bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-04-2010, 03:52   #1 (permalink)
 
Jülyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Ampul hamilelik,doğum izni ile emziren kadın hakları

Doğum İzni:

İş Yasası’nın 74. maddesine göre Kadın işçilerin doğum izni doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı haftadır.
Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta daha eklenir.

İşçinin istemesi ve sağlık durumunun uygun olduğunun hekim raporu ile belgelenmesi durumunda doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda kadın işçinin çalıştığı bu süre doğum sonrası sürelere eklenir.

İşçinin çalışmasının sakıncalı olduğunun (Düşük riski gibi) doktor raporu ile belirlenmesi durumunda doğumdan önce ve sonraki toplam onaltı haftalık süre arttırılabilir.

Kadın işçinin isteği üzerine kendisine onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından ya da çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir.

Hamile Yeni Doğum Yapmış ve Emziren İşçilerin Çalışma Şartları:
Hamile kadın işçiler hamilelikleri süresince istemezlerse yeni doğum yapmış işçiler doğumu izleyen sekiz haftalık süre boyunca emziren işçiler doğumu izleyen altı ay boyunca gece çalıştırılamazlar. Hekim raporu ile bu süre uzatılabilir.

Hamile yeni doğum yapmış ve emziren işçiler günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz.

Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz.

İşçinin daha hafif işte çalıştırılması teknik olarak mümkün değilse işçinin isteğine bağlı olarak ücretsiz izinli sayılması sağlanır.

Hamile işçilere hamilelikleri süresince periyodik kontrolleri için ücretli izin verilmelidir.

Kadın işçinin sigarasız ve dumansız bir ortamda gerekli aralıklarla oturarak veya rahatça uzanacak şekilde uygun şartlarda çalışması sağlanmalıdır.

Hamile yeni doğum yapmış ve emziren işçilerin mümkün olduğunca oturarak çalışması sağlanmalıdır. Bu sağlanamıyorsa ara dinlenmeleri ihtiyacına göre daha sık düzenlenmelidir.

Uzun süreli çalışmalar ve ekip çalışmaları kadın işçinin sık tuvalete gitme ihtiyacına göre düzenlenmelidir.

Enfeksiyon riskine karşı işyerinde gerekli hijyen şartları sağlanmalıdır.

İş stresinin önüne geçmek için çalışma koşulları çalışma saatleri müşterilerle ilişkileri işini kaybetme korkusu gibi stres faktörlerinden koruyucu önlemler alınmalıdır.

Çalışma hızı ve işteki yoğunluk kadın işçinin önerileri doğrultusunda uygun hale getirilmelidir.

Hamile işçinin ani darbelere sarsıntıya uzun süreli titreşime maruz kalacağı işlerde çalıştırılmaları yasaktır.

Hamile işçinin kişisel koruyucular kullanısa dahi seksen desilbelden daha az gürültülü yerde çalışması sağlanır. Gürültü seviyesinin düşürülememesi durumunda işçinin yeri değiştirilmelidir.

İşyerinde kadın işçinin soğuk sıcak ve yüksek basınçtan dolayı sağlık riski yaratmayacak koşullarda çalıştırılması gereklidir.

Hamile ve yeni doğum yapmış işçinin yalnız çalıştırılmaması esastır. Bu sağlanamadığında diğer çalışanlarla kolayca iletişim sağlaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirebilmeleri için günde toplam bir buçuk sat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

İşverenin Oda ve Yurt Açma Yükümlülüğü:
Yaşına ve medeni durumuna bakılmaksızın yüz ile yüz elli arası kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde bir yaşından küçük çocukların bakılması bırakılması ve emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından çalışma yerinden ayrı ve işyerine en çok iki yüz elli metre uzaklıkta bir emzirme odası kurulması zorunludur.

Yaşına ve medeni durumuna bakılmaksızın yüz elliden çok kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde sıfır altı yaşıdaki çocukların bakılması bırakılması ve emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından çalışma yerinden ayrı ve işyerine yakın bir yurt ve anaokulu kurulması zorunludur.

Yurdun uzaklığı iki yüz elli metreden uzakta ise işveren ücretsiz taşıt sağlamak zorundadır.

Oda ve yurt açma yükümlülüğünde işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın işçilerin sayısı dikkate alınır.

İşveren işyerinde yurt açmak yerine başka işverenlerle ortak bir yurt açabilir veya bir yurtla da anlaşabilir.

Oda ve yurtlardan kadın işçilerin çocukları ile erkek işçilerin annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olan çocukları faydalanır.

Yurtlarda 0-2 3-4 5-6 yaşındaki çocuklar birbirinden ayrı tutulmalıdır.

Oda ve yurtlarda yüksek öğrenim görmüş bir yönetici öğretmenlik formasyonuna sahip öğretmenler sağlık personeli her on çocuk için bir kadın çocuk bakıcısı bulunmalıdır.

Çocuklar gün aşırı bri hekim tarafından sağlık kontrolünden geçirilmelidir.

Çocuklara düzenli olarak koruyucu serumlar ve aşılar yapılmalıdır.

Çocukların beslenmesi hekim kontrolünde olmalı her çocuğa iki yüz ellişer gram süt veya yoğurt verilmelidir.

Oda ve yurtların bine kuruluş döşeme araç gereç taşıt beslenme gibi giderlerinin tamamı işveren tarafından karşılanacaktır.

alıntı


Jülyet isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 27-10-2014, 01:24   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE KADRO VERİLSİN İMZA KAMPANYASI
https://imzakampanyam.com/ucretli-og...mza-kampanyasi
Ücretli Öğretmeler olarak tüm ülkem insanından İmza Kampanyamıza destek bekliyoruz. Kadrolu meslektaşlarımızın aldığı ücretin 1/3'i kadar ücretle ülkemiz çocuk ve gençlerini modern çağımızın gereği ilim ve irfan ışığıyla taçlandırarak mutlu bir geleceğe hazırlama gayreti içindeyiz. Lütfen duyarsız bize ve mevcut çalışma şartlarımıza duyarsız kalmayınız. Sanal İmza atarak bize destek olunuz.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


hamilelik,doğum izni ile emziren kadın hakları

hamilelik,doğum izni ile emziren kadın hakları konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hamile öğretmenin hakları, ücretli öğretmen doğum izni, ücretli öğretmen doğum parası, hamile öğretmenlerin hakları, ücretli öğretmenlerde doğum izni, ücretli öğretmenin doğum izni, ücretli öğretmenlik ve doğum izni, ücretli öğretmenin hamilelik hakları, ücretli öğretmen dogum parası, öğretmenlerin ücretli doğum izinleri, ücretli öğretmenlerin doğum izni, ücretli öğretmenlerin doğum hakları, hamile ücretli öğretmen, öğretmenlikte hamilelik, ucretli ogretmen dogum izni,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hamilelik ve doğum ile ilgili soru ve cevaplar.. daywest Gebelik 16 28-02-2016 02:52
Türk Medeni Kanunu'nda ki Bazı Kadın Hakları Jülyet Kadın ve Hukuk 1 04-12-2009 06:36
Türk Medeni Kanunu'nda ki Bazı Kadın Hakları 2 Jülyet Kadın ve Hukuk 0 04-12-2009 12:50
Atatürk ün kadın hakları ile ilgili sözleri Bkmlyz Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk 1 26-05-2009 08:34
KaDıN HaKLaRı CooLKadin Kadın ve Hukuk 3 30-04-2008 07:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats