bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > İlkyardım

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2011, 05:37   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kaza Yerinde Yapılması Gerekenler ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Kaza Yerinde Yapılması Gerekenler ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

İlk yardım beklenmedik bir kaza ya da hastalık sonucu durumu tehlikeye girmiş kişiye sağlık personeli gelince kadar olayın geçtiği yerde eldeki imkan*larla ilaçsız olarak yapılan girişimler ya da alınan önlemlerdir.

İlk yardım için bir ekibin ya da gelişmiş araç ve gereçlerin gerekli olmadı*ğı vurgulanmalıdır sadece bir ilk yardım çantası kullanılabilinir Hasta/yaralının aldığı ilk yardım daha sonraki gelişimini hatta bazen yaşa*mını etkileyebileceğinin bilincinde olmalıyız. Dolayısıyla ilk yardımın doğru bi*çimde yapılması büyük önem taşımaktadır.

İlk yardım yaparken temel amacımız hasta/yaralının durumunun ağırlaş*masını ya da kötüleşmesini önlemektir (yanlış bir hareketin sonucunda durum daha da kötü olabilir). Bunun için tamamen emin olduğumuz müdaheleleri yapmalıyız.

Her şeyden önce ilk yardımcılar için iki temel noktayı hatırlamalıyız:

a) SAKİN OLMAK :

Bir kaza sırasında "sinirlerin bo*zulması" ve bunun sonucunda aceleyle iyi niyetli ancak çoğu za*man yanlış hareketlerde bulunul*ması sık rastlanan bîr durumdur (örneğin omurga yaralanması olasılığı olan ya da bacağı belirgin olarak kırık olan bir kişiyi gerekli önlemleri almadan hareket ettir*mek gibi). Hızlı ancak sakin ha*reket etmek sükuneti korumak ve sakinlik hissini diğerlerine ve hasta/yaralının kendisine aktar*mak gereklidir. Sadece bu şekil*de duruma hakim olabilir ve paniği Önleyebiliriz.

b) KAZA YERİNDE YAPILMASI GEREKENLER:

Kaza olduktan sonra olayı ve ola*sı sonuçlarını sınırlamaya çalışmak gerekir. Ancak her durum farklı olduğundan (birbirine benze/en iki kaza yoktur) doğru ve etkili bir iş yapmamızı sağlayan kuralla*rı akılda bulundurmalıyız.

YARDIMDA GENEL KURALLAR (KBK) :
Bu kurallar temel olarak üç tanedir

1. Olayın geçtiği yerde emniyetin sağlanması (Koruma).
2. Yardım ekiplerinin harekete geçirilmesi (Bildirme).
3. Hasta/yaralıya ilk yardım yapılması (Kurtarma).


1- Olayın geçtiği yerde emniyetin sağlanması (Koruma) :

Bir kaza geliştikten sonra yangın gaz kaçağı trafik akışı gibi olaya yol açan tehlike kaynağının devam etmekte olabileceğini unutmayın (Şekil 1.2) Bu ne*denle kendi güvenliğinizi ve hasta/yaralının güvenliğini dikkate alarak kaza yerinde emniyeti sağlamalısınız. Bazı durumlarda uygun olmayan hareket*ler yeni bir kazanın gelişmesine ya da var olan kazanın daha da kötüleşmesi*ne yol açabilir. Olay yerinde herhangi bir patlama yangın v.b. tehlike yoksa hasta/yaralı asla yerinden oynatılmamalıdır.

Bir tehlike varsa kendinizi ve hasta/yaralıyı oradan dikkatlice uzaklaştırın bu mümkün değilse hasta yaralı tehlike kaynağının yakınından uzaklaştırmaya çalışın.

ÖNEMLİ :
Kazaya uğrayan araçların kontak anahtarları kapatılmalıdır.
Bir trafik kazasında kaza geçiren araçları mümkünse güvenli bir yere alınmalı ve güvenli mesafeye uyarı işaretleri konulmaldır. Olay yerinde sigara içilmesini önlemelisiniz yerlere benzin dökülmüş ola*bilir.

Elektrik akımıyla temasta olan bir hasta/yaralıya asla dokunmayın önce elektrik akımını kesmek ya da hasta/yaralıyı yalıtkan bir nes*neyle elektrik kaynağından uzaklaştırmak gerekir

2- Yardım ekiplerinin harekete geçirilmesi (Bildirme) :
Belirli durumlarda (ör*neğin bir trafik kazasın*da) acil yardım servisleri Polis İtfaiye gibi kurum*ları haberdar etmek gere*kir (bu telefonları rehbe*rin "Gerekli Telefonlar" bölümüne kaydediniz).

Hasta/yaralının yanın*da kalın ve yardım iste*mek üzere en yakın tele*fona birini gönderin. Ancak haber vermek yeterli değildir bunu doğru bir şekilde yapmak gerekir.

Haber veren kişi her zaman şunları belirtmek zorundadır :
· Kazanın kesin yeri yol kilometre en yakın yerleşim birimine uzaklık ya da bir şehirde isek sokak cadde en yakın binanın nu*marası vb.

· Kazanın tipi ve durumunu ağırlaştırabilecek koşullar yolu tıkayan taşıtlar olup olmadığı yangın tehlikesi yaralı bulunup bulunmadı*ğı devrilen elektrik direklerinin olup olmadığı gaz kaçağı vb.

· Yaralıların sayısı ve görünüşteki durumları

İsim verilmeli ya da nereden arandığı belirtilmelidir isimsiz aramalar güven yaratmaz.

Haberi ilettikten sonra yardımın yolda olduğunu belirtmek üzere olay yerine dönülmelidir.
3- Kurtarma (İlk yardım) :
Aynı hasta/yaralıda çeşitli tipte yaralanma bulunabilir ya da yardıma ge*reksinim duyan çeşitli hasta/yaralılar olabilir bu nedenle ilk yardım uygular*ken öncelikler sırasına uymak gerekir

Neyi olduğunu henüz tam olarak bilmediğimiz ve da*ha büyük zararlara yol açarak yaralının durumunu daha da kötüleştirebileceğimiz bu aşamada hasta/yaralıyla ilgili Önlemler açısından elimizden gelen gay*reti göstermeliyiz (Şekil 1.5).
Çeşitli yaralılar varsa önce ilk bulduğunuzla ya da en çok bağıranla ilgilen*meyin görünmeyen ya da bilinçsiz durumda yaralıların olabileceğini düşünün (deneyimlerimiz en çok yakınan yaralının genellikle en ciddi yaralı olmadığını göstermektedir).

UNUTMAYIN :
Çoğu durumda olay yerinde bulunan ve bazen rahatsızlık verebilen "meraklıların" işbirliğini talep edebilirsiniz. Bu kişilerden yararlanın ve açık talimatlar verin gerektiğinde kaza yerinin işaretlenmesini yardım çağırmalarını ya da hasta/yaralıların kurtarılmalarına yardım etmeleri*ni (Örneğin kanayan bir yaraya üzerine baskı uygulanması yaralının bir örtüyle örtülmesi vb.) isteyebilirsiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 23-04-2012, 01:26   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kazalar için alınacak önlemler çok acil cvp


 

Alt 12-02-2013, 10:32   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok güzel bir önlem


 
Alt 04-01-2016, 10:18   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok güzel bir önlem teşekkürler.


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kaza Yerinde Yapılması Gerekenler ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Kaza Yerinde Yapılması Gerekenler ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir? konusu, Sağlığımız / İlkyardım forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kaza ve yangın önlemleri, kaza yerinde alınması gereken önlemler, kaza yerinde yapılması gerekenler, kazalarda yapılması gerekenler, bir kazada yapılması gerekenler, kazada yapılması gerekenler, kaza ve yangın önlemleri nelerdir, elektrikle ilgili bir kaza sırasında yapılması gerekenler, kaza önlemleri, kaza ve yangın önlemleri nedir, bir kaza anında yapılabilecek ilk yardım çalışmaları, güvenli ilk yardım için alınması gereken önlemler, kaza anında ilk yapılması gereken, ilk yardımda yapılması gerekenler, kaza önlemleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Böbrek Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 12 09-11-2015 08:01
Elektrik Çarpmasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 06:10
Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 04:42
Yaşlılarda Düşmelerin Engellenmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 01:17
Mutlaka Alınması Gereken Besinler Bakimli Bayan Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 04-04-2008 02:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:16 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats