bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Haberler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-06-2010, 06:37   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sigara Yasagi Kalkiyor Gibi

Danıştay'dan sürpriz karar

Danıştay kahvehanelerde sigara içilmemesi yasağını Anayasa'ya aykırı bularak bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

İzmir Kahveciler Odası kahvehanelerde sigara içilmemesini öngören 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrol Hakkında Kanun hükümlerinin uygulanmasına ilişkin Başbakanlık Genelgesinin 1. maddesinin iptali ve yürütülmesinin durdurulması istemiyle Danıştayda dava açmıştı.

Kahveciler Odası dava konusu düzenlemeye yasal dayanak olan 5727 sayılı düzenlemenin 3. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendinin de 'özel girişim özgürlüğü ve mülkiyet hakkını ihlal ettiği eşitlik ölçülülük ve gereklilik ilkesine aykırı olduğu' gerekçesiyle Anayasa'ya aykırı olduğunu öne sürmüş ve bu maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvurulmasını istemişti.

İzmir Kahveciler Odası'nın başvurusu Danıştay 10. Dairesi tarafından değerlendirildi.

SADECE KAHVEHANE İBARESİNİ ANAYASA'YA AYKIRI BULDU

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre Daire 5727 sayılı yasanın 3. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendindeki 'Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane kafeterya birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde' şeklindeki tütün ürünleri tüketiminde mutlak yasak getiren kuralda yer alan 'kahvehane' ibaresini Anayasa'ya aykırı buldu.

Daire söz konusu bentteki 'kahvehane' ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

Tütün ürünlerinin tüketiminin kamu sağlığı ve çevresel etkiler bakımından büyük sorun yaratması nedeniyle tütün ve tütün ürünlerinin zararlarından korunmaya yönelik önlemlerin alınması kapsamında yasal düzenleme yapmanın Anayasa ve Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi gereği olduğu ifade edilen kararda 'Ancak getirilebilecek yasak ve sınırlandırmaların ticari işletmelerin varlıklarını sürdürebilmelerini ölçüsüz bir şekilde zorlaştırmaması işleticilerin çalışma özgürlüklerini kullanmalarını ağır bir takım şartlara bağlamaması gerekir' denildi.

'ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜKLERİ SINIRLANDIRILMIŞTIR'

Danıştay 10. Dairesi kararında 5727 sayılı yasanın söz konusu maddesiyle 'kahvehane işleticilerinin faaliyetlerini sürdürebilmeleri zorlaştırılarak ekonomik çıkarlarının göz ardı edildiği ölçülülük ilkesine aykırı biçimde çalışma özgürlüklerinin sınırlandırıldığı' kaydedildi.

Kahvehanelerin toplum hayatında 5 yüz yıla yakın geçmişi olduğuna ve ilgili kamu idaresinden ruhsat almak suretiyle faaliyette bulunduğuna işaret edilen kararda 'Dinlenilip vakit geçirilen kahvehanelerde çay kahve gibi içeceklerin yanı sıra tütün ürünleri de geçmişten bu yana tüketilmektedir. Dolayısıyla tütün ürünleri tüketimi ile ilgili yapılacak yasal düzenlemelerde de kahvehanelerin bu özellikleri ve nitelikleri mümkün olduğunca korunarak anılan iş yerlerinin işlevlerini sürdürebilmeleri sağlanmalıdır' değerlendirilmesinde bulunuldu.

'UYGUN BİÇİMDE SINIRLANDIRMA GETİRİLMESİ MÜMKÜNDÜR'

'Tütün ürünlerini tüketmenin kişi özgürlüğü alanına girdiğine' işaret edilen kararda şu değerlendirmelere yer verildi:

'Genel sağlığın korunması amacıyla bağımlılıkla mücadele edilip tütün ürünlerinin tüketiminin azaltılması yönünde yasal düzenleme yapılırken söz konusu tüketimin sonuçta kişi özgürlüğü alanına girdiği de göz önünde tutulmalıdır. Tütün ürünlerinin tüketiminde genel sağlığı korumak amacıyla uygulanacak yasak ve sınırlamaların bir yandan kahvehane işleticilerinin çalışma özgürlükleri bir yandan da tütün ürünlerini tüketenlerin kişisel özgürlükleri gözetilerek ölçülülük ilkesine uygun biçimde belirlenmesi hukuki bir zorunluluktur.

Devletin ticari işletmelerin güvenli ve kararlı bir biçimde faaliyetlerinin devamı için önlem almakla görevlendirilmiş olması karşısında kahvehaneler açısından tütün ürünlerinin tüketildiği/tüketilmediği bölüm ayrımına gidilmesi kahvehanelerin büyüklüklerine göre yasak uygulaması ya da başka ayırt edici özellikler belirlenmesi suretiyle çalışma özgürlüğü ve kişi özgürlüğünün özüne dokunulmaksızın ölçülülük ilkesine uygun biçimde sınırlandırma getirilmesi mümkündür.'

GÖZLER ANAYASA MAHKEMESİ'NDE

İzmir Kahveciler Odası'nın açtığı sigara yasağıyla ilgili davanın Danıştay tarafından AYM'ne götürülmesi tartışma yarattı.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel BaşkanYardımcısı Sefa Saygılı Danıştay'ın kahvehanelerdeki sigara yasağını iptali için Anayasa Mahkemesine götürme kararı konusunda "Yasa yumuşarsa gerisi gelir. Ülkemizin yaptığı en önemli ve yararlı yasalardan biri budur" görüşünü dilegetirdi.
Saygılı "Türkiye yasayı en iyi uygulayan dünyadaki 6 ülkeden biridir. Yasanın delinmesine karşıyız. Kahvehanelerde pasif içicilerin hakları korunmaktadır" dedi.

- DİĞER DAVALARIN AKIBETİ: BİREYSEL DAVA REDDEDİLDİ
Danıştay'da sigara yasağına karşı açılan diğer davalarla ilgili bir haber toplanacak.
CHP'li milletvekili Ahmet Küçük'ün oğlu Sönmez Küçük'ün açtığı dava idare mahkemesi tarafından reddedilmişti.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sigara Yasagi Kalkiyor Gibi

Sigara Yasagi Kalkiyor Gibi konusu, FORUM GENEL / Haberler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
sigara kullananlar hicoibo Anketler 5 06-11-2009 03:03
Sigara fırtına İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 04-09-2009 12:51
sigara itirafı:))) SÜKÛT İtiraf Ediyorum 21 16-07-2009 10:26
Gebelik Ve Sigara Bakimli Bayan Gebelik 0 04-04-2008 12:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats