bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Haberler

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-12-2010, 07:19   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 2011 Af Kapsamina Giren Borclar

Vergi ve Borç Affı 2011
2011 Vergi Affı
2011 Borç Affı
Af kapsamına giren borçlar neler

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Bayram öncesi açıklayın" talimatı üzerine Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'le birlikte "Devletin vatandaşla büyük barışı" diye yorumlanan "borçların yeniden yapılandırılması" tasarısını açıkladı. SGK priminden su parasına kadar birçok borcu kapsayan paket vergi borcunun taksitlerini kredi kartıyla ödemeyi de içeriyor.

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan "Kamuya olan borçların asıl tutarlarında herhangi bir indirim yapmadan ve asıl alacağın reel değerini koruyacak şekilde borçların yeniden hesaplanması ve belirli bir plan dahilinde ödenmesini sağlamak için bu çalışmamızı yaptık" dedi. Babacan kamu alacaklarının yeniden yapılanmasına ilişkin yasa tasarısı kapsamına maliye gümrük müsteşarlığı SGK il özel idareleri TEDAŞ (7 özel dağıtım şirketi dahil) TRT KOSGEB TOBB ve OSB'lerin girdiğini belirterek tasarıya göre vergi alacaklarında 31 Temmuz 2010'dan SGK primlerinde Haziran 2010'dan önceki dönemin kapsamda olacağını elektrik ve su alacaklarında da 31 Temmuz 2010'dan önce ödenmesi gerekenlerin dikkate alınacağını kaydetti.
Dinçer'le birlikte
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bayram öncesi açıklayın" talimatı üzerine Ali Babacan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte kamu alacaklarının bir bölümünün yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayacak düzenlemeleri içeren yasa tasarısı konusunda basın toplantısı düzenledi. Babacan hazırladıkları tasarının kapsamının mümkün olduğunca geniş tutulduğunu parça parça bir çalışmadan ise derli toplu aynı ilkeler aynı ortak trendler çerçevesinde bir çalışma yapmak istediklerini belirterek bu nedenle çalışmanın biraz zaman aldığını tasarıyla uzun sürede taksitli ödeme imkanı sağlayacaklarını söyledi.
Tasarının kapsamı
Tasarı kapsamı içerisine giren kuruluşları Maliye Bakanlığı Gümrük Müsteşarlığı SGK İl Özel İdaraleri ile belediyeler Büyükşehir Belediyeleri ile Su ve Kanalizasyon İdareleri TEDAŞ Yurtkur TRT KOSGEB TOBB ile bağlı odalar ve organize sanayi bölgeleri olarak sıralayan Babacan "TOBB ve OSB'ler aynı kamu alacakları kapsamında kendi alacaklarının da yeniden yapılandırabilmek istedikleri için kapsama girmiş oldular" dedi. Babacan kapsama giren alacakları da şöyle sıraladı:

Vergiler ve vergi cezaları gümrük vergileri ve idari para cezaları.
Sosyal güvenlik primleri ve idari para cezaları.
İl Özel İdarelerinin çeşitli harç ve katkı payı gibi bazı alacakları.
Belediyelerin vergi tarifeden doğan ücret ve su alacakları.
Büyükşehir belediyelerinin su ve atık su alacakları.
TEDAŞ'IN elektrik alacakları.
Yurtkur'un öğrenim kredisi alacakları.
TRT'nin elektrik payı ve bandrol ücretlerinden kaynaklı alacakları.
KOSGEB'in desteklerden kaynaklı alacakları.
TOBB ve bağlı odaların oda aidat ücretleri
OSB'lerin elektrik su doğalgaz alacakları ile yönetim aidat alacakları.

Taksitler çakışmayacak

Babacan taksitlerle ilgili "küçük toleranslar" getirdiklerini de belirtti. Buna göre başvuruların kanunun yürürlüğe girdiği ayı izleyen ikinci ayın sonuna kadar yapılması gerekiyor. Kanunun TBMM'den ne zaman çıkacağına ilişkin kesin bir tarih vermenin mümkün olmadığına işaret eden Babacan "Aralık ayında çıkarsa şubat ayının sonuna kadar başvurulması gerekiyor" dedi. Ödemelerin peşin veya taksitli yapılabileceğini anlatan Babacan taksitlerin üst üste çakışmaması için 2 ayda bir ödeme prensibi getirdiklerini söyledi. Ödemelere SGK alacakları için kanunun yürürlüğe girdiği ayı izleyen 4. aydan diğer kurum alacakları için ise 3. aydan itibaren başlanacak.

Kredi kartına taksit var

36 ayda 18 taksitte ödemeler yapılabileceğini bildiren Babacan vergi borçlarının kredi kartına taksit olarak yansıtılması imkanı da getirdiklerini açıkladı. Bu çerçevede ilgili kuruluşlarla protokol yapan bankaların kartına sahip olan vatandaşlar bu uygulamadan yararlanabilecek.

Başlamış olan vergi incelemesi sürecek

İnceleme ve tarhiyat aşamasındaki alacaklarda başlanmış vergi incelemeleri ile takdir tarh ve tahakkuk işlemlerine devam edilecek. Tarh edilen verginin yüzde 50'si gecikme faizinin güncelleme oranı esas alınarak tutar hesaplanacak. Kalan alacak asılları vergi cezaları ile gecikme faizi alacaklarından vazgeçilecek. Mükellefler şeye başvururlarsa bu imkanlardan yararlanmış olacak.

Hangi alacağın ne kadarı silinecek

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan'ın açıklamasına göre kesinleşmiş alacaklar kapsamında "alacak asıllarının tamamı SGK tarafından uygulanan idare para cezalarının yüzde 50'si alacak aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'si gecikme faizi gecikme zammı yerine TEFE/ÜFE günceleme oranı esas alınarak tutar" ödenecek.
Vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların tamamının para cezalarının kalan yüzde 50'sinin gecikme cezası gecikme zammı gecikme faizi gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçiliyor. TEDAŞ TRT KOSGEB ve OSB alacaklarında da aynı çerçeve söz konusu olacak.
İhtilafın bulunduğu safhaya göre alacak asıllarının yüzde 50'si veya yüzde 20'si asla bağlı olmayan cezaların yüzde 25'i veya yüzde 10'u gecikme faizi veya gecikme zammı yerine güncelleme oranı dikkate alınarak hesaplanacak tutar bunların hepsi toplanıp ödenecek.
SGK'nın prim alacak asıllarında herhangi bir indirim yapılmıyor. İdari para cezalarının yüzde 25'i ile gecikme zammı ve gecikme cezalarının yerine TEFE/ÜFE güncelleme oranı dikkate alınarak hesaplanacak tutar ve bunların toplamı belirlenecek ve bu tutar ödenecek.

"Pişmanım" diyen plana girebilecek

PİŞMANLIKLA veya kendiliğinden beyanname veren mükelleflerin tahakkuk eden vergilerinin tamamı pişmanlık zammı gecikme faizi yerine güncelleme oranı esas alınarak hesaplanacak tutarın hepsini ödemeleri halinde vergi cezalarının pişmanlık zammının gecikme faizinin tahsilinden de vazgeçilmiş olacak. Gümrük vergilerinde de aynı esaslar öngörülüyor.

Vergi ödemesini aksatan "kolaylık"tan atılacak

Ali Babacan "yeniden yapılandırma" yasasının çıkması sonrası vatandaşların yazılı başvuruda bulunması ve ilgili devam eden davalardan vazgeçilmesi gerekeceğini açıkladı ve şöyle devam etti:
Ödemeler derken cari yükümlülüklerin. (Ben eski borcumu yapılandırayım yeniden borç takayım) böyle bir şey yok. Yani vergi ödemeleri günü gününe tam yapılacak ve bu kanundan yararlanılacak.
Eğer vergi ödemelerinde bir aksama olursa o zaman bu kanunun verdiği imkanlar ortadan kalkmış oluyor. Tekrardan yüksek alacaklara dönmüş oluyoruz. Bu önemli bir ayrıntı.
Uygulama kapsamında 36 aya kadar günlük ödemelerin de zamanında yapılması gerekiyor.

İsteyen matrah artırabilecek

GELİR vergisi kurumlar vergisi gelir stopaj vergisi KDV açısından mükelleflerin 2006-2009 yıllarına ait yeni bir bir matrah bildirimi bir bakıma eskiden vermiş oldukları beyannamenin üzerine ilave matrah bildirmeleri durumunda ilave ödedikleri vergi ile beraber bu vergi türleri ile ilgili inceleme ve tarhiyata muhatap olmayacaklar.

SGK'da 30 Haziran vergide 31 Temmuz sınır oldu

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan vergiler ve gümrük vergileri açısından 31 Temmuz 2010'dan önceki dönemleri beyana dayanan vergilerde yine 31 Temmuz 2010 tarihine kadar verilmesi gereken beyannameleri kapsama aldıklarını 31 Temmuz 2010 tarihinden evvel tahakkuk eden emlak vergisi çevre temizlik vergisi motorlu taşıtlar vergisini kapsamda olduğunu kaydetti. Babacan şöyle devam etti:
Sosyal güvenlik primleri açısından baktığımızda Haziran 2010 ve önceki aylara ait. Haziran 2010'daki ödeme temmuzda yapıldığı için Haziran 2010'dan önceki aylara ait işlenen ve sigortalılara ilişkin sigorta primi emeklilik keseneği ve kurum karşılığı işsizlik sigortası pirimi ve sosyal güvenlik destekleri isteğe bağlı sigortalar ve topluluk sigortalarına ilişkin primler yaşlılık emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra sigortalı sayılmasını gerektiren nitelikteki kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanların aylığından kesilmesi veya kendisince ödenmesi gereken sosyal güvenlik destek pirimi.
Sosyal güvenlik kurumunca takip edilen damga vergisi özel işlem vergisi ve eğitim katkı payı yine 30 Haziran 2010'a kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primleri işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları.
Elektrik ve su alacakları açısından yine 31 Temmuz 2010'dan önce ödenmesi gerekenler.
Oda aidatları açısından hazırlanan tasarının yürürlüğe girmesinden önce ödenmesi gereken aidatlar diğer alacakları açısından da 31 Temmuz 2010'da vadesi geldiği halde kanunun yürürlüğe girdiği tarihte ödenmemiş olanlar.

36 aya kadar vade 18 taksit mümkün

Ali Babacan yeniden yapılandırılmada peşin ödemenin yanısıra taksitlendirme şansının da bulunduğunu söyledi. Babacan vadelere göre katsayıları şöyle sıraladı:
6 taksitte yapılacak ödemeler için alacağı 1.05 katsayısı ile çarpıyoruz. 6 taksit 12 ay demek.
9 taksitte (18 ay) ödeme yapacaksa 1.07 katsayısı ile çarpacağız.
12 taksitte (2 yılda) ödeme yapacaksa 1.10 ile 18 taksitte (36 ay) ödemek isteyenlerde ise 1.15'le çarpılacak. Peşin ödeme avantajlı olacak.

Varlık Barışı'nda gecikene davet var

VARLIK Barışı ile son dönemde bir takım taleplerin geldiğini belirten Devlet Bakanı Ali Babacan "Önceki kanun kapsamında bildirim ve beyanda bulunduğu halde imkandan yararlanamayanlar şimdi yeni imkanı değerlendirebilecek.Bu çerçevede yurtdışında bulunan varlıkları süresi içinde Türkiye'ye getiremeyenler ile süresi içinde sermaye artırımında bulunmayanlara tarh edilen vergiyi vadesinde ödemeyenlere ilave bir pencere açmış oluyoruz" diye konuştu.

Özelleştirilen elektrik dağıtım şirketleri kendi isteğiyle kapsama girdi

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan "Özelleştirilen 7 elektrik dağıtım bölgesi var. Bu 7 dağıtım şirketi de Enerji Bakanlığımızla yaptığı görüşme uyarınca yeniden yapılandırma kapsamına girmek istediklerini söyledi. Onları da kapsama alıyoruz. Bunlar hep bu özel kuruluşların kendi rızaları ve talebiyle yapılan çalışmalar" dedi.

Şirketlere stok beyanı olanağı da getiriliyor

İŞLETMEDE bulunduğu halde halde kayıtlarda yer almayan mallarını kayda alma imkanı getiriliyor. Aynı zamanda kayıtlarda yer aldığı halde işletmede yer almayan mallar ve kasa mevcutları için düzeltme imkanı sağlanıyor. Ali Babacan "Yani stoklar hatta demirbaşlar nakit defterde görünen ile gerçek durum farklı ise mükelleflere çok önlemli bir fırsat penceresi açıyoruz. Gerçek durum ile kayıtları eşleme imkanı getiriyoruz. Bununla ilgili her bir kalemle ilgili ayrı rakamlar var. Mükelleflerin beyan ettikleri bu değerlerler üzerinden belli bir oranda vergi ödemeleri halinde herhangi bir vergi ve ceza uygulanmayacağına ilişkin düzenleme yapmış oluyoruz. İşletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi sağlamış alıyoruz çünkü gerçeklerle resmi kayıtlar arasındaki farklar önemli sorunlardan biri. Bu önemli bir fırsat kapısı" dedi.

Emlak vergisi bildirimi yapmayana yeni şans

EMLAK vergisi bildirimini süresinde vermemiş olan mükelleflere de bildirimde bulunma imkanı getiriliyor. Sadece beyanname vermiş ve ödeyememiş vatandaşlar değil beyanname vermemiş vatandaşlara da beyanname imkanı sağlanıyor. Bu durumda ödenmesi gereken vergilerin tamamı ile o günden bugüne kadar enflasyon ile güncellenmiş rakam tahsil edilecek.

Devlet Bakanı Ali Babacan yaklaşık 300 kalemdeki vergi ve borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili beklenen açıklamasını yapıyor. Ana paraya dokunmayan ancak ceza faizinin yerine enflasyon oranı ile güncellemeyi esas alan tasarı 36 aya kadar da taksit imkanı getiriyor. Tasarı düşük bir vergi oranı ile şirket varlıkları ile şirket defter kayıtlarını eşitleme imkanını sağlanıyor. Ayrıca 2006-2009 dönemine ait yeni matrah ve vergi artımı hakkı geliyor Vergi Barışı'nda hükümlülüklerini yerine getiremeyenlere ek bir hak sağlıyor. Tüm borçluları barışmaya çağıran Babacan önümüzdeki dönemde artık denetimlerin çok sıklaşacağı mesajını verdi.

İşte açıklamanın satırbaşları...

Kriz sürecinde alınan önlemler sayesinde Türkiye az etkilendi

Kriz nedeniyle bazı işletmeler kamuya yönelik yükümlülüklerini yerine getiremedi.

Kamuya ona ödemeleri yapmayıp bunu ucuz kredi olarak kullanmayı önlemek için yüksek cezalar var.

Ödeme arzusu olduğu halde herhangi bir sebeple bunun ödemesini yapamayanlar var. Bunlar yüksek faiz ve gecikme cezaları ile karşı karşıya kaldı.

BELİRLİ BİR PLAN DAHİLİNDE ÖDENECEK

Bu borçların belirli bir plan dahilinde ödenmesini sağlamak için bu tasarıyı yaptık.

Parça parça bir çalışmadansa aynı ilkeler ve prensiplerle bu tasarının kapsamını çok geniş tuttuk.

Borç alacak ilişkisinin en önemli iki kurumu maliye ve SGK.

Tasarı kapsamına girecek idareler ve kuruluşlar şunlar: Maliye Bakanlığı Gümrük Müşavirliği SGK İl Özel İdare ve belediyeler Su ve kanalizasyon idareleri TRT Tedaş Yutrkur Kosgeb TOBB TOBB'a bağlı odalar ve Organize Sanayi Bölgeleri.

KAPSAMA GİREN ALACAKLARIN LİSTESİ

Kapsama şu alacaklar giriyor;

"Vergiler ve cezaları gümrük vergileri ve idari para cezaları SGK primleri ve idari para cezaları İl Özel İdarelerinin çeşitli harç ve katkı payı gibi bazı alacakları belediyelerin su ve atık su alacakları TEDAŞ'ın elektrik alacakları özel elektrik dağıtım şirketlerinin alacakları Yurtkur'un öğrenim kredisi alacakları TRT'nin alacakları KOSGEB'in desteklerden kaynaklanan alacakları oda aidatı ücretler OSB'lerin elektrik su ve doğalgaz alacakları ile yönetim aidatları..

TEMMUZ 2010'DAN ÖNCEKİLER

31 Temmuz 2010'dan önceki dönemleri kapsama alıyoruz.

HANGİ İMKANLAR SAĞLANACAK

Tasarı ile gelecek imkanlar: Kesinleşmiş alacakların yeniden yapılandırılması. İhtilaflı alacakların ihtilafına son verilmesi ve tahsilatının hızlandırılması. Vergi borçlarının kredi kartı ile ödenebilmesi borçların taksitlendirimesi Vergi Barışı'nda bildirimde bulunmasına rağmen bundan yararlanamayanlar...

GÜNCELLEME ORANI KULLANILACAK

Borcu bugüne getirirken güncelleme oranı kullanılacak. Kesinleşmiş alacaklarda SGK tarafından uygulanan idari para cezalarının yüzde 50'si alacak aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'si gecikme cezası yerine güncellenen oran enflasyona göre düzenlenecek.

İhtilaflı alacaklarda alacağın yüzde 50'si ya da yüzde 20'si. Gecikme zammı yerine güncelleme oranı hesap alınacak tutar ödenecek. Vergide gecikme zammı gibi alacaklardan vazgeçiyoruz.

KAYITLARI EŞİTLEME FIRSATI

Stoklar demirbaşlar nakit... Defterde görünenden farklı ise kayıtları işleme imkanı getiriyoruz. Belli bir vergi ödemeleri halinde herhangi bir ceza uygulanmayacak. Bu çok çok önemli bir imkan. Herkese kayıtlarını düzeltme imkanı sağlıyoruz.

Matrah ve vergi artırımında mükelleflere 2006-2009 dönemine ait yeni matrah bildirimi imkanı verilecek ve o yıllarla ilgili inceleme yapılmayacak.

VARLIK BARIŞI

Varlık Barışı ile ilgili daha önceki kapsamda beyanda bulunduğu halde kanunun sağladığı imkanlardan yararlanamayanlara yeni bir hak veriyoruz. İlave bir süre veriyoruz.

ÖDEMELER AKSARSA ESKİYE DÖNÜLECEK

Vatandaşlar yeni kanundan nasıl yaralanacaklar? Yazılı bir başvuruda bulunacaklar. Burada ödemelerin süresinde yapılması önemli. Eğer günlük ödemeler aksarsa bu kanundan yaralanamayacaklar ilk hale geri dönecekler.

TAKSİT SAYILARI

Başvurular kanunun çıktığı ayı takip eden ikinci ayın sonuna kadar başvuru yapılacak.

Ödemeler peşin veya taksitle yapılacak. İki ayda bir taksit ödeme esası getirdik. 36 ayda 18 taksit ödeyebilecekler.

Ayrıca kredi kartına taksit olarak da ödenebilecek.

3. AYIN SONUNDA BAŞLAYACAK

Ödemeler kanunun çıktığı ayı takip eden üçüncü ayın sonunda başlayacak. SGK ödemeleri için ise dördüncü ay.

TAKSİTLE ÖDEME NASIL OLACAK

Alacağın aslını enflasyon hesabı ile bugüne getirdik. Bu peşin ödeme için uygulanacak rakam. İlk ay öderse borcu kapanıyor.

Taksitle ödeyecekler olanlar için: Mesela 6 taksitle ödeyecekler için çıkan borcu 1.05 katsayısı ile 12 taksitle ödeyecekler için 1.1 ile 18 taksitle ödeyecekler için 1.15 ileçarpılacak.

2 AKSATMA HAKKI

Bir takvim yılı içinde iki defa ödemeyi aksatma hakkı getiriyoruz hemen bozmuyoruz.

Çok küçük alacaklar muhasebe temizliği ile sıfırlanacak

TAKİP SIKLAŞACAK

Bu kadar kapsamlı bir çalışma ve yapılandırmadan sonra özelkle vergi ve SGK prim alacakları açısından düzgün bir dönemin başlaması gerekecek. Bundan sonra tahsilatlar üzerindeki takip sıklaşacak. Artık devlet mükellefleri daha iyi tanıyor daha kolay yakalıyor.

ARTIK BUGÜN DENETLENECEK

Eski dosyaların kurumlarımız üzerindeki yükü azalacağı için günlük denetimlere ağırlık verilecek. Denetim elemanlarımız artık bugünü denetleyecek. Denetim sıklığı artacak.

Kurumlar Vergisi'nin yüzde 20 ve altında olduğu ülke sayısı çok az. Bundan sonra gelişmiş ülkeler bütçe açıklarını kapatmak için vergi artışına gidecek. Biz artık kayıtdışılığı düşüncelerimizden çıkaralım.

1500 YENİ DENETMEN ALIYORUZ

Bu tasaruı çok önemli bir fırsat. Bundan sonra denetim baskısı aracak. Çünkü artık denetim elenmanlarımızın eli rahat olacak. Ayrıca 1500 yeni vergi denetmeni alıyoruz bu çok büyük bir rakam. Kayıtdışı çalışanlar açısından bu iş gittikçe zorlaşacak.

VATANDAŞLARA TAVSİYE

Vatandaşlara tavsiyemiz şu. Düşüncelerinizi işinizi daha iyi yapmakta kullanın. nasıl vergi kaçırırım ufak tefek avantajlar sağlarım diye düşüneceğinize kurumsal yapılarınızı kurun.

Gelecek nesillere daha sağlam işletmeler bırakmak ancak tam kayıt altında çalışan bir bakış açısıyla mümkün. Ekonominin temel direği şirketler olacak. Kamunun payı düşüyor. Özel sektörün yatırımlarına kamunun yatırımlarına bakıyorsunuz özel sektörlerin arttığını görüyoruz.

Bizim artık pek çok alanda katma değer vergimiz yüzde 8. eğitimde sağlıkta gıdada giyimde yüzde 8. 18 kalemlerimiz var ÖTV'nin de uygulandığı alanlar var. Ama genel olarak baktığımızda KDV yüzde 8. Bu kadar düşük KDV kurumlar vergisi gelir vergisi oranlarını dikkate aldığınızda bundan sonra vergi oranlarını düşürmeye geçiyoruz.

HEPSİNİ KAYIT ALTINA ALIN

Dolayısıyla artık yeni bir dönemin başlangıcı olur diye düşünüyoruz. Önemli bir fırsattır diye düşünüyoruz. Herkes artık geçmişle ilgili problemlerini çözmeli.

Paraysa para demirbaşsa demirbaş hepsini kayıt altına alın diyoruz. 2006'da 100 lira olarak değil 30 lira olarak ilave gelir ve 2006 temizlenmiş oluyor.

Ya da diyelim ki stoklar yada kasa mevcutları. Bununla ilgili rakamlara bakacak olursak örneğin işletmede mevcut odluğu halde kayıtlı olmayan kıymetli madenler. Yüzde 2.5 vergi ödediği zaman kayıt altına alınıyor. Fatura kesiyor diyelim ki kağıt üzerinde mal görünüyor ama yok. Makinayla çıkış yaptığı anda kayıt altına alınıyor.

SORU&CEVAP

50 milyar TL gelir bekliyorsunuz. Bu rakam ne kadar gerçekçi? Sigara cezaları var mı trafik cezaları var mı yok mu? Vergisini düzenli olarak ödeyen herhangi bir kişinin bu pakete baktığında hükümet beni de unutmamış dediği düzenleme var mıdır? Süre uzatımı olmayacak garantisini şimdiden veriyor musunuz? Bu tekrarlanmayacaktır sözünü söyleyebiliyor musunuz?

50 milyar rakamı nereden çıktı ben bilmiyorum gazetelerle okudum. Bizim bakanlarımızdan böyle bir açıklama yapan yok. Bürokrat arkadaşlarımızdan yok. Bu nedir olsa olsa duyumdur. Bu kapsamda çok farklı konular var. Burada ana paralar var. Cezalar var. Dolayısıyla biz toplam rakam konusunda toplam tahsilat tahmini konusunda herhangi bir rakam vermeyeceğiz. Zaten bizim mali planımızda 2011 bütçemizde bunlarla ilgili bir gelir ön görmüyoruz. Biz x lira gelir koymuş olsak o hedefi tutturacak mıyız diye düşünülebilir. Şuna da çok dikkat ettik. Yapacağımız bu çalışma kanunların cezaların yaptırım gücünü hafifletici bir nitelik taşımamalı. Bundan sonraki uygulamalarda tahsilat kabiliyetini düşünülmemeli.

Şuradan bir gelir toplayalım da sonra bakarız gibi bir yaklaşım yok. Bir çok uygulama yapıldı. Ama bu süreçlerde Türkiye'nin çok önemli geçiş bir süreçleridir. Düzgün bir ekonomik yapıya gidiyoruz. Kayıt dışılığın azaldığı azalacağı çok çok düşük noktalara ineceği bir dönemdeyiz. Bunun akşamdan sabaha olmasını beklemememiz lazım. Zaman alacak kademe kademe olacak. Ama şu olacak ki kayıt dışı çalışanlar için hayat zorlaşacak.

Ödemesini düzgün yapanlar için 2011 yılıyla alakalı bizim gelirlerimizi azaltacak bir uygulama söz konusu olamaz. 2012 gibi bu düşünülebilir. Bütçemizi yaptık Meclis'e gönderdik. SGK'da yaptığımız uygulama çalışılabilir. Bu işin püf noktası ne? Bunlardan yararlanmak için son birkaç yıl içinde vatandaşımızın vergilerini ödemesi gerekiyor.

Biz bu matrah artırımındaki indirim yüzde 20 ya ama o dönem dedik ki vergilerini düzgün ödeyenler için yüzde 15 uygulayacağız dedik. Bu bir başlangıçtır. Öncelikle gönül rahatlığı yok haciz yok icra bunlarla hiç uğraşmıyorlar. Rahatlar vatandaşlarımızın. Bütçe yapılırken bunların ön görülmesi lazım.

Sigara ve trafik cezaları için bir şey yok. Ama iki yıl faiz işlemişse biz enflasyona getiriyoruz. Ama cezanın aslından bir indirim yok. Aslı neyse ana para neyse bugüne kadar enflasyona getirip tahsil ediyoruz.

Trafik parası sigara cezaları şunlar bunlar onlarla ilgili bir tartışma oldu. Sonra kapsam dışına alındı.

Trafik cezalarını şöyle kapsama alınıyor. Faiz oranını enflasyona getiriyoruz. Bu bir tasarı. Hükümet olarak bakışımızı söyleyeyim. Daha sonra ufak tefek rötuşlar olacaktır. Meclis'te de bu konular kapsamlı tartışılacaktır.

Bakan Ömer Dinçer:

Bizim cezalardan yüzde 50 indirim derken normal prim ve alacakları hususu değil bu. Diyelim ki 65 yaş üstü bir kişi bize herhangi bir geliri olmadığı için yoksulluk aylığı almak için başvuruyor ve alıyor.

Sonra tespit etmişiz ki meğer bir geliri varmış. Biz o kişiden ödediğimiz maaşı ve yüzde 50 fazlasını tahsil ediyorduk. Orada yüzde 50 den vazgeçiyoruz. Uygulanması gereken faiz oranları neyse ona göre tahsil edeceğiz. Bu da şimdiye göre yüzde 14 demek.

Biz de şöyle bir uygulama var ve bundan vazgeçiyoruz. Bağkurlu bir vatandaşımız var. Prim ödemiş uzun yıllar. Sonra iş yerini kapatmış ve SGK'ya tabii herhangi bir yerde çalışmaya başlamış bu durumda o kişinin Bağkur dosyası kapanmıyor. Hiç para yatırmasa bile kaydı tutuluyor. O vatandaşımız aynı zamanda SGK'ya prim ödüyor. Sisteme göre bize borçlu gözüküyor. Ancak bize göre bu bir borç değil.

Devlet bütün bu açıklanan alanlarda mutlaka bir fizibilite yapmıştır. Toplam kaç kişiyle barışacak? Meclis'te bütçe görüşmeleri sürüyor tasarıyı bayramdan sonra araya alma yöntemini mi kullanacaksınız? Yoksa bütçenin bitmesini mi bekleyeceksiniz?

Kaç kişi kaç lira bunu açıklamayacağız. Göreceğiz bakalım kaç kişi başvuracağız. Bugün bizden ne kişi sayısı ne TL alamayacaksınız. Biz kapı açtık önemli bir imkan sağladık. Bundan sonra gerçekleşenleri açıklayacağız.

Daha önceki dönemlerde biz bunları açıkladık bazı dönemlerde açıklamadık. Açıkladığımız dönemlerde onun getirdiği sakıncalar oldu. Bu bir çok kurumu ilgilendiriyor bu durumda kişi sayısı ve rakam vermeyi uygun görmüyoruz.

Plan bütçe komisyonu kurumlar bütçesiyle ilgili yaptığı çalışmayı Cuma günü tamamlanıyor. Biz arzu ederiz ki bu komisyonda ele alınsın. Tabi bir alt komisyon gerecektir buna kapsamlı bir konudur çünkü. Orada tartışılacaktır. O noktada dediğim gibi gerçekten gözden kaçırdığımız konular olabilir. Ama ana ilkelerden değişiklik olmasını istemeyiz. Burada bir değişiklik olmasını arzu etmeyiz. Devletin tahsilat gücünü azaltacak herhangi bir unsur oluşsun istemeyiz. Kanunun ruhu şu. Krizde ödeme güçlüğü çeken vatandaşların ödemesini kolaylaştırmak.

Bunun ötesinde şeyler gelirse hükümet olarak desteklemeyiz. Bugün biz 1 milyar toplayalım da ilerde ne olur diyemeyiz. Bugün bunu derken yarın her sene 2-3 milyarlık vergi kaybını geri getirebilir. Biz bunu kaybedebiliriz. Çok hassas bir konu.

Kanunun ruhundan bahsettiniz. Şayet şu anda bir kişi yapılandırma kapsamına girdi ödeyemezse kalkacak mı hemen? TOKİ'ye olan borçlar kapsama girdi mi? Elektrik borçlarında çiftçilerin bir talebi vardı. Elektrik tahsilatının hasat sonunda toplanmasını istiyorlardı.

Ona özel bir kapsam getirmedik. Ama düşünülebilir. Hasat dönemine göre daha özel bir taksitlendirme düşünülebilir. Bana göre güzel bir fikir. Daha devam eder küçük küçük değişiklikler olabilir.

Örnek vereyim. Aralık'ta yasalaştı şubat sonuna kadar başvuru süresi var. Yapılandırdı ödemelerini yaptı. 2011 yılında hem taksitlerini ve SGK primi ödeyecek. Bunların ikisini de düzgün şekilde yapması lazım. Her ikisinde de iki defa atlama hakkı var. Herhangi bir tanesinde bu üç olursa bütün bu yapılandırma bozuluyor. Tekrar eski borçlara dönüyoruz. Neyse borcu aynen o borcuna tekrar dönüyoruz. Hem günlük ödemelerin hem de taksit ödemelerini düzgün yapması gerekiyor.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Я (02-12-2010)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


2011 Af Kapsamina Giren Borclar

2011 Af Kapsamina Giren Borclar konusu, FORUM GENEL / Haberler forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: af 2011, 2011 af, 2011 aflar, 2011af, tedaş af varmı, elektirik afları, tedaş afları, yurtdisi emeklilik borclanma formülü, tedaş ın alacakları af varmı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Borçlar kanunu hangi ülkeden alınmıştır? Я Tarih 4 11-09-2012 01:06
Kâbeye giren emniyettedir gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 10:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats