bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > BAYANLAR ÖZEL > İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-02-2010, 01:29   #1 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sarmasik Tohumunun Uykudan Uyanisi


Sarmaşık tohumunun Uykudan uyanışıAylardan eylüldü.Toprağa düşen sarmaşık tohumu uykudaydı.Yüzüne damlayan ilk yağmur damlası ile uykusu açıldı.”Hoş geldin yağmur damlası “ dedi ilk sözcüğü bu oldu.”Hoş bulduk sarmaşık çiçeği “dedi yağmur damlası.”A…” dedi sarmaşık tohumu “ ben sarmaşık çiçeği miyim”.”Bilmiyor musun” dedi yağmur damlası.”Bilmiyordum” dedi sarmaşık çiçeği. “ Ben nerden bileyim uykudaydım ben bundan önce”” sen gelince uyandım “” sen söyleyince kim olduğumu öğrendim. “…” Seninle dost olalım mı” “olalım “ dedi yağmur damlası.

Sarmaşık tohumuyla yağmur damlası sıkı fıkı bir dost oldular…

Günlerden bir gündü sarmaşık tohumu sordu:
-Benim annem kim…
-Toprak dedi yağmur damlası
-O nerde
-Onun kucağındasın.Görmüyor musun
-Nasıl göreyimdaha uykudan tam uyanmadım kiHaydi şu uykudan bir an önce tam uyandır beni…
-Uyanıksın işte
-Tam uyanık değilim.
Benden bu kadar dedi yağmur damlası.Bundan sonrası kardeşlerimin işi.”Senin kardeşlerin de mi var” .dedi sarmaşık tohumu.”Evet” dedi yağmur tanesi.”Onlar nerde şimdi ” dedi sarmaşık tohumu.”Bulut anada” dedi yağmur tohumu.

Uyanacağı günü dört elle çekmeye başladı sarmaşık tohumu.Uyanacaktı.Annesini tanıyacaktı …ilk işi bu olacaktı
***
Bulut Ana

Aylardan nisandı.Sıcak bir yağmur damlası düştü sarmaşık tohumunun yüzüne.Sarmaşık tohumu uyandı.”Sen yağmur damlasının kardeşi olmalısın “dedi.”Evet evet” dedi.yeni gelen yağmur damlası.Sarmaşık tohumu sevinçle sordu yeni arkadaşına:
-Bulut Ana nerede
-Gök yüzünde
-Gök yüzü nerede
-Çok uzakta
“Ah uzaklara gidebilsem “dedi sarmaşık tohumu.”Annem izin vermiyor “diye iç geçirdi.Yağmur yağdıkça uykusu açıldı sarmaşık tohumunun.İlk tanıdığı annesi oldu.O ne güzel anneydi.Bütün anneler gibi..Güneş toprak anayı ısıttıtoprak ana sarmaşık tohumunu.Yağmur toprak anayı ıslattı toprak ana sarmaşık tohumunu…Okşana sevile uyandıkça uyandı sarmaşık tohumu.

Sarmaşık tohumu uykuyu sıyırıp üstünden atmıştı.Toprak anayı tanıyordu.Bulut anayı tanıyorduO yağmurun annesiydi…Güneş ananın adını duymuştuhenüz görmemişti.O ışığın annesiydi…Bir de hava ana vardı.

“Ah güneşi görsem” diye yanıp tutuştu günlerce.


***

Hava Ana ve Güneş Ana

Aylardan mayıstı.Toprak ana soğuk havalarda sarmaşık tohumu üşümesin diye onun üstünü sıkı sıkı örtmüştü.Başını bile kaldırıp bakamamıştı sarmaşık tohumu..İçeceği suyu da ayağına geliyordu.Suyunu içip uykuya dalıyordu.Sıcak havalar geldi.Toprak ana sarmaşık tohumunun üzerinden yorganları tek tek attı.Sarmaşık tohumu hareket etmeye başladı.Bir gün yatağından fırladı dolaşmaya çıktı. Hava ile tanıştı.Hava anaya güneş anayı sordu.Hava ana güneşi tanıdığını söyledi.
-Güneş nerede
-Gökyüzünde

Bir sabah uyandığında annesinden izin istedi.Güneşi görünceye kadar uzaklara gideceğini söyledi.Toprak ana izin verdi ama bir şart koştu.”şu ipin gideceği yere kadar “dedi.İpin bir ucunu sarmaşık tohumuna bağlamıştı.bir ucunu eline almıştı.Sarmaşık tohumu o gün güneşin sadece ışıklarını görmüştü.Ertesi sabah annesinden daha uzun ipe bağlamasını istedi.Yine güneşi göremedi.Bir ertesi gün sabırsızlığından çatladı .”oh be dedi.çatlamak lazımmış güneşi görmek için…Ne güzel bir güneş bu.Ateş topumu ne.Kim oynuyor bu top ile.Ogün kendi kendine sayıklayıp durdu.


***
Evin Hanımı

Aylardan hazirandı.Hava anayı çok seviyordu sarmaşık çiçeği ama rüzğardan çok korkuyordu.Hava ananın hızlı koşmasından başka bir şey değildi rüzğar.Ama korkutucuydu.Hava ana birinin imdadına koşarken rüzğar meydana geliyordu.Hava anaya da hızlı koşma demek olmazdı.Rüzğar nazik olan yapraklarını kırıyordu sarmaşık çiçeğinin…

Bir gün sarmaşık çiçeği elini uzattı aman sıkı tut elimi anne dedi.Diğer eliyle de gözlerini ovuyordu Gözlerini açtığında bir kuş gördü.
Ona seninle arkadaş olalım mı dedi.Kuş neden olmasın dedi.Ve iyi bir arkadaş oldular.O kuş bir gün ona “çiçek açacağını “söyledi.Sarmaşık çiçeği şaşırdı.”Ben bir otum nasıl çiçek açarım.”Evet dedi kuş.Şu evin hanımı seni sulayacak.””beni yağmur damlasının kardeşleri suluyor.dedisarmaşık çiçeği.Kuş “şimdi yaz mevsimi başladı yağmurlar yağmaz.Seni sulama işini evin hanımı yapacak artık.

Sarmaşık çiçeği evin hanımını merak etmeye başladı.”Ah onu görsem” dedi durdu günlerce.

Güneşli bir gündü evin hanımının sesi duyuldu” Ne güzel oldu bu sarmaşıklar…ah susuzlar da.” Diyordu.

Evin hanımı sarmaşıkları iki günde bir sulayacaktı ve bir de iple evin pencere demirlerine bağlayacaktı.
Sarmaşık çiçekleri.Çiçek açtılar mıevi ne güzel olurdu her yaz.
***
İpler

Aylardan temmuzdu. Sarmaşık çiçeğinin boyu bir karış olmuştu. Kendine en yakın ipe elini uzattı. İpi sıkı sıkı tuttu. ”Rüzğar esince savrulmam artık.” Dedi. Evin hanımını aradı gözleri. Ne iyi kadındı o. O olmasa hali nice olurdu. Susuzluk bir yandan rüzğar bir yandan. Güneş ana onu yakacaktı hava ana esince savuracaktı. İnsan eli cennetten uzanan eldi ona.

“İnsan annelerin en güzeliydi. İnsan için açacaktı çiçeklerini sarmaşık çiçeği.
***
Deprem

Sıcak bir yaz günüydü.Evin hanımı tarladaydı.Kışlık yakacağını hazırlıyordu.Bir eşeği vardı.Onunla yakacağı odunları evine taşıyordu.Tarlalardan hazırladığı kışlık yiyeceğini de bu eşek ile taşıyordu.Kıymetliydi eşeği.

Eşeğine odunları yüklemiş ve yola koyulmuştu .Depreme yakalandı.Yolda büyük büyük çatlaklar meydana geldi.Evi yıkılmış mıydı acaba.Yıkıldıysa bu kışı nasıl geçirecekti. Düşüncelere daldı ve ağlamaya başladı kadıncağız.

Köy camisinin minaresi yıkılmıştı.Kadın bunu görünce daha da dertlendi .Gitti evim diyordu.


Köyün sokaklarında hızlı hızlı yürürken çatlayan birkaç ev duvarı da görmüştü.Acısı artmıştı.Evine yaklaşınca düşüp bayılacak gibi oldu. Kendini zor tutuyordu.

Evini uzaktan gördü .Evi yıkılmamıştı.Yakınına geldi bütün duvarlarını inceledi çatlaklık bile yoktu.Sevindi.Sarmaşık çiçeklerini açmış gibi gördü…ve dilinde dualar açtı.Sarmaşık çiçekleri gibi dualar.
***
Sarmaşık Çiçekleri

Mevsim yazdı Sarmaşık çiçek açtıkça açtı… Toprakhavaateş su…sarmaşık tohumunu emzirdikçe emzirdi . İp boyunca uzamıştı sarmaşık. Pencere camlarına erişmişti.Şarkılar gibiydişiirler gibiydi sarmaşığın çiçekleri.İçinin güzelliğini dışa vuruyordu sarmaşık.

Evin hanımı pek seviyordu sarmaşıkları ve her sabah onları suluyordu.Sarmaşığın dalında teşekkür demekti açan çiçekler…

Sarmaşıklı ev evlerin güzeliydi…seslenirdi güneşe sarmaşığın çiçekleri ”aman eksik olma tepemden” derdi sanki.

“Sarmaşıklı evin avlusuna kem rüzğarlar girmesin .Şiirler seslensin göklere sarmaşıklı ev.Güneş ışıkbulut sevgi yağdırsın üstüne.O güzel köyde sarmaşıklı o evsarmaşıklara kucak olan o evdünya yaşadıkça yaşasın…”der gibiydi toprak ana…

2. Bölüm

Ve ayrılık...

Aylardan ekimdi.Güneş ana unutmuştu sarmaşığı. Sarmaşık hayata küstü.Artık çiçek açmıyordu.Hava ana soğuk elleriyle nasıl sarsın onu.Toprak ana ise çok çaresizdi.Bir lokma yemek yemiyordu sarmaşık.

Ekim ayı ahir zaman gibi bir şeyİhtiyarlık gibi bir şeydi sarmasık için.Sarmaşık yataklara düşmüştü.Ölümü bekliyordu.

Evin hanımı üzülüyordu.Evinin penceresinde bir güzellikti sarmaşık.O güzel tüylü kuş uçup gitmişti...

Pencere demirleri alışıktı bu ölümlere.Bahara yeni sarmaşıklar gelecekti ve acısını unutacaktı.

Avlunun dost kuşları bile üzgündü.Sarmaşığa öyle alışmışlardı kiAyrılık acı olacaktı.

Ayrılık vakti yaklaştıkça yaklaşıyordu.Sarmaşığın kısa ömrü tamamlanıyordu.Bahçe artık hahzundu.

Hamdi Oruç


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sarmasik Tohumunun Uykudan Uyanisi

Sarmasik Tohumunun Uykudan Uyanisi konusu, BAYANLAR ÖZEL / İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ateş ve su sarmaşık, sarmaşık tohumu suyu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Uykudan feda ettiren yemek Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 15-05-2008 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats