bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2011, 08:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eş Anne ve Baba İle Oturmaya Zorlanabilir mi?

Eş Anne ve Baba İle Oturmaya Zorlanabilir mi?

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi boşanma davasında ilginç bir karara imza attı. Daire eşini kendi annesi ve babası ile oturmaya zorlayan kocanın bu davranışıyla “eşini terk etmiş sayılacağını” ifade etti.

ANKARA - Kararda; “Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır. Bu halde terk sebebiyle boşanma davası açma hakkının kadına ait olduğu açık ve tartışmasızdır” denildi.

EVİ TERK EDEN KOCASINA BOŞANMA DAVASI AÇTI
ANKA'nın haberine göre; kocasının kendi ailesi ile oturmaya zorladığını ileri süren davacı kadın evi terk ederek boşanma davası açtı. Başvuruyu inceleyen yerel mahkeme dava açılmadan önceki ayrılık süresinin 6 ay olması gerektiğini belirterek davayı reddetti.

Yerel mahkemenin kararının ardından dava temyiz edildi. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi olayda tarafların kendilerinin seçtikleri bağımsız bir konutun bulunmadığını belirtti. Bağımsız ortak konut seçiminden kaçınarak eşini rızası olmadan kendi anne ve babasıyla oturmaya mecbur bırakan kocanın eşini terk etmiş sayılması gerektiğini belirten daire bu durumda terk edilenin davacı kadın olduğunu kaydetti.

Daire bu halde terk sebebiyle boşanma davası açma hakkının Türk Medeni Kanununun 164. maddesine göre terk edilen eşe (kadına) ait olduğunun “açık ve tartışmasız” olduğuna karar verdi.

Daire kararında ayrıca “... terk edilen eş boşanma davası açabilir. Diğerini ortak konutu terk etmeye zorlayan veya haklı bir sebep olmaksızın ortak konuta dönmesini engelleyen eş de terk etmiş sayılır...” denildi.

"KONUTU SADECE KOCA SEÇEMEZ"
Yerel mahkemenin davayı reddetmesinin doğru olduğunun belirtildiği Daire kararında şu değerlendirmede bulunuldu:


“Ancak davacı kadın tarafından kocasına gönderilen ihtarın '... davalının ortak konuta dönmesi gerektiğine...' ilişkin olmayıp davalıya '... sosyal ve ekonomik durumuna uygun bağımsız ev temin etmesi ve bu eve davacıyı çağırmasına' ilişkindir.

Türk Medeni Kanununun yürürlüğe girmesiyle artık ortak konutu seçmek münhasıran kocanın yükümlülüğünde olan bir husus değildir. Eşler oturacakları konutu birlikte seçerler. Eşlerin birlikte seçtikleri bir konut bulunmadığına göre ihtar geçersizdir. Davanın reddi açıklanan gerekçe ile sonucu itibarıyla doğrudur.”


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eş Anne ve Baba İle Oturmaya Zorlanabilir mi?

Eş Anne ve Baba İle Oturmaya Zorlanabilir mi? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anne mi eş mi, boşanma davalarında eşin ailesi ile oturmak,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Anne Ve Baba Hatalari mormavi Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 17-08-2010 04:46
Dogal Anne VE Baba mormavi Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 30-06-2010 01:47
anne,baba elif İlahiler 0 14-07-2008 01:11
anne baba duası elif İlahiler 0 14-07-2008 01:46
Anne 1 doğururken baba 9 doğuruyor Bakimliyiz Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 16-05-2008 06:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats