bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim > İlköğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-06-2011, 04:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 7.Sınıf SBS iptal edildi

7.Sınıf SBS iptal edildi


Mahkeme 4 sayfalık kararında anayasal eşitsizlik ilkesini gözönünde bulundurarak SBS'nin bu yıl yapılmamasına oy çokluğuyla karar verildiğini belirtti.Danıştay 8. Dairesi SBS'nin 6. ve 7. sınıflar için kademeli olarak kaldırılmasını öngören İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleriyle bu yıl 7. sınıflar için yapılacak SBS'nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay 8. Dairesi geçen yıl 6. sınıftaki çocuğu SBS'ye giren bir velinin 10 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı davada yürütmenin durdurulması istemini karara bağladı.

Milli Eğitim Bakanlığının üç yıla yayılı SBS sisteminin herhangi bir yaş ayrımı yapılmaksızın tüm çocuklar üzerinde baskı ortamı yarattığı uygulanan sınav sisteminin okulların eğitim sistemindeki merkeziliğini kaybetmesine yol açtığı ve çocukların sosyo-psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilediğine yönelik kamuoyunda geniş bir uzlaşı bulunduğu gerekçesiyle üç yıla yayılı sınavın kaldırılmasına karar verildiğini 28 Haziran 2010 tarihinde kamuoyuna açıkladığı anlatılan yüksek mahkeme kararında bu çerçevede İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı anımsatıldı.

Öğrenci başarısının tek bir sınavla değerlendirilmesinin getirdiği sorunları ortadan kaldırmak amacıyla 2007-2008 öğretim yılından geçerli olmak üzere üç yıla yayılı hale getirilen sınav sisteminin aradan geçen kısa zaman içerisinde söz konusu gerekçelerle 2010-2011 öğretim yılı başından itibaren tek aşamalı bir sınav sistemi haline getirildiği belirtilen kararda şöyle devam edildi:

�Milli Eğitim Bakanlığının yürütmeyi durdurma istemi karşısında verdiği savunmada; üç yıla yayılı sınav sisteminin kaldırılarak yerine tek aşamalı sınav sistemi getirilmesinin ana nedeninin öğrencilerin ve ailelerinin bu sınav sürecinde yaşadıkları olumsuzluklar gösterilmiş olup; bu olumsuz etkilerin en önemlisi olarak da çocukların sınav odaklı yaşamaktan sosyal etkinliklere vakit ayıramamalarının olduğu belirtilmiştir. Söz konusu savunmada herhangi bir yaş ayrımı yapılmaksızın tüm sınıf öğrencileri açısından bu sistemin olumsuz yanları kabul edilmiştir.

Sınav sisteminin öğrenciler ve aileleri üzerinde yarattığı asıl olumsuzluk bakanlığın 28 Haziran 2010 tarihli basın açıklamasından da anlaşılacağı üzere psikolojik olarak kendini göstermektedir. Hal böyle iken davalı bakanlığın savunmasında da kabul ettiği üzere anayasal eşitlik ilkesi uyarınca tüm sınıf öğrencileri için maddiyatın ötesinde psikolojik olumsuzluklara sebebiyet veren bir sistemin 2009-2010 öğretim yılında 6. sınıflara uygulanmaya başlanılmış olmasının 2010-2011 yılında 7. sınıfta olan davacının çocuğunun da içinde bulunduğu bu öğrencilere uygulanmaya devam edilmesinin kabul edilen olumsuzlukları görmezden gelme anlamı taşıyacağı açıktır.�

Yüksek Mahkeme kararında yönetmeliğin Geçici 3. maddesinde yer alan �2009-2010 Öğretim Yılında 67 ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilere bu tarihte yürürlükte bulunan Yönetmelik hükümleri uygulanır� düzenlemesiyle 4. maddesinde yer alan; � ..... kademeli olarak ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinden ....� ibaresinde ve 2010-2011 öğretim yılındaki 7. sınıf SBS'nin yapılmasında Anayasal eşitlik ilkesine ve hukuka uyarlık görülmediği kaydedilerek söz konusu hükümlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği belirtildi. Daire kararı oy çokluğuyla aldı.

Danıştay 8. Dairesi yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali istemini daha sonra görüşecek.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


7.Sınıf SBS iptal edildi

7.Sınıf SBS iptal edildi konusu, Eğitim ve Öğretim / İlköğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
2011 7. sınıf sbs iptal mi kalktı mı? elif SBS 0 09-06-2011 06:06
7.sınıf sbs soruları 2011 7.sınıf sbs cevapları elif SBS 0 09-06-2011 05:49
Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda iptal edilebilir? daywest Tüp Bebek Bölümü 0 31-07-2010 01:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats