bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi > Hayvanlar Alemi Genel

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 16-05-2008, 01:55   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yavru Tavşanların Beslenmesi

Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alması ile başlar.Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süt emmesi gerkmektedir.Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir.çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar.yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besinden alamazlar. Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır. yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir. Çünkü inek sütü ile tavşan sütü kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir. ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar.bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir.kuru yonca-kuru saman bulunamadığı zaman yonca unlu pelet yemlerde aynı faydayı sağlayacaktır.eğr bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 - 600 gr canlı ağırlığa sahip olur.Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız.erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir.

Tavşanların beslenmesinde diğer bir noktada onlara sebze ve meyva vermenin zamanıdır.Bu besinler sulu gıda olduklarından 3 aylık yaştan önce verilmeleri uygun olmaz.çünkü sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir.tavşanımız 3 aylık olduktan sonrada ancak hafta 1-2 kez bu besinler verilebilir.bunların hergün verilmeside uygun değildir.Alıntıdır...


Yavru Tavşanların Beslenmesi

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alması ile başlar.Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süt emmesi gerkmektedir.Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir.çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar.yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besinden alamazlar.Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır.yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir.Çünkü inek sütü ile tavşan sütü kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir. ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar.bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir.kuru yonca-kuru saman bulunamadığı zaman yonca unlu pelet yemlerde aynı faydayı sağlayacaktır.eğr bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 - 600 gr canlı ağırlığa sahip olur.Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız.erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir.

Tavşanların beslenmesinde diğer bir noktada onlara sebze ve meyva vermenin zamanıdır.Bu besinler sulu gıda olduklarından 3 aylık yaştan önce verilmeleri uygun olmaz.çünkü sindirim sisteminin gelişimi tam olarak gerçekleşmemiştir.tavşanımız 3 aylık olduktan sonrada ancak hafta 1-2 kez bu besinler verilebilir.bunların hergün verilmeside uygun değildir.

Tavşanlarda Beslenme

Tavşanların sindirim sistemi diğer evcil hayvanlarımızdan farklılık göstermektedir. Bu farklılık onların besinlerden özellikle sekumlarında( kör barsak) ki fermentatif karakterli mikroorganizmalar sayesinde yararlanmalarından kaynaklanmaktadır.Tavşanların besinlerden optimum yarar sağlayabilmeleri için sekumlarında istenilen düzeyde bir mikroorganizma topluluğun sağlanmış olması gerekmektedir.Bu topluluğun sağlanması da yavru tavşanların sütten kesilmesinden hemen sonra başlar.Yani sütten kesimden sonraki yavru tavşanların beslenmesi onların hayatının geri kalanını direkt etkilemektedir.Bu dönemdeki herhangi bir yanlış beslenme geri dönüşü olmayan defektlere yol açar.Diğer evcillerimizin mama çeşitlerine bakıldığı zamanerişkin ve yavru hayvanların mamalarının farklı olduğunu görürüz.Aynı durum tavşanlarda da söz konusudur.Bu yüzden tavşanlara mama alınırken onun yaşı göz önünde bulundurulmalıdır.

Tavşanlara verilecek gıdalardan bahsedecek olursaksütten kesilen yavrulara verilecek gıdaların nem oranı çok düşük olmalıdır.Bunun nedeni yine sekumlarında ki mikroorganizma topluluğu ile ilişkilidir.Yüksek nem içeren gıdalar tavşanların sekumlarında daha farklı mikroorganizmaların gelişmesine sebep olmakta ve istenilen mikro flora düzeyi gelişememektedir.Bunun sonucunda tavşanlarda ishal gelişmektedir.Özellikle genç yaşlarda beslenme bozukluğuna bağlı gelişen ishal olgularında yavruların kurtulma şansı çok düşük.Bu yüzden sütten kesimden sonra nem oranı çok düşük kuru ot ( kuru yonca-kuru saman) ve pelet yem verilmesi gerekmektedir.

Beslenmede kaba yemin ( kuru ot ) önemi çok fazladır.Bunun birkaç nedeni vardır.Bunlardan biri ; tavşanların mideleri incelendiği zaman kas yapılarının çok zayıf olduğu gözlenmektedir.Bu nedenle midede biriken yem bloğu barsaklara kolayca itilememektedir.Bu bloğun barsaklara itilebilmesi için mideye yeni bir yemin girmesi gerekmektedir.Bu durumda tavşanlar sürekli bir beslenme içindedirler.Mideye sürekli pelet yem girişi de sindirim sistemini yormaktadır.Burada devreye ağırlıkça hafif hacimce yüksek kapasiteli kuru otlar girmektedir.Kaba yemlerin sekumda fermente edilmesi ile de vitamin ( özellikle B ve K ) ve protein emilimi sağlanır.Tavşanlar kaba yem olarak kuru yoncayı büyük bir iştahla tüketirler.Kuru yoncanın diğer bir avantajı da vitamin A açısından zengin oluşudur.Vitamin A’ da yavruların gelişim dönemlerinde ki en önemli elemanlarından biridir.Asla unutulmaması gereken olgubu otların yaş olarak verilmemesidir. Kuru yonca bulunmadığı takdirdeyonca unlu pelet yemler ilede uygun bir beslenme sağlanmış olur.

Tavşanların diğer yem ihtiyacı yukarıda da belirttiğim gibi pelet yemlerdir.Hayvanlarda pelet yem verilmesinin nedenlerinin en başındayemin homojen bir şekilde dağılmış olmasıdır.Tabii bu da dengeli bir beslenme demektir.Tavşanlara karışık yem verildiğinde içerisinden hoşuna gidenleri seçerek yediği gözlemlenebilir.Bu durum sadece tavşanlara özel değilbütün evcillerde gözlenen bir durumdur.Kedi-köpek mamaları da bu yüzden homojen bir yapıya sahiptir.Son olarak tavşanlara günlük taze su verilmesi unutulmamalıdır.

Tavşanlarda Tırnak Bakımı
Yavru Tavşanların Beslenmesi
Tavşanlarda tırnak bakımı periyodik yapılması gereken işlerden birisidir.Doğada tavşanların ayakları sürekli sert zemine bastığından ve kazınma hareketi yaptığından tırnakları aşınmaktadır.Ancak evimizde bu durum tam tersi bir durum gösteriyor.Bu yüzden zamanla tavşanımızın tırnakları uzamaktadır.Bu yüzden belirli sıklıklarla tavşanımızın tırnağını kesmemiz gerekmektedir.Kesmediğimiz takdirde normalden fazla bir uzama göstericek zamanla yanlış yere basma ve tırnak kırılmaları sonucu ortopedik problemler ortaya çıkacaktır.Ayrıca uzun tırnaklar bize de zarar vercektir.
Yavru Tavşanların BeslenmesiTavşanlarımızın tırnaklarını incelediğimizde gözlenen iki bölüm vardır.Bunlar canlı ve ölü kısımların olduğu bölümlerdir.tırnak kesimi yapacağımız zaman canlı dokunun 0.5-1 cm önünden makasla kesilmesi uygundur.Burada gabiotan tipte tırnak makasları kesim açısından uygundur.

Tavşanlarda Kafes Uyumu

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Tavşanlar için kafesleri çok önem taşımaktadır.Bunun nedeni ise kafeslerinde kendilerini güvende hissetmeleridir.Sığındıklarını ve saklandıkları güvenli bir yer olduğunu kabullenmeleri gerekmektedir.Tavşanların kafeslerini sevebilmeleri için buna ihtiyaçları vardır.Bu sebeblerden ötürü onu kafesinden çıkarırken veya içeri sokarken zorlamamalıyız.Bu hareket onun kafesine olan güvenini zedeleyecektir.Tavşanımızı iyi bir şekilde eğittiğimizde onu istediğimiz zaman kafesinin içerisine girmesini sağlayabiliriz.Bu eğitimlerde sevgi ve sabır çok önemlidir.Birde tavşanımızın yaşı eğitimde önem taşımaktadır.Tavşanımızın eğitimi tam olarak alıgılayabilmesi için en az 3


Yavru Tavşanların Beslenmesi


Yavru Tavşanların Beslenmesi

aylık bir yaşta olmalıdır. Bu yaştan önce verilen eğitimler tam istenildiği bir düzeye gelememektedir. Bu yüzden hem kafesine alışması hemde eğitime hazılanması açısından 3 aylık oluncaya kadar o istemediği sürece kafesinden çıkarılmaması gerekmektedir. Kafesin kapağı açık olduğunda zaten o istediği zamanlarada dışarı çıkacaktır. Ama kafesin kapağının açık olmasına dikkat etmeliyiz çünkü dışarda korktuğunda hemen saklanacak yer arayacak ve büyük bir ihtimalle kafesine koşacaktır.

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Tavşan besleyenlerinde fark ettiği bir durumtavşanların ışığı az olan yerleri sevmesidir. Evde de genellikle karanlık yerleri çok severler. Bu yüzden kafeslerindede kapalı bir ortamın olması onları mutlu edecektir.tavşanımızın kafesine böyle kapalı bir tavşan evi koyabilirsiniz.


Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi

Tavşanlarda tuvalet eğitimi olur mu acaba diye bir çok kişi düşünebilir.Evet böyle bir eğitim verebilmek mümkün.Öncelikle burada tavşanımızın yaşıda önem kazanıyor.Tavşanlar 3 aylıktan önce aldıkları eğitimleri tam alamıyorlar.Yani iyi bir eğitimin verilebilmesi için tavşanımızın 3 aylık bir yaşı geçmesi gerekiyor.Bu yaştan önce tabii alıştımalara devam etmeliyiz.Ama eğitimin sonuçlarını 3 aylık bir yaştan sonra alabiliriz.

Yavru Tavşanların Beslenmesi

Tavşanlara tuvalet eğitimi verirken bilmemiz gereken bazı şeyler var.Tavşanlar stres olduklarında dışkılama eğilimi göstermektedirler.Onu kafesinin dışındayken fazla strese sokmamalıyız.Bize alışması için zaman tanımalıyız.Özellikle başlangıçta bize gelmektenkucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler.Bu yüzden o bize gelmedenkucağımıza çıkmayı kendi istemeden onu zorlamamalıyız.Bir süre sonra zaten kendisi bize gelmeye çalışacaktır.Aksini yaptığımız sürece tavşanımız strese girecek ve olduğu bölgeye dışkılamaya çalışacaktır.Yavru Tavşanların Beslenmesi


Normalde tavşanlar kafeslerinde bir bölgeye tuvaletlerini yapma eğilimindedirler.Ona bir tuvalet kabı aldıktan sonra içine bir miktar talaş koymalısınız.Daha sonra kafesinin içindeki dışkıları bu kaba koyun.ayrıca bir kısım talaşıda idrarı ile ıslatarak bu tuvalet kabının içine koyun.Bu uygulamayı tuvalet kabına yapıncaya kadar uygulamalısınız.Tavşanınız ilk olarak size geldiğinde tuvalet eğitimini tam almadıkçakafesinin dışarısında fazla dolaşmasına izin vermeyin.Mesela günlük olarak kafesinin kapısını açık bırakın 1-2 saatkafesinden dışarı çıkması içinde onu zorlamayınbırakın o istediği zaman dışarı çıksın.


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
sahranil (03-09-2009)

Alt 03-09-2009, 02:19   #2 (permalink)
Avatar Yok
 
Face31 yavru tavşanım

ah şimdi benim bir yavru tavşanım var ve kaç aylık kaç haftalık bilmiyorum iki avucuma sığdırabiliyorum acaba tavşanım ne yer?


kartanesi006 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-05-2010, 04:07   #3 (permalink)
asiii
Avatar Yok
 
Standart

ne verirsen yer büyük bir ihtimalle tavşanın 15 aylık falandır.


 
Alt 18-06-2010, 09:32   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face40 karbeyazım

bnm kucuk bi tawsanm war alalı daha 3-4 qun olmstr yemını aldık ama yemıyr.yha elma ya da karpuz kabuqu yıyıyor.hıc su içmiyr ve nerdyse hcte uyumuyr.sadece kucaqıma alınca uyuyr.sizce ne yapmalıym..?balkonda besliyorz bazen kutusunda duruyr.ama onu coq sewıoormm


 
Alt 03-07-2010, 01:06   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face21

benimde tavşanım su içmiyor süt verdim onuda içmedi ama hep yemek yiyyor alalı 2 gün oldu ama sütten kesilmiş patetes kabuğu tavşanı öldürüyormuş size bunu diyeyim başka ne vermeliyim ben tavşanımı marul ve otla besliyorum tavşanım pamuk a başka ne verebilirim


 
Alt 04-07-2010, 01:53   #6 (permalink)
526
Avatar Yok
 
Face26 tavsanım

ya bnm tavsanm var daha yeni simdi tavsan sütünden uzak daha çok kçk yni doğmş bit tavsan nerdeyse bn simdi nsl beslicem bi keredaha 2 tavsanm vardı ama öldüler çok üzülmüsüdüm daha yavrudular demek nedeni buymuş :(


 
Alt 12-07-2010, 12:50   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Face7 rabbit mm

bn daha yeni aldm tavsanımı ama kuru yonca ii geliomuş yavru tavsanlar için.kuru saman ve kuru peletide duymustum ve onu cok sevıyorum


 
Alt 20-07-2010, 11:29   #8 (permalink)
tvsn mimi
Avatar Yok
 
Face26 tvsn mimi

tavsanlarin bazıları uursuzluk getirebiliomuss


 
Alt 11-09-2010, 01:19   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Kırmızı Surat

bende bu gün bi tavşan aldım ama kız mı erkek mi bilmiyorum nasıl anlaşılıyo bilen varsa cewap yazabilir mi??


 
Alt 11-09-2010, 05:43   #10 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Tavşan Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?


Dişi tavşanın cinsel organı

Yavru Tavşanların Beslenmesi


Erkek tavşanın cinsel organı...

Yavru Tavşanların Beslenmesi


Alıntı.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  Etiketler
yavru, tavsanlarin, beslenmesi

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yavru Tavşanların Beslenmesi

Yavru Tavşanların Beslenmesi konusu, Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi / Hayvanlar Alemi Genel forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tavşan nasıl beslenir, yavru tavşan ne yer, tavşan ne ile beslenir, tavşanlar nasıl beslenir, tavşanlar ne yer, tavşanın cinsiyeti nasıl anlaşılır, yavru tavşan nasıl beslenir, tavşan neyle beslenir, tavşan cinsiyeti nasıl anlaşılır, yavru tavşanlar ne yer, tavşanlar ne ile beslenir, tavsan nasil beslenir, tavşan ne yer, tavşanların cinsiyeti nasıl anlaşılır, yavru tavsan ne yer,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:40 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats