bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Jinekoloji - Kadın Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-09-2009, 11:59   #1 (permalink)
 
nimlahza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Regl döneminde Türk kadınları daha talepkarmış

Regl döneminde hiç bir aktivetimizi aksatmadan yaşantımıza devam ediyormuşuz.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serpil Özen regl döneminde kadınları etkileyen başlıca faktörler hakkında merak edilen soruları yanıtladı...

Kadınlar her ay regl dönemi ile birlikte kan kaybetmenin vücutlarına zarar verebileceğini düşünüyor. Regl döneminde kan kaybı kadınları nasıl etkiliyor?
Her ay yaşadığımız kan kaybı bağışıklık sistemimizi güçlendirir kan yapıcı organlarımızı sürekli uyararak aktif tutar. Bu da kadınları erkeklerle kıyaslandığında ani kan kayıplarına karşı daha dirençli kılar. Tüm bunlar doğurganlığı ve insan soyunun devamlılığını sağlamak içindir. Bu özelliğe sahip olmak her kadını mutlu etmelidir. Zaten bu dönemde kadınlarda mutluluk hormonu da artıyor. Doğurganlık yetisi kadınları güçlü ve pozitif kılıyor. Regl döngüsü hem fiziksel hem de ruhsal olarak kadınların kendilerini yenilemesini sağlıyor.

Türkiye'de regl döneminin 'kirlenme' ile eş tutulması gibi yaygın bir inanış var. Sizce bu ifade günümüzde değişti mi?
Bu yönde ciddi bir değişimin olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda yapılan güncel bir araştırmanın sonuçlarından bahsederek bu soruyu yanıtlamak isterim. Orkid tarafından yapılan 'Özel Günler Araştırması'nın sonuçları; genç kadın ve kızların regl dönemine ait eski düşünce kalıplarını kırdığını ortaya koyuyor.

Gecikince endişeleniyorlar

Artık regl dönemi doğal bir süreç olarak kabul ediliyor mu?
Bu dönemin büyümenin ve sağlıklı olmanın bir göstergesi olduğu düşünülüyor. Hatta kızlar ilkokuldan itibaren regl döneminin öncü belirtileri olan meme gelişimi ve tüylenmedeki artış gibi değişikliklerin arkadaşlarına göre gecikmesinden endişelenebiliyorlar. Artık birçok anne de bu konuda daha bilinçli. Kızları ile daha rahat konuşabiliyorlar. Regl dönemini kızlarının gelişiminin bir parçası olarak görüyor ve herhangi bir sıkıntı hissettiklerinde bizzat kendileri çocuklarını doktora götürüyorlar. Günümüzde kadınlar regl olmanın vücutlarının ve hormonlarının sağlık göstergesi olduğunu biliyor. Üstelik özel günlerde güzelleştiklerine inanıyorlar.

Regl döneminde genç kızlar annelerinden ya da çevredeki diğer kadınların davranışlarından etkileniyor mu?
Genç kızlar kadınlığa geçişin göstergesi olan regl dönemlerinin başlangıcında; anne ve yakın çevrelerinden okuldaki kız arkadaşlarının bu döneme bakışından kolayca etkilenerek bir davranış kalıbı oluşturuyorlar. Buradaki kritik nokta doğru bilgilendirme... Kapalı toplumlarda yaşayan bu doğal gelişimin bir parçası olan regl dönemini 'kötü pis kirlenme' olarak öğrenen genç kızlar; hem regl dönemlerini hem de evlilikteki cinsel yaşamlarını çeşitli sorunlar ve korkularla boğuşarak geçiriyor.

Aktiviteler ertelenmiyor

Bu dönemde bazı kadınların 'gerginim mutsuzum' gibi yakınmaları oluyor. Bu yakınmalar hormonlarla mı yoksa kadınların bu döneme yüklediği anlamlarla mı ilişkili?
Bu tip yakınmalar her kadında görülmez. Bu şikâyetleri daha çok 'Regl Öncesi Sendrom' dediğimiz durumu olan genç kadınlarda görüyoruz. Bu tür şikayeti olan kadınlarda yumurtlamayla birlikte beyinde serotonin ve endorfin üretiminde aksamalar olur. Sonucunda da kişi kendini mutsuz gergin ve ağrılı hisseder. Sağlıklı kadınlar bu dönemlerini çok rahat ve mutlu bir şekilde geçirebiliyor. Aileden gelen yasaklar utanma duygusu hareket özgürlüğünün azalması ise kişinin kendini eve kapatıp mutsuz hissetmesine yol açabiliyor. Ama artık kadınlarımız özel günlerini 'kötü' olarak algılamıyor ve eskiden ertelemek zorunda kaldıkları günlük aktivitelerini rahatça gerçekleştiriyorlar.

Regl dönemi hep olumsuzluklar getirmiyor değil mi?
Tabii ki hayır. Örneğin özel günlerde kadınların metabolizması çok daha hızlı çalışıyor bu dönemde vücut toksinlerin bir bölümünü dışarı attığı için kilo vermek daha kolay oluyor. Ayrıca bu dönemde artan östrojen hormonu cildin daha parlak olmasını sağlar.

Anneler kızlarına reglin ayıp olmadığını anlatmalı

Regl döneminde kadınlar eşlerinden erkek arkadaşlarından özel bir destek bekliyor mu?
Regl döneminde kadınların; arkadaşlarından erkek arkadaşlarından eşlerinden ilgi ve beğeni beklediği çok doğru bir saptamadır. Bir kadının tüm yaşamı boyunca 400–450 kez regl kanaması geçirdiğini her ay vücudunun ve hormonlarının yeniden devamlı bir yenilenme ve yapılanma içinde olduğunu biliyoruz. Her ay yaşanan bu yenilenme kadınlarda ilgi ihtiyacı doğurabiliyor.

Ailelerin regl dönemine bakışında nasıl bir değişiklik var? Bu yaklaşım genç kızları nasıl etkiliyor?
Özel günlere yüklenen anlam; genç kızın içinde yaşadığı aile ve çevrede bu dönemin nasıl algılandığına bağlı olarak değişebilir. Ailede bu durum 'kötü ve pis' bir şey utanılıp saklanılacak bir durum olarak kabul görüyorsa; genç kız ilk regl kanamasında ağlıyor kendini kötü hissediyor. Aksine regl döneminin başlaması; 'çok özel bir an kadınlığa atılan yeni bir adım sağlıklı büyümenin ve doğurganlığın bir göstergesi' olarak diye anlatılması kızların bu dönemi daha rahat yaşamalarını sağlıyor.

Ebeveynlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Genç kızlığa adım atıldığı regl döneminde özellikle annelerin rolü çok önemli. Her şeyden önce anneler kızları ile konuşabilmeli. Kızlarına bunun utanılacak bir dönem olmadığını anlatabilmeliler. Çocuklar doğru bilgileri en yakınlarından alırlarsa; vücutlarında olan değişikliklerden utanmazlar sağlıklı bir ruhsal ve cinsel gelişim yaşayıp vücutları ve cinsel kimlikleri ile barışık olurlar. Annelere Tavsiye: Kızınıza genç kızlıktan gurur duymayı öğretin!

Türkiye'de pedi anneden istiyoruz

Regl sorunlarınızı arkadaşlarınızla rahatça konuşabilir misiniz?

— Türkiye: Yüzde 79 evet
— Polonya: Yüzde 80 evet
— Rusya: Yüzde 79 evet
— Mısır: Yüzde 28 evet

Hijyenik pedi rahatlıkla ilk kimden istersiniz?
— Türkiye: Anne
— Polonya: Herkes
— Rusya: Arkadaşlar
— Mısır: Kız kardeş/abla

Regl olduğunuzu ilk kime söylerdiniz?
— Türkiye: Yüzde 24 erkek arkadaş/eş yüzde 67 aile/arkadaş yüzde 8 kimseye söylemem. Araştırmadaki diğer ülkelere göre Türkiye'deki kadınlar bu dönemde en duyarlı ve en talepkâr olanlar: Kendisine hoşgörülü ilgi ve şefkatli davranılmasını bekliyorlar.

Artık kadınların çoğu bu özel günleri rahatça konuşabiliyor
Orkid tarafından Türkiye Polonya Rusya ve Mısır'daki kadınlar arasında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; özel günler artık Türk kadınları tarafından daha pozitif algılanıyor. Türkiye'de 12-25 yaş aralığındaki genç kızlar ve kadınlar arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre;

Türkiye'de kadınların yüzde 77'si regl konusunda çevresiyle açıkça konuşabiliyor.

Kadınların yüzde 92'si bu dönemi içine kapanarak yaşamak yerine regl olduklarını ailelerine eşlerine arkadaşlarına söylüyor ve yakınlarından biraz ilgi ve anlayış görmeyi açıkça talep edebiliyorlar.

Türkiye'de kadınların yüzde 63'ü bu dönemde oturup dinlenmek yerine; hayatlarını her zamanki gibi sürdürmeyi aktif yaşamaya devam etmeyi ve kadın olmanın tadını her zaman çıkarmayı tercih ediyor.

Alıntı.


nimlahza isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Bu konu için 3 üye, nimlahza adlı üyemize teşekkür etti.
Caramiom (05-02-2010), mormavi (07-09-2009), sahranil (07-09-2009)

Alt 07-09-2009, 11:10   #2 (permalink)
 
mormavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Guzel bilgiler canim paylasim icin tesekkurler....


mormavi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (08-09-2009)

Alt 07-09-2009, 11:17   #3 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

emeğine sağlık


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
nimlahza (08-09-2009)
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Regl döneminde Türk kadınları daha talepkarmış

Regl döneminde Türk kadınları daha talepkarmış konusu, Sağlığımız / Jinekoloji - Kadın Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: regl olan kıza nasıl davranmalı, adet döneminde nasıl davranılmalı, serpil özen, regl döneminde kadınlara nasıl davranılmalı, adetli kadına nasıl davranılır, adet döneminde erkek nasıl davranmalı, adetli kadına nasıl davranmalı, adet döneminde kadınlara nasıl davranılmalı, adet olan kadına nasıl davranılır, kadınlara özel günlerinde nasıl davranılmalı, regl döneminde nasıl davranılmalı, adet dönemindeki kıza nasıl davranmalı, kadınlara adet günlerinde nasıl davranılmalı, regl olan kadına nasıl davranmalı, regl döneminde kadına nasıl davranılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Regl günlerinde beslenme nimlahza Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 1 08-04-2009 12:43
Bunama kadınları daha çok vuruyor Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 04-07-2008 01:02
İlklere İmza Atan Türk Kadınları... Bkmlyz Eğitim ve Kadın 0 27-05-2008 07:46
Regl olmaya son! Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 26-03-2008 08:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats