bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM > Güzellik Önerileri

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 19-03-2011, 07:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Diş bakım ürünleri hakkında

Diş bakım ürünleri hakkında

Keskin sınırlı dudaklar
Parıldayan bembeyaz dişler
Kendine güvenli doğal ancak iddialı bir gülümseme…

Yapılan araştırmalarda; yüz güzelliği konusunda ankete katılanların % 80’ i ilk sırada gözler ikinci sırada ise dudaklar ve dişlerin dikkatlerini çektiğini ifade etmişler. Amerika’da diş ve dudak müdahalelerinin estetik operasyonlar arasında ilk sırada olduğunu ve de rujların tüm dünyada en çok satılan kozmetik olarak yerini koruduğunu bildiğimiz zaman bu anket sonuçları pek de garip gelmiyor.

Tüm bunlar ne demek oluyor? İşte kozmetik dünyası size daha cazip bir gülümseme kazandırmak için emrinizde: Diş temizleme ve parlatma macunları tozları. Elektrikli formları bile mevcut çeşitli özellikte diş fırçaları diş ipleri diş kürdanları gargaralar pırlanta veya imitasyon taş uygulamaları ortodontik tedaviler protez uygulamaları lazerle beyazlatma seansları…

Ancak öncelikle dişlerimizi en sağlıklı ve doğal biçimde korumak için yapmamız gerekenlere bir göz atalım isterseniz…

Klasik Diş Bakımı
diş bakımı

Diş Fırçalama
Doğru teknikle düzenli diş fırçalama ağız ve diş bakımının temelini oluşturur. Düzenli diş fırçalama günde en az iki kez diş fırçalamaktır: Sabah kahvaltıdan sonra ve geceleri yatmadan önce. Alt ve üst çeneler birbirinden ayrı olarak fırçalanmalıdır. Doğru diş fırçalama tekniği fırçanın her iki çenede de diş etinden dişe doğru yönlendirilmesini önerir: Tek yönlü süpürme hareketi. Fırça ağız içinde sırasıyla tüm dişleri dolaşmalıdır ve fırçalanmayan diş yüzeyi kalmamalıdır. Ayrıca dişlerin çiğneme yüzeyleri ileri geri fırça hareketi ile temizlenmelidir. Dilin üst yüzeyi de mutlaka fırçalanması gereken bir bölgedir. Dil pütürlü yüzeyinden dolayı ağız kokusuna neden olan çok sayıda bakteriye barınak oluşturur. Bu bakteriler en çok dilin boğaza yakın (sırt) kısmında bulunurlar. Bu nedenle dilin geriye doğru olan bölgeleri de fırçalanmaya çalışılmalıdır. Mide bulantısı refleksi olan hastalar nefes verip tekrar nefes almadan fırçayı mümkün olduğunca geriye götürüp fırçalamalıdırlar. Zamanla bulantı refleksi azalacaktır. Diş fırçası kullanımdan önce ıslatılmamalıdır ve üzerine nohut büyüklüğünde diş macunu sürülerek fırçalanmaya başlanmalıdır (Macun reklamlarındaki gibi tüm fırça yüzeyini kaplayacak şekilde değil). Tüm diş yüzeyleri tarif edilen şekilde fırçalandığında zaten ideal olan iki-üç dakikalık diş fırçalama süresi tamamlanmış olur.

Diş ipi kullanımı
Diş ipi dişlerin ara yüzeylerini temizlemek için en etkili araçlardan biridir. Önemli olan sabırla günde en az bir kere ve genellikle gece yatmadan önce bu işlemi gerçekleştirmektir. Orta parmaklara sarılan ipek diş ipi baş ve işâret parmaklarıyla yönlendirilir. Dişlerin arası diş ipini yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirerek temizlenir. Sağ ve soldaki dişin yüzeyi bu şekilde temizlendikten sonra ipin temiz bir bölümü orta parmaklardan birine sarılarak geriye kalan temiz ip parçasıyla sonraki diş araları temizlenir. Böylece dişlerin birbirine bakteri transferi önlenmiş olur.

Eğer diş ipi diş aralarına girmiyorsa bunun genellikle üç anlamı olabilir: Dişler arasında diş taşı olabilir dişlerden birinde çürük olabilir dişlerdeki dolgularda kırılma/çatlama olabilir.

Su ile gargara
Su ağız sağlığı için yeryüzündeki en yararlı maddelerden biridir. Su ile gargara su içmek ya da ağza su alıp tükürmek demek değildir. Suyun ağız içinde her bölgeye değecek şekilde dolaştırılmasıdır. Su ile gargara günümüz insanının yoğun temposu ve temizlik alışkanlığına dönük gönülsüzlüğünü yenmesi için en iyi çarelerden biridir. Yediğimiz içtiğimiz her şeyden sonra mümkünse ağzımızı su ile çalkalamak ağız sağlığı için yararlı olacaktır. Kişi yanında küçük bir şişe su dolaştırarak bu alışkanlığı edinebilir. Ilık su içine katılmış bir çay kaşığı tuz gargarası ise ağızdaki bakteri florasını azaltır. Ayrıca diş etleri ile dişler arasındaki ödem miktarını azaltarak diş etlerinde sıkılaşma sağlar.

Renklendiricileri engelleme
Günümüz dünyasında diş hekimliğinin ve ağız-diş sağlığının en önemli düşmanı renklendiricilerdir. Sigara-tütün kullanımı çay kahve türleri kola vb. içecekler çikolata vb. şekerlemeler ve birçok ürün dişleri olumsuz etkilemektedir. Kullanıyorsanız her türlü tütünlü içeceği filtreli ağızlıkla içmek önerilir. Çay ve kahvenin açık tüketilmesi kola ve içeceklerin hafif (light) ve açık renkte olanlarının içilmesi tavsiye edilir. Çikolata ve şeker tüketiminden sonra ise su ile kuvvetlice ağzın çalkalanması ve mümkünse dişlerin fırçalanması önemlidir.

Düzenli diş hekimi kontrolü
Diş fırçası üç ayda bir değiştirilmelidir. Islak kalan fırçada mikrop üremesi kolaydır. Aynı anda en az 3 fırça kullanmanız yararınıza olacaktır. Diş fırçalarınızı başkalarının fırçalarından ayrı yerlerde tutmalısınız. Banyo aynasında cüzdanınızda vb. gözünüze yakın yerlerde; sizi ağız bakımı konusunda motive eden işaret ya da simgeler bulundurabilirsiniz. Altı ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeniz diş sağlığınız için önemlidir.

Çocuklarda Diş Bakımı
Çocuklarda 20 adet süt dişi vardır. Süt dişleri bebeklik döneminde ebeveynler tarafından temizlenmeli; daha sonraları ise çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Süt dişlerinin sağlıklı olması en az sürekli dişlerin sağlığı kadar önemlidir. Süt dişlerinin nasıl olsa düşecekleri düşünülüp oluşan çürüklerin tedavi ettirilmemesi bu dişlerin vaktinden önce kaybedilmesine yol açabilir. Bu da daimi dişlerin diziliminin bozulmasına ve ortodontik tedaviye gereksinim duyulmasına neden olabilir. Tedavisi mümkün olmayıp çekilmesi gereken süt dişlerinin yerine “yer tutucu” adı verilen apareylerin takılması ile ileride oluşabilecek ortodontik bozukluklar önlenebilir. Tedavi edilmeyip uzun süre ağızda kalan süt dişlerinin kök ucunda oluşabilecek iltihap çocuğun genel sağlığını etkileyebileceği gibi bunların altında bulunan daimi dişlere de zarar verebilir.

Çocuklarda diş çürüklerini en aza indirmek için öneriler: Çocuklara günde iki kez diş fırçalama alışkanlığı edindirilmeli. Aşırı şeker tüketimi önlenmeli şekerli yiyecekler yemek aralarında değil yemekten hemen sonra verilmeli. Özellikle emzik ya da biberon; şeker bal ve reçel gibi gıdalara batırılmamalı; gece uykuda biberonla verilen süte bal şeker katılmamalıdır. Çürük oluşumunu engellemeyi amaçlayan koruyucu diş hekimliği yöntemlerden birisi de “Fissure Sealant” uygulamasıdır. “Fissür örtücü” genellikle 6 yaşından itibaren çıkan daimi büyük azı ve daha sonra süren küçük azı dişlere uygulanır. Uygulamanın yapılacağı dişte dolgu veya çürük olmaması gerekir. Diğer bir yöntem de topikal florür uygulanmasıdır. Florür çürüğe karşı direnç artıran bir maddedir. Yüzeyel florür uygulaması sistemik kullanıma göre daha etkilidir. Bunların dışında önemli bir nokta çocuğun erken yaşlardan itibaren diş hekimine götürülerek ortamı tanımasının ve diş hekiminden korkmamasının sağlanmasıdır. Düzenli aralıklarla yapılacak diş hekimi ziyaretleri sağlıklı dişlere sahip olmanın önemli bir şartıdır.

Hamilelikte dişler
Hamilelik döneminde kadınların tüm vücudunda olduğu gibi dişlerinde de bir takım değişiklikler meydana gelir. Diş taşı oluşumunu arttıran bu değişim hamilelik döneminde östrojen ve progesteron salgılarının artmasına bağlıdır. Eğer önlem alınmazsa diş taşları dişeti iltihabına neden olur. İltihaplanma sonucu dişetleri kızarır şişer hassaslaşır ve sık sık kanama meydana gelir. Eğer müdahale edilmezse ağız içinde kist oluşmasına dahi yol açar. Bu kistler normalde kendiliğinden yok olur ama çiğnemeyi ve dişlerin sağlıklı bir şekilde fırçalanmasını engellerse diş hekimi operasyon kararı alabilir.

Hamilelik döneminde diş eti iltihaplanmasına karşı alınabilecek en etkili tedbir ağız ve diş sağlığına özen göstermektir. Bunun için dişleri günde en az iki kez ve mümkünse her yemekten sonra fırçalamak gerekir. Bu dönemde iyi beslenme de dişler için çok önemlidir. Özellikle hamilelikte daha sağlıklı ve güçlü dişler için C ve B 12 vitaminlerinin bol bol alınması gerekir.

Ayrıca hamilelik döneminde diş hekimine daha sık kontrole gitmek diş taşı oluşumuna erken müdahale edilebilmesini sağlar. Dolayısıyla dişetlerinde olası bir iltihaplanmanın ve daha ileri boyutlarda kist oluşumunun önüne geçilebilir.

Hamilelikte bebeğin diş gelişimi 5. ve 6. haftalarda başlar. Ağız ve diş sağlığı açısından tüm hamilelik döneminde ACD vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyecekler olan meyveler ve sebzeler tahıllar süt ve mandıra ürünleri ile et balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır. Şeker mümkün olduğu kadar tüketilmemeli (özellikle yemek aralarında) kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Hamilelik kabaca üç dönemde incelenir:
İlk üç aylık dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olan ve/veya müdahale edilmediği takdirde daha çok zarara neden olabilecek durumlarda; diş çekimi kanal tedavisi gibi aciliyeti olan vakalarda çekinmeden diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi en azından bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır. Diş hekimliğinde kullanılan röntgen ışınlarında radyasyon çok az olsa da bu evrede kullanılmaması tercih edilmektedir.

İkinci üç aylık dönem: Bu dönem hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi dolgular kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

Emzirme Döneminde Dişler
Emzirme döneminde anne süt verdiğinden protein kalsiyum ve de sıvı ihtiyacı artar. Bu esnada yetersiz kalsiyum alınması ile dişleri çevreleyen kemik dokularda da zayıflıklar ve destek doku yitimi görülebilir. İşte bu yüzden emziren anneler ya doğal gıdalar vasıtası ile ya da kalsiyum preparatları kullanarak fazla kalsiyum gereksinimini karşılamalıdırlar. Bunun yanında diş problemleri çıktığında emziriyorlarsa genelde diş hekimine gitmek istemezler; çünkü yapılacak uygulama sırasında kullanılacak ilaçların süte geçmesinden endişe duyarlar. Ancak amalgamlı dolgu uygulaması hariç diğer diş hekimliği manipülasyonları ( kozmetik uygulamalar diş çekimleri protez uygulamaları…) emziren annelere problemsiz şekilde uygulanmakta ve de anne emzirme sürecine herhangi bir ara vermek zorunda kalmamaktadır.

Menopozda Dişler
Menopoz kadınların yaşamında oldukça önemli bir süreçtir. Bu dönem sırasında kadınlarda hormonal ve psikolojik değişiklikler olabilmektedir. Doğal olarak bu etkileşimden ağız dokuları ve dişler de paylarını almaktadır. Menopoz esnasında kadınlık hormonu “östrogen” seviyesinde ciddi bir düşüş görülür. Östrogen kadınlık hormonu olduğu gibi aynı zamanda kalsiyumun emilmesi için gerekli olan bir maddedir. Noksanlığı kemikteki kalsiyum seviyesinin düşmesine neden olur; dolayısıyla kemik erimelerine yani “osteoporoz” a yol açar. Kemik erimesi vücuttaki tüm kemiklerde görülmektedir. Dişi çevreleyen kemik dokusunda oluşan erime; bazen dişlerin destek dokularını yitirmeleri ve sonuçta dişlerin sallanarak kaybedilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Menopoz döneminde yüksek oranda kalsiyuma ihtiyacı mevcuttur (1200 mg/gün). Günlük diyet ile bu miktarda kalsiyum alımı mümkün değildir. Bu nedenle hekimler tarafından kalsiyum preparatları ve D vitamini kullanılması önerilmektedir. Menopoz nedeni ile değişen kalsiyum dengesini tekrar kurabilmek için aynı zamanda hormon terapisi de uygulanmaktadır.

Menopoz döneminde ağız ortamında oluşabilecek diğer değişiklikler:

* Ağız kuruluğu (kserostomia)
* Ağızda hassasiyet
* Ağızda ağrı ya da yanma hissi
* Diş fırçalama sonrası ağızda yanma (özellikle “sodium lauryl sulfates” (SLS) içeren diş macunları kullanıldıktan sonra)
* Tat alma duyusunda değişiklik
* Çene kemiğinde erime

Menopoz döneminde geleneksel diş tedavilerinde özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum yoktur. Ancak implant uygulamalarında implantın kemik ile osteointegrasyonunun sağlanabilmesi için kemik yapımının normal olması gereklidir.

Pratik bilgiler

Dişlerinizi beyazlatmak için 1 tatlı kaşığı karbonatı bir tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek dişlerinizi fırçalayın.

Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.

Dişlerinizi beyazlatmak için asla limon suyu kullanmayın. Dişlerinize yarardan çok zarar verirsiniz.

Havuç brokoli ve salatalık gibi sebzeler doğal diş temizleyicileridir.

Doğal diş beyazlatıcıları:
Karbonat: Bilinen en popüler doğal diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürür ağızdaki plak tabakasını (diş taşı) temizler.

Sofra Tuzu: Karbonat kadar güçlü olmasa da sofra tuzu da bilinen diş beyazlatıcılar arasındadır. Ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın tüm bakterileri temizlemez. Yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda diş eti iltihabındaki ödemi azaltıcı etkisi vardır.

Gliserin: Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi vardır. Bakterilerin bulunduğu bir çözeltiye bir damla gliserin damlatıldığında ortamdaki tüm mikroorganizma faaliyetlerinin durduğu görülmüştür.

Diş beyazlatma (Bleaching)
Diş beyazlatma dişlerin yapısındaki renklenmeleri ortadan kaldıran bir işlemdir. Diş renklenmelerinin çeşitli sebepleri olabilir. En yaygın nedenleri kahve çay kola ve sigara gibi leke yapıcı maddelerin kullanılması; travma yaşlılık tetrasiklin kullanılması eski tip diş kaplamaları sinir dejenerasyonu vb. gibi nedenlerdir. Diş beyazlatma işlemi uygun şekilde ve diş hekimi kontrolünde yapıldığında diş ve diş etlerine zararsızdır. Ancak tedavi sırasında dişlerde hassasiyet (özellikle soğukta) dişetlerinde kızarma ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. Fakat bu geçicidir ve tedavinin bitimiyle birlikte birkaç gün içinde bu şikayetler ortadan kalkmaktadır.

Ağartma işlemi için iki yöntem vardır:
Ev ağartması (home bleaching): Bu yöntemde; hekim ağızdan ölçü alır bunlara uygun kalıplar hazırlanır. Hasta bu kalıbın içerisine ilacı yerleştirerek dişlerin üzerine takar (en az 6-8 saat ve tercihen uykuda). İşlem dişin rengine bağlı olarak 1-4 hafta içinde biter.

Office bleaching: Bu uygulama muayenehanede hekim tarafından yapılan ağartmadır. Hekim ilacı dişler üzerine uygular; ışık kaynağı kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır.Yine dişlerin durumuna göre bir veya bir kaç seansta dişler beyazlar.

Diş beyazlatma işlemi hamile ve çocuklar hariç herkese uygulanabilir…elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (20-03-2011)
Etiketler
diş bakımı

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Diş bakım ürünleri hakkında

Diş bakım ürünleri hakkında konusu, GÜZELLIK, MAKYAJ VE BAKIM / Güzellik Önerileri forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Cilt bakım ürünleri hakkında bilgi elif Güzellik Önerileri 0 14-03-2011 03:36
Ayak bakım önerileri ve bakım ürünleri hakkında elif Güzellik Önerileri 0 03-03-2011 02:42
Darphin - Saç Bakım Ürünleri Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 1 01-06-2010 05:10
Saç Bakım Ürünleri Çeşitleri Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 0 01-07-2008 11:31
Alterna - Saç Bakım Ürünleri Bkmlyz Saç Bakım Ürünleri 0 01-07-2008 11:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats