bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-12-2009, 01:10   #1 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ampul medeni kanunda boşanma

Boşanma
Medeni Kanuna göre kadın ve erkek için boşanma nedenleri farklılık göstermez her iki taraf için de aynıdır. Boşanma nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
a) Eşlerden biri zina ederse diğer eş boşanma davası açabilir (madde 161): Zina eylemi (sadakatsizlik) nedeniyle geçimsizliğe dayanarak boşanma davası açmak mümkündür. Dava açma hakkı olan eşin zina olayını öğrendiği günden başlayarak altı ay içinde ve zinanın yapıldığı tarihten itibaren her durumda dava açmaya hakkı vardır. Beş sene geçince dava hakkı düşer.
Affeden tarafın dava hakkı yoktur.
Erkeğin zinasını düzenleyen 441. madde Anayasa’nın 10. maddesine yani “kanun önünde eşitlik” ilkesine aykırı bulunarak 27.12.1997’de iptal edildi. Kadının zinasını düzenleyen TCK 440. madde de 23.06.1998 itibariyle iptal edildi. Böylece zina ceza gerektiren bir suç olmaktan çıkarıldı. Artık zina sadece Medeni Kanuna göre boşanma sebepleri arasında yer alan bir fiil.
b) Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir (madde 162): Boşanma nedenini öğrendiği tarihten itibaren altı ay ve her durumda boşanmaya yol açan olayın meydana geldiği günden itibaren beş sene içinde dava açmayan eşin dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur.
Cana kastın anlamı açıktır: Bir kimse için yaşamsal tehlike doğuracak nitelikteki eylemler diyebiliriz. Pek kötü davranma kavramı içine ise bir çok olay ve eylem girebilir. Örneğin dövmek eziyet etmek zorla cinsel ilişki kurmak ağır hakaretlerde bulunmak gibi. Onur kırıcı davranışın yorumu asıl olarak yargıca bırakılmıştır. Örneğin kocanın kadının çalıştığı işyerine veya katıldığı kurs yerine gelip ona hakaret etmesi onur kırıcı bir davranış olarak kabul edilir.
c) Eşlerden biri küçük düşürücü bir suç işler veya haysiyetsiz bir hayat sürer ve bu sebeplerden ötürü onunla birlikte yaşaması diğer eşten beklenemezse bu eş her zaman boşanma davası açabilir (madde 163): “Küçük düşürücü” suçlar yüz kızartıcı olan ve olmayan suçları kapsayan geniş bir kavramdır. Bu eylemler belirli bir sınırlamaya tabi değildir ancak örneklersek; hırsızlık dolandırıcılık ırza geçmek fuhuşa zorlamak adam öldürmek bu tür suçlar arasında sayılabilir. Bu ve benzeri birçok durumda boşanma davası açmak mümkündür.
“Haysiyetsiz bir yaşam süren” örneğin sarhoş gezip olay çıkaran ya da “küçük düşürücü suçlar” işleyen örneğin hırsızlık yapan bir kocaya karşı açılan davada boşanma kararının verilmesi için durumun diğer eş için birlikte yaşamayı çekilmez hale getirmiş olması gerekmektedir.
Bu gerekçelerle her zaman boşanma davası açılabilir. Bir zaman sınırlaması yoktur.
d) Eşlerden biri evlenmenin kendisine yüklediği görevleri yerine getirmemek için eşini terk ettiği veya haklı bir neden olmaksızın evine dönmediği takdirde ayrılık en az altı ay sürmüş (dört ay ayrı yaşama iki ay da ihtardan sonra eve dönmeyi bekleme süresidir) ve devam etmekte ise terk edilen eş boşanma davası açabilir. Diğerini evi terketmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın eve dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır (madde 164): Davaya hakkı olanın isteği üzerine hakim diğer tarafa iki ay içinde eve dönmesini ihtar eder. İhtar gerektiğinde ilanen (gazete ilanıyla olduğu gibi) yapılır. Ancak ayrı yaşama süresi dört ayı doldurmadıkça ihtar kararı verilmesi istenemeyeceği gibi ihtar kararının karşı tarafa ulaşmasından itibaren iki ay geçmedikçe boşanma davası açılamaz.
Medeni Kanun’a göre eşler evlerini beraber seçerler kendilerine yapılacak olan bütün tebligatlar bu adrese yapılır ve hukuken işleyecek süreler bu tarihten itibaren işler. Bununla birlikte evli bir kadın isterse ayrı bir ev tutarak orada yaşayabilir kimse onu kocasıyla beraber yaşadığı eve dönmeye zorlayamaz. Ancak kocası onun evine dönmesini isterse ona resmi bir yazı göndererek “terk” nedeniyle boşanma davası prosedürünü başlatabilir.
e) Eşlerden biri akıl hastası olup da bu yüzden ortak hayat diğer eş için çekilmez hale gelirse hastalığın geçmesine olanak bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla tesbit edilmek koşuluyla bu eş boşanma davası açılabilir (madde 165).
f) Evlilik birliği ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenemeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa eşlerden her biri boşanma davası açabilir (madde 166):Yukarıdaki fıkrada belirtilen hâllerde davacının kusuru daha ağır ise davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir.
Madde 166 dışında saydıklarımız özel boşanma nedenleridir. Madde 166 ise genel boşanma nedenidir. “Terk” dışında kalan bütün diğer boşanma nedenleri aslında genel boşanmanın kapsamına da girmektedir. Bunun yanı sıra boşanmaya yol açabilecek bir çok neden bu maddenin kapsamına girer; sevgi ve saygının bitmesi kadının gelirinin zorla elinden alınması aşağılama eşin suç işlediğini ihbar ederek cezalandırılmasına yol açmak gibi. Ancak madde 166 dışındaki boşanma maddeleriyle dava açıldığı taktirde boşanma daha hızlı ve daha kesin olarak gerçekleşir. Genel boşanma maddesi ile dava açmak hakimin takdir yetkisini artırmakta davaların uzamasına neden olmaktadır.
Yine bu maddeye dayanarak evliliği bir yıldan fazla sürmüş olan tarafların her konuda anlaşmaları ve mahkemede hazır bulunmaları halinde tanık dinlenmesine de gerek olmadan tek celsede boşanmaları mümkündür.
Bu maddeye göre; boşanma nedenlerinden herhangi birine dayanarak açılmış olan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleşmesinden itibaren üç yıl geçmesi halinde hangi nedenle olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa eşlerden birinin talebi üzerine boşanmaya karar verilir.
Kadının boşandığı erkekle tekrar evlenmesi veya evlenmeden bir araya gelmesi konusunda hiç bir kısıtlama yoktur.
Ayrılık kararı / Ayrı Yaşama:Medeni Kanun madde 170’e göre “Boşanma sebebi ispatlanmış olursa hâkim boşanmaya veya ayrılığa karar verir.” Boşanmak için mahkemeye başvurulmuş ise ve hâkim tarafların barışabileceklerini düşünüyorsa ayrılık kararı verebilir ama ayrılık istemi ile mahkemeye başvurulmuş ise boşanmaya karar verilemez (madde 170).
Boşanma nedenlerinden birine dayanarak ayrılık kararı için mahkemeye başvurulabilir bu takdirde yargıç bir yıldan üç yıla kadar ayrılık kararı verebilir. Bu ayrı yaşama kararından sonra taraflar hâlâ bir araya gelmemişlerse bir tarafın isteği ile boşanmaya karar verilir (madde 171-172).

alıntı


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
sahranil (06-12-2009)

Alt 06-12-2009, 01:47   #2 (permalink)
 
sahranil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Allah kimseye seçtiği eşten dolayı pişmanlık vermesin Allah kimseyede boşanmayı nasip etmesin
emeğine sağlık


sahranil isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
Jülyet (06-12-2009)

Alt 06-12-2009, 01:52   #3 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Alıntı:
sahranil´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah kimseye seçtiği eşten dolayı pişmanlık vermesin Allah kimseyede boşanmayı nasip etmesin
emeğine sağlık
amin canım amin ama bazen bıçak emiğe dayanıyorki yeni bir hayatı kurmak göze alınıyor gerçi keyfi ayrılanlarda var ama millet olarak daha da biliçlenmemiz lazım aile değeri konusunda...


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 30-05-2011, 10:06   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart baba ne yapsın

yaklaşık 30 yıl önce evlendik ilk yıllarda başlayan mutsuzluğumuz hep sürdü bir gün biter sandım buda 2.yanlışım dı. artık yanlışlar arasında olan 2 çocuğumun büyümesini beklemekten başka çarem yoktu tabi niye boşanmadın diyeceksiniz o yıllarda zengin bir arkadaşım vardı lisenin çıkış saatinde kapıda beklerdi bense bir gün bu kapıda beklenen benim kızım da olabilir sokakta gördüğüm sarhoş genç benim oğlum olabilir bunlara iyi bakmalıyım diyordum artık kendimi unutmuştum.tabi bu aralar karım pek boş durmuyordu bazen anamı bazende büyük kardeşimi dövmeye çalışıyordu bu kavgalı hayat sürerken yıllar uçuşup gitti çocuklar gerçeği görebiliyordu.çocuklar reşit olunca başka baka bir kadınla beraber yaşamaya başladım çocuklarımı tabi ikisinide everdim bir yıl önce eşim nafaka davası açtı aylık 250.tlbağlandı mahkeme bir yıl sürdü bir yıllık olunca ödemek imkanım yok kredi çektim 360.tl icra eklendi icrayı kaldır hesap açtırsın oraya ödeyelim dedik kabul etmedi bende boşanma davası açtım.hangi avukata sorduysam boşanamazsın hakim reddeder diyorlar.tüm hakaretlerine iki çocuğumuz tanıktır .saygılar


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


medeni kanunda boşanma

medeni kanunda boşanma konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boşanmayı gerektiren sebepler, boşanmayı kadın isterse, boşanmada sadakatsizlik, sadakatsizlik nedeniyle boşanma, türk ceza kanunu boşanma maddeleri, medeninin eş anlamlısı, sadakatsizlik boşanma, boşanma da suçlar, yeni boşanma kanunu sadakatsizlik, boşanmayı gerektiren nedenler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
medeni durumunuz??? Jülyet Anketler 52 29-05-2012 05:51
medeni kanunda kadının çalışma hakkı Jülyet Kadın ve Hukuk 0 06-12-2009 01:09
medeni kanunda evlilik Jülyet Kadın ve Hukuk 0 06-12-2009 01:07
Türk Medeni Kanunu'nda Boşanma Jülyet Kadın ve Hukuk 0 04-12-2009 12:47
TÜrk MedenÎ Kanunu CooLKadin Kadın ve Hukuk 0 30-04-2008 06:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats