bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-04-2010, 03:32   #1 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ampul Embriyo Hakları

Embriyo Hakları


Çocukana rahmine düştüğü andan itibarenhukuk tarafından korunur. Cenin halinde iken onun bir kişiliği bulunmaz. Kişiliği ancak tam ve sağ doğmasıyla başlar. Tam ve sağ doğduğu anda da ana rahmine düştüğü andan beri tüm hukuksal kazanımları ve borçları yürürlüğe girer.

Embriyo ve fetüs haklarındaki kanun yasaları şunlardır:

Medeni Yasa'nın 524 ve 525'inci Maddeleri : Sağ doğmak koşuluyla ceninana rahmine düştüğü andan itibaren mirasçı olur.

Medeni Yasa'nın 584'üncü Maddesi : Bir kişi ölür demirası açıldığı anda onun mirasçıları arasında cenin bulunduğu görülürsemirasın paylaşılması onun doğumuna kadar ertelenir.

Medeni Yasa'nın 296'ıncı Maddesi : Evlilik dışı hamile kalan bir kadınbabaya karşı babalık davasını doğumdan önce de yani hamile iken de açabilir. Yine bu tür davalardadavacı kadındoğacak çocuğun tüm haklarının korunması amacıylamahkemeden bir kayyım tayini isteyebilir.

Medeni Yasa'nın 377'inci Maddesi :Babaanne hamile iken ölürseanne dilerseçocuk doğuncaya kadar miras mallarının muhafazası ve yönetimi için de mahkemeden bir kayyım tayini isteyebilir. Hattaanne daha hamile ikenmahkeme taraflardan birine doğacak çocuğun velayetini vermek üzere bir karar da verebilir.

Borçlar Yasası'nın 45'inci Maddesi :Ceninanne karnında iken babası herhangi bir şekilde öldürülür isedoğduktan sonrababasının desteğinden mahrum kaldığından bahislesorumlu kişiye karşı dava açabilir. Bu dava elbette tazminat davası olacak ve bir temsilci vasıtasıyla açılacaktır.

Borçlar Yasası'nın 47'inci Maddesi : Cenin45'inci maddeye dayanarak doğduktan sonra maddi tazminat davası açabileceği gibibabasız ve desteksiz büyümenin kendisine verdiği elem ve ıstıraba karşılık manevi tazminat davası da açabilir.

Borçlar Yasası'nın 111'inci Maddesi :Ana rahmindeki çocuğadaha o doğmadan her türlü bağış yapılabilirbunlar geçerlidir.Ancakçocuğun bunlara hak kazanması için tam ve sağ olarak doğması icap edecektir.

Medeni Yasa'nın 298'inci Maddesi :Kadın davacı olmasa dahimahkeme evlilik dışı bir doğumdan haberdar edildiği taktirdeçocuğun haklarını korumak için derhal bir kayyım tayin eder. Bu durumda mahkeme ana veya babanın velayeti iyi bir şekilde ifa edemeyeceği kanaatine varırsabu taktirde çocuğa bir vasi seçecektir.

Ceza yasası'nın 468'inci Maddesi :Bir kadını rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kimseye 7-12 yıl hapis cezası verilir. Kadının rızası olup daçocuk eğer 10 haftadan fazla ise ve çocuğu düşürmede hiçbir tıbbi zaruret yok isedüşürtene 2-5 yıl hapis cezası ve aynı ceza kadına da verilir.Eğer kadının rızası yok ikençocuk düşürtülür ve bu fiil sonucu kadın ölürsedüşürtene 15-20 yıl hapis cezasıaynı şekilde kadının rızası olmaksızın çocuk düşürtülür ve fakat kadın ölmeyip bir bedeni ek***liğe maruz kalırsa 8-12 yıl çocuğu düşürtene verilir.

Ceza Yasası'nın469'uncu Maddesi :Eğer bir kadın10 haftadan fazla olan çocuğunu kendi isteği ile düşürürseona 1-4 yıl hapis cezasıböyle bir kadına yardım edentahrik eden veya araç temin eden kişiye 6 ay-2 yıl hapis cezası verilir.

Ceza Yasası'nın 470'inci Maddesi :Rahim tahliye etme yetkisi olmayan bir kimse gebelik süresi 10 haftadan az olan bir kadına kendi rızası ile düşük yaptırdığı takdirde 2-4 yıl hapis cezası ile cezalandırılır.

Ceza Yasası'nın 471'inci Maddesi :Rızası olmaksızın bir kadının üzerinde sterilizasyon(kısırlaştırma) yapan kimse 2-5 yıl hapis cezası ile cezalandırılırken sterilizasyonu yapan kimsenin böyle bir ameliyat yapma yetkisi yok iseo takdirde kadının rızası bile olsa o şahsa 1-3 yıl hapis cezası verilir.<!-- google_ad_section_end -->


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Embriyo Hakları

Embriyo Hakları konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: embriyo hakları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Embriyo Yerleştikten Sonra neler yapılmalıdır? elif Tüp Bebek Bölümü 1 17-12-2012 05:25
Embriyo Transferi hakkında elif Tüp Bebek Bölümü 1 22-10-2008 01:12
Embriyo transferi aşaması elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 04:55
Embriyo transferi nasıl olur? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 12:53
Tüketici HakLarı CooLKadin Kadın ve Hukuk 0 30-04-2008 06:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats