bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Güzellik Önerileri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 31-08-2013, 10:46   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Masaj şekilleri

Masaj stilleri-Sırt masajının faydaları-Sırt masajı şekilleri-Masaj şekilleri

Masaj Teknikleri
Masajın kanıtlanmış en belirgin faydalarından ilk ikisi artan kan dolaşımı ve esnekliktir.
Fizyolojik veya mekanik açıdan bakıldığında masajla kas dokularının yağlanarak optimum hareketin elde edilmesi sağlanır. Kas dokuları birbirinden bağımsız çalışacak şekilde yapılanmıştır. Kaslar kurur veya susuz kalırsa dokular birbirine yapışır ve kas katılaşır. Kasa sıvı verildiğinde tekrar yumuşayarak esneklik kazanır. Kas dokularının etrafında dolaşım arttıkça gelen besin ve giden atık rutini de artar ve kas daha sağlıklı olur. Yaşlanma da geniş anlamda bir "kuruma" problemidir. Vücutta su azaldıkça yaşlanma hızlanır. Çok su içmek ve düzenli masaj yaptırmak kırışıklarla savaşırken etkili bir yöntemdir. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır; dolayısıyla vücuda yararı kesindir.

Psikolojik açıdan bakıldığında masaj bir önem hatta bakımlılık hissi verir; vücudumuzun farkına varmamızı sağlar. Güvenli bir dokunuş hayatın önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla bu işi bilinçli olarak yapan bir profesyonelin masaj sırasındaki dokunuşu aynı zamanda rahatlatıcıdır. Fiziksel anlamda masaj veren taraf ile alan taraf arasında bir elektromanyetik enerji değişimidir. Bu enerji makine ve benzeri aparatlarla elde edilemez! Candan ve canlıdan gelen bu enerjiye doğu kültürleri "Chi" ya da "hayat enerjisi" adını verir. Masaj günlük hayatın baskılarından sonra mini bir tatil anlamına gelir. Yapılan klinik bir araştırma masajın zihinsel uyanıklığı artırdığı ve matematiksel zekayı keskinleştirdiğini de göstermiştir.


Acupressure (Akubası)
5000 yıl öncesine dayanan bu masaj Çinliler tarafından "iğnesiz akupunktur" olarak da adlandırılır. Bu teknikte enerji kanallarından oluşan görünmez bir sistemin belli noktalarına derin parmak basısı uygulanır. Bu noktalar doğrudan vücudun belli organ ve bezlerine bağlı olduğundan bu noktalara enerji akımında sıkıntı olduğunda rahatsızlık duyulur. Akubası bu noktaları uyararak sıkışmaları giderir ve enerji akımını artırarak stresi azaltır. Böylece vücudun uyum içinde çalışarak sağlıklı olması sağlanır. Shiatsu masajı Japonların 1000 seneden beri kullandıkları bir akubası tekniğidir.
Aromaterapi
Bu teknik tedavi ve gençleştirici amaçlı olarak bitki öz yağlarının masajda kullanılması esasına dayalıdır. Antik Mısır Hindistan ve Uzak Doğu'dan gelen bu teknik yüzyıllardır stresi azaltmak genel anlamda rahatlamak ve zihni uyarmak için kullanılmıştır.
Bowen Tekniği
Avustralyalı Tom Bowen'dan ismini alan bu teknik bir seri masaj hareketi sırasında dinlenme süreleri verilerek vücudun tedavi sürecini algılamasını sağlamak konseptini taşır.
Sandalye Masajı
10-20 dakikalık bir rahatlama seansına ihtiyaç duyulduğunda uygulanması gereken hafif bir masaj türüdür. Bu masaj özel tasarlanmış rahat bir sandalyede tamamen giyinik olarak uygulanır. Bu sandalye taşınabilir olduğundan masaj hemen yer yerde uygulanabilir.
Derin Doku Masajı
Kalın kasların derinliklerine ulaşmak için uygulanan bir masajdır. Belli bölgelere uygulanır ve amacı kas dokularının toksinlerden arındırılarak rahatlatılmasıdır.
Sıcak Taş Masajı
Bu teknikte kullanılan ısıtılmış taşlar vücudun belirli yerlerine yerleştirilir ve hafif basılar uygulanarak yerleri değiştirilir.
Hamilelik Masajı
Hamilelik bir kadının vücudunda ağır görevlere neden olur. Hamile olan kadının rahatlamaya ve gevşemeye ihtiyacı vardır. Bu masaj vücuda yüklenmiş ağırlığın sebep olduğu rahatsızlıkları giderdiği gibi şişliği azaltır sinir sistemini rahatlatır yorgunluk halini giderir ve bir tonik görevi görür. (
Reiki (Rei-chi)
Japonca "evrensel hayat enerjisi" anlamına gelir. Bu teknikte ellerin vücuda belli pozisyonlarda hafifçe bastırılmasıyla "hayat enerjisi" akımı gerçekleştirilir. Ağrı giderici canlandırıcı tedavi edici ve moral kazandırıcı etkileri vardır.
Spor Masajı
Bu masaj atletik bir performansın öncesinde süresince veya sonrasında sporcuya uygulanarak optimum performansı göstermesi amacını güder. Yorgunluğu ve şişkinlikleri gidermek esnekliği artırmak ve sakatlanmaları önlemek için yapılır.
İsveç Masajı
Geleneksel masaj olarak bilinen İsveç masajı 1820 yılında İsveçli
Dr. Per Henrik Ling'in fizyoloji jimnastik ve birçok antik masaj tekniği konusunda araştırmalarının sonucunda ortaya çıkardığı ilk modern masaj tekniğidir. Vücudun en geniş organı olan cilde uygulanması nedeniyle bir zincirleme reaksiyon doğurarak vücudun tümüne pozitif bir etki yaratması esasına dayalıdır.
Thai Masajı
Bu yöntem pasif esneme ve yumuşak basının vücudun enerji hatlarına uygulanmasıyla yapılır. Çok eski olan bu teknik Buda zamanından gelir ve Shiatsu akubası ve yoganın karışımı gibidir. Masörler belli noktalara basıyı baş parmakları elleri ve ayaklarıyla uygulayarak vücudun enerji akımını canlandırır ve müşterilerine esneme dahil bazı hareketler yaptırır. Thai masajı esnekliği artırır stresi azaltır iç organları uyarır ve vücudun enerji sistemini dengeler.

Elle lenf drenajı
Vücudun arıtma ve drenaj sistemi olan lenf sistemi vücut yaralandığında ve sağlık bozulduğunda zorlanır.Artık maddeler yeterinde çabuk şekilde süzülemez ve birikerek yara yerine yada lenf düğümlerinin çevresinde şişmeye neden olur
Elle lenf drenajı bu sistemi uyararak artık maddelerin giderilmesini hızlandırmayı amaçlayan pompalayıcı ve hafif bir mesajdır. Bu teknik şişlikler veya herhangi bir yaralanma özellikle de spor yaralanması görülen herkes için çok yararlıdır. sıvı toplanması azaltılabilir hatta akne ve egzamalar bile iyileştirebilir.
Tüm hareketler vücuttan yukarı en yakın lenf düğümüne doğru - vücuda en yakın yerden başlayıp el ve ayaklara doğru - dış yönden yapılır. Ana düğümler boyun boyun koltuk altıkasık dizlerin arkası ve dirseklerin iç kısım'ında bulunur.
Lenf damarları yüzeye çok yakın olduğu için uygulanan basınç daha hafif olmalıdır. Böylesine hafif bir masajın bu kadar etkili olabileceğine inanmak zordur ama Fizik tedavi uzmanı olan J.B. Memmel ' in 1945 ' te yazmış olduğu bu bölüm şişmiş bir ayak bileceğine uygulanan bu tekniğin başarısını kanıtlar niteliktedir.

Temel Teknikler
Masajın en güzel yanı kolay olmasıdır. Birkaç temel harekette ustalaştığınızda tam bir vücut masajı yapmak için hazırsınız demektir. Masajda kullanılan diğer tekniklerin bir çoğu sadece burada gösterilen hareketlerin çeşitlemeleridir. İlk olarak sırt üzerinde başlayabilirsiniz.

Sıvazlamalar
Ritmik ve akıcı sıvazlamalar bir masajın temelini oluşturur ve en fazla kullanacağınızda bunlardır. Bu hareketleri yağ sürmek ve diğer hareketleri birbirine birbirin �e bağlamak için kullanın. Masaj yaparken bir sonraki hareketin ne olacağı aklınıza gelmiyorsa yalnızca ellerinizi gezdirmeye devam edin. Sadece hızını ve basıncını değiştirerek çeşitlilik ve ilginçlik kazandıracağınız bu hareketlerle tam bir vücut masajı yapabilirsiniz. Yavaş hareketler sakinleştirici sert hareketler ise uyarıcıdır. Sıvazlamalar kan dolaşımını düzenler gergin kasları gevşetir ve sinirleri yatıştırır. Masajın en temel sırrı tüm hareketlerin akabilmesi için tamamen gevşemiş olmanızda yatar.

Yayılan Sıvazlamalar
1. Bu basit hareket hemen hemen tüm bölgelerde kullanılabilir. Başlarken ellerinizi yan yana koyun ve yavaşça yukarı doğru kaydırırken parmaklarınız ilerlesin. Avuçlarınız ve el tabanınızla düzenli ve sabit bir baskı uygulamak için ellerinizin üzerine eğilin.
2. Ellerinizi dışa doğru yayarak açın basıncı azaltın ve yanlardan aşağı doğru kaydırın. Ellerinizi vücudun biçimine uydurun böylece hareketimiz tüm bölgeyi kapsasın. Ellerinizi pürüzsüz ve hafifçe gezdirirken deriyi sürüklememeye dikkat edin.
3.Yanlardan yukarı doğru çekerken elleriniz gevşekçe vücut kıvrımlarının biçimini almış olmalıdır. Sırt yada karında bu hareketi yaparken ellerinizi yukarıya çekerek beli hafifçe kavrayıp sıkın. Vücudun diğer kısımlarında bu dönüş hareketini daha hafif yapın.
4. Tekrar başlamak için ellerinizi hafifçe bir nokta çevresinde döndürün. Bunun uzunluğunu değiştirebilirsiniz ama tüm hareketler akıcı ve sürekli olmalıdır. Genel bir kural olarak hareketimiz kalbe doğru sert geriye doğru kayarken hafif olmalıdır.

Dairesel Sıvazlamalar

1. Bu kesintisiz dairesel hareket hoş bir akış hissi verir. Her iki elinizi birbirinden 15 cm. uzaklıkta vücudun bir yanına koyun sonra geniş kavislerle daireler çizerek gezdirin. Elinizi yukarıya ve dışa doğru sertçe bastırın; aşağıya ve içeriye doğru hafifçe kaydırın.
2. Bir el daireyi tamamlarken kollarınızı çaprazlayın. Bir el tam daire çizerken diğeri sadece yarım daire çizsin.
3. Bir eli kolunuzun üzerinden aşırın ve diğer elle harekete devam edin. Elinizi hafifçe yerleştirin ve tekrarlayın.

Kedi Masajı
1. Bu yatıştırıcı ve uyku verici bir harekettir. Aşağı doğru inerken bir el diğerini izlersin. Hemen hemen hiç basınç uygulamayın elleriniz yalnızca gezinsin.
2. İlk elinizi kaldırın ve tekrar başlamak üzere havadan geri getirin. Dönüş ve tüm hareketler ritmik ve akıcı olmalıdır.

Başparmak Masajı
Küçük bölgelerde yalnızca baş parmağınızla çalışın. Bir baş parmağınızla yukarıya ve dışa doğru bastırın. Diğeri onu izlerken biraz daha üstte ve dışa doğru olsun.

Yoğurmalar
Bu hareket tıpkı hamur yoğurmaya benzer; omuzlar kalça ve uykuluk gibi etli bölgeler için uygundur. Gergin kasları esnetip gevşetir; böylece bölgeye taze kan ve besin ulaştırarak kan dolaşımını düzenler emilmeyen maddelerin atılımına yardımcı olur. Yoğurmanın derinliği ve hızına bağlı olarak çeşitli ektiler sağlayabilirsiniz: Yavaş ve derin ya da hızlı ve uyarıcı. Hafif yoğurma deriyi ve üst kas tabakasını; sert yoğurma ise daha derindeki kasları etkiler. Ellerinizin çevreye kaymadan serbestçe hareket edebilmesi için uygun miktarlarda yağ kullanmalısınız.

Temel Yoğurmalar
1. Parmaklarınız dışarı doğru bakarken dirseklerinizi yanlara doğru açın ve ellerinizi düz olarak yerleştirin. Bir elinizin avucuyla bastırın sonra deriyi parmaklarınız ve başparmağınız arasında kavrayıp diğer elinize doğru itin.
2. Deriyi serbest bırakıp diğer elinizle kavrayın. Ritmik olarak bir eliniz sıkarken diğeri serbest bırakacak şekilde ellerinizi dönüşümlü olarak kullanın ve sıkıp bırakın.

Hafif Yoğurmalar
Omzular ve kolların üstü gibi daha ince bölgelerde bu tekniği kullanabilirsiniz. Deriyi bir elinizin başparmağı ile parmakları arasında kaldırın sıkın döndürün; diğer elinize doğru kaydırın ve hareketi diğer elinize de tekrarlayın.

Burmalar
Daha derin ve uyarıcı bir hareket için temel yoğurmaya bu hareketi de ekleyin. Bir havluyu burup sıktığınızı düşünün: Bir elinizle yukarıya ve diğer elinize doğru çekerken diğer elinizin başparmağıyla derin bir şekilde bastırın.

Basınçlar
Derin ve doğrudan basınçlar omurganın her iki yanındaki ve omuzların çevresindeki kasların gerginliğini gidermek için çok yararlıdır ve oldukça gevşeticidir. Basıncı aşamalı ve düzenli bir şekilde uygulayın; asla ani ver sert bir şekilde itmeyin. Çok az yağ kullanın ki elleriniz yanlara doğru kaymasın. Tırnağınızın deriye batmamasına özellikle dikkat edin.
Sabit Basınçlar
Başparmaklarınızı derinin üzerine koyup yavaş yavaş üzerlerine eğilin. Birkaç saniye bastırın sonra başka bir noktaya kaydırın.
Dairesel Basınçlar
Sabit basınçtaki gibi bastırın sonra küçük derin ve dairesel hareketlerle deri ve alttaki kas tabakası üzerinde daireler çizin.

Dalga Masajı
Bu küçük dairesel hareketler bir dalgalanma etkisi yaratır. Omuzlar göğüs el ayaları ve ayak topuklarında uygulayabilirsiniz.
Ellerinizi gevşek bir yumruk şeklinde sıkın. Parmak eklemlerinizle dairesel bir şekilde ileri geri masaj yapın.

Vurmalar
Çabuk ve canlı vurma hareketleri etli ve kaslı bölgeler için yararlıdır. Asla kemikli bölgelerde morarmalar ve yaralar üzerinde uygulamayın. Bu hareketler kan dolaşımını düzenler ve genellikle uyarıcıdırlar; yavaşça yapıldığında ise sakinleştirici bir etki yaratabilirler. Bunu masajın sonunda arkadaşınızı uyandırmak için yapabilirsiniz; eğer birini uyutmaya çalışıyorsanız ya hiç yapmayın ya da daha önce yapın. Hareketleriniz ağır ve sert değil hafif olsun yaylansın. Arkadaşınızı incitmemek için hareketleri önce bir havluda veya kendi üstünüzde deneyin.

Yumruklamalar
Bilekleriniz serbest olacak şekilde gevşek bir yumruk yapın ve yanlarıyla art arda vurun. Deriye dokunur dokunmaz ellerinizi geri çekin ki hareketleriniz hafif ve canlı olsun.

Kesmeler
Ellerinizin yanlarıyla vururken deriye dokunur dokunmaz ellerinizi geri çekin. Ellerinizi art arda kullanın ve çok çabuk çalışın. Elleriniz bütünüyle gevşek olmalıdır öyle ki parmaklarınızın birbirine çarptığını duyabilesiniz

Masajın Faydaları

Masajın kanıtlanmış en belirgin faydalarından ilk ikisi artan kan dolaşımı ve esnekliktir.
Fizyolojik veya mekanik açıdan bakıldığında masajla kas dokularının yağlanarak optimum hareketin elde edilmesi sağlanır. Kas dokuları birbirinden bağımsız çalışacak şekilde yapılanmıştır. Kaslar kurur veya susuz kalırsa dokular birbirine yapışır ve kas katılaşır. Kasa sıvı verildiğinde tekrar yumuşayarak esneklik kazanır. Kas dokularının etrafında dolaşım arttıkça gelen besin ve giden atık rutini de artar ve kas daha sağlıklı olur. Yaşlanma da geniş anlamda bir "kuruma" problemidir. Vücutta su azaldıkça yaşlanma hızlanır. Çok su içmek ve düzenli masaj yaptırmak kırışıklarla savaşırken etkili bir yöntemdir. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır; dolayısıyla vücuda yararı kesindir.

Psikolojik açıdan bakıldığında masaj bir önem hatta bakımlılık hissi verir; vücudumuzun farkına varmamızı sağlar. Güvenli bir dokunuş hayatın önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla bu işi bilinçli olarak yapan bir profesyonelin masaj sırasındaki dokunuşu aynı zamanda rahatlatıcıdır. Fiziksel anlamda masaj veren taraf ile alan taraf arasında bir elektromanyetik enerji değişimidir. Bu enerji makine ve benzeri aparatlarla elde edilemez! Candan ve canlıdan gelen bu enerjiye doğu kültürleri "Chi" ya da "hayat enerjisi" adını verir. Masaj günlük hayatın baskılarından sonra mini bir tatil anl..... gelir. Yapılan klinik bir araştırma masajın zihinsel uyanıklığı artırdığı ve matematiksel zekayı keskinleştirdiğini de göstermiştir.

Stres için

Stresin vücut duruşunu (postür) değiştirmek gibi bir özelliği vardır. Stres vücudu sardıkça omuzlar öne doğru çıkar çene kalkar ense öne hareketlenir. Bu durum günlük hayatın problemleri etrafımızda daraldıkça hepimize olur ve psikolojide "zırhlanma" olarak anılır.
Stres tarafından en fazla cezalandırılan iki kas vardır: bunlara tıp dilinde Levator Scapula denmesine karşın gündelik konuşmada "stres kasları" adı verilir. Bu iki kas ensenin üst tarafından kürek kemiği ile birleşir. Stresli olduğumuzda omuzlarımız yükselerek enseye baskı yapar. Bu baskı omuz ense ve baş ağrılarına neden olur.
Stres bazı görüşlere göre birçok hastalığın esas nedenidir. Masaj yardımıyla stresin vücuda verdiği zararlar 3-4 seans ardından kontrol altına alınabilir. Haftada bir yaptıracağınız masajın faydaları çok yönlü olacaktır.

Ağrı için

Ağrı oksijen eksikliğinden kaynaklanır. Oksijen eksikliğinin nedenleri çok farklı olabilir. Bunlardan bazıları şiddetli bir darbe kesik veya baskı sonucu ortaya çıkabilir. Basit bir nezle ya da üşütme sırasında hissedilen genel ağrı ve rahatsızlıkların nedeni yüksek ateş sırasında kas dokularımızın birbirine yapışarak dolaşımı engellemesi ve vücutta oksijen sıkıntısı yaşanmasıdır. İyileştikten sonra bu kaslara can vermek için masaj yaptırmak ve bol su içmek önerilir.

Baş ağrısı konusuna gelince... Önce bunların türlerini ayırmak gerekir. Baş ağrıları ana hatlarıyla üçe ayrılabilir: toplam baş ağrısı vakalarının yaklaşık olarak yarısını teşkil eden gerginliğe bağlı baş ağrıları alerji ve nezleye bağlı olan sinüs baş ağrıları ve en ciddi olan migrenler.
Gerginliğe bağlı baş ağrılarının nedenleri sayılamayacak kadar çoktur. Sebep psikolojik veya fiziksel ne olursa olsun sonuç aynıdır: şakaklar zonklar ve zihinsel bir rahatsızlık hissedilir yaratıcılık sıfırlanır. Masaj omuz ve enseyi rahatlatarak gerginliği azaltır; kişi rahatladıkça baş ağrısı yok olur. Zaten bu tür ağrılar masajın en kolay tedavi ettiği baş ağrılarıdır.
Sinüs baş ağrılarına iyi gelen yüz masajlarıdır. Sinüs boşlukları gevşedikçe buralarda sıkışmış olan sıvılar akarak sinüslerin temizlenmesini ve dolayısıyla ağrının yok olmasını sağlar. Ancak
bu yavaş bir süreçtir ve birkaç masaj seansını gerektirir. Tecrübeli
bir masör size kendi kendinizi rahatlatmak için yapabileceğiniz basit masaj tekniklerinden birkaçını gösterebilir. Düzenli yapılan masaj soruna ciddi çözüm getirir.

Migren ağrılarına sebep boyun kısmında sıkışan sinirler olduğu gibi vücuttaki kimyasal dengesizlikler de olabilir. Masaj sıkışan sinirlerin gevşemesini sağlayarak ağrıyı giderebilir. Bunu yapan masörün mutlaka tecrübeli ve donanımlı olması gerekir. Zaten
tek kas üzerinde iki saat gibi uzun bir süre çalışmak amatör işi değildir.
Baş ağrıları sağlıklı ve fonksiyonel bir şekilde çalışmamıza engel olan en yaygın rahatsızlıklardandır. Doğal bir yöntemle bu rahatsızlıktan kurtulmak çözümlerin en ideali olacaktır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Masaj şekilleri

Masaj şekilleri konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / Güzellik Önerileri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: masaj sekilleri, masaj şekilleri, sekiscapon, sekis masac, sekis kom masaj, masaj sekileri, japon masaj stilleri, masaj wekilleri, masaj wekiller, sekisjapon, masaj sekis, anything, gorunmez wekiller, yagli sekis, en guzel masaj şekilleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Masaj çeşitleri ve masaj teknikleri nelerdir? elif Güzellik Önerileri 1 03-12-2013 01:59
Kompozisyon Anlatım Şekilleri Nelerdir?-Kompozisyonda Anlatım Şekilleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:12
Masaj Çeşitleri Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 11-04-2009 11:02
İsveç usulu masaj (klasik masaj) Bkmlyz Güzellik Önerileri 0 11-04-2009 10:58
Masaj gibisi var mı? Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 18-06-2008 03:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats