bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-03-2011, 04:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yerel Yönetimlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Yerel Yönetimlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Anayasaya göre üç tür yerel yönetim vardır il (il özel idaresi) belediye ve köy. Bu idarelerin ortak özellikleri şunlardır


• Yerel yönetimler yerinden yönetim ilkesine uygun olarak düzenlenirler.
Yerinden yönetim çeşitli kamu hizmetlerinin merkezi idare dışında örgütlenmesi yürütülmesidir. Yerinden yönetim ilkesi aslında özerklik kurumunun anayasal bir temele oturtulması anlamına gelmektedir. Özerklik siyasal ayrılıkçılık anlamına gelmediği halde yerel yönetimlerin güçlenmesi yerel yönetimlere özerklik tanınması düşünceleri ayrılıkçılık bölücülük suçlamalarıyla karşılaşmaktadır. Yerel yönetimler açısından özerklik Anayasa ve yasaların belirlediği kamu hizmetlerinin önemli bir bölümünün yurttaşların yararına olarak yerel yönetimlerin sorumluluğu altında yerine getirilmesi yetkisidir. Yerel yönetimlerin yetkileri düzenlenirken yerel ve ortak nitelikli ihtiyaçların bu birimlerce karşılanması gereği gözönünde bulundurulmalıdır. Devlet faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi için merkezin yükünün paylaşılması gerektiği kamusal faaliyetlerin merkezden yürütülemediği açıktır. Ülkemizde bu nedenle her siyasal iktidar yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılacağını merkezin yükünün hafifletileceğini belirtir. Ancak uygulamada bu hedeflere ulaşılamamıştır.


• Yerel yönetimler tüzel kişiliğe sahiptirler.
Tüzelkişilik yerel yönetimlerin görev alanı ile ilgili karar almasını ve bu kararları uygulayabilmesini sağlar.


• Yerel yönetimlerin karar organları seçimle işbaşına gelir.
Demokratik yönetimin de bir gereği olarak yerel yönetimlerin karar organlarının seçimle işbaşına geleceği kabul edilmiştir (AY m. 127). Ancak günümüzde belediyelerin karar organı olan encümenler Anayasanın açık kuralına rağmen seçimle oluşturulmamaktadırlar.


• Yerel yönetim seçimleri beş yılda bir yapılır.
Anayasada değişiklik yapılarak milletvekili seçimleriyle birleştirmek için bir yıl erkene alınması veya ertelenmesi mümkün kılınmıştır.


• Yerel yönetim seçilmiş organlarının organlık sıfatının kaybı yargı kararıyla olur.
Anayasa yerel yönetimleri merkezi idareye ve merkezi idareyi oluşturan siyasal iktidara karşı güvence altına almak için seçilmiş organların organlık sıfatlarını kaybetmelerini yargı kararına bağlamıştır. Belediye meclislerinin feshi belediye başkanlarının başkanlıktan düşürülmeleri Danıştay kararıyla olmaktadır. Anayasanın bu kuralı köy organları için işletilmemektedir.


• İçişleri Bakanı geçici olarak görevden uzaklaştırma yetkisine sahiptir.
Anayasanın 127. maddesine göre görevleri ile ilgili bir suç sebebiyle hakkında soruşturma veya kovuşturma açılan mahalli idare organlarını veya bu organların üyelerini İçişleri Bakanı geçici bir tedbir olarak kesin hükme kadar uzaklaştırabilir.


• Yerel yönetimler üzerinde idari vesayet denetimi vardır.
İdarenin bütünlüğü ilkesine uygun şekilde mahalli hizmetlerin yürütülmesi kamu görevlerinde birliğin sağlanması toplum yararının korunması ve mahalli ihtiyaçların gereği gibi karşılanması amacıyla merkezi idareye yerel yönetimler üzerinde denetim yetkisi tanınmıştır. Bu yetkiye idari vesayet denmektedir.

İdari vesayet denetimi yasalarla belirlenen esas ve usullerle yapılır. Ülkemizde yerel yönetimlerin oluşturulması çalışmaları Tanzimat sonrası idari reformlarla başlamıştır. Daha önceleri vakıflar ahi teşkilatları ve kadılar aracılığıyla mahalli hizmetlerin yürütüldüğünü görmekteyiz. Ancak bu kurumlar demokratik esaslara dayalı yerel yönetim biçimine dönüşememişlerdir. Fransız modelinden esinlenerek mahalli idareler oluşturulmaya çalışılmıştır. Günümüzde yürürlükte olan İl Özel İdaresi Kanunu 1913 tarihlidir Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalmıştır.


Belediye Kanunu 1930 tarihli Köy Kanunu ise 1924 tarihlidir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 20-05-2014, 01:31   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Çoooooooooooooooook gerek oldu

teşekkürler bakimliyiz.com
 

Alt 25-05-2016, 11:33   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

yeni şeyler ve yeni bilgiler eklemeniz lazım yoksa felaket bir site ama yeni bilgiler gelirse mükemmel olur ve site yöneticisi kendi de bilgi yazmalı
 
Alt 15-11-2016, 12:25   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler süperman
 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yerel Yönetimlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Yerel Yönetimlerin Ortak Özellikleri Nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yerel yöneticilerin görevleri, yerel yöneticilerin görevleri nelerdir, yerel yönetimlerin özellikleri, yerel yönetimin özellikleri, yerel yöneticiler ve görevleri, yerel yönetim özellikleri, yerel yönetimlerin görev yetki ve sorumlulukları nelerdir, yerel yönetimlerin ortak özellikleri, yerinden yönetimin özellikleri, yerel yonetimlerin ozellikleri, yerel yonetim ozellikleri, yerel yönetimlerin özellikleri nelerdir, yerel yönetimler nelerdir, yerel yönetim isimleri ve görevleri, yerel yöneticiler ve görevleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ortak Miraslar ve Ortak Özellikleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 6 13-05-2016 12:32
Ay ve özellikleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 26-02-2011 10:25
metinlerin ortak ve farklı yanları nelerdir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 26-02-2011 10:10
Yerel Radyolar Top 10 mormavi Albüm Tanıtım 0 01-06-2010 06:18
Siyasal Ve Yerel Yonetim Nedemektir? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-04-2010 04:15

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.