bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2011, 04:10   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması

Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması


Anayasada tanınan hak ve hürriyetler aynı zamanda Anayasal koruma altındadırlar. Bunun yanısıra Anayasa temel hak ve hürriyetleri koruyucu kurallar da içermektedir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanmasını düzenleyen 13. madde bu sınırlamanın sınırını da belirtmiştir. Bu nedenle ilk olarak insan haklarının sınırlanmasında yasa koyucunun uymakla yükümlü olduğu sınırlamalar ele alınacaktır.

13. madde sınırlama sebeplerini saydıktan sonra şu kurala yer vermektedir: "Temel hak ve hürriyetlerle ilgili genel ve özel sınırlamalar demokratik toplum düzeninin gereklerine aykırı olamaz ve öngörüldükleri amaç dışında kullanılamaz".


Hak ve hürriyetlere getirilecek sınırlamalar demokratik rejim anlayışına aykırı olmamalıdır. Hangi demokratik toplum sorusu ise Anayasa Mahkemesi tarafından Batı uygarlığınca benimsenen demokrasi anlayışı şeklinde cevaplandırılmaktadır. Demokratik toplumla ilgili yeterince açıklama yapıldığı için burada tekrar değinilmeyecektir. Anayasanın öngördüğü ikinci sınırlama ise temel hak ve hürriyetlere getirilecek sınırlamaların öngörüldükleri amaç dışında kullanılamamasıdır. Ölçülülük olarak adlandırılan bu ilke genel ya da özel sınırlama amaçları ile sınırlama işlemleri arasında bir dengenin bulunmasını zorunlu kılmaktadır. Öngörülen amaçlar bahane edilerek başka bir amaca ulaşmak için hak ve hürriyetler sınırlanmayacak;yahut meşru amaç güdülerek sınırlanmış olsalar bile getirilen sınırlama bu amacın zorunlu ya da gerekli kıldığından fazla olmayacaktır. Yapılan sınırlamayla sağladığı yarar arasında hakkaniyete uygun bir dengenin bulunması gerekir. Amaçla araç arasındaki makul ölçüyü aşan sınırlamalar Anayasaya aykırıdırlar.Hak ve hürriyetlerin korunmasıyla ilgili bir diğer hüküm Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması başlıklı 40. maddedir. Madde Anayasayla tanınmış hak ve hürriyetleri ihlal edilen herkesin yetkili makama geciktirilmeden başvurma imkanının sağlanmasını isteme hakkına sahip olduğunu hükme bağlamaktadır. Ayrıca resmi görevlilerce bireylere verilen zararlar Devletçe karşılanacaktır. Temel hak ve hürriyetlerin korunmasında zikredilmesi gereken en önemli Anayasal imkan ise yargı denetimidir. Yargı denetimi olmaksızın hak ve hürriyetlerin ihlalinin yaptırımı olmayacak yaptırımı olmayan kuralların ise anlamı olmayacaktır.Anayasa bireylere başkalarının işlem ve eylemlerine karşı hak arama hürriyeti tanımasının yanısıra; yasama organının yani Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Anayasaya aykırı olarak insan haklarını ihlal etmesini önlemek için Anayasa Mahkemesi’ni kabul etmiştir.

İdare makamlarının hukuka aykırı işlem ve eylemlerinin bireyleri etkilemesi ise idari işlem ve eylemlerin yargısal denetimiyle önlenmiştir. Danıştay idare ve vergi mahkemeleri idarenin hukuka aykırı işlemlerinin iptali;idari işlem ve eylemlerden doğan zararların tazmini için başvurulabilecek idari yargı mercileridir.


Ayrıca kişiler diğer kişilerin hukuka aykırı eylem ve işlemlerine karşı adli yargı mercilerinin koruması altındadırlar.

İç hukukun öngördüğü yargı yollarına başvurduğu halde hakkının ihlalini önleyemeyenlerin başvurabileceği önemli bir uluslararası koruma mekanizması bulunmaktadır:


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Günümüzde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bünyesinde etkin koruma için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önemli rol oynamaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 25-06-2014, 02:50   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bence elif hanım haklı


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması

Temel Hak ve Hürriyetlerin Korunması konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hürriyetimizi korumak için ne yapmalıyız, temel hak ve hürriyetlerin korunması, hak ve özgürlüklerin korunması, hürriyetimizi korumak için neler yapmalıyız, temel hak ve özgürlükler, temel hak ve hürriyetler, insan hak ve hürriyetleri nelerdir, temel hak ve hürriyetler nelerdir, hak ve hürriyetlerimizi korumak için neler yapmalıyız, temel hak ve özgürlüklerimizi koruma yolları, hak ve özgürlüklerimizin korunması, temel hak ve hürriyetlerin sınıflandırılması, hürriyetlerimizi korumak için ne yaparız, anayasamızda temel hak ve hürriyetlerin korunması, hak ve özgürlüklerimizi korumak için ne yapmalıyız,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Temel Hak ve Hürriyetlerin Kullanılmasının Durdurulması elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:08
Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınırlandırılması elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:06
1982 Anayasası'nda Temel Hak ve Hürriyetlerin Düzenlenmesi elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:04
Temel Hak ve Hürriyetlerin Sınıflandırılması elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 04:03
Tırnak batmasının tedavisi ve korunması Bkmlyz Ortopedi 0 02-10-2008 06:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:02 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats