bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > İlkyardım

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2011, 04:52   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kanama Nedir? - Kanama Nasıl Durdurulur?

Kanama Nedir? - Kanama Nasıl Durdurulur?


Kanın yaralanma ya da hastalıklar nedeniyle damarların yırtılması sonucu vücuttan dışarı ya da vücut boşluklarına doğru akmasına kanama denir.
Vücut ağırlığının 1/13'ii kandır. İnsan vücudunda bulunan kanın %20'si kanamalarla kaybedilirse hayati tehlike oluşur. Bu sebeple kanamaların durdurulması hayat kurtarma açısından çok önemlidir..
Atardamar Kanaması : Atardamarlar kalbimizden yüksek basınçla pompalanan kanı hücrelere ileten toplardamarların tersine kol ve bacakta derinde yol alan damarlardır. Atardamardan olan kanamalarda açık renkli kanın yara ağzından kalp atımına uyumlu şekilde fışkırarak çıktığı izlenir. Genellikle durdurulması daha zor olan hayati tehlike yaratan kanamalardır.Toplardamar Kanaması:Toplardamarlar hücrelerden dönen kanı kalbe taşıyan düşük basınçlı kan akımı olan damarlardır. Cilde yakın yüzeysel toplardamarlar kol ve bacak el ayak sırtında rahatça seçilebilir. Toplardamar kesikleriyle olan kanamalarda koyu renkli taşma tarzında kan kaçışı görülür. Çoğu kez doğrudan baskı uygulayarak kontrol altına alınabilir. Genellikle yaşamı tehlikeye sokmaz.

Kılcal damar Kanaması : Kılcal damarlar hücrelere ulaşan son damar uzantılarıdır. Çok ince olup içlerinde çok az kan bulunduğu için zedelenme kesilmelerinde ancak sızıntı tarzında ve hafif bir kanama olur. Bir kesik ya da darbe sonrası ortaya çıkabilir. Hemen her zaman dış müdahale olmasa bile kendiliğinden sona erer. Hayati tehlike yaratmaz.


Kanın Aktığı Yere Göre Kanamalar
Dış kanama : Kan organlardan vücudun dışına doğru akar ve kanayan yer gözle görülebilir.
İç kanama :Kan damarlardan vücut boşluklarına doğru akar ve gözle görülemez ancak belirtiler sayesinde tespit edilebilirler.


> Zayıf ve hızlı nazız atımı
> Soluk ve nemli deri
> Gözler donuktur ve refleks tepkiler azalır
> Baş dönmesi baygınlık
> Susuzluk hissi
> Bulantı - kusma
> Yüzeysel ve sık solunum
> Bazen kanayan bölgede sertlik
> Organlardan kan gelmesi

Beyin kanamalarında kulak ve burundan akciğer kanamalarında ağızdan gelir.


GEÇİCİ KANAMA DURDURMA YÖNTEMLERİ
Kanayan yere parmak bastırmak
Kanayan damar parmakla kemik arasında sıkıştırılarak kanama durdurma yöntemidir.Temiz el ya da parmakla kanayan yere basınç uygulanır .İlkyardım çantamdaki mikropsuz gazlı bez yaranın üstüne konur ve üzerinden parmakla bastırılır.


Basınç noktalarına baskı uygulamak
Vücuttaki belli basınç noktalarına basınç uygulayarak kanama durdurma yöntemidir.
> Kafa derisi bölgesi kanamalarında kulak önüne iki parmakla bastırılır.
> Kanama baş ve yüzün bir tarafında ise yaralının arkasına geçilerek dört parmakla alt çenenin hemen altında boyun başlangıcına bastırılır.
> Omuz ve boyundaki kanamalarda köprücük kemiğinin İç kısmına başparmak içerde diğer parmaklar dışarıda tutulacak şekilde bastırılır.
>Koldaki kanamalarda kolun iç kısmında koltuk altına yakın nabız olan noktaya parmakla bastırılır.
>Bacaktaki kanamalarda kasık kıvrımının iç kısmına iki elin başparmağı ile bastırılır
Kanayan yeri kalp düzeyinden üstte tutmak
Kanayan yeri kalp seviyesinin üzerinde tutmak suretiyle kanama azaltma yöntemidir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 19-11-2013, 09:05   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Kanamalarda ne yapmak gerekir? Atardamar kanası ve toplardamar kanaması durumunda nasıl müdahale edilir? Kanama nasıl durur?

Vurulma düşme çarpma kesilme gibi birtakım kazalar sonunda insan yaralanınca bu yaralardan kan akar. Akan kan siyahımtıraksa yayıla yayıla akıyorsa bir toplardamardan; kırmızıysa fışkıra fışkıra çıkıyorsa bir atardamardan geliyor demektir. Toplardamardan gelen kan basınçsız olduğu için durdurmak kolaydır.

Atardamarlardan gelen kanları kalbin atışıyla fışkırdığı için durdurmak zor olur. Bundan dolayıdır ki atardamarların çoğu kolayca kazaya uğramamaları için vücudun derinliklerinde organların arasında saklı olarak yaratılmıştır.

Toplardamar Kanaması Kanı durdurmak için temiz (mikropsuz) pamuk ya da gaz bezlerini yumak yapıp yara üzerine kapatmalı bir süre bastırmalı. Pamuk gaz bezi bulunmazsa kaynatılarak yıkanmış ütülenmiş hiç kullanılmamış mendiller bezler kullanılabilir. Bununla birlikte yaralıyı derhal bir sağlık merkezine götürüp pansuman yaptırmalıdır.

Atardamar Kanaması Tehlikeli bir kanamadır çünkü kanın durmaması yaralının kısa zamanda çok kan kaybederek ölmesi ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda yara kolda bacaktaysa üzerine temiz bir havlu mendil gibi bez koyup kanayan yerin yukarısından sağlam bir sargıyla ya da iple kuvetli olarak sıkıp bağlamalı bu ilk tedbirden sonra yaralıyı derhal hastaneye götürmelidir; çünkü sıkılan yerin alt kesimine kan gitmeyeceğinden kangren olma tehlikesi vardır.Kanın damar bütünlüğünün bozulmasıyla normal olarak içinde bulunduğu kalp ve damarlardan dışarıya çıkmasına kanama denir.

Nedeni ve yeri ne olursa olsun durmayan ya da durdurulamayan her kanama şok hatta ölüme yol açar. Kazalarda ölümlerin önemli bölümü bir kanamadan kaynaklanır. Bu nedenle kanamanın kontrolü ve durdurulması en çok ihtiyaç duyulan ve en önemli ilk yardım konularından biridir.

Zedelenen damar çeşidine göre kanamaları üçe ayırabiliriz;

1. Kılcal damar kanamaları: Kılcal damarlar hücrelere ulaşan son damar uzantılarıdır. Çok ince olup içlerinde çok az kan bulunduğu için zedelenme kesilmelerinde ancak sızıntı tarzında ve hafif bir kanama olur. Bir kesi ya da darbe sonrası ortaya çıkabilir. Hemen her zaman dış müdahale olmasa bile kendiliğinden sona erer. Hayati tehlike yaratmaz.
2. Toplardamar kanamaları: Toplardamarlar hücrelerden dönen kanı kalbe taşıyan düşük basınçlı kan akımı olan damarlardır. Cilde yakın yüzeysel toplardamarlar kol ve bacak el ayak sırtında rahatça seçilebilir. Toplardamar kesileriyle olan kanamalarda koyu renkli taşma tarzında kan kaçışı görülür. Çoğu kez doğrudan baskı uygulayarak kontrol altına alınabilir. Genellikle yaşamı tehlikeye sokmaz.
3. Atardamar kanamaları: Atardamarlar kalbimizden yüksek basınçla pompalanan kanı hücrelere ileten toplardamarların tersine kol ve bacakta derinde yol alan damarlardır. Atardamardan olan kanamalarda açık renkli kanın yara ağzından kalp atımına uyumlu şekilde fışkırarak çıktığı izlenir. Genellikle durdurulması daha zor olan hayati tehlike yaratan kanamalardır.
Kanamaları konumu ve yönüne göre de üçe ayırmak mümkündür:

Kanın kaçışının gözle izlenebildiği kanamaya dış kanama adı verilir. İç organlara ait damarlar ya da vücut içinde kafa-göğüs-karın boşluklarında yerleşik damarların bir darbe ya da kesici delici bir aletle parçalanmasıyla ortaya çıkan kan kaçışı dışardan görülmez. Bunlar iç kanama olarak adlandırılır. Kanayan damarın vücudun iç organlarında olduğu kanamalar doğal deliklerden dışarıya doğru kanama olarak adlandırılır.
Kanamada ilkyardımcının amacı önce damardan kan kaçışını önlemek sonra da kan hacmi azaldığı için şoka karşı önlem almaktır.
Kanamaya müdahalede en basit risksiz malzeme gerektirmeyecek yöntemden daha etkili ancak uygulaması daha zor riskler taşıyan yönteme doğru bir sıra izlenir. Değişik yöntemlerle damarı sıkıştıran içinden kan geçmesi ve dışarıya kaçmasını önleyen ilkyardımcı damardan kan kaçışını önleyen sağlam pıhtı oluşuna kadar uygulamasını sürdürmelidir.
Kanamayı durdurmak için kullanılan ilkyardım yöntemleri sırayla;
1. Kanayan yer üzerine doğrudan baskı yapmak
2. Kanayan damarın kalpten geliş yolu üzerindeki özel noktalara baskı yapmak
3. İlk iki yöntemle kontrol edilemeyen özel durumlarda turnike-boğucu sargı yapmaktır.

Ufak bir keside kesi yerinin su ve sabunla yıkanıp üzerine birkaç dakika bastırılması yeterli olacaktır. Üzeri bir yara bandı ile kapatılabilir.
Daha büyük bir yaralanmada yara bezi üzerinden avuç ya da parmaklarla yapılacak baskı ile kanama durdurulduktan sonra yeniden açılmayı önlemek için rulo ya da bohça haline getirilecek yara bezleri ile üzerine sıkı bandaj yapılması uygun olur. Kanamalı kişinin sakinleştirilmesi ve kanayan kol ya da bacağın yukarıya kaldırılması kanamanın durmasını kolaylaştıracaktır. Kanla ıslanan bandaj sökülmez üstten yenilenir.
Doğrudan baskı ile kontrol edilmeyen kanamalarda ilkyardımcı kanamanın yerine uygun bir noktadan baş parmağı ya da yumruğu ile baskı yaparak kanı getiren atardamarı sıkıştırır. Ancak uygun baskı noktaları bu konuda beceri eğitimi almadan kullanılmamalıdır.

Organ kopması birden fazla atardamar kanamasına aynı anda baskı uygulayamayacak tek ilkyardımcı olması kazazedenin yanından ayrılma zorunluluğu ilkyardımcının uzun sürecek yol boyunca baskı yapacak gücü olmaması durumunda son çare olarak boğucu sargı-turnike uygulanır. Uygulama omuz-dirsek ya da diz-kalça arasındaki tek kemikli bölgeye yapılır. Kan dolaşımının tam olarak kesilmesi kalıcı doku hasarlarına neden olabileceği için istenmeyen bir uygulamadır.
Her yüz kanamalı olaydan doksanının yara yerine baskı yapılarak geri kalan on olayın dokuzunun özel noktalara baskı ile kontrol altına alınabileceği turnike-boğucu sargının çok az başvurulacak yöntemler olduğu unutulmamalıdır.

İç Kanamalarda İlkyardım

İç kanamada ilkyardımcı kanamanın varlığını dışarıdan göremez. Büyük kemik kırıkları kafaya gelen darbeler tüm vücudu etkileyen kazalarda dıştan izlenebilen kanama olsun ya da olmasın iç kanamadan şüphe edilmelidir.

Kazazede huzursuzluk halsizlik uyuklama hali görme ve işitme sorunları soğuk soluk ve nemli bir cilt karında sertlik ve bastırınca ağrı vücutta yaygın sıyrık morluk ve şişlikler susuzluk hissi zayıf fakat hızlı solunum ve nabız varsa iç kanama düşünülmelidir.

İç Kanama Düşünülen Kazazede İçin Yapılacaklar: Kazazedenin ayakları yüksekte olacak şekilde yatırılıp kazazede ısıtılır ve vakit kaybetmeden hızlıca bir sağlık kuruluşuna sevk edilir.


 

Alt 30-11-2013, 07:46   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çok teşekkürler


 
Alt 20-10-2015, 08:02   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Elimde hasar oldu bir türlü kanama durmuyor.


 
Alt 28-03-2016, 08:26   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kanamalarda ne yapmalıyız


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kanama Nedir? - Kanama Nasıl Durdurulur?

Kanama Nedir? - Kanama Nasıl Durdurulur? konusu, Sağlığımız / İlkyardım forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kan nasıl durdurulur, kanama nasıl durdurulur, kan nasıl durur, kanayan yara nasıl durdurulur, kan nasil durdurulur, akan kan nasıl durdurulur, kanı nasıl durdurulur, kanama nasıl durur, kılcal damar kanaması nasıl durdurulur, kanı nasıl durdururuz, kesiklerde kan nasıl durdurulur, kanayan yarayı nasıl durdurulur, kanama nasil durdurulur, iç kanama nasıl durdurulur, kan akması nasıl durdurulur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kanama Çeşitleri Nelerdir? elif Sağlığımız 1 13-03-2011 08:44
Kanama belirtileri ve tedavisi... daywest Sağlığımız 0 20-06-2010 02:37
Subaraknoid Kanama daywest Sağlığımız 0 19-05-2010 11:21
Kanama deyip geçmeyin daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 18-03-2010 12:50
Kanama Nedir?-Kanama Çeşitleri elif Sağlığımız 0 19-06-2009 02:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:47 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats