bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Haberler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-10-2010, 07:00   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Orhan Gencebay Biz Inaniyoruz....

Gencebay: Biz inanıyoruz özür diliyoruz
Ünlü Sanatçı Zekai Tunca Kuran'ı Kerim için "Keşke anlayıp yaşayabilsek..." derken Orhan Gencebay " Kur'ân'ın hayatımızdaki rolü son derece önemlidir" diyor. İşte Ünlülerin hayatında Kuran'ı Kerim'in yeri:


Ünlü isimlere Kuran'ı Kerim'in hayatlarında yeri soruldu. Ünlüler ilim fikir ve sanat adamları Kuran'ı Kerim ile ilgili görüşlerini röportajlar ve makalelerle açıkladılar.
Aylık ilmi fikri aktüel dergi Yeni Dünya'nın Ağustos - Eylül 2010 Kuran Özel sayısında İlahiyat Medya Sanat ve Kültür dünyasından ünlülerin görüşlerini "İnsanlığın Kurtuluş Rehberi Kuran'ı Kerim" başlıklı kapak dosyası ile okurlarına ulaştırdı.
Yeni Dünya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Bıyıklı derginin özel sayısı ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Yeni Dünya Dergisi âlemleri şereflendirişinin 1400. yılında Yüce Kitabımıza olan şükran borcumuzu ifade ve onun sağaltıcı tesirinden daha çok istifade etmek için Ağustos ve Eylül sayılarının sayfalarını Kur’an-ı Kerim’e ayırdı. Bütün insanlık için bir rahmet olarak indirilen Kitabımızı nasıl daha iyi anlayabileceğimizi onunla irtibatımızı nasıl daha kuvvetlendirebileceğimizi araştırmaya yöneldik sahasında uzman isimlerin yardımıyla. Bizleri mutlu eden bir güzel gelişme de bu sayımızı Almanya’daki kardeşlerimizle paylaşmak oldu. Bizi heyecanlandıran bir o kadar da sorumlu kılan bu özel sayının her bakımdan ‘özel’ olması için azami dikkat ve gayret sarfedilmiştir. Yine de kusurlarımız olmuş ise yüksek müsamahalarınızı dileriz. Dileriz bütün okuyucularımız için Yüce Kitabımızla gönül gönüle bir hayat sürdürebilmemiz için istifadesi yüksek kaynak çalışmaların güzel bir başlangıcı olur bu özel sayı. Emeği geçen bütün isimsiz kahramanlara tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.”

Dergide yer alan röqortajlardan bir kaç tanesi şöyle:

Orhan Gencebay

Kur'ân-ı Kerimin hayatınızdaki yerini birkaç cümleyle özetler misiniz?
Tabi. Kur'ân malum Allah kelamıdır. Peygamber de (s.a.v) Kur'ân-ı Kerim de Allah'ın varlığını ve güzelliğini anlatmak için vardırlar. Hedef Yaratandır Allah'tır. Dolayısıyla biz de Yaratan'a inanan kişiler olarak bütün kalbimizle gönlümüzle inananlar olarak ne kadar öğrenirsek o kadar mutlu oluruz diyen kişileriz. Allah kelamı olan Kur'ân'a sevgi duymamak mümkün mü? Yine insanlara yol gösteren bir rehber olduğu için O'na tabii ki farklı bir gözle bakacağız. Ama hedef Yaratandır. Ve Allah'ımız kelamında hepimizi akla ve ilme davet ediyor. Kur'ân bunu öğütlüyor. Bunları görüp de bilip de anlamamak mümkün mü? Anlayamayanlar da olabilir. Fakat bu bahsettiklerim Yaratan'a yönelik her türlü varlığı içeriyor. O'nun için Kur'ân'ın hayatımızdaki rolü son derece önemlidir.
Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırınızda olan bir ayet var mıdır?
Tabi her zaman için besmele ile başlar Fatiha'mızı İhlâs'ımızı okuruz. Belki Kur'ân'daki 114 sûrenin 6666 ayetin hepsini belki gereği gibi bilemeyebiliriz ama biz inanıyoruz. Belki okumuşuzdur da terennüm etmediğimiz için bazı eksikliklerimiz oluyor. Özür diliyoruz "Yaradan affetsin bizi" diyoruz saygımızı sevgimizi bu şekilde ifade ediyoruz. Tabii her zaman her şeye Yaradan'ın adıyla başlıyoruz. O'nsuz hiçbir şeye başlanmaz.
Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırınızda olan bir ayet var mıdır?
Tabi ki. 11 -12-13 yaşlarımda beş vakit namazımı kılardım. Samsun'da. Özellikle dedemle camiye giderdik. Dini vecibelerimizi yerine getirmeye çalışırdık. O zaman daha dinî odaklıydık. Daha sonra da hata işlememeye özen göstererek yaşamımızı sürdürmeye çalıştık. Az hata yapmaya çalıştık. "Hatasız kul olmaz. Hatamla sev beni." dedik bu yüzden. Yaşamımız bu şekilde devam etti ve ediyor. Yine de bilmediğimiz ya da tereddüde düştüğümüz konularda Kur'ân'ı açıp bazı bilgilerimizi tazeleyebiliyoruz değerlendirmemizi
***
Zekai Tunca

Kur'an-ı Kerim'in hayatınızdaki yerini birkaç cümleyle özetler misiniz?
Kur'ân-ı Kerim doğruyu huzuru gösteren en bü*yük rehber. Çocukluğumuzdan beri saygı duydu*ğumuz belli bir yüksekliğin altında tutmaktan ka*çındığımız başımızın üstünde taşıdığımız bir rehber. Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırınızda olan bir ayet var mıdır?
Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırınızda olan bir ayet var mıdır?
Namaz sûrelerini her durumda okurum. Şunu iti*raf edeyim anlamlarını çok da iyi kavramış değiliz. Tam manasıyla kavrayabilmek ve anlayabilmek ba*zen bir ömür süren bir eğitim gerektirdiği için ve herkesin de bu imkânı olmadığından tam anlaşıl*mamaktadır. Keşke anlayıp yaşayabilsek...

Toktamış Ateş

Kur'an-ı Kerim'in hayatınızdaki yerini birkaç cümleyle özetler misiniz?
Şöyle söyleyeyim manevi yönümü oluşturan düzlem rehberi.
Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırınızda olan bir ayet var mıdır?
Şu an bir ayet söyleyemeyeceğim.
Kur'ân-ı Kerim merkezli yaşadığınız bir hatıranız var mı?
Çocukluğumuzda teravih namazlarına giderdik. Orada gündüz saatlerinde Kur'an eğitimi alanlar için bir kenarda Kur'ân'lar rahleler olurdu. Bir gün bir arkadaş oradan bir Kur'an alarak okumaya çalışmış. Tabi aileler falan epey kızdılar. Böyle bir şey yaşamıştım zamanında.
***

Ertuğrul Erkişi

Kurânı Kerim'in hayatınızdaki yerini bir-fcc cümleyle özetler misiniz?
Allah insanı yaratıyor ve dünya hayatına hangi kriterlere göre yaşayacağını Kur'ân-ı Kerim'le bize gösteriyor. Ve bunu da öğretmesi için bize yardımcı olarak peygamberler gönderi*yor. Ve malûmunuz en son Peygamber Efendimiz (s.a.v)'i gönderdi Kur'ân-ı Kerim'le bir*ilikte. Bizlere hayatı nasıl yaşayacağımızı söylüyor Kur'ân-ı Kerim. Bu açıdan Allah'ın rızasını kazanmada bir yol gösterici bir kıla*vuz Kur'ân-ı Kerim. Şahsen benim hayatımda Kur'ân-ı Kerim'in ve Efendimiz (s.a.v.)'in sün*netinin büyük bir önemi var.
Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırı*nızda olan bir ayet var mıdır?
"Her nefis ölümü tadacaktır."
Kur'ân-ı Kerim merkezli yaşadığınız bir ha*tıranız var mı?
Çocukken yaşadığım hiç unutmadığım bir hatıram var. Kaptan Kusto'nun maceralarında Cebelitarık vesilesiyle Akdeniz'e geçtiği anla*tılır ve okyanusla denizin sularının karışmadı*ğı söylenir. Bunun Kur'ân-ı Kerim'de de geç*tiğini söylediler. Merak ettim. O zaman say*fa numaralarını vs. bilmiyordum. Nasıl bir ni*yetle açtıysam artık. Açtığım şekilde sol say*fada direk ayet-i kerimeyi okudum. Böyle bir tevafuk yaşamıştım. Bu beni çok etkilemiştir. Bir de Minik Dualar grubunda söylenilen şar*kıların hemen hepsinde ya Kur'ân-ı Kerim'den ayetler vardır ya da ayetleri hatırlatan sözler ve mealler vardır. 'Teşekkür Ederim Allah'ım' projesinin önemli bir yönü de budur.
***

Ahmet Yenilmez

Kurânı Kerim'in hayatınızdaki yerini bir-fcc cümleyle özetler misiniz?
Kur'ân-ı Kerim hayatımızın kendisi. Rehberimiz. Bir imtihan koridoru olan bu dünyada imtihanlarımızı başarıyla geçebilmemiz için hayat nizamname*miz.
Hayatınıza yön veren ya da sürekli hatırı*nızda olan bir ayet var mıdır?
Bir çırpıda "şunu sürekli aklımda tuta*rım" diyemeyeceğim ama elimden gel*diği kadar sık okurum. Yaptığım işlerin de bütününü oluşturduğu için sürekli haşır neşir olduğum bir kaynak.
Kur'ân-ı Kerim merkezli yaşadığınız bir ha*tıranız var mı?
Ben uzunca bir süredir Kur'ân'daki özellikle kıssa özelliği taşıyan bölüm*lerin sahneye aktarılması için uğraşı*yorum. Biliyorsunuz tiyatro eğitim ve öğretimde çok büyük bir önem arz îder. Acaba dedik biz Yenilmez Sanat Merkezi'ndeki birinci yılını dolduran temaşa atölyesine çocukları da ala*lım mı çocuklara bu konuda bir drama hazırlayalım mı? Böyle bir düşüncemiz oldu ve başarırsak çok mutlu olacağım...


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (07-10-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Orhan Gencebay Biz Inaniyoruz....

Orhan Gencebay Biz Inaniyoruz.... konusu, FORUM GENEL / Haberler forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Orhan Gencebay - Sen Şarkı Sözü Jülyet Yerli Şarkı Sözleri 0 06-06-2010 03:05
Orhan Gencebay - Çilekeş Şarkı Sözü Jülyet Yerli Şarkı Sözleri 0 06-06-2010 02:44
Orhan Gencebay - Bir Teselli Ver Şarkı Sözü Jülyet Yerli Şarkı Sözleri 1 05-06-2010 01:24
Orhan Gencebay - Hatasız Kul Olmaz Bkmlyz Akorlar - Tablar - Notalar 0 11-01-2009 02:23
Orhan Gencebay Biyografi-Orhan Gencebay Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 08-07-2008 02:04

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats