bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2011, 04:06   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlandırılması

Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlandırılması

İnsanlara bir takım hakların tanınması bu hakların sınırsızca kullanılacağı anlamına gelmemektedir. Ancak hangi hakların ne kadar sınırlanabileceği üzerinde durulması gereken önemli bir sorundur.

1961 Anayasası ilk haliyle şu düzenlemeyi içermekteydi: "Temel hak ve hürriyetler Anayasanın sözüne ve ruhuna uygun olarak ancak kanunla sınırlanabilir. Kanun kamu yararı genel ahlak kamu düzeni
sosyal adalet ve milli güvenlik gibi sebeplerle de olsa bir hakkın ve hürriyetin özüne dokunamaz. " (m. 11). Bu özgürlükçü anlayış anarşi ortamının sorumlusu olarak görüldüğü için 12 Mart 1971 yılındaki askeri muhtıra sonrasında yapılan değişiklikle temel haklar ve hürriyetlerin sınırlanması şu şekilde düzenlenmiştir: "Temel hak ve hürriyetler Devletin ülkesi ve milletiyle bütünlüğünün Cumhuriyetin milli güvenliğin kamu düzeninin kamu yararının genel ahlakın ve genel sağlığın korunması amacı ile veya Anayasanın diğer maddelerinde gösterilen özel sebeplerle Anayasanın sözüne ve ruhuna uygun olarak ancak kanunla sınırlanabilir. Kanun temel hak ve hürriyetlerin özüne dokunamaz. Bu Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbirisi insan hak ve hürriyetlerini veya Türk Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü veya dil ırk sınıf din ve mezhep ayırımına dayanarak nitelikleri Anayasada belirtilen Cumhuriyeti ortadan kaldırmak kasdı ile kullanılamaz. Bu hükümlere aykırı eylem ve davranışların cezası kanunda gösterilir. " Devlet otoritesinin kişi ve toplum aleyhine büyümesi şeklinde özetlenebilecek bu gelişme kardeş kavgasının büyümesini engelleyememiş 12 Eylül 1980 tarihli askeri müdahale sonrasında yapılan 1982 Anayasası temel hak ve hürriyetleri sorumlu olarak gören anlayışın etkisiyle daha ayrıntılı sınırlamalara yer vermiştir. Temel hak ve hürriyetlerin geneline yansıyan sınırlayıcı anlayış günümüzde toplum tarafından zorlanmaktadır. 1961 Anayasası döneminde lüks olarak nitelenen temel hak ve hürriyetlerin artık toplum tarafından talep edilmesi olumlu bir gelişmedir. Örneğin kamu görevlileri sendika hakkı ve siyasal haklar için uğraş vermektedirler. Düşünceyi ifade hürriyetine getirilen sınırlamalar tartışılmaktadır. Ayrıca toplumsal kargaşanın sorumlusunun temel hak ve hürriyetleri olmadığı açıkça görülmektedir.


Bu nedenle 1982 Anayasası’nın temel hak ve hürriyetlere ilişkin düzenlemesi daha doğrusu sınırlamalara ilişkin kuralları değiştirilmeli 1961 Anayasası’nın özgürlükçü anlayışına dönülmelidir.

1982 Anayasası temel hak ve hürriyetleri üçlü bir sınırlama sistemine tabi kılmıştır: Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılmaması temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması.


Anayasa 12. maddesinde herkesin kişiliğine bağlı dokunulmaz devredilmez vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahip olduğunu belirttikten sonra bu hakların kişinin topluma ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da içerdiğini söyleyerek sınırlamalara geçmiştir.Temel hak ve hürriyetlerin s
ınırlanması başlıklı 13. maddeye göre genel sınırlama sebepleri şunlardır:Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün milli egemenliğin Cumhuriyetin milli güvenliğin kamu düzeninin genel asayişin kamu yararının genel ahlakın ve genel sağlığın korunması. Ayrıca Anayasanın ilgili maddelerinde de sınırlama sebeplerine yer verilebilecektir.


Hak ve hürriyetlerin sınırlanması konusunda son olarak sosyal ve ekonomik hakların sınırına değinilecektir. Sosyal ve ekonomik haklar devlete bir takım yükümlülükler getirmektedir. Devletin bu hakları sağlamakta yetersiz kalması ya da görevlerini gereği gibi yerine getirememesi bu hakların sınırlanması anlamına gelecektir.


Örneğin sosyal güvenlik hakkının getirdiği yükümlülüklerin yerine getirilmemesi çalışanların ve emeklilerin sosyal güvenlik hakkından yeterince yararlanamamaları sonucunu doğurmaktadır. Anayasa sosyal ve ekonomik alanlarda Devlete düşen görevlerin ekonomik istikrarın korunmasının gözetilerek mali kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde yerine getirileceğini belirterek sosyal ve ekonomik hakların sınırını çizmiştir (m. 65). Maddenin gerekçesinde ise şöyle denilmektedir:


"Anayasada yer alan sosyal ve ekonomik hakların Devlet tarafından gerçekleştirilmesi ancak mali kaynakların yeterliği ölçüsünde mümkündür. Mali kaynakların yeterliği Devletin kaynaklarını zorlamadan tabii bir sınır teşkil eder. Bu kaynakların zorlanması halinde ekonomik istikrarın bozulması mukadderdir. Ekonomik istikrarın bozulması ise her şeyden önce Devletin ekonomik ve sosyal ödevlerinin aksaması sonucunu doğurur. Bundan ise her şeyden önce bu haklardan yararlanacak olan şahıslar zarar görür. "


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlandırılması

Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlandırılması konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması, temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması, temel hak ve özgürlükler, anayasal ödevler temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması korunması, temel hakların sınırlandırılması, hakların sınırlandırılması, temel haklarımız, hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması, temel hak ve özgürlükler nasıl sınırlandırılır, toplumun güvenliği için bireysel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması doğrudur, temel hak ve özgürlükler sınırlandırılması, kişi temel hak ve özgürlükleri nasıl sınırlandırılır, sosyal ve ekonomik hakların sınırlandırılması, temel hak ve ödevlerin sınırlandırılması ve durdurulması sebepleri, hak ve hürriyetlerimizin kısıtlanması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
1982 Anayasası'nda Temel Hak ve Hürriyetlerin Düzenlenmesi elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:04
Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınıflandırılması elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:03
Temel Hak ve Hürriyetler - Temel Hak ve Hürriyetler Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 03:59
Temel Cümle Nedir?-Temel Cümle Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 02:23
temel:))))))))) SÜKÛT Fıkralar 3 11-09-2008 05:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats