bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > SAĞLIK > Sağlığımız > Jinekoloji - Kadın Hastalıkları

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 01-04-2008, 09:04   #1 (permalink)
 
Bakimliyiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Menopoz ve osteoporoz hakkında bilmedikleriniz

Menopoz sadece fiziksel değil duygusal anlamda da rahatsızlık verebilir. Bu süre içerisinde alacağınız kalsiyum stresliyken iskeletinizin zayıflamasını önler.
Menopoz ve osteoporoz hakkında bilmedikleriniz
Menopozdaki kadınların osteoporozdan kaçınmak için çok sıkı bir egzersiz programı uygulaması gereklidir. Kadın*lar yaşlandıkça vücutlarındaki kaslar yerini yağa bırakıyor. Genç kadınların vücut ağırlığının yüzde kırk beşi kastır. Yetmiş yaşındaysa vücut ağırlığının ancak yüzde yirmi beşi kas olur. Bu konudaki yeni araştırmalar bize menopozdaki hareketsiz kadınların bu eğilimi tersine çevirebileceğini gös*teriyor.
Kemikleriniz yaşayan hücrelerden oluşur. Ke*miğin derinliklerinde hücreler ölür ve bu hücrelerin her üç dört ayda bir yenilenmesi gereklidir. Vücudunuzda yeterince östrojen ve kalsiyum varsa egzersiz yapıyorsanız bünye*niz et oluşturacak yeni hücreler üretir. Kadınlar otuz beş yaşına kadar dengeli beslenerek kalsiyum alarak ve ağırlık kaldıran egzersizler yaparak kemik yoğunluğunu artırıp iskeletlerine ekleyebilirler. Otuz beş yaşından sonraysa yine iyi gıdalar alarak kalsiyum takvi-yesiyle ve ağırlık çalışmalarıyla kemik yoğunluğumuzu koruyabiliriz.
Menopoze ne zaman girebilirsiniz?
Menopoz yaşı => 40-60 Yaş
Ortalama yaş =>51Yaş
Sigara İçenler =>Daha önce
ikiz doğuranlar =>1 Yıl Önce
Sigara içiyorsanız büyük olasılıkla daha erken meno*poza girersiniz çünkü sigara içmek yaşlanma sürecini hızlandırır.
Menopoza ne zaman gireceğinizi tahmin etmenin bir yolu da annenizin bu döneme ne zaman girdiğini öğrenmektir. Ona ayrıca ne gibi sıkıntıları olduğunu da sorabilirsiniz. “Hiç sıkıntı çekmedim” derse şaşırmayın. Kadınların ancak son yıllarda bu konudan bahsetmeye başladıklarını unutmayın. Onun zamanında bu konular hiç konuşulmamış olabilir; bu nedenle hiç kendine kondurmamıştır.
Menopozun beslenmeyle ilişkisi
Beslenme tarzı herkes için önemlidir. Ancak menopoz*daki kadınların osteoporoz kalp hastalıkları ve meme kan*seri riskini azaltmalarında çok önemli bir rol oynar. Ateş basması ve uykusuzluk gibi menopoz sıkıntılarını da azaltır. Kötü beslenme kansere ortam hazırlar.
Amerikan Beslenme Derneği tüm kanser hastalıklarının yüzde otuz ile altmışının gıda ile ilişkisi olduğunu tahmin ediyor. En fazla meme kan*seri vakası fazla yağ tüketen gelişmiş ülkelerde (Amerika Hollanda İngiltere) görülüyor. Japonya Tayland Polonya gibi az yağlı beslenme biçimini benimsemiş toplumlarda çok daha az kanser vakasına rastlanıyor.
Kalp damar hastalıkları ve menopoz
Menopozdan önce kadınların erkeklere oranla kalp da*mar hastalıklarına yakalanma olasılıkları daha düşüktür. Östrojen hormonunun kadınları koruduğuna inanılıyor. An*cak kadınlar menopoza girince vücutlarında östrojen üreti*mi azalıp kalp damar hastalıkları riski başlıyor ve her yıl katlanan bir hızla artıyor. Kırk beş yaşında bir kadında bu risk dokuzda birken altmış beşinde ikide bire çıkıyor.
Kadınları korkutan bir haber de her ne kadar kalp damar hastalıklarına erkekler daha çok yakalanıyorsa da bu has*talıklardan ölen kadın sayısının çok daha fazla oluşu. Ne*deni şu: kalp damar hastalığı sinsi kalp hastalığı olarak da adlandırılır.
Menopozdaki kadınlar farkında olmadan kalp hastası olabilir hatta kalp krizi bile geçirebilirler. Bazı krizlerde ağrı olmayabilir. Diğerleri de hazımsızlık ülser veya diğer sorunlara bağlanabilir. Bu nasıl olabilir diye düşünebilirsiniz. Çok basit. Menopozdaki kadınlar bir kol*tukta dört karpuz taşırlar. Biz kadınlar aynı anda torunları*mızla ilgilenir yaşlı anne babamıza bakar alışveriş yapar çalışır temizlik yaparız. Kendimize ayırıp doktora gidecek zamanımız yoktur. Durumumuzu sürekli hasır altı eder şikayetimizi öğleyin yediğimiz bir şeye bağlarız.
Üstünde önemle durulacak faktörlerden biri de histerek-tomi ameliyatı olmuş (rahmin alınması) veya geçirdiği ame*liyattan dolayı menopoza girmiş kadınların kalp hastası ol*ma riskinin inanılmaz boyutlarda arttığıdır. Bu kadınların ya*şamlarının sonuna dek kalp hastalığına yakalanma riski üç misli artar. Bu yüzden bilim adamları menopoz öncesi histerektomi ameliyatının yararlarını araştırıyorlar. Örneğin birçok doktor hafif fibroid tümörleri veya habis olmayan rahim kanamaları görülen kadınların rahimlerini almaya gerek duymuyorlar ve böylece onları daha yüksek kalp has*talıkları riskine sokmuyorlar.
Kalp damar hastalıkları çok önemli bir konu olduğu ve sizin bu konuyu en kısa ve kolay yoldan kavramanızı iste*diğim için konunun ana başlıklarını özetledim. Kalp damar hastalıklarıyla ilgili en son araştırma sonuçları aşağıdadır
Menopoz öncesinde kadınların kemik kaybına en çok yol açan nedenler şunlardır:
*Sigara içmek
*Egzersiz yapmamak
*Fazla alkol tüketimi (Günde 2 kadeh içkiden fazla)
*Yetersiz kalsiyum almak
*Kalıtım
Menopozda Yeteri Kadar Kalsiyum Almazsam Ne Olur?
Kadınların yaşam boyunca kalsiyuma gereksinimleri var*dır. Kalsiyum özellikle menopoz sırasında yaşanacak duygusal dalgalanmalarınıza dayanma gücü verecek en önemli mineraldir. Sinirlerinize kaslarınıza dişlerinize ve kemiklerinize gereklidir. Menopoza giren kadınların östrojen düzeyleri düşmeye başlayıp osteoporoz ve kalp hastalıkları riski oluşunca kalsiyum kemik hücrelerinin oluşumunda ve sinirlerinizi dengede tutmada en büyük yardımcınızdır. Kalbinizin düzenli atmasını bile sağlar.
Menopoz duygusal bağlamda da rahatsızlık verebilir. Kalsiyum stres altındayken iskeletinizin zayıflamasını önler. Yeterince süt içmiyor ya da düşük yağlı süt ürünleri tüketmiyorsanız kemik yoğun*luğunu kaybetme tehlikesi altındasınız.
Derleyen: Semra Bulut


Bakimliyiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Etiketler
menapoz ve osteoporoz, menapoz tedavisi, menapoz, kemik erimesi, kemik kaybi, bayanlarda kemik erimesi, osteoporoz

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Menopoz ve osteoporoz hakkında bilmedikleriniz

Menopoz ve osteoporoz hakkında bilmedikleriniz konusu, Sağlığımız / Jinekoloji - Kadın Hastalıkları forumunda tartışılıyor.Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:35 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats