bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2010, 01:53   #1 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart Aşırı kıskançlık tedavi edilebilir mi?

Aşırı kıskançlık tedavi edilebilir mi?

İlişkiler söz konusu olduğunda akla gelen bu sorulara hala yanıt bulunamazken bilinen bir gerçek var ki o da aşırı kıskançlığın tehlikeli sonuçlar doğurabildiği. Kıskançlık insan doğasında mı var? Kadınlar mı daha fazla kıskançtır erkekler mi? Ne zaman tehlikeli hale gelir? İçinde hangi duyguları beraberinde barındırır? Tedavi edilebilir mi? Aşkın göstergesi midir? gibi bir çok soruya Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aylin Sezer cevap verdi… Kıskançlık insanın doğasında mıdır yoksa sonradan mı öğrenilir?
Kıskançlığın insanın doğasında mı olduğu yoksa sonradan öğrenilen sosyo-kültürel bir kavram mı olduğu hala tartışılıyor. Evrim teorisine göre kıskançlık kadın ve erkek için farklı evrimsel güçler tarafından şekillendirilmiş doğal bir tepki. Cinsiyet farklılıkları da insanın evrimsel tarihi boyunca karşılaştığı farklı üreme bedelleri ve uyum problemlerine bağlı olarak gelişiyor. Evrim teorisine göre döllenme kadın vücudunun içinde gerçekleştiği için anne çocuğun kendisinden olduğundan emindir oysa baba bundan hiçbir zaman yüzde 100 emin olamaz. Kadının onu cinsel anlamda aldatması erkeğin ilerde çocuğun sorumluluğunu üstlenirken soyunu devam ettirememesi anlamına gelir. Kadının böyle bir sorunu olmamakla birlikte eşinin olanaklarına ve desteğine ihtiyaç duyar. Evrimsel teoriye göre bu nedenle eşin başka bir kadına aşık olup zaman ve olanaklarını ona yönlendirmesi kadın için bir tehlikedir.
Sosyo-kültürel yaklaşıma göre ise kıskançlık sosyal ve kültürel bir olgudur. Kişi yaşadıkça içinde bulunduğu toplumun yarattığı ilişki kurallarına göre kıskanmayı öğrenir. Kendi anne ve babasının ilişkisi o kişinin karşı cinsle ilişkisinde bir model olacaktır. Onların sevgi saygı sadakat kıskançlık tanımlarını öğrenen çocuk büyüdüğünde kendi ilişkisinde bu tanımlara uygun davranacaktır. Cinsiyet farklılıkları da kadın ve erkek için kıskançlık yaratan durumları ve uygun tepkileri tanımlayan sosyal kurallardan etkilenir.
Kıskançlık aşkın göstergesi midir?
Kıskançlık aşkın göstergesi değildir. Aşk aşırı sevgi ve bağlılık duygusudur. Olağan sevmeden kişinin duygularını yönetmede zorluk yaşaması durumuyla ayrıştırılabilir. Özellikle ilişkilerin başında yaşanan bu duygu zamanla ilişki olgunlaştıkça yerini daha kontrol edilebilir ve kalıcı duygular olan sevgi güven ve sadakate bırakır. İnsanın sahip olduğu bu değerli şeyi kaybetmekten endişe duyması beklenen bir durumdur. Bu sebeple birbirini gerçekten seven iki insanın arasında bir miktar kıskançlık olması doğaldır fakat sahiplenme duygusunun aşkla alakası yoktur. Kıskanç kişiler sevilmeye aşırı ihtiyaç duyar. Yaşadıkları güvensizlik ve yetersizlik duygusuyla baş edemedikleri için ilişkide bulundukları insanın sevgisini kimseyle paylaşmak istemezler.
Aşırı kıskançlık tedavi edilebilir mi?
Kıskançlık yaşayan kişiler bir yandan ilişkilerini sürdürmeye çalışırken bir yandan da özgüvenlerini korumaya çalışırlar. İlişkiyi korumaktaki amaç daha fazla yaşantı paylaşmakken aşırı kıskanç kişiler bunu ancak tehdit ederek zor kullanarak ya da küserek sağlayabileceklerine inanırlar. İlişkinin bir rakip tarafından tehdit edildiğini hissettikleri zaman da bu rekabette kaybedeceklerini sevilmediklerini sayılmadıklarını düşünürler.
Kıskançlık içerisinde hangi duyguları barındırır?
Kıskançlık içerisinde özgüven eksikliği ve yetersizlik duygularını barındırır. Özgüven zayıfladığı zaman kişi kendini yetersiz değersiz hissetmeye başlar. Sahip olduğu sevgiyi hak etmediğini ve kaybedeceğini düşünür. Bu endişe de kıskançlık duygusuna ve onunla baş etmek için gösterilen sağlıksız davranışlara sebep olur. Aşırı kıskanç kişi eşini devamlı kontrol eder takip eder onun yaşantısını sınırlar ve üzerinde bir baskı oluşturarak onu kaybetmeyeceğini düşünür. Oysa sadakat tehditle değil sevgiyle sağlanır. Kıskançlık sonucu sergilenen takip etme baskı altında tutma öfke şüphecilik gibi tutumlar karşı tarafı daha da uzaklaştırır.
Kadın ve erkeklerin kıskançlık göstergeleri farklı mıdır?
Sadakat kıskançlığı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Eşlerin birbirlerini cinsel veya duygusal anlamda aldatması çoğu ilişkiyi derinden etkiler. Her iki cinste de kıskançlık görülse de kadınlar ve erkeklerin kıskançlık bakımından farklılıklar gösterdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar kadınlar duygusal bir aldatma karşısında daha çok etkilenirken erkeklerin cinsel bir aldatmada daha fazla kıskançlık yaşadığını göstermektedir.
Çiftler zarar verici kıskançlığın önüne nasıl geçebilirler?
Descartes’e göre “Kıskançlık sahip olduklarını koruma isteğinden kaynaklanan bir tür korkudur”. Kıskançlığa öfke değersizlik çaresizlik yetersizlik yalnızlık gibi duygular eşlik eder. Birçok kişi geçmiş yaşantılarının yaralarını içinde taşır ve süren ilişkisinde bu yaraları iyileştirmeye çalışır. Önemli olan bu yaraları tanımak ve bugünkü ilişkiye taşımamaktır. Karşılıklı güven için iletişimin açık olması önemlidir. İmalı sözlerden üstü kapalı eleştirilerden ve küskünlüklerden kaçınmak gerekir. Bu noktada kıskançlığa ılımlı yaklaşmak ve eşleri karşılıklı konuşmaya teşvik etmek önemlidir.
Kadınlar mı daha kıskançtır erkekler mi?
Kadınlar ve erkekler arasında kıskaçlık derecesi bakımından bir fark aramak anlamlı olmasa da kıskançlık tepkileri farklılaşmaktadır. Kadınların görece daha yapıcı davranıp alttan alarak kendi hak ve isteklerinden vazgeçtikleri erkeklerin ise tehdit ve kaba kuvvetle kıskançlıklarıyla baş etmeye çalıştıkları görülmektedir.
Kıskançlık ne zaman tehlikeli boyuta ulaşır?
Eşin telefonlarını dinlemek takip etmek eve gelince perdeleri banyoyu yatak odasını kontrol etmek eşi akrabalar dahil kimseyle görüştürmemek her anlatılan olayın altında bir anlam aramak aşırı kıskançlığa girer ve tedavi edilmesi gereken bir davranış bozukluğudur.
Aşırı kıskançlık nasıl tedavi edilir?
Tedavide amaç kişinin kıskançlık duygularının altında yatan duygu ve düşüncelere ulaşmaktır. Kişiden kıskançlık hissettiği anlardaki düşüncelerini incelemesi ve kıskançlıktan önce gelen duyguları fark etmesi istenir. Bu duygu ve düşüncelerin farkına varmak onları ayrı ayrı ele almaya ve rasyonel (mantıklı) olup olmadıklarına daha tarafsız bakmaya olanak tanıyacaktır. Kişiye sevilmeye değer bir insan olduğu vurgulanmalı kendi değersizlik hislerinin altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Bu noktada önemli olan hem kişinin geçmişten getirdiği olumsuz algı ve ihtiyaçları belirlemek hem de bu olumsuz duygularla baş etmesi için daha sağlıklı yollar bulmasına yardım etmektir.
Kaynak : Milliyet GazetesiMahperver isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşırı kıskançlık tedavi edilebilir mi?

Aşırı kıskançlık tedavi edilebilir mi? konusu, BAYANLAR ÖZEL / İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: paranoya tedavi edilebilirmi, aşırı kıskançlıkşüphecilik ve paranoya tedavi edilebilirmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Öfke Nedir ? Nasıl Kontrol Edilebilir ? Bkmlyz Psikoloji 1 16-10-2014 05:27
Aşırı aybaşı kanaması nasıl tedavi edilir ? Bkmlyz Alternatif Tıp 0 01-12-2008 12:54
Aşırı kıskançlık paranoya nedeni Bakımlı Kadın Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 17-08-2008 12:46
Allah Bilinebilir mi, Tarif Edilebilir mi? elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:44
Rüyalar kayıt edilebilir mi? Bakimliyiz Rüya Yorumları 0 17-03-2008 10:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats