bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Güzellik Önerileri

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 03:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vücut Şekline Göre Zayıflama Yöntemleri

Vücut Şekline Göre Zayıflama Yöntemleri

” Ya Nasıl Oluyor ” demeyin sakın. Gelen baharla birlikte bizlerde kendimizi yeniden inşa etme arayışına gireriz. Her yerde birşeyler yazar kimisi suyu bol iç der kimisi ekmeği üç beyazı bitireceksin der. E iyide her kesin vücut tipi aynı mı ? Elbette değil arkadaşlarım. Sizlerde vücut tipinize göre zayıflamalısınız mutlaka.Kendi Vücut Şeklinizi Tespit Edin

1. “Armut” musunuz?

Kilonuz ağırlıklı olarak kalçanızda ve basenlerde toplanmıştır. Dar bir beliniz ve karın bölgeniz vardır omuzlarınız da kalçanızdan daha dardır.

Egzersiz Planı: Kadınlar genetik olarak yağı basen ve üst bacak bölgelerinde toplamaya meyillidir. Dolayısıyla bu bölgelerdeki yağı atmak da en zor iştir ve ciddi bir kararlılık gerektirir.

Armut şeklinde bir vücuda sahip olanlar çok fazla bisiklete binmekten ve spinning yapmaktan kaçınmalıdır çünkü bu sporlar vücudun alt kısımlarında kas yapar. Koşmak en uygun egzersizdir. Basit pilates hareketleri özellikle de yan yatılarak yapılan bacak egzersizleri (düz yüzeye yan olarak uzanıp üstteki bacağı kalça hizasına kadar yukarı kaldırmak nefes almak nefes vermek ve bu esnada havadaki bacağınızı yavaşça yere iki santimetre kalana kadar yere indirmek) bacak kaslarını uzatacağı ve esneteceği için tavsiye edilebilir.

Armut şekilli vücutlarda omuzlar genellikle dardır ve eğri görünür. Duruşunuzu düzeltmek ve omuzlarınızı açmak için yokga hareketlerinden yararlanabilirsiniz; böylece vücudunuzun orantısı dengelenecek ve kalça kısmı daha dar görünecektir. Şınav çekerek ya da kaldırabileceğiniz ağırlıklarla çalışarak pazı ve dış kol kaslarınızı ve omuzlarınızın hatlarını güçlendirebilirsiniz.

Armut grubundakiler diğer gruplardan daha fazla çalışmak zorundadır; dolayısıyla sık “mola vererek” egzersiz yapmak daha etkili olacaktır. Örneğin iki dakika süresince saatte 5 km hızla koşun ardından iki dakika boyunca yürüyün (nefes alışverişlerinizin normal seviyede kalacağı bir hızda yürümelisiniz). Bu koşma ve yürüme tekrarını toplam 20dk. sürdürün. Bu yavaşlayıp hızlanan ve tekrar yavaşlayan hareket serisiyle etkili biçimde yağ yakarsınız ve sonuçları da daha çabuk görürsünüz.penelope tipi Vücut Şekline Göre Zayıflamak

Neler Yapmamalı: Kesinlikle pes etmeyin! Armut grubundakiler spor yapmaya başladıkları zaman ilk aşamada verdikleri kilolar önce vücutlarının üst bölümünden gider. İstediğiniz hedef bölgelerdeki yağı yakmaya başlayana kadar belli bir süre geçecektir ve siz bu süre boyunca pes etmemelisiniz.

Beslenme Planı: Armut şekline en sık Türk kadınlarında rastlanır. Armut grubundakilerin aldıkları bütün kilo vücut orantısından dolayı doğrudan en istenmeyen bölgelere gider. İdeal diyet omega’sı yüksek yağları kapsar. Bol bol uskumru somon ve ringa balığıyla etli balık tüketebilirsiniz çünkü bunlar önemli. Yağ asitleri ihtiva ettiği için vücutta süt ürünleri ve kırmızı et gibi doymuş yağlardan farklı işlem görürler. Bu yağlar vücutta depolanmaz; tam tersine bu yağların her zerresi vücuttaki hücre membranlarında kullanılır.

Beslenmenizi tamamıyla değiştirmenize gerek yok; sadece akılcı küçük manevralar yapmanız yeterli. Mesela tam yağlı krem peynir yerine daha az yağlı peynir tercih edebilir yağlı etler yerine de yağsız ızgara et tüketebilirsiniz. Hazır satılan salata sosu yerine sirke limon zeytinyağı kullanabilirsiniz ve tuzlu fıstık yerine de tuzsuz bademle fındık yiyebilirsiniz.

Neler Yapmamalı: Kafein sizin için felakettir. Çünkü doğrudan basen-kalça bölgenizdeki yağ hücrelerinde depolanır ve selülite de yol açar. Bunun yerine yeşil çay içebilirsiniz böylece metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olmuş olursunuz.

Egzersiz Planı: Kereviz grubundakiler genellikle çok kilolu olmamakla birlikte orantısız bir şekle sahiptirler. Bu da yukarıdan aşağıya uzayan bir görüntü oluşturur. Dolayısıyla bu grup için amaç vücuda biraz kıvrım kazandırmak ve dengeli bir orantı ortaya çıkarmaktır. Öyleyse kardiyo egzersizlerinden ziyade; kollarda kalça ve vücudun alt bölümüyle omuzlarda kas yapmaya odaklanmak gerekir. Bunun için omuzları hedef alıp ağırlık çalışmak çömelme hareketleri ve bol tekrarlı setler yapmak işe yarar. Omuza karşı baskı uygularken yapılan çökme ve kalkma hareketleri tavsiye edilebilir. Dumble ağırlıkları omuz hizasında kaldırın ve yukarı doğru yükselirken bunları da başınızdan yukarı doğru itin. Bu hareket hem alt hem de üst bedeninizi çok güzel çalıştırır. Çapraz bacak egzersizini içeren pilates hareketleri de bel bölgesi için etkilidir.

MTB yürüyüşü (egzersiz öğretmenleri bu yürüyüş şeklini yürürken bacak ve alt vücudu sıkıp bırakma hareketlerinden oluşturmuşlardır) de kereviz grubunun alt vücut kaslarını aktive edeceğinden istenen bölgelere etki edecektir.

Göğüs bölgenizi genişletecek bir egzersiz yoktur ama ağırlık çalışarak pektoral (göğüs kısmı) kaslarınızı geliştirebilirsiniz; bu da aslında daha biçimli bir göğüse sahipmişsiniz görüntüsünü yaratacaktır. Bir egzersiz topunun üzerine uzanın bacaklarınızı uzatın ve iki eliniz de yukarı bakacak şekilde birer dumble kaldırın. Yavaşça kollarınızı kasın ve ağırlıkları vücudunuzun üzerine doğru kaldırın sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

Neler Yapmamalı: Uzun mesafe koşuları ve kardiyovasküler çalışmayı minimumda tutun. Çünkü bu hareketler size kıvrım kazandırmadan zayıflatır.kisa kadinlar Vücut Şekline Göre Zayıflamak

Beslenme Planı: Kereviz grubunun metabolizmaları genellikle hızlı çalışır yani kalori yakmaları süratlidir. Abur cubur yemek size kilo aldırmayabilir ama bunlar cildinizin kalitesine zarar verir ve ayrıca sağlığınız için de tehlikelidir. Fındık ve çekirdekli besinler omega 3′ler ve 6′lar açısından bu grup için eşsizdir. Ayrıca soya miso çorbası fasulye tofu rezene ve hindibayı beslenme programınıza dahil etmelisiniz. Bu besinlerdeki phytoestrogen adlı madde vücutta dominant kadınlık hormonu olan östrojen gibi etki yaratır ve daha kıvrımlı hatlar oluşmasına yardımcı olur.

Hızlı çalışan metabolizmanızı doyurmak için sık sık yemek yiyin. Yüksek proteinli kahvaltı -omlet gibi- etmeniz enerjinizin tükenmesini önler. Bunu öğle yemeğinde yiyeceğiniz tavuk veya balıkla destekleyebilirsiniz. Sadece çorba veya salata yemek sizin yarım saat sonra abur cubura saldırmanıza neden olacaktır.

Neler Yapmamalı: Sağlıksız bir beslenmeyle hayatınızın sonuna kadar idare edebileceğinizi sanmayın. Şimdilik vücudunuzdan memnun olabilirsiniz ama otuzlu yaşlarla beraber kötü beslenmenin sonuçlarını görmeye başlarsınız.

3. “Elma” mısınız?

Kilolarınız ağırlıklı olarak vücudunuzun orta bölümündedir ve vücudunuzun alt kısmı küçük veya dardır.

Egzersiz Planı: Elma şekilli vücut genellikle aşırı yeme ve yeteri kadar egzersiz yapamamanın bir sonucudur. Elma grubundakilerle görülen yağ iç organalrın etrafında toplanmış olduğu için diğer gruplardakinden daha tehlikelidir. Bu yağı süratle yakmanın püf noktası çok miktarda kardiyovasküler hareket yapmaktır. Yüzme ve bisiklet yerinde seçimlerdir. Koşma gibi vücuttaki eklemlere aşırı yük bindirecek sporlar sakatlanmayla sonuçlanabileceğinden dikkat edilmelidir. (Bu grubun eklem yerleri oldukça hassastır.)

En fazla miktarda yağı yakmak için bir seferde toplam 1 saat yerine günde 30′ar dakikalık iki bölüm yapmayı hedefleyin. Birinci bölümde 15 dk bisiklet veya yüzmeyle başlayabilirsiniz. Bunu zorlu hareketlerden oluşan bir dizi egzersiz takip edebilir. Egzersizlerinizde gelişme kaydettikçe kardiyo çalışmanızı artırın ve yokuş yukarı beya engebe ekleyerek zorluk derecesini de yükseltin. Günlük spor programınızı ikiye bölmek demek EPOC’unuzdan (egzersiz sonrası ek oksijen tüketimi) da iki katı verim almanız demektir. Bu da yaklaşık olarak yüzde yirmi daha fazla kalori yakmak anlamına gelir.

Yağ yakma potansiyelinizi maksimize etme açısından yağsız kas dokularınızı yapılandırmak çok önemlidir. Çünkü ne kadar kasınız varsa vücudunuz da -dinlenirken bile- o kadar çok kalori yakar. Bunun için geniş kas gruplarını çalıştıran egzersizlere konsantre olun. Kalça ve üst bacak kaslarını yürüyüş ve egzersiz topu kaldırarak çalıştırın. Ayaklarınızı topun üzerinde dinlendirin ve sonra vücudunuzun alt kısmını sıkın vücudunuz düz durana kadar kalçanızı yerden havaya doğru kaldırın. Vücudunuzun orta bölümündeki kasları zorlamak için hareketleri egzersiz topunun üzerinde yapabilir ve bu sayede ana kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz.

Neler Yapmamalı: Elma grubundakiler genellikle kalın bellerini inceltmek amacıyla abdominal (karın) bölgeyi çalıştırırlar; ama eğer kardiyo yapmazsınız karın kaslarının üstüne yerleşmiş olan yağlardan kurtulamayacağınız için yaptığınız diğer hareketlerin de pek anlamı kalmaz. Bu hareketleri 30 dakikalık bisiklet veya cross-training’le kombinleyin.

Beslenme Planı: Elma grubundakiler genellikle beyaz ekmek veya makarna gibi basit karbonitlar tüketirler. Düşük yağ oranına sahip bisküvi ve kurabiyelerle diyet içecekleri gibi düşük kalorili ve yüksek katkı maddeli yiyecek ve içecekler hormonal karışıklığa sebep olabilen kimyasal dengesizlikler yarattığından -özellikle bel bölgeniz başta olmak üzere- sizin için kötüdür.

Önce glikoza sonra da yağa dönüşen basit karbonhidratlı kahvaltı gevreklerin yerine müsli yulaf veya kepekli ekmekle yapılmış tost ve yumurta yiyebilirsiniz. Çikolata ve gofretlerin yerini de zeytin ve fındık almalıdır.

Kahverengi pirinç ve makarnayla çok-tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratlar fena değildir ama bunları akşamüstü saat beşten sonra tüketmemek önemlidir. Akşamları yenen fazla karbonhidratlar kullanılmayacak enerjiye dönüşür ve sonra da elbette vücudun tam orta bölümünde birikmiş yağ olarak karşımıza çıkar.

Neler Yapmamalı: Elma grubundakilerin diğer bütün gruplardan daha fazla alkol tüketimine dikkat etmeleri çok önemlidir. Çünkü alkol kişiyi daha da şişmiş gösterir ve kalın bel bölgesini vurgular. Eğer illa da içki içecekseniz kırmızı şarabı tercih edin; hiç olmazsa antioksidan özelliğinden faydalanmış olursunuz. Votka “temiz” bir içki olarak bilinse de şekerli içkilerle asla karıştırılmamalıdır.

4. “Kum saati” misiniz?

Omuz ve kalçanız birbirine yakın genişliklerdedir ve ince bir beliniz vardır.

Egzersiz Planı: Kum saati grubuna fit bir biçimde dahil olmak aslında en tercih edilendir; ama bu grupta olup da denetimden uzak bulunanlar da vücutlarını çok kısa sürede biçimsiz hale sokabilirler. Kum saati yapısına sahip olanların avantajı orantılı olarak kilo verebilmeleridir; dolayısıyla diledikleri egzersizleri yapmakta daha serbesttirler.

Kum saati grubundaki kişiler genellikle atletik yapılıdır geniş omuzludur ve duruşu kuvvetlidir. Eğer kum saati şeklindeyseniz sert bir program uygulamanız ve çabuk sonuç almanız mümkündür. Bokstan dansa kadar bir çok spor kum saati grubu için gayet uygundur.guzel kadinlar Vücut Şekline Göre Zayıflamak

Kum saatindekilerin sütyen askısı alanlarında kilo almaları kolaydır; bunun için sırt kaslarına odaklanmaları ve örneğin 1 metrelik elastik sırt bantlarıyla çalışmaları önerilir. Bu esneme bantıyla bütün kas grupları çalıştırılabilir. Sırt kaslarını güçlendirmenin bir başka faydası da büyük göğüslere karşı denge oluşturup destek sağlamaktır zira kum saati grubunda iri göğüslülere çok rastlanır. Ağırlık (dumble) kaldırmak veya dış kol kaslarını çalıştıracak press-up egzersizleri işe yarar.

Neler Yapmamalı: Kum saati grubundaki kişiler çok aşırı spor yapmaktan kaçınmalıdır. Çünkü o zaman vücut mevcut olan yağları biriktirmeye çalışır ve bu yağlar da doğrudan üst bacak ve popo bölgesine gider. Sağlıklı ve dengeli bir zayıflama haftada bir veya en çok iki kilo vermek demektir. Eğer bundan daha hızlı kilo verirseniz büyük ihtimalle o kiloları geri alırsınız.

Beslenme Planı: Hemen hemen yediğiniz her şeye dikkat etmelisiniz ama yine de oldukça rahat beslenebilirsiniz. Doymuş yağ tüketmekten uzak durmalısınız. Akdeniz diyeti sizin için son derece uygundur: Bol domates biber zeytin kabak yağsız tevuk eti ve balık yiyebilirsiniz. Şeker tüketimini kesmeli (şeker yerine meyve veya yoğurt yiyebilirsiniz) ve akşam saat beşten sonra karbonhidrat almamalısınız. Canınız pilav yemek istiyorsa lütfen bunu öğle yemeğinde tüketin.elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 17-03-2013, 05:47   #2 (permalink)
Misafir678976895896
Avatar Yok
 
Sakin yhaaaaaaa

Yha bn hç brine uymuoruym ki ama arkdşlr yhaaaa


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vücut Şekline Göre Zayıflama Yöntemleri

Vücut Şekline Göre Zayıflama Yöntemleri konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / Güzellik Önerileri forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: armut vücut grubundakilere zayıflama önerileri, vücut düzeltme hareketleri, armut tipi vücut egzersizleri, vücut düzeltme, bacak şeklini düzelten egzersizler, armut vücut tipi nasıl beslenmeli, armut tipli kadınlar nasıl spor yapmalı, popo düzeltme hareketleri, armut tipi zayıflama, armut vücut egzersizleri, armut tipi nasıl beslenmeli, armut tipi vücut nasıl spor yapmalı, üst vücut zayıflatma, vücut şeklini düzeltmek, armut tipli kadınlar için egzersizler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yüz şekline göre allık sürme teknikleri кєℓєвєк Allıklar 5 18-12-2010 03:52
Elma Vücut grubundakilere zayıflama önerileri daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 19-04-2010 12:18
Kum Saati Vücut grubundakilere zayıflama önerileri daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 19-04-2010 12:16
Yüz Şekline Göre Saç Modelleri elif Saç Modelleri 0 19-01-2010 08:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats