bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-08-2009, 05:25   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kadin Olarak Neredeyiz..

kadin olarak is hayatinin neresinde oldugumuzu biliyormuyuz acaba ne dusunuyorsunuz


Devlet İstatistik Enstitüsü'nün açıkladığı son "hane halkı iş gücü" anketine göre Türkiye'de çalışma çağındaki (15 yaş ve üstü) kadın nüfus 24 Kadin Olarak Neredeyiz..822 Kadin Olarak Neredeyiz..000 kişiden oluşuyor. Bu toplamda işgücü içerisinde sayılan rakam ise 6 Kadin Olarak Neredeyiz..240 Kadin Olarak Neredeyiz..000. Yine bu kitle içerisinden istihdam edilen nüfus 5 Kadin Olarak Neredeyiz..650 Kadin Olarak Neredeyiz..000 civarında. Burada DİE'nin "işgücü durumu" başlığı altında yer verdiği kesimleri belirtmekte yarar var. İşgücü durumu tanımlaması Kadin Olarak Neredeyiz.. aktif bir biçimde iş arayan adayları kapsıyor.


Ayrıca çalışan annelerin çocuklarını bırakabilecekleri kreşlerin de hangi şartlar altında işyerlerinde açılacağı İş Kanunu'nda belirtilmemiş durumda. Dolayısıyla söz konusu sorunlarla karşılaşan işverenin veya insan kaynakları yöneticisinin çocuk bakımı ve diğer aile yükümlülükleri altındaki kadın çalışanlarına dostça birtakım çözüm önerilerinde bulunmaları oldukça önemli. Dünyada bu tür sorunlara getirilen çözümler arasında iş paylaşımı Kadin Olarak Neredeyiz.. yarı zamanlı çalışma Kadin Olarak Neredeyiz.. evden çalışma ve esnek çalışma süreleri sayılabiliyor.

Ev kadınları Kadin Olarak Neredeyiz.. öğrenciler Kadin Olarak Neredeyiz.. mevsimlik işçiler Kadin Olarak Neredeyiz.. son 3 aydır iş aramayanlar vb. isimlerle değerlendirilen gruplar bu kapsama alınmıyor.

Aynı ankete göre çalışma çağındaki erkek nüfus 24 Kadin Olarak Neredeyiz..420 Kadin Olarak Neredeyiz..000 Kadin Olarak Neredeyiz.. işgücü kapsamında sayılanlar 17 Kadin Olarak Neredeyiz..000 Kadin Olarak Neredeyiz..000; istihdam edilenler 15 Kadin Olarak Neredeyiz..160 Kadin Olarak Neredeyiz..000 dolaylarında. Erkek ve kadın nüfusunun bu kadar yakın olmasına rağmen ortalama olarak erkeklerin 3/4'ünün aktif olarak çalışma hayatında olduğu ülkemizde bu oran kadınlarda 1/4'e düşüyor. Aradaki bu açık fark kuşkusuz kadınların kimi zaman kendi tercihleri Kadin Olarak Neredeyiz.. kimi zaman da sosyal şartlar nedeniyle çalışma hayatına katılmayı düşünmemelerinden ve aktif bir biçimde iş aramamalarından kaynaklanıyor.

"Kadın meslekleri"

Çalışan kadınlarınsa çoğunlukla belirli meslek alanlarına veya pozisyonlara sıkışmış oldukları görülüyor. Satış - pazarlama Kadin Olarak Neredeyiz.. halkla ilişkiler Kadin Olarak Neredeyiz.. yönetici asistanlığı ve hizmet sektörü Kadin Olarak Neredeyiz.. yoğunlukla kadınların istihdam edildiği meslek kolları. Ancak bu sektörlerde bile kadınların yönetici olamadıkları çeşitli pozisyonlar tüm dünyada ve ülkemizde kadınların çoğunlukla yerleştirildiği iş alanları olarak karşımıza çıkıyor. Elbette insan verimli çalışabiliyorsa ve işi kendini tatmin ediyorsa hangi işte çalıştığının bir önemi yok. Ancak bir insanın ufkunu cinsiyeti nedeniyle sınırlı tutması da anlamsız. Uygar bir toplumda kadınlar bu konuda gereken desteği evlerinde ailelerinden Kadin Olarak Neredeyiz.. okullarında öğretmenlerinden Kadin Olarak Neredeyiz.. işyerlerinde de işverenlerinden almalı. İşverenlerin bu noktada kadın çalışanlarını daha yüksek maaşlı pozisyonlara yönlendirmesi Kadin Olarak Neredeyiz.. onların kendilerini motive etmelerini ve eğitime daha fazla önem vermelerini de beraberinde getiriyor.

İş hayatında kadın nelerle karşılaşıyor?

Ortaya konan verilere rağmen ülkemizde kadınların eğitim seviyelerinde istenilen kadar olmasa da bir artış olduğu ve buna paralel olarak işgücüne katılan kadın sayısının da artmakta olduğu bir gerçek. Dolayısıyla işverenlerin ve insan kaynakları uzmanlarının kadınların işyerlerinde yaşadığı sorunlara daha fazla eğilmesi gerekiyor.

Bu sorunların en önemlilerinden biri Kadin Olarak Neredeyiz.. bir kadının daha çok sorumluluk gerektiren bir pozisyona gelmesiyle ortaya çıkabiliyor. Çünkü bir kadının yeni bir pozisyonda çalışmaya başlaması evde üstlendiği görevlerden Kadin Olarak Neredeyiz.. çocuk bakımından vazgeçmesi veya vazgeçebilmesi anlamına gelmiyor. Her ne kadar bir bilim yasası niteliğinde olmasa da Kadin Olarak Neredeyiz.. bu olgunun kadın çalışanın performansını etkileme olasılığı oldukça yüksek. İş Kanunu'nda öngörülen doğum öncesi ve sonrasındaki ücretli ve ücretsiz izin hakları Kadin Olarak Neredeyiz.. doğum zamanları dışında da aile görevleri devam eden kadınlar için kuşkusuz yetersiz kalıyor.

Ücret ve yükselme

Başarılı bir kadının Kadin Olarak Neredeyiz.. daha üst bir pozisyona yerleştirilebilmesinin Kadin Olarak Neredeyiz.. kendisiyle aynı seviyedeki bir erkekten daha yüksek performans göstermesine bağlı olduğunu gösteren olaylarla ne yazık ki karşılaşıyoruz. Son yıllarda kadın üst düzey yöneticilerinin sayısı ancak bu pozisyonlar arasında bir kadının getirildiği mevki çoğunlukla Kadin Olarak Neredeyiz.. idari işler Kadin Olarak Neredeyiz.. sosyal hizmetler gibi firma için ikinci derecede önem taşıyor.

Diğer bir sorun ise Kadin Olarak Neredeyiz.. günümüzde kadınların çalıştıkları yerlerde aynı seviyede bulundukları erkeklerden hala daha az maaş alabiliyor olması. Bir kurumda yöneticilik yapan insanların maaşları belirlerken eşitlik ilkesine dayanarak hareket etmesi gerektiğini belirtmek bile belki de gereksiz. Ücret dağıtımındaki eşitsizlik kurumun bünyesindeki çalışanlar arasında negatif bir hava da yaratabiliyor. Ücretlendirmede nesnel bir sistemin oturtulması her kurum açısından doğruya giden yolun taşlarını oluşturuyor.

Değişimi yakalamak

Kadınların toplumda birçok alanda ikinci planda kalmaları elbette yalnız çağımızın sorunu değil; dünya üzerinde kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin üzerinden bir yüzyıl bile geçmedi ve hala bu hakkın verilmediği ülkeler var. Ancak gerek küçülen ve her şeyin hızlandığı dünyanın yükünü artık sadece erkek cinsinin kaldıramayacak oluşu Kadin Olarak Neredeyiz.. gerek kadınların da bu tabloya karşı memnuniyetsizliklerini dile getiriyor olması Kadin Olarak Neredeyiz.. statükoyu bozacağa benziyor. Kaldı ki yeryüzünde kadınlara bu hakkı tanıyan ilk ülkelerden biri olarak diğer birçok ülkeden bu konuda önde olmamız gerekiyor. Bundan ötürü iş dünyasının tepesinde yer alan firma yöneticilerinin kadınlara yönelik önyargılarını bir kenara bırakmaları Kadin Olarak Neredeyiz.. çalışanları arasında cinsiyet farkı gözetmemeleri Kadin Olarak Neredeyiz.. ücret Kadin Olarak Neredeyiz.. atama ve işyeri yönetimine dair diğer konularda eşitlik ilkesinden sapmamaları iyi bir başlangıca işaret edecektir.


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kadin Olarak Neredeyiz..

Kadin Olarak Neredeyiz.. konusu, BAYANLAR ÖZEL / İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadin.. mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 09-08-2009 05:08
Kadin Kafayi Yemis mormavi Karışık Resimler & Fotoğraflar 3 03-08-2009 07:42
Kadin sirtinda sanat mormavi Karışık Resimler & Fotoğraflar 2 26-06-2009 08:22
Can yÜcel'den bİr kadin.... mormavi LakLak Bölümü 4 20-05-2009 04:47
Ramazanda kadin Mahperver Dini Resimler 0 06-09-2008 03:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats