bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Jinekoloji - Kadın Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-03-2010, 12:49   #1 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Menapoz Hakkinda Sorular ve cevaplar

Yaş Dönümü" kadının âdetten kesilip doğurganlığını yitirdiği devredir. Bu dönümün diğer adı "menopoz"dur. Bu devrede yumurtalığın kadınlık hormonlarından (iç salgılarından) olan östrojenleri giderek daha az salgılaması döneme özgü değişikliklik ve şikâyetleri ortaya cıkartır.

"Yaş dönümü" sizi nasıl etkileyecektir?

Bu kadından kadına büyük değişiklikler gösterir. Bazı şanslı kadınlarda "yaş dönümü" farkedilmeden geçer gider. Bazılarındaysa ki çoğunluk bu guruba girmektedir. vücuda ve asabi duruma ait değişik derecelerde şikayetler ortaya çıkar. Bundan ötürü bu dönemde kadınların çoğunda ortaya çıkabilecek sorunları gözden geçirmekte yarar vardır.

"ATEŞ BASMASI"

"Ateş basması şikâyetiyle doktora baş vurmam hayli güç oldu. Arkadaşlarım beni neredeyse doktora gitmekten vaz geçirecekti Her kadın bu şikâyetlere katlanmalı diyorlardı"

Ateş basması şikâyetiyle doktora baş vurmak'çok isabetli bir davranıştır. Ateş basmaları vücudumuzun hormon (iç salgı) dengesinin değiştiğinin bir işaretidir. Doktorunuz bu durumu tanıyıp size gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Bu durumda en uygun tedavi eksileni yerine koyma şeklinde olacak diğer bir deyimle size vücudunuzun artık ; yapamamakta olduğu kadınlık hormonlarından östrojen verilecektir. Ates basmalarına katlanmanızı öğütleyenler eskiye ait bir düşünceyi önermektedir. Aynı öğütü annelerinden ve büyükannelerinden dinlemişlerdir. Oysa doktorunuzun tavsiye edeceği östrojen tedavisiyle ateş basmalarından kurtulmak artık sizin elinizdedir.

"KAŞlNTILAR BENİ DELİ EDlYOR"

"Her zaman vücut temizliğine öZen gösterir ve özellikle Adet zamanlarında dikkatli oluRdum. Adetlerim iki yıldır kesildi. O zamanlar ateş basmalarından yakınmadım lakat bir yerde okuduğuma göre kaşıntı ve akıntım menopoza bağlı olabilirmiş. Acaba bu doğru mudur?

Sizi böylesine rahatsız eden probleminiz menopoza bağlı olabilir. "Yas dönümü" esnasında vücudunuzun kadınlık hormonları yapımı giderek azalır. Bu hormonlann en önemlileri olan östrojenler aynı zamanda haznenizin (vagina'nızın) iç yüzünü döşeyen ince derinin nemliliğini ve kalınlığını sağlayarak bu bölgenin mikroplardan korunmasını da temin ederler. Oysa "yaş dönümü"nde bu hormonlar artık yapılmamakta ve sizin kaşıntı ve akıntı şikâyetleriniz ortaya çıkmaktadır. Doktorunuzun uygulayacağı tedaviyle bu yakıntılarınız kaybolacaktır.

"HER SEY CANIMI SIKIYOR. MORALIM DEVAMLI BOZUK"

Çocuklarım evdeyken bazı olaylara daha rahat tahammül etmekteydim. Bu günlerde en ufak şey sinirimi bozuyor. Ayrıca iyi uyku uyuyamamaktayım. Bütün bu durumlar "yaşdönümü"ne bağlı olabilir mi?"

Şimdi artık çocukrarınız büyümüş ve bir anlamda sizden kopmuş olduklarından zaman ve enerjinizi başka biçimlerde harcayabiliyorsunuz ve böylece üfak şeylere dikkat verebilip gereksiz yoruluyor; bunun yanındaysa uyuyamıyorsunuz. Şayet önceden edindiğiniz meraklarınız hobileriniz -örneğin bir müzik aleti çalmak resim ' yapmak v.b.- varsa bu durumunuzıı biraz hafifletebilir fakat yine de tam çözüm sağiayamaz.

Gerçekten endişe hali ve sinirlilik "yaş dönümünün sık rastlanan helirtilerindendir ve bunlara katlanmak gereksizdir.

Doktorunuzsizi eksileni yerine koyma tedavisiyle rahat ettirecektir.

"BAZEN KOCAM BENİ İSTEMİYORMUŞ GİBİ DAVRANIYOR"~

Benim artrk görünüşüme aldırmadığımı evime eskisi gibi bakmadığımı söylüyor."

Kocanızın dediğinde doğruluk payı olduğunu kabul etmelisiniz. Fakat o da sizin bu içinde bulunduğunuz asabi durumun halen var olan fiziksel durumunuza bağlı olduğunu ve en kısa zamanda doktorunuzca tedavi edilebileceğini anlamalı. Kocaların çoğu kendilerine karılarının bu özel durumu izah edildiğinde anlayış göstermekte ve durum tedaviyle düzelene kadar eşlerini desteklemektedir.

"HAYATIMDA BU KADAR SIKILMAMISTIM"

"Öteden beri gezmekten hoşlanırdım fakat simdi evden dışarı çıkmaya cesaret edemiyorum. Bunun saçma olduğunu anlıyorum ama elimde değil aynen gebeliğimde olduğu gibi sık sık idrar etmek ihtiyacını hissediyorum ve hatta bazen de idrarımı kaçırıyorum."

Mesane kontrolunun kaybı menopozda rastlanan bir durumdur. Doktorunuz bunu defalarca tedavi etmiştir; şikayetinizi çekinmeden kendisine anlatmalısınız.

"BU DÖNEMDE DOĞUM KONTROLU UYGULAMAK GEREKLİ MİDİR ARTIK?

"Yaklaşık sekiz aydır adetlerim düzenini yitirdi ve son üç aydan beri de tamamen kesildi. Şimdi artık doğum kontrolu uygulamasam olmaz mı?"

Hayır. Doktorlar son adetin üstünden bir yıl geçmeden doğum kontrolü uygulamasını bırakmamanızı öğütler.

"TEDAVİ DOĞUM KONTROLU HAPI GİBİ BİR İLAÇLA MI OLMAKTADIR?"

"Bazı doktorların menopozdaki kadınlara östrojen hapları verdiğini duydum. Bu yöntem doğum kontrolu hapı yutmaya benzer mi?"

Her iki ilaç da hormon ilacı olduğu halde tabletlerdeki hormonların tip ve miktarları ve aynca tedavinin amaçları değişiktir. Doğum kontrol haplarındaki hormonlar kadının gebe kalmasını önler.

Menopozda kullanılan östrojen tedavisiyse kadın vücudunun giderek az östrojen yapabildiği bir dönemde ona eksilen östrojeni dışardan vermek demektir.

"ÖSTROJEN TEDAVİSİ CİLDİME İYİ GELİR Mİ?"

"Doktorum ateş basmalarının tedavisi için bana östrojen hapları verdi. Bir kadın mecmuasında da öströjenlerin cildi güzelleştirdiğini okudum. Bu doğru mudur?"

Kadının kendi vücudunun yaptığı östrojenlerin onun cildini yumuşak ve esnek yaptığı bilimsel bir gerçektir. "Yaş dönümü" devresinde kadın vücudu giderek azalan miktarda östrojen yaparken bazı kadınlar ciltlerinin de giderek kuruyup esnekliğini yitirdiğine dikkat eder.

Böylece östrojen tedavisi cildinize iyi gelebilir. Mamafih burada tedavinin esas amacı bu değildir.

"KOCAM ANLAMIYOR"

"Ortak yaşamımızda kocam daima anlayışlı ve olgun davranırdı. Son zamanlardaysa cinsel birleşmede canım çok yandığından sonunda münakaşa ediyor ve hatta bazan bir kaç gün dargın duruyoruz. Bunun yaşıma bağlı olduğunu ve beni artık böyle kabul etmesini anlatmaya gayret ediyorum"

Hem haklı hem haksız olduğunuz söylenebitir. Sizin sorununuz çoğunlukla menopoza bağlı hazne (vagina) kuruluğundan doğmaktadır. Bu durum da östrojen eksikliğinden ötürü ortaya çıktığından tedavisi mümkündür. Doktorunuza baş vurup gereken biçimde tedavi edileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu probleminizi açıklamaktan çekinmeyiniz; iyi tanımlanmış tedavisi kabil bir tıbbi durumdur sizinki.

''NİCİN BAZI KADINLAR BU DÖNEMDE ÇOK SİNİRLİ OLURLAR?".

"Benimle yaşıt arkadaşlarımdan biri son zamanlarda aşırı sinirli oldu. Kocasına ve kızına sebepsiz bağırıyor onları azarlıyor. Ateş basmalarıııdan hiç şikayet etmedi. Bu davranışı menopoza bağlı olabilir mi?"

Büyük ihtimalle evet. Kadınlar östrojen eksikliğine çeşitli şekillerde cevap vermektedir. Bazılarınca baş dönmeleri ve terlemeler en baskın şikayetlerken diğerleri arkadaşınız gibi aşırı sinirli olmaktadır. Onun da sizin gibi doktoruna görünüp tedavi edilmesini öğütleyebilirsiniz.

"BU ÖSTROJENLER MÜSEKKİN HAPLAR (TRANKİLİZANLAR) GİBİ MİDİR?

"Ablama menopoz devresinde doktoru müsekkin vermişti. Bunlar östrojenlere benzer mi?"

Östrojenlerle müsekkinler ne kimyasal ne de tedavi biçimi bakımından birbirine benzer. Gerçi geçmişte "yaş dönümü"ne özgü endişe halini tedavide müsekkin ilaçlar kullanılmaktaydı fakat günümüzde doktorlar artık şikayetin kaynağını esas nedenini tedavi ederek yani eksilen östrojeni vererek daha etken tedaviyi tercih etmektedirler.

Zaten müsekkinler esasında "yaş dönümü" ile hiç ilgisi olmayan her zaman ortaya çıkabilecek endişe halinin ilâcıdır yaş dönümünün ana tedavisini olusturamaz.

"LÜTFEN HAYAT KIRKINDAN SONRA BASLAR DEMEYİN ARTIK"

"Belki bu deyim menopozdaki diğer kadınlara bana olduğu gibi ters etki yapmaz ama ben bu lafa çok sinirleniyorum. Tabii ki hayat kırkında baslamaz ve bunu iddia etmek saçmadır".

Evet ama; Erken evlilik ve annelik devrelerinin sıkıntılarını geçirdikten ve bunlardan kurtulduktan sonra evlilik hayatı daha rahat olabilir. Çevrenize bakın ve kendisine iyi bakan gereken tedaviyi görmüş ve uyumlarını sağlamış orta yaşlı kadınların sakin güzelliğini görün.

Bu kadınların bazıları bu devrede hayat tecrübeleri ve güzellikleriyle sıklıkla etraflarını etkliemekte hayranlık uyandırmaktadır.

Siz de "yaş dönümü" devresinde uyumunuzu sağlayıp kadınlığınızı ve güzelliğinizi sürdürebilirsiniz.

Alintidir...


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Menapoz Hakkinda Sorular ve cevaplar

Menapoz Hakkinda Sorular ve cevaplar konusu, Sağlığımız / Jinekoloji - Kadın Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: menapozla ilgili sorular,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Saç Hakkında Sorular ve Cevaplar Bkmlyz Saç Bakımı 1 25-04-2016 05:19
Saç dökülmesi ile ilgili sorular ve cevaplar Bkmlyz Saç Dökülmesi 5 02-02-2014 01:55
Selülit İle İlgili En Çok Sorulan Sorular - Cevaplar Bkmlyz Selülit Özel 2 02-04-2012 11:48
Kasık Ağrıları Hakkında Sorular ve Cevaplar Bkmlyz Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 24-12-2008 12:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats