bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Güzel Sözler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-06-2011, 04:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ertuğrul Gazinin Sözleri

Ertuğrul Gazinin Sözleri

Ertuğrul Gazinin Sözleri
Ertuğrul Gazi Sözleri
Ertuğrul Gazinin Söylemiş olduğu sözler


Türkün Şanına Ancak Mağlup Olanlara Yardım Etmek Düşer


Selçuklularla Moğol ordusu Sivas'ın Hafikkale civarında savaşa tutuştular. Ertuğrul bu harbi duyar duymaz kuvvetlerini alarak o tarafa gitti. Bir dağın yamacında iki ordunun çarpıştığını seyrettiler. Bunlardan bir taraf yenilmek üzere diğer taraf da galip gelmekte idi. Bunu gören Ertuğrul Gazi maiyetindeki Koç yiğitlerine dedi ki:

Yiğitlerim hangi tarafı tutalım?
Bu soru üzerine kardeşi Dündür:
Galip tarafa geçelim... Onların zafer ganimetlerinden istifade ederiz... dedi.
Ertuğrul kaşlarını çatarak:
Türkün şanına ancak mağlup olanlara yardım etmek düşer. Galibe yardım etmek ise insana ne şeref kazandırır ne de mal. . . dedi.

Derhal mağluplara yardıma karar verildi. Kayı yiğitleri dağdan bir çığ gibi harp meydanına daldılar. Kılıçlar oynadı oklar çekildi kavga yeniden kızıştı. Çok geçmeden galipler mağlup duruma düştüler. Mağlup olanlar Selçuklular'dı ve Ertuğrul Gazi'nin onlara destek vermesiyle galip geldiler. Moğollar ise perişan bir halde kaçtılar.

Kayıların bu yardımlarından Sultan Alaeddin çok memnun oldu. Kayı aşiretinin beyi olarak Ertuğrul'u tanıdı. Sultan Alaeddin. Ertuğrul Gazi'yi Bizans hududuna uçbeyi tayin etti. Kayı kabilesine Söğüt kasabasını kışlak Domaniç yaylasını da yaylak olarak verdi (1230). Ertuğrul Gazi Karacadağ'dan Kayı aşiretini alarak Söğüt'e geldi.


O civarlarda oturan Afşar (yâhut Alişar) ve Çavdar aşîretlerinin etrâfa verdikleri zararlara mâni oldu. Hıristiyan tekfûrlarla da iyi geçinmeye dikkat etti. Adâleti halka olan iyi muâmele ve yardımları o kadar çoktu ki Hıristiyan tebaa bile kendisini sevip sayıyordu.

Ertuğrul Gazi çok geçmeden maiyetindeki kılıç erleri ile Bizanslılarla savaşa girişti. Bizanslılara ait Sultanönü bölgesi ile Karacahisar'ı fethetti. Bu zaferleri duyan Anadolu'nun muhtelif bölgelerindeki kılıç erleri Ertuğrul'un etrafında toplandılar. Hudut boyu serdengeçti akıncılarla doldu.

Ertuğrul'un değerli kumandanları şunlardı: Akçakoca Konuralp Turgut Alp Saltuk Alp Aykut Alp Samsa Çavuş Hasan Alp Karamürsel Akbaş Kocaoğlan. . . Bu kumandanlar kuvvetleri ile gece gündüz demeden Bizans'a doğru akınlarına devam ettiler.


Saltanat İle Dünyayı Sarmak


Ertuğrul Gazi bir gece bir rüya gördü. Rüyada "göbeğinden bir pınar fışkırdı... Bu çıkan sular çoğalarak bir deniz halini aldı. . . Bu deniz bütün dünyayı kapladı...

Senin bir oğlun olacak; bu oğul bir devlet kurup saltanatı ile dünyayı sarsacaktır..." dedi.

Nitekim o yıl içinde Ertuğrul'un karısı Hayme Ana bir oğlan çocuk doğurdu. Bu çocuğun adını Otman koydular. Sonradan Otman "Osman" adı ile anıldı. Ertuğrul'un diğer oğulları Sarubalı ile Gündüz Alp'tir. Küçük Osman Söğüt kasabasında kılıç erleri arasında büyüdü. Beş yaşına geldiği zaman bir gün babası onu Konya'ya beraberinde götürdü. O gün Hazret-i Mevlânâ'yı ziyarete gittiler. Lakin o gün Mevlânâ pek üzgündü. Ertuğrul'u ve yanındaki oğlunu görünce şöyle deki:

Sultan Alaeddin Baba İshak'ı kendine baba yaptıysa ben de bu küçüğü kendime evlat edindim.

Mevlânâ; Osman'ı sevdi ve ona hayır duada bulundu. Ravzatü'l-Ebrar adlı tarihte Ertuğrul hakkında şu malumat yazılıdır:

Kur'an-ı Kerîm'e Saygı


Ertuğrul Gazi Söğüt'te oturuyordu. Bir gün köyleri dolaşmaya çıkmıştı. Akşam olunca İtburnu köyünde bulunan ulemâdan bir zâtın evinde misafir kaldı. Ev sahibi Ertuğrul'a fazlaca ikramda bulundu. Ertuğrul gece yatacağı zaman rafta bulunan bir kitabı görüp sordu:

Bu kitap nedir? Diye sordu. Ev sahibi:

Bu kitap Tanrı tarafından Hazret-i Muhammed vasıtası ile insanlara doğru yolu göstermek üzere gönderilen Kur'an-ı Kerîm'dir dedi ve odadan çıkıp gitti.

Ertuğrul serilmiş yatağa yatmayıp Kur'an-ı Kerim'in önünde el bağlayıp sabaha kadar ayakta durdu. Ancak güneş doğarken yatağa girdi. Uyur uyumaz bir rüya gördü. Rüyasında bir pîr ona:

Sen Tanrı sözü olan Kur'an-ı Kerîm'e halis bir kalp ile saygı gösterdin; bunun için sana mükafat olarak evlat ve torunlarına padişahlık verildi. Bütün neslin aziz olsun. . . dedi.

Ertuğrul bu sözlerin dehşetinden uyandı. Ev sahibine de bu rüyasını anlattı. Osmanlı Devletinin Kuruluşu adlı bir eser yazan İngiliz tarihçisi Gibbons bu hadiseyi ele alarak Ertuğrul Gazi'nin Müslüman olmayıp Şaman dininde olduğunu yazmaktadır. Oysa bu fikir yanlıştır.

Ertuğrul Gâzi Selçuklu Sultânı Alâeddîn'in vefâtına kadar altı sene etrâfın fethi ve İslâmiyetin yayılması için bütün gayreti ile çalıştı.


Ertuğrul Gazi savaşları ile Osmanlı Devletinin arsasını hazırlamıştı. Ertuğrul artık iyice ihtiyarlamış işlerini büyük oğlu Gündüz Alp'e bırakmıştı. Küçük oğlu Osman da serhat boylarında düşmanlarla çarpışmaktaydı.

Ertuğrul Gâzi çevresinde bulunan beyliklerden devletlerin durumlarını ve siyâsî şartlarını gâyet iyi değerlendirirdi. Komşuları ile dâimâ iyi geçinerek aşîret ve tebaasını güçlü bir durumda huzûr ve râhat içinde yaşattı. Çok cömert olan Ertuğrul Gâzi fakirlere düşkünlere dâimâ yardım ederdi. Yarım asır adâletle idâre ettiği bölgede Hıristiyanlara da İslâmiyeti sevdirdi.

Ertuğrul Gazi 1281 tarihinde 92 yaşında vefat etti. Türbesi Bilecik ili sınırları içerisinde olan Söğüt ilçesindedir. Her yıl Eylül aylarında Söğütlüler Ertuğrul Gazi için bir tören yaparak türbesini ziyaret etmektedirler. Orhan Saik Gökyay'ın tesbitine göre Dede Korkut kitabının önsözünde şu kayıt yer almaktadır:

"Korkut ata ayitti ahir zamanda hanlik gerü Kayi'ya dege kimesne ellerinden almaya ahir zaman olup kiyamet kopunca. Bu dedügü Osman neslidür isde sürilü gideyorur. "


Orhan Saik Gökyay'in tesbitine göre Dede Korkut kitabinin önsözünde su kayit yer almaktadir:

“Korkut ata ayittiahir zamanda hanlik gerü Kayi'ya dege kimesne ellerinden almayaahir zaman olup kiyamet kopunca. Bu dedügü Osman neslidür isde sürilü gideyorur.”


Ertuğrul Gazi'nin Oğlu Osman Gazi'ye Nasihati

Beni kırŞeyh Edabali'yi kırma
O bizim boyumuzun ışığıdır. Terazisi dirhem şaşmaz. Bana karşı gel O'na gelme...
Bana karşı gelirsen üzülür incinirim; O'na karşı gelirsen gözlerim sana bakmaz. Baksa da görmez olur.
Sözümüz Edabali için değil senceğiz içindir. Bu dediğimi vasiyetim say!...


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ertuğrul Gazinin Sözleri

Ertuğrul Gazinin Sözleri konusu, FORUM GENEL / Güzel Sözler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Osman Gazinin Oğluna sözleri elif Güzel Sözler 0 20-06-2011 04:41
Tuhaf - Ertuğrul ÖZKÖK nimlahza Kütüphanemiz 0 25-07-2010 10:43
Muhsin Ertuğrul Biyografi-Muhsin Ertuğrul Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 09-07-2008 03:27
Ertuğrul Oğuz Fırat Biyografi-Ertuğrul Oğuz Fırat Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 03-07-2008 09:59
Ertuğrul Yalçınbayır Biyografi-Ertuğrul Yalçınbayır Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 26-06-2008 02:16

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats