bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-08-2013, 02:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Özel öğrenme güçlüğü nedir

Özel öğrenme güçlüğü nedir-yetişkinlerde öğrenme güçlüğü-öğrenme güçlüğü nedir

Özgül öğrenme güçlüğü (ÖÖG) bireysel olarak uygulanan standart testlerde kişinin kronolojik yaşı ölçülen zekâ düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda; okuma matematik ve yazılı anlatımın beklenenin önemli ölçüde altında olmasıdır. ÖÖG görsel işitsel motor duyusal alandaki özürlerden zihinsel gelişim geriliğinden yaygın gelişimsel bozukluklardan fırsat eksikliği yetersiz öğrenim gibi okula ilişkin zorluklardan kültürel etkenlerden duygusal bozukluk ve iletişim bozukluğundan çevresel etmenlerden ayırt edilmelidir. Özgül Öğrenme Güçlüğü terimi “disleksi” (okuma alanında güçlük) “disgrafi” ( yazı alanında güçlük) ve “diskakuli” (matematik alanında güçük) terimlerinin hepsini kapsamaktadır.
Özel öğrenme güçlüğü:

 • Doğuştandır.
 • Görme işitme sorununa bağlı değildir.
 • Zeka sorununa bağlı değildir.
 • Eğitimdeki aksamalar sık okul değişikliği gibi nedenlere bağlı değildir.
 • Beyindeki bazı farklılıklar nedeniyle öğrenme süreçlerinden bir ya da birkaçında aksama olur.
 • Her çocuğun iyi olduğu ya da zorlandığı alanlar farklıdır.
 • Her çocuk kendine özgüdür.

Öğrenme bozukluğu eğer düşünülmezse kolaylıkla atlanılabilecek bir bozukluktur. Eşlik eden bozuklukların başında Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukuluğu (DEHB) vardır. Okuma bozukluğu olan çocukların -25’inde DEHB olduğu DEHB olan çocuklarda ise % 10-60 oranında öğrenme bozukluğu olduğu bildirilmektedir. ÖÖG olan olan çocuklar kliniklere çoğunlukla okul başarısızlığı nedeniyle getirilmekle birlikte çok farklı bir klinik görünüm de sergileyebilmektedirler. Okul korkusu somatik yakınmalar sosyal fobi gece korkuları konuşma bozuklukları gibi nedenlerle gelen çocuklarda öğrenme bozukluğu da düşünülmeli ve ayırt edilmelidir.


Neden Olur?
ÖÖG’nün nedeni kesin olarak bilinmiyor. Olası nedenler:
Genetik / Kalıtım:

 • ÖÖG olan çocukların anne babalarında benzer sorunlar olma olasılığı normal popülasyondan 5-12 kat fazla.
 • İkizlerde ÖÖG olma ihtimali yüksek (tek yumurta ikizlerinde daha yüksek).
 • Kardeşlerde benzer sorunların olma olasılığı yüksek.
 • Tek bir genetik geçişten çok çok farklı genetik mekanizmalar sorumlu.

Beyindeki yapısal işlevsel farklılıklar:
Beyin her iki yanında işitsel algılama bölgesi (PT)var. Burada duyulan sesler görsel bilgiye dönüştürülüp anlamlandırılıyor. Bu bölge normal kişilerde solda daha büyük disleksisi olanlarda her iki taraf eşit ya da sağda daha büyük. Okuma sırasında dil ve görsel algılama ile ilgili alanlarda daha az aktivasyon oluyor kanlanma daha az. Okuma güçlüğü olan çocuklarda ses-harf ilişkisi bozuk. “c” harfini gördüğünde “c” sesini bulamıyor.

Belirtileri Nelerdir?
Özel öğrenme güçlüğü okul öncesi dönemde bazı belirtilerle kendini göstermeye başlar. Ancak bu dönemde kesin tanı konulması güçtür.Okul öncesi dönem belirtileri:
 • Konuşmanın gecikmesi ve diğer konuşma bozuklukları (kelimeleri doğru telaffuz etmekte güçlük kelime dağarcığının yetersiz ve yavaş gelişmesi bir şey anlatırken zorlanma az konuşma)
 • Zayıf kavram gelişimi (Büyük-küçük ince-kalın üst-alt iç-dış önce-sonra gibi kavramları öğrenememe karıştırma)
 • Yetersiz motor gelişim ( öz-bakım becerilerini öğrenmekte güçlük düğme iliklemeyi öğrenememe beceriksizlik (sakarlık) çizim veya kopyalamaya karşı isteksizlik


İlkokul dönemine ilişkin belirtiler:
 • Akademik başarı: Birçok alanda zeki görünmelerine karşın akademik açıdan başarısızlık yaşarlar. Başarı durumu değişkendir bazı derslerde başarısı normal/normal üstü iken bazı derslerde düşüktür) .
 • Okuma / Yazma Becerisi: Disleksisi olan çocuklar 1. sınıfta okumayı öğrenmede zorlanırlar ve gecikirler. Diğer sınıflarda ise okumaları hız ve nitelik açısından yaşıtlarından geridir. Bazı harflerin seslerini öğrenemez harfin şekli ile sesini birleştiremez kelimeleri hecelerken ya da harflerine ayırırken zorlanır sınıf düzeyinde bir parçayı okuduğunda anlamakta zorlanır başkasının okuduklarını daha iyi anlar. 1. sınıfta yazmayı öğrenmede zorlanırlar ve gecikirler. Bazı harf sayı ve kelimeleri ters yazar ya da karıştırırlar. “Çok” yerine “koç” “ev” yerine “ve” “soba” yerine “sopa” b-d m-n ı-i 2-5 d-t ğ-g gibi. Yazarken bazı harfleri heceleri atlar ya da harf/hece ekler sınıf düzeyine göre yazılı imla ve noktalama hataları yapar küçük-büyük harf noktalama hece bölme hataları yazarken kelimeler arasında hiç boşluk bırakmaz ya da bir kelimeyi iki-üç parçaya bölerek yazarlar. Yaşıtlarına oranla el yazıları okunaksız ve çirkindir yavaş yazarlar tahtadaki yazıyı defterine çekerken ya da öğretmenin okuduğunu defterine yazarken zorlanırlar.
 • Aritmetik Becerileri: Sayı ve matematik sembollerini öğrenmede güçlük çekerler. Bazı aritmetik sembolleri öğrenmekte zorlanır karıştırırlar. Sınıf düzeyine göre çarpım tablosunu öğrenmekte geri kalırlar. Dört işlemi yaparken yavaştırlar. Problemi çözüme götürecek işleme karar veremezler yaşına uygun seviyedeki matematik problemlerini yaparken otomatik olarak tepki vermekte zorlanırlar.
 • Diğer alanlar: Sağ-sol doğu-batıkuzey-güney kavramlarını öğrenmede zorlanırlar. Zamana ilişkin kavramları (dün-bugün önce-sonra gün ay yıl mevsim gibi) kavramlarını karıştırırlar. Hangi aydayız denilince salı hangi mevsimdeyiz denilince şubat diyebilirler. Saati öğrenmekte zorlanırlar.
 • Haftanın günlerini ayları mevsimleri doğru saysa bile aradan sorulduğunda (cumadan önce hangi gün gelir marttan sonra hangi ay gelir haftanın dördüncü günü hangisidir gibi) yanıtlamakta zorluk çeker ya da yanlış yanıtlarlar.
 • Top yakalama ip atlama ayakkabı-kravat bağlama gibi işlerde yaşıtlarına oranla beceriksizdirler. Sakarlık vardır sık sık düşer yaralanır istemeden bir şeyler kırarlar
 • Kendi başlarına çalışma alışkanlığı gelişmemiştir. Öğrenme stratejileri eksiktir nasıl çalışacaklarını nasıl daha fazla bilgi edineceklerini ve öğrendiklerini nasıl hatırlayacaklarını bilemezler.
Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda yukarıda söz edilen belirtilerin hepsinin bulunması gerekmez. Her çocuğun kendine özgü bir profili vardır.

Nasıl Tedavi Edilir?


ÖÖG yaşam boyu devam eden bir bozukluktur. Özgül Öğrenme Güçlüğünün tedavisi psikoeğitimdir. Bu eğitim okulda verilen eğitimden farklıdır. Çocuk normal bir okulda eğitimine devam ederken yanısıra bireysel ya da grup halinde özel bir eğitime alınır.
Bu uygulamalar içinde çocuğun gelişimini yetersiz kılan psikolojik sürecin ya da süreçlerin belirlenmesi ve düzeltilmesi gerekmektedir. Süreç öğretimi görsel işitsel dokunma ve kinestetik algının geliştirilmesini bu algılara ait ayrımlaştırma dikkat ve bellek ardışıklık yeteneklerinin arttırılmasını motor koordinasyon becerilerinin geliştirilmesini içermektedir. Ayrıca fonetik farkındalığın arttırılması dinleme konuşma okuma yazma (dil) becerilerinin geliştirilmesi kavram ve düşünme süreçlerinin gelişiminin desteklenmesi bu süreç eğitimi içinde yer almaktadır. Çeşitli algıları destekleyici ya da iyileştirici bu çalışmalar akademik becerilerin eğitimi ile birlikte verilmektedir.
Özgül öğrenme güçlüğünü ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bu sorunun yanısıra dikkat eksikliği aşırı hareketlilik depresyon kaygı bozukluğu gibi başka psikiyatrik bozukluklar eşlik ediyorsa bunların ilaçla tedavisi düşünülebilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Özel öğrenme güçlüğü nedir

Özel öğrenme güçlüğü nedir konusu, BAYANLAR ÖZEL / İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anything, öğrenme guclugu olanlarda egitimdeki aksamalar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Öğrenme kavramı nedir?-Öğrenme hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-04-2013 01:13
Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Nasıl Tespit Edilir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 03:03
Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü (Disleksi) Nedir? elif Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 09-06-2011 01:51
Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir? elif Psikoloji 0 30-04-2011 04:48
Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Mahperver Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 18-01-2010 11:49

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats