bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2011, 05:13   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması ile İlgili Kanun

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması ile İlgili Kanun


Kanun No. 5898Kabul Tarihi: 7/5/2009


Amaç ve kapsam
MADDE 1 - (1) Bu Kanunun amacı; solumak koklamak yoluyla veya başka bir şekilde kişilerde bağımlılık yapabilen ürünlerin kontrolünü sağlamak özellikle çocukların erişimini ve kullanımını önleyerek onları bu maddelerin zararlı etkilerinden korumaktır.
(2) Bu Kanun; kırtasiye malzemesi boya incelticisi gibi maddeler ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünleri kapsar.

Kontrol
MADDE 2 - (1) Bu Kanun kapsamına giren ürünler hangi amaçla olursa olsun çocuklara satılamaz verilemez. Çocuklar tarafından kullanılabilme ihtimalinin varlığı halinde bu ürünler yetişkinlere de satılamaz verilemez.
(2) Bu Kanun kapsamına giren ürünlerin yarattığı sağlık riskleri konusunda çocukları ve gençleri bilinçlendirmek üzere Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına gerekli eğitim ve öğretim programları konulur.
(3) Bu Kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği veya kullanıldığı yerlerde çocuklar çalıştırılamaz.
(4) Bu Kanun kapsamına giren ürünler eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılamaz. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde ancak su bazlı yapıştırıcılar kullanılabilir. Yükseköğretim kurumları ile mesleki eğitim ve iş eğitimi yapan kurumların eğitim gereği kullandıkları ve bu kapsama giren ürünler ancak hoş olmayan koku ihtiva etmeleri halinde kullanılabilir. Hoş olmayan koku ve miktarının ne kadar olacağı yönetmelikle belirlenir.
(5) Bu Kanun kapsamına giren ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı yerlerde gerekli sağlık tedbirleri alınır.
(6) Bu Kanun kapsamındaki ürün bağımlılarının tedavi ve rehabilitasyonları Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı ilgili diğer merkezi ve mahalli kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli merkezler açılarak yürütülür.
(7) Bu Kanun kapsamına giren ürünlerin dış ambalajları ile varsa iç ambalajlarına da sağlığa zararlı olduğu ve çocuklara verilemeyeceği görünür ve okunaklı bir şekilde yazılır. Bu uyarı yazılarına resim ve şekiller de eklenebilir. Bu uyarı yazılarının resim ve şekillerin kaplayacağı alan toplam alanın yüzde otuzundan az olamaz.
(8) Bu Kanun kapsamına giren ürünlerin su bazlı olmaları veya bu ürünlere hoş olmayan koku katılması için teşvik edici tedbirler alınır.

Ceza hükümleri
MADDE 3 - (1) 2 nci maddenin birinci ve üçüncü fıkralarındaki yükümlülüklere aykırı hareket eden kişiler 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun "Sağlık için tehlikeli madde temini" başlıklı 194 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.
(2) 2 nci maddenin dördüncü fıkrasına aykırı olarak bu Kanun kapsamına giren ürünleri ihtiva eden yapıştırıcı kırtasiye malzemelerinin eğitim ve öğretim faaliyetinde kullanılmasına izin verenlere beşyüz Türk Lirası idari para cezası verilir ve bu kırtasiye malzemelerinin eğitim ve öğretim kurumunda kullanılması men edilir.
(3) 2 nci maddenin beşinci fıkrasındaki sağlık tedbirlerini almayan kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir.
(4) 2 nci maddenin yedinci fıkrasındaki yükümlülüğe aykırı hareket edenlere malın piyasa değerinin iki katı kadar idari para cezası verilir. Ancak bu cezanın miktarı beşbin Türk Lirasından az olamaz. Ayrıca bu yükümlülüğe aykırı olarak ambalajlanan malların mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.
(5) Bu madde hükümlerine göre idari para cezasına ve diğer tedbirlere karar vermeye mahalli mülki amir yetkilidir.


Yönetmelik
MADDE 4 - (1) Bu Kanunun;
a) 2 nci maddesinin sekizinci fıkrasındaki teşvik edici tedbirler Hazine Müsteşarlığının görüşü alınarak Maliye Bakanlığınca belirlenir.
b) Diğer hükümlerinin uygulanmasına ilişkin esas ve usuller ilgili Devlet bakanlıkları ile İçişleri Millî Eğitim Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Sanayi ve Ticaret bakanlıklarının görüşleri alınarak Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Yürürlük
MADDE 5 - (1) Bu Kanunun;
a) 2 nci maddesinin dördüncü beşinci ve yedinci fıkraları yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra
b) Diğer hükümleri yayımı tarihinde
yürürlüğe girer.

Yürütme
MADDE 6 - (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması ile İlgili Kanun

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması ile İlgili Kanun konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yapıştırıcıların zararları, yapıştırıcının zararları, yapıştırıcı zararları, sağlığımızın korunması ile ilgili kurumlar, zararlı yapıştırıcılar, 502 yapıştırıcı zararları, 502 yapıştırıcının zararları, e6000 yapıştırıcı, çocukların zararlı maddelerden korunması ile ilgili yazılar, 502 yapistiricinin sagliga zararlari, 502 yapıştırıcı sağlığa zararlı mı, e6000 yapıştırıcı zararları, yapistiricinin zararlari, yapıştırıcı maddelerin zararları, 502 yapıştırıcı solumak zararlı mı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Söz İle İlgili Detaylar ... daywest Evlilik Hazırlığı 3 11-05-2009 12:02
Defne Uçucu Yağı Faydaları ve Kullanımı CooLKadin Alternatif Tıp 0 26-04-2009 11:04
Hastaların tümünde kanserli bölgenin çıkarılması ve uzvun korunması mümkün oluyor mu Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:29
Tırnak batmasının tedavisi ve korunması Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:21
Ruh Sağlığının Korunması İçin Ne Yapmamız Lazım? gizem Psikoloji 0 05-07-2008 06:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats