bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-03-2011, 04:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Demokratik Toplum Nedir?

Demokratik Toplum Nedir?

Demokrasi yalnız toplumda değil onun her katında bir anlaşma bir uzlaşmayı gerekli kılmaktadır. Sağlıklı bir demokrasi vatandaşların sadece siyasal mücadelelerinin koşullarını saptayan anayasaya değil bireylerin girişimlerini de çerçeveleyen kanunlara saygılı oldukları demokrasidir. Ama bu da yeterli değildir. Bunları aşan yazılı olmayan ve hukuktan doğmayan bir şeye ihtiyaç vardır. Bu da uzlaşma duygusudur.Çoğulcu bir rejim uzlaşma yöntemini iyi kullanabildiği ölçüde işleyebilir.


Bir toplumun ekonomisi ne kadar gelişmiş olursa olsun eğer politikacılar entrikaya düşkün iseler ve uzlaşmazlığı uzlaşmaya yeğlerlerse siyasal mücadelenin hukuki düzenleme yoluyla yürütülmesinin hiç bir garantisi yok demektir. Eğer siyaset adamları bir ortak eylemde anlaşmayıp kendi görüşlerinin doğru olduğunda direnirlerse koşullar ne kadar elverişli olursa olsun rejim çok zor yürür.

Buraya kadar söylediklerimizi bir şema halinde özetlemek gerekirse şunları söyleyebiliriz:


• Demokrasinin ideolojisi bireyci ve liberal felsefedir. . . Bir manada bu ideoloji devletin bir ideolojisi olmamalı demektir.• Bir resmi ideoloji kabul edilmemesi çoğulcu toplum yani her türlü düşüncenin hoş görüldüğü bir toplum oluşturmaktadır. Bireylerin ve birey gruplarının birbiriyle çelişen ayrı menfaatleri olacağından her siyasal rejim çerçevesinde mevcut bu çelişkiler ve çatışmalar demokratik rejimde doğal görülmektedir.


Demokrasi bir koşul olarak hoşgörüyü beraberinde taşır.


• Böyle bir çoğulcu ve bireyci siyasal ortamda doğal görünen çatışmalara ve çelişkilere rağmen sistemin işleyebilmesi beraber yaşama iradesine menfaatler kavgasını barışçı yollarla hukuk düzeni içinde yürütme ve en nihayet uzlaşma yeteneğine bağlıdır. ”


Hoşgörü ve uzlaşmanın demokratik toplumun temelini oluşturmasına en güzel örnek İsviçre demokrasisidir. Alman Fransız İtalyan kökenli din ve dil ayrılıkları bulunan farklı kültürlere mensup insanların oluşturduğu İsviçre yönetimi dünyanın en başarılı ve istikrarlı demokrasilerinden biridir.Türk toplumu meşrutiyetlerden beri Batı ülkelerinde uygulanan demokratik rejimi uygulamaya çalışmaktadır. Ancak sadece Anayasa veya yasa değiştirmekle uğraşılmış toplumsal alt yapı ihmal edilmiştir. Özellikle uzlaşma ve hoşgörünün bir türlü toplumda yer edinememesi insanlarımızı birbirlerine karşı özgürlük ve demokrasi mücadelesi yapar duruma düşürmüştür. Öyleki 1980 öncesinde binlerce yurttaş anlamsız bir kardeş kavgasının kurbanı olmuştur. Aynı durum 1960 öncesi için de söylenebilir. Bu dönemin tek farkı çatışmanın silahlı hale dönüşmemesidir.


Günümüzde de birlikte yaşama iradesinin yeterince güçlü olmaması uzlaşma ve hoşgörünün yokluğu yeni çatışmaları doğurabilecek güçtedir. Bu çatışmalar ise demokrasiyi ortadan kaldırmaktadır.Bu nedenle demokratik toplum olmaya ağırlık vermek gerekmektedir. Demokratik toplum olmanın ilk koşulu kadının ve çocuğun korunarak aile içinde birey hale gelmesi ailede söz sahibi olmasıdır. Aile içinde düşüncesini açıkça söyleyebilen baskı altında yetişmeyen bireyler demokratik toplumu oluşturabilirler. Ayrıca Devlete düşen bir önemli görev demokratik toplumu okullarda geliştirmektir. Daha önceki ünitelerde görüldüğü üzere bireyin toplumsallaşmasında okulun yeri ve önemi büyüktür. Bu nedenle insan haklarının demokrasinin uzlaşmanın ve hoşgörünün ilkokullardan başlayarak tüm eğitim sürecinde anlatılması yerleştirilmesi gerekir.


Fransa’da bir ilkokulda yapılan uygulama bize ışık tutacaktır. Fransa’da inceleme yapan bir bilim adamımız şu gözlemlerini anlatmıştır:

"Haftanın ilk günü ilkokul öğencilerine öğretmen “bu hafta ne yapalım?”sorusunu yöneltir. Öğrencilerin bir kısmı piknik yapmayı bir kısmı eğlence yerine gitmeyi bazıları başka faaliyetleri önerirler. Yapılan oylamada piknik yapma görüşü çoğunluğu elde eder. İkinci tartışma nerede piknik yapılacağı konusunda yapılır. Bir diğer görüşme konusu kimlerin neler getireceğidir. Neredeyse tüm hafta boyunca yapılan bu tartışmalar sonucunda öğrenciler hem görüşlerini açıklamışlar hem katılmadıkları halde çoğunluğun iradesine uymuşlar ve toplumsal örgütlenme ve iş bölümünün küçük bir örneğini vermişlerdir. Daha doğrusu öğrenmişlerdir. Bu eğitimle büyüyen insanların demokratik sistemi sağlıklı işletmeleri doğaldır."


Ülkemizde de temel eğitim aşamasında öğrenci temsilcilerinin seçilmesi bazı kararların alınmasına öğrencilerin katılması çeşitli konuların sınıflarda tartışılarak farklı görüşleri dinlemenin ve o görüşlere tahammül edilmesi gerektiğinin öğretilmesi lazımdır. Aksi takdirde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görülen üzücü kavgalar itişip kakışmalar sürüp gidecektir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 29-04-2012, 01:37   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kısaca anlatsanız desem :(


 

Alt 13-05-2012, 11:15   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Tşk. Çok Yardımcı oLdu !


 
Alt 31-10-2012, 11:33   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face21 yok

yardımınız icin tesekkurler


 
Alt 05-01-2013, 06:50   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Demokratik toplum için fazla iyi değilde yinede yararlarınız için tşkler


 
Alt 05-01-2013, 06:52   #6 (permalink)
KARASU
Avatar Yok
 
Face25

Yardımınız için teşşekürler!!!!!!


 
Alt 09-12-2013, 08:53   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler


 
Alt 05-05-2014, 08:04   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Bana çok yardım cı olmadınız çünkü aradıgım bu degil


 
Alt 23-12-2014, 11:29   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

teşekkürler çok güzel olmuş


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Demokratik Toplum Nedir?

Demokratik Toplum Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: demokratik ne demek, demokratik nedir, demokratik toplum nedir, demokratik ne demektir, demokratik toplum, aile içinde demokrasi ne demek, demokratik toplumun özellikleri, demokratik bir toplumun özellikleri nelerdir, demokratik bir toplum nasıl olmalıdır, demokratik toplum özellikleri, demokratikleşme nedir, demokratik ortam nedir, demokratik toplum nasıl olmalıdır, demokratik toplumun özellikleri nelerdir, demokratık ne demek,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sosyal Bilim Dallarının Toplum Hayatına Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 20-05-2015 05:21
Diziler Toplum Yapısını Bozuyor mu? sahranil Diziler Bölümü 2 24-03-2010 04:03
Degisen Toplum Kurallari mormavi Kişisel Gelişim 2 11-08-2009 05:20
Gelişen toplum, gerileyen doğurganlık hakkında elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 03:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats