bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Jinekoloji - Kadın Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-05-2010, 01:39   #1 (permalink)
 
daywest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Arrow Döl Yatağı Muzokası Adacıkları,belirtileri...

Nedenler
Dölyatağı mukozası adacıkları (andometriyoz) dölyatağı mukozası parçalarının dölyatağı boşluğu dışında yeralmalarıdır.
Dölyatağı mukozası adacıklarının Douglas çıkmazı yerleşimi. Dölyatağı mukozası adacıklarının kanla dolu küçük çikolata kistleri karın zarı üstünde açıkça görülmektedir. Son derece ağrılı olan bu bozunlar karın içine bakma muayenesi âdet kanaması döneminde yapılırsa son derece iyi görülebilirler.
Mukoza parçaları bedenin herhangi bir yerine yerleşebilirler.
Bununla birlikte hastaların büyük çoğunluğunda leğen boşluğunda dölyatağı kası içinde (adenomiyoz adı alır) dölyatağı boruları üstünde (sık raslanan bir yerleşim yeridir) yumurtalık üstünde ya da karın zarının küçük leğendeki bölümünde (dölyatağı kuyruk sokumu bağlarında Douglas çıkmazında) bulunur. Dölyatağı boynunda dölyo lunda ve apışarasında da bulunabilir. Burada yalnızca üreme organlarındaki yerleşimleri inceleyeceğiz.
Dölyatağı mukozası adacıkları dölyatağı mukozasıyla (andometriyum) aynı değişiklikleri geçirir ama âdet kanamaları sırasında atılamazlar; çünkü bir dokunun içinde yerleşmişlerdir. Kanama odaklarının oluşumuyla sonlanır dölyatağı borularının karın zarının yumurtalıkların üstünde katran ya da çikolata renginde küçük kist görünümleriyle tanınırlar; bu kistlere keşi yapılırsa içlerinin kanlı bir sıvıyla dolu olduğu görülür.

Bu dölyatağı mukozası adacıklarının çevrimsel evrimlerinin âdet kanamaları sırasında özellikle artan ağrılara yolaçacakları ortadadır.

Teşhis
Klinik belirtiler
En özgün belirti o güne kadar âdet kanamaları ağrısız olan 25-30 yaşlarındaki bir kadında âdet sancılarının belirmesidir.
Bu ikincil âdet sancıları tipik olarak kanamanın 2.-3. gününe doğru belirir ve son günlerinde en üst düzeye ulaşır.
Gerçekte bütün ikincil âdet sancıları tipi ne olursa olsun bu dölyatağı mukozası adacıklarını akla getirmelidir. Çoğunlukla âdet çevriminin herhangi bir anında ortaya çıkan ya da sürekli olan leğen ağrıları sözkonusudur.
Hastaların geçmişlerinde genellikle birincil ya da ikincil kısırlıkla birlikte üreme organları enfeksiyonları düşükler gibi olaylar vardır.
Kadın doğum muayenesi hastaların çoğunda dölyatağı mukozası adacıkları teşhisini doğrulamak için yetersiz kalır. Bununla birlikte bazı belirtiler hastalığı akla getirir: Spekulumla yapılan muayenede dölyatağı boynu düzeyinde ya da arka çıkmazda dölyatağı mukozası adacıkları bozunları bulunabilir. Bu durumlardan biri sözkonusuysa hastanın ağrılı cinsel ilişkiden hattâ cinsel ilişkinin neden olduğu kanamalardan yakınmasına sık rastlanır.
O zaman âdet çevriminin dönemine göre kolayca kanayan mavi ya da siyah küçük kistler bulunur; bunlar âdet kanaması sonrası dönemde yaralaşabilir ve dölyatağı boynu kanserine benzerler. Alınan parçanın doku incelemesi teşhisi sağlar.
Ama bu yerleşime oldukça ender raslanır ve çoğunlukla muayenede hiç bir şey bulunmaz. Dölyolunun parmakla muayenesinde genellikle bir uyarılmış ağrı bulunur; ağrı özellikle âdet kanamaları döneminde (daha çok da âdet kanamalarını izleyen günlerde) açığa çıkar; bu belirti hastalığı akla getirir. Kesinlikle hastalığa özgü olan tek belirti dölyatağı kuyruk sokumu bağları düzeyinde yerleşmiş kurşun tanelerine benzeyen son derece ağrılı küçük düğümler algılanmasıdır. Gerçekte çoğunlukla dölyolu çıkmazlarında ağrılı şişlik iyi sınırlanmamış dölyatağı yanı kütleleri hattâ elle muayenede ağrılı bir yumurtalık kisti bulunur.
Tamamlayıcı muayeneler
Teşhisi doğrulamak için gereklidirler.
Karşıt madde verilerek dölyatağı dölyatağı boruları filmi mutlaka istenmelidir. Dölyatağı boruları üstünde yerleşmiş cep biçiminde küçük çıkıntılara benzeyen bozunları gösterir. Bozunlar «bulut» ya da «ökse otu kümeleri» görünümü verirler.
Bu dölyatağı borusu görünümleri çoğunlukla cepsi küçük çıkıntılar biçimindeki dölyatağı kası içinde yerleşim görünümleriyle birliktedirler. Dölyatağı kası içi yerleşimli mukoza adacıklarını hastalığın öteki biçimleri bölümünde inceleyeceğiz.
Bazı hastalarda yalnızca dolaylı görüntüler vardır: Dölyatağı arkaya yapışmış ve kıvrılmıştır; dölyatağı mukozası adacıklarının karın zarı yerleşimine bağlı olan bu durum «şemsiye» biçiminde dölyatağı görünümü verecektir.
Karın içine bakma muayenesi
Dölyatağı dölyatağı borularının incelenmesi hastalığın teşhisi konusunda fazla işe yaramasa da teşhisi doğrulamak ve tedaviye geçmeden önce bozunların yaygınlığını saptamak için gereklidir. Âdet kanamalarını izleyen günlerde yapılmalıdır; çünkü o zaman dölyatağı mukozası adacığı odaklarının özgün bir görünümleri vardır.
Dölyatağı mukozası adacıklarının dölyatağı boruları yerleşimi mavimsi ya da kahverengimsi küçük düğümlerle tanınır. Ayrıca saydam olan içeriği çikolata ya da katran renginde bir kist biçiminde yumurtalık yerleşimi görülebilir.
En iyi tanınan bozunlar karın zarının leğen bölümü bozunlarıdır: Dölyatağmın arka yüzünde dölyatağı kuyruk sokumu bağları üstünde ve Douglas çıkmazında yerleşen mavimsi ve kahverengi kist biçiminde küçük düğümler.
Hastalığın Öteki Biçimleri
Dölyatağı mukozası adacıklarının dölyatağı kası düzeyinde yerleşimi özeldir çünkü genellikle birçok gebelik geçirmiş 40-50 yaşlarındaki yaşlı kadınlarda görülür.
Bu yerleşimi akla getiren temel belirti ağrı değildir; ağrı bulunabilirse de başlıca belirti çoğunlukla kanamalardır: Ya gittikçe artan âdet kanamaları ya da âdet dışı kanamalar.
Bu kanamalar kadında cinsel birleşmeden kaçınmayla birlikte olabilir. Klinik muayene fazla bilgi vermez; hafifçe küremsi düzensiz elle muayenede duyarlı bir dölyatağı saptanır. Teşhis ince parmaksı çıkıntılar gösteren dölyatağı röntgeniyle konur; boynuzlar düzeyinde dipte bazen isthmus düzeyinde yerleşen ve dölyatağı çeperine dikey küçük cepsi çıkıntılar saptanır.
Dölyatağı mukozası adacıkları. Tipik «frenk üzümü taneleri» görünümü.
Her zaman dölyatağı borularını iyi incelemek gerekir; çünkü hastalığın dölyatağı mukozası adaaklarının dölyatağı boruları yerleşimiyle birlikte bulunmasına sık raslanır.
Evrim
Dölyatağı mukozası adacıkları çok ender olarak ihtilatlara (sözgelimi bir yumurtalık kistinin kanamalı yırtığı) yolaçan iyicil bir hastalıktır. Çoğunlukla yolaçtığı kısırlık ve ağrılar nedeniyle can sıkıcıdır.
Ağrılar çok şiddetli sürekli ve bazı kadınlar için gerçekten yatağa düşürücü olabilirler. Dolayısıyle başlıca tedavi sorunu ağrıları dindirmektir.
İlaç tedavisi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir; bazen de 2 yöntem birleştirilir.
Tedavinin seçimi dölyatağı mukozası adacıklarının yerleşimine yaygınlığına ağrıların önemine hastanın yaşına ve gebelik isteyip istemediğine bağlıdır. Yüksek dozda ve uzun süre verildiklerinde dölyatağı mukozası üstünde köreltici etki yapan progesteron türevlerinden yararlanılabilir.
İyi sınırlanmış dölyatağı mukozası adacıklarını ortadan kaldırmak için ya da kolayca çıkarılan dölyatağı mukozası adacıklarından sonra geri kalanları progesteronla iyileştirmek için tedaviye cerrahi girişimle başlanabilir. Buna karşılık bazı hastalarda iyi sınırlanmış bozunlar üstünde daha iyi koşullarda girişim yapmak için ilaç tedavisiyle işe başlanır.
Çıkarımların genişliği hastanın gebelik isteyip istemediğine bağlıdır ve anne olmak isteyen genç bir kadında her ne olursa olsun dölyatağı borularını korumak denenir. Oysa 40 yaşını aşmış kadınlarda girişim daha köktendir: Dölyatağı boruları etkilenmişlerse çıkarılırlar; dölyatağı mukozası adacıkları dölyatağı kası düzeyinde de yerleşmişlerse dölyatağı da çıkarılır.
Dölyatağı mukozası adacıkları çok yaygın çok ağrılıysa ve çıkarılamıyorsa kısırlaştırmaya başvurulur; bu tek kesin tedavi yöntemi yumurtalık salgılarını ortadan kaldırarak dölyatağı mukozası adacığı odaklarını kurutur. Ama bu girişim ateş basmaları ve dölyolu körelmesiyle giden apansız bir yaşdönümü sendromuna neden olur. Bu durumda östroj enlerle tedaviye geçilemez; çünkü bu tedavi dölyatağı mukozası adacıklarını canlandırır. Ama bunlar kuraldışı durumlardır.


daywest isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Döl Yatağı Muzokası Adacıkları,belirtileri...

Döl Yatağı Muzokası Adacıkları,belirtileri... konusu, Sağlığımız / Jinekoloji - Kadın Hastalıkları forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: döllü am resimleri, dollu am resimleri, dollu am resmi, dol bayanlar, döllü am, döllü am resmi, döl am resimleri, am döl resimleri, kadında döl, kanlı döl, döl resimleri, dolbayanlar, döllüam, am dol resimleri, döl yatağında ağrı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İvegen Döl Yatağı Boruları İltihapları daywest Jinekoloji - Kadın Hastalıkları 0 11-05-2010 01:30
Döl Yatağı Borusu Kanseri,belirti ve nedenleri... daywest Kanser 0 11-05-2010 01:27
Döl Yatağı Boynu Kanseri,belirtileri ve tedavisi... daywest Kanser 0 11-05-2010 01:25
Septisemi belirtileri daywest Sağlığımız 0 23-04-2010 12:33
ihanetin Belirtileri... mormavi İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 24-09-2009 05:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats