bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Jinekoloji - Kadın Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2010, 01:33   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Kötücül Yumurtalık Urları,nedenleri ve tedavisi

Sıvı içeren urlar olan yumurtalık kistlerinin yanısıra daha ender raslanan katı içerikli birçok yumurtalık uru çeşidi vardır.
Yumurtalık Kanserleri
2 grup ayırdetmek gerekir: Birincil kanserler; ikincil kanserler.
Birincil kanserler
İncelenmelerinden yumurtalık kistlerinin yozlaşması bölümünde sözetmiştik. Bunlar kistadeno kanserlerdir. Apansızın gelişebilirler ya da bir yumurtalık kistinin evrimine ihtilat olarak eklenebilirler.
Kistlerde olduğu gibi seröz kanserler ve sümüksü kanserler ayırdedilir.
Seröz kistadenokanserler ya da tomurcuklu seröz kanserler
Bu kanserler urun gerek içinde gerekse dışında gelişebilen tomurcuklarla kaplıdır. Seröz kista: denokanserlerin bütün ciddiliğini bu tomurcuklar oluşturur; çünkü çevreye yayılma ve yavaş »yavaş ve hiç bir engel tanımadan karın zarını küçük leğeni ve ince barsağı kaplama eğilimindedirler.
Sümühsü kistadenokanserler
İyicil sümüksü kistadenomların kötücül. yozlaşmasıyla oluşur. Bazen iki taraflıdır. Kendiliğinden yırtılmalar ve leğen dokularına yapışmalar gösterir. Yırtılma sonucu jelatinsi madde karın içine yayılır (karın zarının jelatinsi hastalığı).

İkincil kanserler

Özellikle aşağıdaki organların kanserleri yumurtalığa yayılma (metastaz) yapabilirler:
— dölyatağı gövdesi kanseri (dölyatağı mukozası kanseri);
— meme kanseri;
— sindirim sistemi kanseri.
Teşhis
Yumurtalık kanserlerinin teşhisi yumurtalık kistlerinin teşhisiyle aynıdır. Ama yakın dönemdeki bir zayıflama ya da leğen ağrıları dikkat çekebilir ve yumurtalık urunun kötücül olduğunu düşündürebilirler.
Yumurtalık kanserinin teşhisi çoğunlukla ameliyatta tomurcukların bulunmasıyla konur.
Evrim
Evrim önceden kestirilemez; çünkü bazı kanserlerin hızla tekrarlamasına karşılık bazıları uzun süre değişmeden kalır ve iyileşmiş görünürler.
Yüzeyi büyük tomurcuklarla kaplı kist biçiminde büyük yumurtalık uru. Yumurtalığın birincil kanseri sözkonusudur ve cerrahi girişim gerektirir.
Tedavi
Her şeyden önce cerrahidir.
Gerçekten ameliyat kesin teşhisin konmasını kanserin yaygınlığını değerlendirmeyi ve bütün bozunları çıkarmayı sağlar. Kanser teşhisinin. kesin olduğu durumlarda dölyatağınm tümünün ve 2 taraflı dölyatağı borularının çıkarılmasına dayanır.
Tekrarlamaları önlemek için ameliyatlardan sonra çoğunlukla ışın tedavisi uygulanır. Ayrıca çıkarılması gereken yeni tomurcuklar bulunup bulunmadığım denetlemek için 4-6 ay sonra yeni bir girişimde bulunulabilir.
Öteki Yumurtalık Urları
Son derece ender raslanırlar ve genellikle ilgi çekici özellikler gösterirler.
— bazı urlar cinsel içsalgı belirtileriyle açığa çıkarlar (hormon salgılayan yumurtalık urları). Bunlar ya kadınlaştırıcı urlardır (küçük bir kızda erken ergenlik belirtilerine yaşdönümünde bir kadında âdet kanamalarıyla ilgisi olmayan kanamalara üreme etkinliği dönemindeki bir kadında âdet kanaması bozukluklarına yolaçabilirler) ya da erkekleştirici urlardır (tersine âdet görmemeye kıllanmaya ve ses kalınlaşmasına neden olurlar);
— Meigs sendromunda olduğu gibi bazı urlar göğüs ve karın boşluğunda sıvı toplanmasına yol açarlar; bu sıvı ancak yumurtalık uru çıkarıldıktan sonra yiter; bağdokusu uru tipinde iyicil bir ur bulunur;
Karın ipine bakma muayenesinde sol dölyatağı borusunda başlangıç döneminde ivegen iltihap. Dölyatağı borusunun hacminin arttığı ödemli ve aşırı damarlı olduğu görülmektedir.
— bazı urlar yumurtalığın üreme hücrelerinden (yumurtacık hücreleri) yani yumurtacığa dönüşen hücrelerden gelişirler: Bu urlara disgerminomlar denir. Bütün bu urların ameliyatla çıkarılmaları (bağdokusu uru dışında) gerekir; çünkü gelecekleri önceden kestirilemez.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
hasretimsin (18-02-2011)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kötücül Yumurtalık Urları,nedenleri ve tedavisi

Kötücül Yumurtalık Urları,nedenleri ve tedavisi konusu, Sağlığımız / Jinekoloji - Kadın Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yumurtalık uru, yumurtalık urları, yumurtalık urları belirtileri, karın içi urları, karın urları, yumurtalık uru belirtileri, sol karin boşluğunda urlar, yumurtalik urlari, gobek urlari tedavisi, yumurtalıkta uru, karın boşluğundaki urlar, yumurtalık uru tedavisi, yumurtalık urları tedavi, karin urlari, yumurtalik uru tedavisi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
miyop nedenleri, tanı ve tedavisi Bakimli Bayan Sağlığımız 1 28-01-2012 05:01
Ağız Boşluğunun Kötücül Urlarının Tedavisi daywest Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 0 02-05-2010 03:39
Yumurtalık Over Kanseri Belirtileri ve Tedavisi daywest Kanser 0 19-04-2010 01:48
Yumurtalık Kanseri Tanı ve Tedavisi Bkmlyz Kanser 0 04-05-2009 11:18
KATARAKT nedenleri ve tedavisi Bakimli Bayan Sağlığımız 0 04-04-2008 01:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats