet; fikren ilimen fennen bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu evsaf ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir. Mümtaz vazifenizin iflasına âlî himmetlerle hasr-ı mevcudiyet edeceğinize asla şüphe etmem.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hak ve Özgürlük ile ilgili Atasözleri

Hak ve Özgürlük ile ilgili Atasözleri konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yardımseverlik ile ilgili atasözleri elif Eğitim ve Öğretim 8 03-12-2015 09:50
Komşulukla ilgili deyim ve atasözleri elif Eğitim ve Öğretim 7 01-10-2015 09:26
Makedonya Türk Halkı ile ilgili Atasözleri elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 05:38
Orman Haftası ile ilgili Atasözleri elif Güzel Sözler 0 19-06-2011 05:33
Doğa ile ilgili atasözleri Я Türkçe ve Edebiyat 0 17-10-2010 11:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats