bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-03-2011, 04:24   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sosyal Devlet Nedir?

Sosyal Devlet Nedir?

Sosyal devlet hukuk devletinin ileri aşamasıdır. Ancak Anayasanın 2. maddesindeki sıralama izlendiği için önce sosyal devlet kavramı incelenecektir. Çok kısa tanımıyla sosyal devlet toplumdaki güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlettir.
Sosyal devletin hukuk devletinin ileri aşaması olması şu anlama gelmektedir: Hukuk devleti bireylerin özgürlüğünü amaç edinen bir devlet sistemi olarak kabul edilir. Sosyal devlet ise ekonomik sosyal fiziksel yönden güçsüz oldukları için hak ve hürriyetleri kullanamayacak durumda olanların özgürlüklerden yararlanmalarını insan onuruna yakışır düzeyde yaşamalarını sağlamaktadır. Anayasanın Başlangıcında açıklanan doğuştan onurlu bir hayat sürdürme maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisinin kullanılmasına Devlet sosyal adalet gereklerince imkan sağlamakla yükümlüdür. Sosyal devlet Batı Demokrasisinin özgürlükçülüğüne eşitlikçiliği katma çabalarıyla gelişmiştir. Ondokuzuncu yüzyılın bireyci ve liberal anlayışı insanı soyut bir varlık felsefi bir kurgu konusu olarak ele alıyordu. İnsanın toplum içinde karşılaştığı çeşitli durumların yarattığı gereksinim ve zorlukları dikkate almayan bu anlayışa göre devlet kişilere tanınan yapmak ya da yapmamak hakkına saygı duyacak onu çiğnemeyecek sadece denetlemekle yetinecektir.Böyle olunca hukuk devleti ilkesinin asli amac


egemenlik veya egemenliği kullananlara karşı klasik kişi hak ve özgürlüklerini korumak egemenliği sınırlamak olarak belirmiştir. Hukuk devleti bireylerin özgürlüğünü amaç edinirken sosyal devlet insanların ve toplumun refahını sosyal adaleti sosyal güvenliği amaçlamaktadır. Sosyal devlet ilkesi sosyal adaletin toplumsal dengenin sağlanması için devletin müdahalesini gerektirir. Ancak şunu unutmamak gerekir sosyal devlet ve hukuk devleti ilkelerini birbirinden ayırmak mümkün değildir. Sosyal devlet aynı zamanda hukuk devleti olmalıdır. Günümüzde sosyal güvenlik ve sosyal adalet olmaksızın kişiliğin korunmasından ve özgürlüğünden söz edilemez. Bu nedenledir ki Anayasa devletin sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirtmektedir.

Anayasa Mahkemesi de bu düşünüşle sosyal devleti hukuk devletiyle birlikte ele almaktadır: “Sosyal devlet tanımlamasının Anayasanın başlangıç kısmının sekizinci paragrafında açıklanan doğuştan sahip olunan onurlu bir hayat sürdürme maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisinin kullanılmasının devletin sosyal adalet gereklerince olanak sağlama yükümlülüğünü anlattığı anımsanırsa sosyal devletin hukuk devletinin ileri bir aşaması olduğu anlaşılır. Anayasa sosyal ve ekonomik haklar ve ödevler konusunda devleti öncelikle görevlendirmiştir.

Toplumsal gereklere ve toplum yararına öncelik veren güçsüzü güçlüye karşı koruyarak toplumsal dayanışmayı üstün düzeyde gerçekleştirip dengeyi kuran devletin hukuk içinde kalarak ve hukuka özenle uyarak yasal düzenlemeler yapması barış ve mutluluğu sağlaması özlenen en çağdaş görünümdür. ”
Sosyal devletin tanımına baktığımızda sosyal devletin şu özellikleri taşıması gerektiğini görüyoruz:


1. Güçsüzleri Güçlülere Karşı Korumak


Sosyal devlet anlayışını doğuran temel gelişmelerden birisi sanayi toplumuyla birlikte ekonomik dengesizliklerin çalışan-işveren çatışmalarının toplumsal barışı bozmasıdır. Ekonomik bakımdan güçsüz olanları korumak sosyal devletin başta gelen görevlerinden biri olmuştur. Sosyal devlet emek-sermaye ilişkilerini dengeli olarak düzenler özel girişimin de güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlar.

Ayrıca çalışanların insanca yaşaması için sosyal ekonomik ve mali önlemler almakla yükümlüdür. Anayasa özel girişim özgürlüğünü tanımış (m. 48); çalışanların hayat seviyesini yükseltmeyi çalışanları korumayı işsizliği önlemeyi çalışma barışının sağlanmasını devletin görevleri arasında saymıştır (m. 49). Ayrıca Anayasanın 50. maddesine göre kimse yaşına cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz.Küçükler ve kad


ınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar. 50. madde çalışanların dinlenme hakkına sahip olduklarını da belirtmektedir. İşçilerin sendika ve grev hakları ekonomik güçsüzüğü dengeleyici mekanizmalardır. Bu arada devlet memurları ve diğer kamu görevlilerinin devlet gücü karşısında korunmalarının da sosyal devlet ilkesinin gereği olduğunu unutmamak gerekir. Güçsüzlük sadece ekonomik güçsüzlük olarak anlaşılmamalıdır. Yaşlıların gençlerin çocukların özürlülerin öğrencilerin ve kadınların korunması sosyal devletin görevlerindendir. Anayasa ailenin huzur ve refahının sağlanması ananın ve çocuğun korunması için gerekli önlemlerin alınmasını öngörmektedir (m. 41). Devlet maddi imkanlardan yoksun öğrencileri özürleri nedeniyle özel eğitime ihtiyacı olanları eğitmekle yükümlüdür (m. 42). Ayrıca gençleri yaşlıları özürlüleri korunmaya muhtaç çocukları korumak şehitlerin dul ve yetimlerini malül ve gazileri insanca yaşatmak devletin görevidir (m. 61). Anayasa herkesin sosyal güvenlik hakkına sahip olduğunu hüküm altına almıştır (M. 60). Bu hak Devlete insanların yaşlılık sakatlık hastalık gibi durumlarda güvende olmalarını sağlama yükümlülüğünü getirmektedir. Tüketicilerin korunması da sosyal devlet ilkesinin bir diğer gereğidir.
Anayasa ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmanın planlanmasını (m. 166); para kredi sermaye mal ve hizmet piyasalarının düzenli işlemesini sağlamayı tekelleşmeyi önlemeyi (m. 167); tüketicilerin esnaf ve sanatkarların korunmasını (m. 172) kooperatifçiliğin gelişmesini sağlamayı (m. 171) devletin görevi olarak düzenlemiştir.


2. Sosyal Adaleti ve Toplumsal Dengeyi SağlamakYukarıda bahsedilen güçsüzü korumak görevine bağlı olarak sosyal adalet ve toplumsal denge bir başka söyleyişle gerçek eşitlik sağlanacaktır.


3. Özgürlüklerin Gerçekleşmesi İçin Maddi Olanak SağlamakBireylere özgürlüklerin tanınması özgürlüklerin kullanılması için her zaman yeterli olmamaktadır. Örneğin eğitim öğrenim hakkını kullanabilmek ekonomik güç gerektirir. Sosyal devlet kişi hak ve hürriyetlerinin kullanılması için gereken maddi ve manevi koşulları sağlamalıdır. Anayasanın 5. maddesine göre devlet kişinin temel hak ve hürriyetlerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmalıdır.


4. Hukuka Uygun Davranmak


Sosyal devletin var olabileceği ve gelişeceği ortam hukuk devletidir. Toplumsal denge kurulurken hukuk sınırları içinde kalınmalı hukuka özenle uyulmalıdır. Günümüzde gelişmiş ülkelerdeki akımın etkisiyle ülkemizde sosyal devlet ilkesinin gerekliliği tartışılmaya başlanmıştır. Ekonomik liberalizm devletin küçülmesi düşünceleri kamu hizmeti anlayışını değiştirmiş kamu hizmetlerinin bedelsizliği esasını ortadan kaldırmıştır. Bu gelişme herşeyden önce Anayasaya aykırıdır. Anayasada Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir hukuk devleti olduğu açıkça yazılı olduğu sürece sosyal devlet ilkesine aykırı kamusal işlem ve eylemde bulunulamaz. Ayrıca gelişmiş ülkelerin sosyal güvenlik sistemini ve yaşam standardını yakalayamamış olduğumuz unutulmamalıdır. Örneğin İngiltere’de sağlık hizmetleri ücretsizdir.

İşsiz bir insana ödenen işsizlik sigortası ülkemizde bir çok çalışandan daha iyi bir yaşam sürmeye yetmektedir. Fransa kendi yurttaşı olmayanlara dahi kira yardımı yapmaktadır. Avrupa’daki sosyal devlet standardının çok uzağında olan Türkiye’de Avrupa’da ileri sürülen gerekçelerle sosyal devlet ilkesini tartışmak anlamsızdır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 06-09-2013, 01:07   #2 (permalink)
Damn
Avatar Yok
 
Standart sağol

sağol ''sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlettir.'' bu yeterdi bana :D
 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sosyal Devlet Nedir?

Sosyal Devlet Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sosyal devlet nedir, sosyal devlet anlayışı nedir, sosyal devlet nedir kısaca, sosyal devlet anlayışı ne demektir, sosyal devletin özellikleri nelerdir, sosyal devletin özellikleri, sosyal hukuk devleti nedir, sosyal devlet ne demektir, sosyal devlet ne demek, sosyal devlet, sosyal devlet anlayışı, sosyal devlet anlayışı ne demek, sosyal devletin görevleri nelerdir, sosyal devlet anlayisi nedir, sosyal devlet tanımı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Laik Devlet Nedir? elif Kadın ve Hukuk 1 01-05-2014 02:54
Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir? - Sosyal Hizmetler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:37
Sosyal Bilimler Bölümü Nedir? - Sosyal Bilimler Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:36
Sosyal Antropoloji Bölümü Nedir? - Sosyal Antropoloji Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 27-06-2009 01:34
Sosyal Fobi Nedir? gizem Psikoloji 0 27-06-2008 04:14

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.