bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 27-02-2011, 10:02   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanmaya devam edebilir mi?

Kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanmaya devam edebilir mi?


Kadın eğer boşandığı kocasının soyadını kullanmak istiyorsa bunda bir menfaati bulunduğunu ispatlayabiliyorsa ve bu durumda eski kocasına bir zarar vermiyorsa hakim bu soyadı kullanmaya devam etmesi konusunda izin verir.


Örneğin kadın doktor ise evlilik birliği içinde o soyadıyla bir çevre edinmişse ve hastaları onu o isimle tanımışsa bu gerekçeleri ortaya koyup hakimden eski soyadını kullanmak için izin ister. Hakim tabelasının değişmemesi gelir durumunun düşmemesi adına izin verilmesine karar verebilir.


Koca koşulların değişmesi halinde bu iznin kaldırılmasını talep edebilir. Sonradan kadın haysiyetsiz bir yaşam sürmeye başlar sakandallara karışırsa erkek de bunu ispatlarsa verilen iznin geri alınmasını isteyebilir.


Medeni kanunun 173. maddesine göre kadın boşanma halinde evlenmeyle kazandığı kişisel durumunu koruyor ve evlenmeden önceki soyadını yeniden alıyor. Evlenmeden önce dul ise daha önce de bir evlilik geçirmişse bekarlık soyadını kullanmayı hakimden talep edebiliyor.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanmaya devam edebilir mi?

Kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanmaya devam edebilir mi? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boşanan kadın kocasının soyadını kullanabilir mi, boşandıktan sonra soyadı kullanımı, boşanma sonrası soyadı kullanımı, eski kocanın soyadını kullanma, boşandıktan sonra kocanın soyadını kullanma, boşanmadan sonra kocanın soyadını kullanma, kocanın soyadını kullanmaya izin, kadın boşandıktan sonra kocasının soyadını kullanabilirmi, boşanan kadın kocasının soyadını kullanabilirmi, kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanabilirmi, boşandıktan sonra kadın erkegin soyadını kullanabilirmi, kadın boşandıktan sonra erkeğin soyadını kullanmaya devam edebilir mi, bayan resmi bosandiginda kocasinin soyismini kullanabilirmi, boşandığı kocanın soyadını kullanamama, kocasından ayrılan kadın kocasının soy adını kullanabilirmi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kadın ve Erkeğin Evrimi incitanesi Komik Resimler 0 26-05-2009 09:56
Kadın ve Erkeğin yaratılışı :))) incitanesi Erkekler 5 11-04-2009 08:09
Kadın ve Erkeğin Yaradılışı CooLKadin İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 09-06-2008 09:57
Kadın ve Erkeğin Evrimi Bkmlyz İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 27-05-2008 07:26
Kadın ile erkeğin 46 farkı Bakimliyiz İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 26-03-2008 03:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats