bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-03-2011, 04:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Siyasal Parti Nedir?

Siyasal Parti Nedir?

Siyasal partiler Anayasa ve yasalara uygun olarak;milletvekili ve yerel yönetim seçimleri yoluyla tüzük ve programlarında belirlenen görüşleri doğrultusunda çalışmaları ve açık propogandaları ile milli iradenin oluşmasını sağlayarak demokratik bir Devlet ve toplum düzeni içinde ülkenin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması amacını güden ve ülke çapında faaliyet göstermek üzere örgütlenen tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardır (Siyasi Partiler Kanunu m. 2). Anayasa’da demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları olarak nitelenen siyasal partiler ulusal iradenin oluşmasına aracılık etmektedirler. Teorik olarak herhangi bir partiye mensup olmadan bağımsız adaylık koyma imkanı vardır. Ancak günümüzde bu yolu kullanmak çok güçtür. Çünkü milli iradenin temsil esasına dayalı olarak gerçekleşmesi siyasal partileri güçlendirmiş siyasal yaşama egemen kılmıştır


Siyasal partilerin demokratik yaşamda söz sahibi olmalarının yanı sıra bir diğer önemli gelişme siyasal partilerin üst düzey yöneticilerin etkisine girmiş olmalarıdır. Bu gelişme milli iradenin ne kadar yansıdığı tartışmasını da beraberinde getirmektedir. Bir başka söyleyişle milli irade siyasal partilerin liderlerinin iradesi haline gelmiştir. Ülkemizde milletvekilllerinin parti yönetimi karşısında etkisiz kalmaları parti yönetimi kararları doğrultusunda faaliyette bulunmaları şikayet konusudur. Ancakşu noktayı unutmamak gerekiyor parti yöneticileri toplum dışında toplum üstünde kutsallıkları kabul edilen kişiler değillerdir. Padişahlara benzetilen parti liderlerinin kararları toplumda ve medyada serbestçe tartışılır eleştirilir. Hatta gülünç ve zor duruma sokulacak biçimde parti liderleri karikatürize edilebilir. Unutulmamalıdır ki hiç bir diktatör ya da padişaha böylesi bir davranışta bulunulamaz.


Bu nedenle siyasal partileri demokrasiyi fiilen ortadan kaldıran kurumlar olarak nitelemek doğru değildir. Parti içi demokrasiye ağırlık verilmesiyle bu sorunlar çözülebilir. Günümüzde liderlerin milletvekili adaylarını belirlemesinden şikayet edilmekte liderler sultası deyimi kullanılmaktadır. 1980 öncesinde milletvekili adayları önseçimlerle yani parti temsilcilerinin yaptıkları seçimlerle belirlenirdi. Bu dönemde ise delege denilen parti temsilcilerinin saltanatından şikayet edilirdi. Delege saltanatını önlemek için yapılan düzenleme lider sultası olarak şikayet konusu ediliyor. Bu durumda asıl sorunun başka yerde olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu sorun demokratik toplum olma sorunudur. Bu konu siyasal partilerin uyacakları genel esasları gördükten sonra incelenecektir.Anayasa’ya göre 18 yaşını dolduran vatandaşlar siyasal parti kurabilir bir parti üyesi olabilirler. Ancak üniversite öğretim üyeleri dışında kamu görevlilerinin siyasal parti üyesi olmaları yasaklanmıştır. Bu yasak da demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırıdır. Kamu görevlilerinin görevlerini tarafsız yapmalarını sağlayacak yasa kuralları mevcutken partili kamu görevlisinin görevi gereği gibi ifa edemeyeceğini ileri sürmek siyasal partilere ve insanlara güvensizliğin eseridir. Siyasal partilerin tüzük ve programları ile eylemleri Devletin bağımsızlığına ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne insan haklarına eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine millet egemenliğine demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz;suç işlenmesini teşvik edemez. Anayasa siyasi parti faaliyetlerinin demokrasi ilkelerine uygun olarak yasayla düzenlenmesini emretmektedir.


Siyasi Partiler Kanunu partilerin kurulmasını faaliyetlerini yasakları ve bu yasaklara uymamanın yaptırımını (kapatma dahil) düzenlemektedir. Anayasa’nın 69. maddesine göre temelli kapatılan bir parti bir başka ad altında kurulamaz kapatılan partinin yöneticileri beş yıl süreyle bir başka partinin kurucusu üyesi yöneticisi ve denetçisi olamaz. Siyasi parti kapatma davaları Anayasa Mahkemesi’nde görülür.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Siyasal Parti Nedir?

Siyasal Parti Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: siyasi parti nedir, siyasi partiler nedir, siyasi partiler nelerdir, siyasi parti ne demektir, siyasal parti nedir, siyasi parti nedir kısaca, siyasi partiler nedir kısaca, siyasi partiler ne demektir, parti nedir, siyasi partiler ne demek, siyasi parti ne demek, parti tüzüğü nedir, siyasal partiler nedir, siyası partiler nedir, siyasi partiler hakkında kısa bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Siyasal alanda yapılan yenilikler nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 21-02-2016 05:15
Siyasal Ve Yerel Yonetim Nedemektir? mormavi Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-04-2010 04:15
Parti Saç Modelleri Bkmlyz Saç Modelleri 1 20-04-2009 04:32
En iyi 10 parti filmi Bakimliyiz E - Kolay Sinema 0 16-06-2008 09:18

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.