bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > FORUM GENEL > Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi > Hayvanlar Alemi Genel

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-05-2008, 02:09   #1 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mastiffler hakkında bilgiler ve resimler

Mastiff’ler - Mastı’lar
Bugün İngilizce'de “Mastiff” Türkçede “Mastı” adı ile tanınan köpeklerin kökeni literatürde İngiltere olarak görülmektedir. Bu yazımızda iki cins Mastı ele alınmıştır.

A- Mastiff = Mastı Türü.
B- Bullmastiff = Boğa Mastısı Türü.

Etimoloji

Türkçe kaynakların bazılarında Mastif sözcüğü kullanılırken (mesela: Ana Britannica; Köpek-Maksut Eren) bazılarında ise Mastı sözcüğü kullanılmaktadır (mesela: Büyük Larousse; T.D.K. sözlüğü; Türkçe Sözlük – Ali Püsküllüoğlu ). İngilizce Redhouse Sözlüğü de Mastiff'in karşılığını Mastı olarak vermektedir. Biz de yazımızda Mastı terimini kullanmayı uygun gördük.

Mastiff sözcüğünün kökenine gelince burada da bazı karışık izahlarla karşılaşıldığı görülmektedir: Oxford Universal Sözlüğü iki ihtimalden bahsediyor. Birisi Latince Mansuetus'tan Eski Fransızcaya Mestif olarak geçmiş olması ki Latince sözcük Mansuetus'un karşılığını evcil olarak vermektedir fakat Mestif sözcüğü Eski Fransızca'da daha ziyade (Mongrel) = kırma melez anlamında kullanılmıştır. İkinci ihtimal ise yine Eski Fransızca'daki mastin sözcüğünden hareketle terimin matin haline gelmiş olmasıdır. Petit Larousse ise matin'i bekçi köpeği olarak tarif ediyor. Sevan Nişanyan sözlerin Soyağacı adlı etimolojik sözlüğünde Mastı sözcüğünün kökenini Latince ihtimaline bağlamış bulunuyor ve İtalyanca'sının mastino olduğunu gösteriyor. Bu yazılarımızda zaman zaman sözcükler üzerinde durmamızın sebebi ileride Türkçe'mizde de köpekler konusunda ciddi bazı kitaplar kaleme alındığında bugün ansiklopedilerde karşılaşılan bazı çelişkilere benzer karışıklıkların olmamasına katkıda bulunmaktır.

Mastılarla Boğa Mastıları arasında pek çok fark olduğu için biz bunları ayrı bölümlerde incelemekteyiz :

A - Mastı'lar

Tarihçe

Mastıların tarihini inceleyen kaynaklar Mastı Ailesi ile bugünkü Mastı Türünün biraz farklı şeyler olduğuna işaret etmektedirler. Bu kaynaklarda Mastı Ailesi köpek dünyasının en eski ve en dikkate şayan grubu olarak tanıtılmaktadır. Sezar'ın harplerde kullandığı köpeklerin ve daha sonraları köpek dövüşleri ayı ve boğalarla köpeklerin dövüştürülmesi şeklinde yapılan sözde sporlarda kullanılan hayvanların bu gruba ait olduğunu belirtmektedirler. Bu tip vahşi gösteriler bir zamanlar çok yaygın olduğu İngiltere'de 1835 yılından beri yasaklanmış bulunmaktadır.

Birçok kaynakta Mastı Ailesine ait görüntülere M.Ö. 3000 yıllarına ait sanat eserlerinde rastlanmakta olduğundan bahsedilmektedir.Yine bazı kaynaklar bu köpeklerin İngiltere'ye Finikeli tacirler tarafından veya dünyayı fethe çıkan Angıllar ve Saksonlar tarafından getirilmiş olduğunu iddia etmektedirler. Bazı yazarlar ise İngiliz adalarının yerlileri olan Keltlerin bu köpekleri Jül Sezar'ın İngiltere'yi işgale geldiğinde Roma ordularına karşı yapılan harplerde kullandıklarına değinmektedirler. Keza bu köpeklerin XVII. yüzyıla kadar ordu köpeği olarak kullanıldığı söylenilmektedir.

Bugünkü modern Mastı'lara gelince bunların iki kaynaktan İngiltere'ye ve oradan da dünyaya yayıldığı iddia edilmektedir:

a - Cheshire'deki Lyme Hall Çiftliği
b - Chatsworth'teki Devonshire Dükünün Malikhanesi

Lyme Hall Çiftliğinde yetiştirilenlerle ilgili olarak bir de efsane mevcuttur. Bu çiftliğin sahipleri Sir Peers Legh'in varisi olan bir aileden gelmektedirler. Sir Peers büyük İngiliz şairi Chaucer'in şiirlerinde anlattığı Agincourt çarpışmasında yaralanır. Bu çarpışma Yüzyıl Harpleri esnasında İngiltere ile Fransa arasında vuku bulmuş bir olaydır. Sir Peers'in Mastı cinsi köpeği de muharebede yanındadır ve sahibi yaralandığında başucundan ayrılmaz ve onu düşmana karşı korumaya çalışır. Sir Peers daha sonra ölür fakat köpeği İngiltere'ye getirilir ve bu günkü Mastıların atası olmak üzere malikanedeki yaşantısına devam eder.

Mastı'ların A.B.D. ye ilk defa Mayflower gemisi ile geldiğine dair bazı deliller olduğu söyleniyor ancak Mastı'nın resmen A.B.D.'de tescilinin 1800'lerin sonlarında yapılmış olması bir gerçektir.

Karakter Özellikleri

Mastı tanrı vergisi olarak iyi huylu sakin yumuşak başlı ve inanılmaz derecede naziktir. İyi karakterli bir ev köpeği olur ancak yayılıp yatmak için geniş yer ister. Çok sadık bir cinstir. Aşırı derecede belli etmese de aile fertlerine son derecede candan bir şekilde bağlanır çocuklarla iyi geçinir.

Bakım

Yetişkin bir Mastı'nın her gün hafif egzersiz yapması gerekir. Güzel bir yürüyüş yapmak veya oyun oynamak suretiyle bu ihtiyacını giderir. Sıcak havadan hoşlanmaz. Mutedil veya serin iklimlerde açık havada yaşayabilir ama sıcak iklimlerde buna dayanamaz. Her ne kadar bünyesi açık havada yaşamaya müsait ise de ailesi ile birlikte evde yaşaması ve sadık koruyuculuk görevini yürütmesi onu çok mutlu eder. Biraz salyası akar. Tüylerinin bakımı çok kolaydır.

Sağlık

Önemli Hastalıklar

CHD – Canine Hip Dysplasia –Femür başının pelvik yuvaya rahatça oturmaması

Gastric Tortion – Midenin mide muhtevasını ve gazları hapsedecek şekilde bükülmesi

Küçük Sağlık Sorunları

Ectropion – Göz kapağının dışa doğru dönmesi

PPM- Persistent Pupillary Membrane – İris dokusunun bir bölümünün gözbebeğini örtmesi

Vaginal Hyperplasia – Vagina dokusununözellikle estrogen etkisi ile aşırı büyümesi

Elbow Dysplasia – Dirsek çıkığı

PRA – Progressive Retinal Atrophy – Retina tabakasınınaşamalı olarak zayıflaması

Nadir Görülen Sorunlar

Cardiomyopathy – Kalp mafsalının tam çalışmamasından mütevellit kalp büyümesi

Önerilen Testler: Kalça diz dirsek göz
Yaşam Süresi: 8 – 10 yıl.
Not: Obeziteye yatkındır.

Form ve Fonksiyon

Mastı iri kemikli ve güçlü adalelere sahip bir köpektir fazla yüksek olmamakla beraber boyu uzundur. Dayanıklıdır gücünü yürürken dahi belli eder. İç tüyleri sıktır dış tüyleri mutedil uzunluktadır. Bakışları atik tetik fakat şefkat doludur. Genel görünüşü azametli ve vakurdur. Ağırlığı ortalama 85 – 90 Kg; yüksekliği erkeklerde75 cm dişilerde 71 cm'dir.

Ön ayakları çok güçlü birbirinden ayrık arka ayakları adalelidir. Gözler ufak birbirinden uzakçadır. Rengi açık kahverengi; kayısı rengi; gri veya kahverengi zemin üzerine çizgilidir. Ağız-burun çevresi ve kulaklarının rengi koyudur. Ağız-burun çevresi basık fakat geniştir. Kulakları nispeten küçük V şeklinde ve uçları kıvrıktır. Sırtı aynı seviyede ve düzdür kuyruk konumu yüksektedir. Ayakları iridir.

Mastı Sizin İçin İyi Bir Seçim midir ?

Son derecede iyi huylu müşfik dost sadık bir ev hayvanıdır. Bekçilik ve koruma kabiliyeti yüksektir. Evdeki diğer hayvanlarla iyi geçinir. Kolayca eğitilebilir. Çok fazla oyuncu değildir.Yabancılara karşı temkinli davranır. Bakımı kolaydır.B - Bullmastiff – Boğa Mastısı

Boğa Mastı'ları Mastı soyunun Buldog'larla birleştirilmesinden elde edilmiş bir türdür.

Tarihçe

Boğa Mastı'larının tarihi XIX. yüzyılın sonlarına uzanmaktadır. Av sporunun çok yaygın olduğu bu dönemde büyük avlaklarda kaçak avlanmalar da bir hayli fazla idi ve bu avcıların bir çoğu da avlak bekçilerinin canlarına kıymaktan çekinmiyorlardı. Kaçak avcılarla mücadele etmek ve kendi hayatlarını koruyabilmek için avlak korucuları güçlü ve cesur köpeklere ihtiyaç duydular. Mastı çok süratli bir köpek değildi buldog ise kafi derecede iri değildi. Böylece bu iki cinsi birleştirdiler ve “Korucunun Gece Köpeği” adını verdikleri bu yeni türü ortaya çıkarttılar bu köpekleri özel bir eğitime tabi tuttular. Boğa Mastılar kaçak avcılar yaklaşırken sessizce oturup bekliyorlardı ve korucudan emir alır almaz harekete geçip kaçak avcıyı etkisiz hale getiriyor ancak onu herhangi bir şekilde hırpalayıp yaralanmasına sebep olmuyorlardı.

Boğa Mastı'larının tercih edilen renkleri koyu zemin üzerine çizikli desenli olmaları idi böylelikle gece karanlığında gizlilikle hareket etmeleri kolaylaşıyordu. Arazi sahiplerinin bir çoğu da bu köpekleri bekçi köpeği olarak kullanmaya başladılar. Sonraları bunlar bu köpeklerin daha fazla Mastı'ya benzemesi için renklerinin açık kahverengi olmasını ağız- burun çevresinin koyu renkli olmasını istediler. Yetiştiriciler bir süre sonra devamlı olarak her seferinde Buldog-Mastı karışımı yaratmak yerine Boğa Mastısını başlı başına bir tür olarak yetiştirme yöntemini tercih ettiler ve ortaya % 60 Mastı'ya % 40 ta Buldog'a benzeyen bir tür çıktı. Bu tür 1924'te safkan olarak İngiltere'de ve 1933'te de Amerika'da kabul görüp müstakilen tescil edildi.

Karakter Özellikleri

Nazik sessiz sadık bir dost ve koruyucudur: Kolay kolay kızmaz fakat sinirlendiğinde korkusuzca hareket eder: İnatçıdır istemediği hiçbirşeyi yapmaz. Yabancı köpeklere karşı saldırganca hareket eder ancak kendi evindeki bütün ev hayvanları ile iyi geçinir. Çocuklara karşı iyi davranır ancak pek oyuncu değildir. Boğa Mastısının güven ve sevgi dolu bir eve ihtiyacı vardır ancak çok güçsüz ve halsiz kişilere göre değildir.

Bakım

Boğa Mastısı iri bir köpektir. Her gün hareket etmek ister. Fiziki durumunu böylelikle muhafaza eder ancak bu isteği aşırı değildir tasma ile gezdirilmekten ara sıra atlayıp zıplamasına müsaade edilmesinden hoşlanır. Çok sıcak ve rutubetli havalardan haz etmez. Bu köpek genelde ev içinde muhafaza edilmelidir. Yumuşak bir yataktan ve rahatça uzanabileceği geniş bir sahaya sahip olmaktan hoşlanır. Biraz salyası akar bazıları horlar. Tüylerinin bakımı kolaydır.

Sağlık

Sağlık sorunları genelde Mastı'nınkilere benzer:

Önemli Hastalıklar

Gastric Tortion – Mide Bükülmesi

CHD- Kalçada femür sorunu

Elbow Displasia – Dirsek çıkığı

Küçük Sağlık Sorunları :

Entropion – Göz kapağının içe dönmesi

Nadir Görülen Sorunlar

PRA- Progressive Retinal Atropy

Önerilen Testler: Kalça diz göz
Yaşam Süresi: 8 - 10 yıl

Form ve Fonksiyon

Hemen hemen en mükemmel vücut yapısına sahip kılınmış olan bu tür çok kuvvetli ve hareketlidir; gücü dayanıklılığı ve atik-tetikliği bünyesinde birleştirmiştir. Aşağı yukarı % 60 Mastı % 40 Buldog yapısına sahiptir. Yürüyüşü salınışı yumuşak ve güçlüdür. Arka bacaklarının vücudu ile yaptığı açı ideal durumdadır. Tüyleri kısa ve sıktır yüz ifadesi sert ve atik-tetiktir. Bu vasıfları ile Boğa Mastı'sı mütecavizleri kolayca alt edebilmektedir. Ağız-burun bölgesi geniş ve koyu renklidir. Gözleri orta büyüklüktedir. Başı büyük alnı kırışıktır. Herhangi bir şekilde uyarılıp harekete geçtiğinde alnındaki kırışıklıklar artar V şeklindeki kulakları yanaklarına yapışık bir görüntü verir. Sırtı aynı seviyede ve düzdür. Kuyruk konumu yukarıdadır. Rengi Kızılımsı; açık kahverengi ve çizgili olabilir. Ağırlığı erkeklerde 55-65 Kg dişilerde 50-60 Kg'dır. Yüksekliği erkeklerde 62.5-67.5 cm dişilerde 60-65 cm'dir.

Boğa Mastı'sı Sizin İçin İyi Bir Seçim midir ?

Buraya kadar izah ettiğimiz özellikleri gösteriyor ki Boğa Mastı'sı çok güvenilir bir bekçi köpeğidir. Birçok ülkede polis kuvvetleri ve orduda görevlendirilmektedirler. Bu maksatlarla kolayca eğitilebilmektedirler. Evde çok sadık ve sevecen bir dost ve arkadaş olarak da yetiştirilmeye müsaittirler. Bekçilik ve koruyuculuk görevini çok mükemmel bir şekilde yaparlar. Diğer ev hayvanları ile iyi geçinirler. Yabancı köpeklere ve insanlara karşı temkinlidirler. Bakımları kolaydır.

Neopolitan Mastı'sı

Mastı'ların bu türü halen çok popüler değildir. Mazisinin 2500 yıl geriye gittiği ifade edilmektedir. Cedlerinin Molos adlı tarihi köpeklere dayandığı söylenmektedir. Bugün örneği kalmamış olan Moloslar hakkında Rottweiler'lerin tarihçesini anlatırken kısaca bilgi verilmişti. Neopolitan Mastı'sı da ağır adaleli yapısı dolayısı ile karşı konulmaz bir bekçi köpeği olarak kullanılmaktadırlar. İyi eğitim aldıklarında da çok sadık ve şefkatli bir ev köpeği olabilmektedirler. Yükseklikleri erkeklerde 75 cm dişilerde 70 cm'dir.


Kaynaklar

Encyclopedia of Dog Breeds D.Caroline Coile Ph.D.

The Ultimate Dog Book David Taylor

Köpek - Maksut Eren

Ana Brtannica

Büyük Larousse

Petit Larousse

Oxford Universal Dictionary

Sözlerin Soyağacı Çağdaş Türkçenin Etimolojik Sözlüğü Sevan Nişanyan


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 16-05-2008, 02:09   #2 (permalink)
 
Bkmlyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Mastiffler hakkında bilgiler ve resimler
Mastiffler hakkında bilgiler ve resimler
Mastiffler hakkında bilgiler ve resimler


Bkmlyz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
mastiff fotograflari, mastiff, mastiff resimleri

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mastiffler hakkında bilgiler ve resimler

Mastiffler hakkında bilgiler ve resimler konusu, Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi / Hayvanlar Alemi Genel forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mastiffler, ingiliz mastifflere, masti köpek, boğa mastısı, mastik kopegi, dogue de bordeaux özellikleri, masti köpekleri, mastifflere, mide bükülmesi, mastik köpeği, rottweiler mastiff kırması, vasıflı koruma köpek cinsleri, masti kırması köpek, mıde bukulmesı, mastik köpek resimleri,

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats