bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 28-02-2011, 05:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Apartman Yöneticisinin Görevleri ve Yetkileri Nelerdir?

Apartman Yöneticisinin Görevleri ve Yetkileri Nelerdir?

YÖNETİCİNİN GÖREVLERİ Kat mülkiyeti Kanunu gereğince Yöneticinin Görevleri :
Kat Mülkiyeti Kanunu Genel yönetim işlerinin görülmesi.
Madde 35 - Yöneticinin görevleriyönetim planında belirtilir;yönetim planında aksine hüküm olmadıkçeyönetici aşağıdaki işleri görür.


a-Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi.
b-Ana gayrımenkulün gayesine uygun olarak kullanılmasıkorunmasıbakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması.
c-Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi.
d-Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma onarımtemizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifersıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim planında gösterilen zamandaeğer böyle bir zaman gösterilmemişseher takvim yılının ilk ayı içindekat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halindegeri kalan işler için tekrar avans toplanması.
e-Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulüyönetim dolayısıyla doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsabağımsız bölümlere ait kiraların toplanması.
f-Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü.
g-Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya bir hakkın kaybına meydan vermeyecek gerekli tedbirlerin alınması.
h-Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerinonlar adına alınması.
i-Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmeyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi.
j-Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adınafakat anagayrimenkulün yöneticisi sıfatı gösterilmek suretiylehesap açtırılması.
k-Kat malikleri kurulunun toplantıya çağrılması.


Diğer Bazı Görevler:


1.Yıllık İşletme Projesinin hazırlanıp onaylatılması.2.Kolluk Kuvvetlerine oturanlar listesini muhtara onaylatarak vermesi.3.Karar ve işletme defterlerinin yasal sürelerde tasdiki4.Personel ile (kapıcı vs) sözleşmeler yapmak.5.SSK prim bordroları tanzim etmek çalışma bakanlığına işe başlayan personeli yasal sürelerde bildirmek.


6.Personel Kıdem tazminatı fonu oluşturmak.7.Kaloriferci belgesi ve Asansör işletme belgesi gibi yıllık işlemleri takip etmek8.Yangın söndürme cihazları ve baca temizliği gibi bütün periodik bakımları yaptırmak 9.Giriş kapısına - ad soyad ve telefonlarını yazmak10.Apartman adına dışarıdan alınan hizmetler için sözleşmeler yapmak11.Apartmanın 3. şahıslara vereceği hasarların tedbirini almak. (Örn.Kopan sıvanın düşerek arabalara zarar vermesi)


Özet: Yönetici kat maliklerinin vekili durumundadır ve hizmetlerin aksamaması için borcunu ödemeyen daire sakinini dava etmesi icra takibi yapmasından farklı kanun ve yönetmeliklere bağlı olarak birçok görevi vardır


Bu görevleri yerine getirirken Apartman yöneticilerinin en çok zorlandığı konunun para tahsil edememekten dolayı komşularını icraya verme konusudur. Halbuki profesyonel yöneticiler komşuluk ilişkisi ile bağlı olmadıkları için bu işi çok kolay yapabilmektedirler.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-09-2012, 01:17   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Benim 2 adet aidat borcum var iken ben kapıcıyla 1 aidatı göndermeme ragmen aidatı teslim almayarak tamamını kapatsın diye bir yekisi var mıdır yoksa keyfi bir uygulama mıdır?
 

Alt 05-11-2013, 01:10   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

zılım aşağıdan çalmıyor bunu yonetıcı yaptırmıyor ne yapmalıyım
 
Alt 24-12-2013, 04:06   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face47 lütfen acil yardım edin

üst katım boş ve satılık.ancakgiren çıkan belli değil.gece sabaha kadar karanlıkta ya da el feneriyle inip çıkanlarkadın erkek sesleri ve hep farklı insanlar. iki küçük çocuğum var ve merdivenlerde de evimde de çok tedirginim. ev sahibine bu konuyu bildirdiğimde anahtarın oğlunda olduğunuilgileneceğini söyledi ancak değişen birşey yok.5.katta kimlerin kaldığını bilmek istiyorum.tanımadığım farklı birçok adam apartman kapısını anahtarıyla açıyor.kimsenin ahlak bekçisi değilim.ama huzurumuz kalmadı ve ben korkuyorum.acaba bu konuda kanunen bir hakkım var mı?acil lütfen yardım edin...
 
Alt 14-03-2014, 10:39   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Sitemizde yalitm yapmak istiyoruz. Genel kurul yapildi gerekli çoğunluk sağlanamadı. Bir hafta sonra yine çoğunluk sağlanamadı. Toplantı karar alinamadan bitti. Yönetim kendisi karar alarak yalıtım için işlemlere başlayabilirmi ikinci toplantı gecesi karar alınamadı diye karar defterini imzaladık . Tekrar yönetim kurulu olarak toplanıp kendimiz karar alabilirmiyiz
 
Alt 01-09-2014, 10:03   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yönetici 10 dairelik biryerde sadece bir kişinin zilini yaptırmak zorunda mıdır
 
Alt 24-11-2014, 01:32   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Kapıcı apartman aydatlarını toplamak zorundamı ve pazar günleri tatil oldugu halde pazar günleri kalörifer yakmak için zorluyosalar ne yapmalı
 
Alt 30-10-2015, 01:47   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Borcunu odeyecegine hala tuhaf cumle kuruyorsun yazik
 
Alt 28-01-2016, 10:20   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ben yöneticim binanın dış cepede olan mutfak giderlerinden su kaçırıyor yönetimimi ilgilendiriyor yoksa daire sahibinimi ilgilendiriyor eğer bina yönetimini ilgilendiriyorsa 1 daire para vermiyor ne yapabilirim
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Apartman Yöneticisinin Görevleri ve Yetkileri Nelerdir?

Apartman Yöneticisinin Görevleri ve Yetkileri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: apartman yöneticisinin görevleri, apartman yöneticisinin yetkileri, site yöneticisinin görevleri, apartman yöneticisinin görev ve sorumlulukları, apartman yöneticisinin hakları, apartman yöneticisinin görevleri nelerdir, site yöneticisinin yetkileri, bina yöneticisinin görevleri, bina yöneticisinin yetkileri, apartman yöneticisinin görev ve yetkileri, apartman yöneticisi görevleri, apartman yöneticisinin sorumlulukları, apartman yönetici hakları, bina yöneticisinin sorumlulukları, apartman yöneticisinin sorumluluğu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
RTÜK Görev ve Yetkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 17 16-11-2015 05:44
Doku,Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir? elif Biyoloji 1 28-09-2014 09:04
Hücre Organelleri ve Görevleri Nelerdir? elif Biyoloji 1 15-12-2013 04:19
Böbreğin Görevleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 25-02-2011 03:47
Suyun Vucudumuzdaki Gorevleri Nelerdir? mormavi Sağlığımız 0 09-04-2010 06:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.