bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2011, 06:57   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hukuk Nedir? - Hukuk Hakkında

Hukuk Nedir? - Hukuk Hakkında

Hukuk / Hukuk Nedir?

İnsanların barış ve düzen içinde bir arada yaşamalarını sağlayan yasaları kapsar. İnsanların yaşadığı her yerde çıkabilecek anlaşmazlıkları çözmek için hukuk kuralları gereklidir. Bunlar yürütme gücü idare polis ve mahkemeler eliyle uygulanır.
Hukukun amacı bireyler arasındaki birey ile toplum ve devlet arasındaki ilişkileri ta*nımlamak ve düzenlemektir. Ayrıca her bire*ye başkalarının haklarına saygı çerçevesi içinde olabildiğince özgür davranabilme ola*nağı sağlamaya çalışır. Hukuk kuralları gele*nek ve göreneklerden doğup gelişmiştir. İlk bilinen hukuk kuralları sistemi İÖ 1700'lerde Babil Kralı Hammurabi tarafından düzenlen*miştir. Bu sistem kişisel hakları mülkiyet haklarını sözleşmeleri düzenleyen bir yasalar derlemesinden oluşuyordu.
Gelenek ve görenekleri yasa haline getiren etken devleti ve yönetimi ellerinde bulundu*ranların gücü olmuştur. Daha sonra ise hu*kuk mahkeme kararları ve hukukçuların kendi bilgilerini aktardıkları kitaplar aracılı*ğıyla oluşup gelişti. Romalılar en önemli yasa koyuculardı; örneğin İmparator Jüstinyen (İS 527-565) Yasa Derlemesi 1.000 yıllık hukuk*sal uğraşın ve verilerin önemli bir özeti olmuştur.
Ortaçağın başlarında Hıristiyan ülkelerde insanların davranışlarını büyük ölçüde kilise hukuku olarak adlandırılan kurallar yönlendi*riyordu. 12. yüzyılda Roma hukuku öncelikle İtalya'da incelenmeye başlandı ve sonra da aşamalı olarak bütün Avrupa'ya yayıldı. Böy*lelikle Roma hukuku temeli üzerine kurulan ve "medeni hukuk" denen kurallar topluluğu kilise hukuku karşısındaki yerini aldı. Gene aynı dönemde İngiltere'de mahkeme kararla*rından kaynaklanan bir "örf ve âdet hukuku" ya da "görenek hukuku" doğdu.
Fransa'da medeni hukuk alanı 1804'te Na-polyon'un buyruğuyla kapsayıcı tek bir yasay*la düzenlendi. Fransız Medeni Kanunu ya da Napolyon Kanunu İngiltere dışında Avrupa kıtası ile Orta ve Güney Amerika'da örnek alınarak benimsendi. Böylelikle Roma huku*ku kökenli medeni hukuk sistemi İskandinav ülkeleri ve SSCB dışında kıta Avrupa'sında temel hukuk sistemi olarak kabul edildi.Özel Hukuk ve Ceza Hukuku
Mahkemelere genellikle biri özel hukuk öbürü ceza hukuku alanında olmak üzere başlıca iki tür hukuk sorunu gelir. Özel hukuk medeni hukuk ticaret hukuku borç*lar hukuku icra-iflas hukuku gibi dallara ayrılır. Özel hukuk davalarında amaç kişile*rin mülkiyet ve öteki haklarını korumak haksız yere uğranılan zararları gidermektir. Örneğin bir kişi hatalı olarak başka bir kişinin arabasında hasara yol açarsa zarar gören kişi aracının onarım giderlerinin karşı*lanmasını özel hukuk davası açarak sağlaya*bilir. Özel hukuk olayları şikâyetçinin başvu*rusu üzerine mahkemelere gelir.
Ceza hukuku davalarında ise amaç suç işleyen kişiyi cezalandırmak ve böylece baş*kalarının suç işlemesini de önlemektir. Mah*kemeler bu durumda hapis ya da para cezası uygular. Bazı durumlarda kişisel başvuru gerekli olmakla beraber ceza hukuku olayları devlet görevlileri ve savcılar tarafından mah*keme önüne getirilir. Ama kamu görevlileri bu başvuruyu kendi adlarına değil bütün toplum yani kamu adına yaparlar. Örneğin sarhoş bir sürücü aracıyla bir kişiyi yaralarsa zarar gören kişi şikayetçi olarak özel hukuk davası yoluyla hastane masraflarının işgücü kaybının ve eğer varsa başka zararlarının karşılanmasını ve çalışamadığı günler için tazminat ödenmesini isteyebilir. Kamu adına hareket eden savcı ise aynı sürücü hakkında cezai kovuşturma açtırabilir mahkeme de bu kişinin hapis para cezası ya da her iki cezayla birden cezalandırılmasına karar verebilir.Öteki Hukuk Dalları
Anayasa hukuku devletin kuruluşunu or*ganlarını bunlar arasındaki ilişkileri devlet ve birey arasındaki karşılıklı hak ve ödevleri inceleyen ve düzenleyen hukuk dalıdır.
İdare hukuku idarenin işleyişinden yöne*ticiler ile yönetilenlerin ilişkilerinden kaynak*lanan sorunları ele alır. Bu alanda idare mahkemeleri ve Danıştay görev yapar.
Uluslararası hukuk devletler arasındaki ya da bunlarla uluslararası örgütler arasındaki ilişkileri düzenleyen geleneksel ve yazılı ku*rallar ile antlaşmalardan oluşur. Zorlayıcı yaptırım gücünün zayıflığı nedeniyle öbür hukuk dallarından farklıdır. Ne var ki Birleş*miş Milletler Avrupa Konseyi ve Avrupa Toplulukları gibi uluslararası kuruluş ve ör*gütlerin yaptırım boşluklarını doldurmaya başladığı da görülmektedir.Türk Hukuk Tarihi
Türk hukuk tarihinde başlıca dört dönemeç vardır: İslamiyet'ten öncesi İslamiyet'ten sonrası Tanzimat ve Cumhuriyet dönemleri.
İslamiyet'ten önceki dönemde Hunlar Göktürkler ve Uygurlar'da kamu hukuku ile özel hukuk ayrımları vardı. Orhun Anıtları ve Kutadgu Bilig gibi kaynaklardan günümüze kadar bu konuda bazı bilgiler ulaşmıştır.
İslam hukukunun adı fıkıh Fıkıh dine devlete ve özel yaşayışa ilişkin kuralları kap*sar
Tanzimat'a kadar olan dönemde Osmanlı hukuk kuralları bugünkü kurallara benzemi*yordu. Örneğin padişahın ve onun vekilleri*nin çeşitli kamusal konulardaki buyrukları hukuk kuralı sayılırdı. Padişah tüm siyasal ve hukuki güçleri elinde toplamıştı. Yasama (kanunnameler fermanlar) ve yürütme yetki*leri ona aitti. Genel İslam ilkelerine aykırı olmamak koşuluyla hukuk yaratma yetkisine sahip olan padişahlar kamu hukuku kuralları koyabilirlerdi.
Tanzimat dönemi bugünkü hukuk sistemi*nin temellerini atması bakımından önemlidir. Tanzimat Fermanı ve onu tamamlayan Islahat Fermanı'nın ardından batı hukuku ülkeye girerken İslam hukukunda da önemli düzen*lemeler yapıldı. Bunların ilki 1840 Ceza Ka-nunu'dur. 1868-76 arasında yapılan çalışma*lardan sonra İslam dünyasındaki ilk medeni kanun ve borçlar kanunu olan "Mecelle" hazırlanmıştır. Öbür hukuk alanlarında da birçok çalışmalar olmuş 1876'da Kanun-ı Esasi adıyla ilk anayasa yürürlüğe girmiştir. Çağdaş hukuk devleti anlayışını benimsemenin ilk adımlan bu dönemde atılmıştır. II. Meşruti*yet (1908-18) de yeni ve laik kökenli yasaların çoğaldığı bir dönem olmuştur.
Cumhuriyet dönemi Türk hukukunun baş*lıca iki özelliği vardır. Birincisi dinsel kay*naklı hukukun kaldırılarak laik hukuka ve yasalara geçilmesidir. Bu değişme din devle*tinden laik devlete geçişin de bir parçasıdır. İkincisi yeni yasaların pek çoğunun batı ülkelerinden alınması ve Türkçe'ye aktarıl*masıdır. Böylece laik ve batı kökenli hukuk ve yasalar Türkiye Cumhuriyeti hukuk siste*minin temelini oluşturmuştur.

SÖZLEŞME

SUÇ

ŞİRKET

TAZMİNAT

TELİF HAKKI
VASİYET

YARGIÇ
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hukuk Nedir? - Hukuk Hakkında

Hukuk Nedir? - Hukuk Hakkında konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: napolyon kanunu, napolyon medeni kanunu, dünyanın ilk medeni kanunu, dunyada ilk medeni kanun, dünyada ilk medeni kanun, dunya tarihinde ilkmedeni kanun, dünyada ilk medeni hukuk, dünyadaki ilk medeni kanun, dunyaninilk medeni hukuku, dunyanin ilk medeni hukuku,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hukuk Nedir? CooLKadin Kadın ve Hukuk 3 16-03-2012 09:33
Mantık ve hukuk nimlahza Fıkralar 0 13-11-2009 01:26
Hukuk Bölümü Nedir? - Hukuk Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 03:24
Hukuk Devleti CooLKadin Kadın ve Hukuk 3 01-05-2008 12:23
Hukuk Sözlüğü CooLKadin Kadın ve Hukuk 21 30-04-2008 08:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:05 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.