bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > İlköğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-06-2011, 04:31   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Verimli Çalışmanın Önemi

Verimli Çalışmanın Önemi

Verimli Çalışmanın Önemi

"Gideceğiniz Yeri Bilmiyorsanız Vardığınız Yerin Önemi Yoktur" P. Drucker
Okuldaki başarı ya da başarısızlık öğrencinin tüm kişiliğinin bir değerlendirilmesi değildir sadece belirli bir zaman aralığında öğrenmiş olduğu bilgilerin bir sonucu ya da ürünü niteliğindedir. Öğrencilerin okul başarılarının düşük olmasının önemli nedenlerinden birisi de verimli ders çalışma yollarını bilmemeleri ya da bu konuda yanlış alışkanlıklara sahip olmalarıdır. Verimli çalışma alışkanlığı erken yaşlarda kazanılan ve bireyin tüm yaşamdaki başarısını etkileyen bir süreçtir.








"Hiç kuşkusuz başarılı olabilmek için öncelikle başarıyı istemek gerekir nedeniniz yoksa hedefiniz de yoktur."

Zamanı Planlamak:
Etkili öğrenmenin ön koşulu öncelikle bireyin zamanını planlayabilmeyi öğrenmesidir. Birçok öğrenci zamanını planlayamadığı için akademik başarısızlık yaşar. Yanlış çalışma alışkanlıkları ve zamanı planlayamama öğrenme güçlüğüne başarısız olma kaygısına ve güdülenme düzeyinin düşmesine neden olabilir. Oysa öğrenciler bilgi eksiklerini belirleme çalışma alışkanlıklarını keşfetme ve zamanı planlama becerilerini kullanarak akademik güçlüklerin üstesinden gelebildiklerini gördükçe yeterlilik ve kendine güven duyguları da artmaktadır. Öğrenmenin temelinde yer alan verimli ders çalışma alışkanlıklarının kazanılmasıyla öğrencilerin okulla ilgili olumlu tutumlar geliştirdikleri görülmektedir. Öğrencinin çeşitli gelişim düzeylerinde kendisinden beklenen görevleri başarıyla gerçekleştirebilmesi için ders çalışmayla ilgili becerilere de gereksinimi vardır.


Öğrenme Nedir?
Öğrenme beyinde meydana gelen biyokimyasal bir olaydır ve bazı ön şartları vardır. Bu ön şartlar uyanıklık motivasyon (istek) dikkat aktif katılım ve geri bildirimdir.
Ders çalışırken öğrenmenin ön şartlarını gerçekleştirdiğiniz ölçüde başarılı olursunuz. Öğrenciler arasındaki bazı çalışma davranışları öğrenmenin ön şartları ile uyuşmaz. Bu nedenle bazı öğrenciler öğrenmeye ayırdığı zaman ölçüsünde başarılı olamamakta eğitim ve öğretim hayatından kopmakta ve akademik başarısızlığa sürüklenmektedirler. Bu nedenle hatalı gidişin farkına varmak ve hayatımızda varolan yanlış koşulların yerine işimize yarayan yeni koşullar getirmemiz gerekmektedir.

Bellek ( Hafıza) Nasıl Çalısır?
Hafızayı devamlı dolup boşalan bir otobüs terminaline benzetebiliriz. Nasıl ki terminale otobüsler bir taraftan dolup bir taraftan boşalıyorsa bilgiler de hafızamıza bir taraftan dolarken bir taraftan da boşalır. Özellikle de bizim işimize yaramayan gereksiz olduğu kanısında olduğumuz üzerinde durarak tekrar etmediğimiz bilgiler daha çabuk unutulmaktadır.
Bu gerçekten hareketle unutmayı önleyebilmek için bol tekrar gerekli görünmektedir.

Nasıl öğreniriz? Nasıl hatırlarız?
% 1 tad alarak
% 15 dokunarak
% 35 koklayarak
% 11 işiterek
% 83 görerek öğreniriz.

Okuduklarımızın % 10�unu
İşittiklerimizin % 20�sini
Gördüklerimizin % 30�unu
Görüp+işittiklerimizin % 50�sini
Görüp+işittiklerimizin+söylediklerimizin %80�ini
Görüp+işittiklerimizin+söylediklerimizin+yaptıklar ımızın %90�ını hatırlarız.
Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?
Çalışma ortamı mümkün olduğunca sade ve düzenli olmalıdır. Çalışma ortamının kişinin fiziksel olarak rahat edebileceği (yeterli ısı ışığa sahip) bir ortam olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çalışma ortamında dikkati dağıtacak poster ses ve diğer uyarıcıların mümkün olduğunca az olması verimliliği artıracaktır. Çalışma ortamında çoğu zaman ihtiyaç olabilecek materyaller (yardımcı ders kitapları sözlük atlas ansiklopedi gibi yardımcı kaynaklar cetvel pergel gibi ders gereçleri) bulunması yarar sağlar. Çalışmalardan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli özellikle sabah kahvaltıları düzenli ve yeterli kalori alınacak şekilde yapılmalıdır. Uyku düzenine dikkat edilmeli ve günlük ortalama 8 saat uyunmalıdır.
Programınız Nasıl Olmalıdır?
Yapacağınız program zamanı en ekonomik biçimde kullanmanızı sağlayacaktır. Bu program ne zaman çalışacağınızı ne zaman dinleneceğinizi ne zaman kitap okuyacağınızı ne zaman eğleneceğinizi size söyleyecektir.
Programınız;

Uygulanabilir olmalıdır. Gerektiğinde değişiklik yapılabilmesi için esnek olmalıdır Yazılı olmalıdır. Sürekli görülebilecek bir yere asılmalı ve programa ne kadar uyulabildiği kontrol edilmelidir. Çalışma sürelerinin uzunluğunu derslere göre ve kendi çalışma stilinize göre düzenlenmelidir. Çalışmalar genellikle günün aynı saatlerine getirilmelidir.
Böyle bir programınız yoksa eğlenmeye gezmeye ve dinlenmeye - istemeseniz bile - çok zaman ayırdığınızı göreceksiniz. Bu nedenle kendinize en uygun programı büyüklerinize de danışarak hazırlamanız gerekir.

İyi Bir Programın İncelikleri Nelerdir?
Herkesin kendine göre verimli çalışabileceği zamanları vardır. Önce bu zamanların belirlenmesi gerekir. Akşam üzeri çalışmak için en uygun zaman 16:00-19:00 arasıdır. Günde kaç saat çalışılması gerektiği öğrencinin kapasitesine temel bilgisine derslerindeki eksikliğine göre değişir. Günlük çalışma süresi olarak 1-3 saat verilebilir. Derslerden iyi verim alabilmek için çalışma zamanları iyi düzenlenmelidir. Uzun süreli çalışmalarda ilgi ve dikkat azalır. Bu nedenle çalışmaların sonlarına küçük dinlenme aralıkları koymak yararlı olacaktır. Mola uzun çalışma süresi kısa olursa öğrenilen konuların unutulması ve sonraki öğrenileceklerle ilişkilendirilmesi sorunu yaşanır. Özellikle de bütünlük gösteren konuların çalışılmasında buna çok dikkat edilmelidir. Ancak mola verilmeden yoğun çalışmanın da sağlıklı bir çalışma olmadığı bilinmelidir. Sizin için zor dersleri çalışabileceğiniz en verimli zamana yerleştirin. İki sayısal ders arasına bir sözel veya iki sözel ders arasına bir sayısal ders koymanız yararlı olacaktır. Her gün o güne ait ders tekrarı mutlaka ama mutlaka yapılmalıdır. Tekrar kısa bir zaman aralığına sığmalı ve küçük notlar alınarak yani yazılarak çizilerek yapılmalıdır. Programda mutlaka gezme görme sinema tiyatro spor veya çeşitli aktivitelere yer verilmelidir. Yaşam sadece derslerden ibaret değildir. Özellikle bağıntılı ön koşullu dersleri çalışılırken bilinmesi gereken temel konular öğrenilemeden yapılan çalışmaların verimli sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır. Bu temelsiz bina kurmaya kalkmak demektir. En önemli ancak göz ardı edilen etkenlerden biri de hızlı ve doğru okuma alışkanlığı edinmektir. Bu alışkanlığın tekniğini öğreten kitaplar kurumlar bulunmaktadır. Ayrıca size kalan zamanlarda çeşitli türden kitaplar okumak hem bu yönünüzü hem de algılama ve yorumlama gücünüzü geliştirecektir.
Öğrenme istek ve arzusunu taşımayan ve öğrenmenin gerekliliğine inanmayan hiçbir öğrenciye hiçbir ders aracı hiçbir öğretmen yardımcı olamaz. Arzu ve istek olmadığı zaman ilgi ve dikkat kolayca dağılır. Bu da başarıyı etkileyen en önemli engeldir.
Ancak bazı öğrenciler yeterince istekli olmalarına gayret göstermelerine karşın beklenilen başarıyı gösterememektedirler. Bu durum çok büyük bir ölçüde çalışma yöntemini bilememekten kaynaklanmaktadır. Verimli ders çalışma yollarını öğrenen ortalama bir öğrenci zamanını ve enerjisini en verimli bir şekilde kullanarak başarılı olabilecektir.


Sevgili öğrenciler;
Unutmayınız ki anneniz babanız ya da öğretmeniniz için ders çalışmıyorsunuz. Çalışmanın yararını ya da çalışmamanın zararını kendiniz göreceksiniz. Gelecek sizin geleceğiniz...


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Verimli Çalışmanın Önemi

Verimli Çalışmanın Önemi konusu, Eğitim ve Öğretim / İlköğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: verimli çalışmanın önemi, çalışmanın önemi ile ilgili karikatürler, çalışmanın önemi, çalışmanın önemi karikatür, verimli çalışma önemi, çalışmanın önemi ile ilgili karikatür, verimli ders çalışmanın önemi, verimli ders çalışmanın önemi nedir, verimli ders çalışma karikatür, ders çalışmayla ilgili karikatürler, duzenli ders calismanin onemi, ders calisma oneni, inek gibi ders calismakla ilgili fikra ve karikatur, verimli çalişmanın onemi, verimi calismanin onemle,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Verimli Ders Çalışma ´ λŋтiьioтiף ´ Soru Cevap 0 12-12-2010 04:10
Ülkemizdeki Doğal Kaynakların Verimli Kullanılması elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 09-12-2010 02:02
En Verimli inek mormavi Karikatürler 1 20-11-2010 02:16
Buzdolabiniz Verimli Sogutmuyorsa mormavi Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 04-05-2010 11:08
İnsan Vücudunun En Verimli Saatleri elif Sağlığımız 0 27-09-2009 05:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats