bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-03-2011, 04:17   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Aşar Vergisi Hakkında

Aşar Vergisi Hakkında

Aşar (öşür) vergisi; Osmanlı döneminde köylülerden ürettikleri tarım ürünleri için %10 oranda alınan vergi. Osmanlı Devleti’nin temel gelir kalemini oluşturup çıkan mahsülden onda birini vergi olarak devlete vermektir. Eğer arazi para ile sulanıyorsa yirmide biri verilir. Arazi mahsülleri buğday arpa pirinç darı karpuz hıyar patlıcan yonca zeytin susam bal şeker kamışı ve meyveler gibi mahsüllerdir.
Arapça olan öşür sözcüğünün anlamı onda birdir (1/10). Öşrün çoğulu âşardır. Hububatbağ bahçe bostan meyve ağaçlarından ve otlaklardan aynî nakdî ve maktû olmak üzere üç şekilde uygulanmıştır. Ziraî ürünlerin çeşidine yetiştirilme usullerine ziraî toprakların verimliliği ve mahalli özellikler göz önünde bulundurularak 1/3 ile 1/20 arasında değişen oranlarda öşür alındığı görülmektedir. Eğer arazi para ile sulanıyorsa bu oran yirmide bir (% 5) olurdu.

% 10 olan bu vergi 1800'lerde artmış ve %30'ları bulmuştur. Ayrıca bu verginin ürün çeşidine ve/veya bölgelere göre farklı oranlarda alındığı yer yer zaman zaman % 50'lere vardığı görülmüştür.
Vergi alınan mahsuller olarak buğday arpa pirinç darı karpuz hıyar patlıcan yonca zeytin susam bal şeker kamışı ve meyveler sayılabilir.


Verginin alınış nedeni

Aşarın alınış nedeni şer'î bir salk (Hristiyan'a göre ziraatle uğraşan Müslüman'ların yediklerinin helâl olabilmesi için bu öşür zekatını mutlaka vermeleri gerekir.) olmasının yanında türkiye’de mülkiyet düzeninin miri (başı) arazi rejiminin bir sonucudur. Aşar; Osmanlı mülkiyet rejimini temsil eden zamanın en önemli vergilerindendir.
Verginin tahsil şekli

Verginin nakit değil de ürün olarak alınması dönemin ekonomik şartlarına uygun olan bir yoldu. Zira Osmanlı Devleti'nin gelişmemiş ve kapalı bir ekonomisi vardı. O şartlarda ürünün bedelinin tespiti ve ürünün satılarak nakte dönüştürülmesi sonrası verginin tahsili son derece zor olacaktı. Bu bakımdan ele alınacak olursa ilkel bir vergi usulü olmasına rağmen o dönem için başarılı sayılabilir. Zira zaman tarımın ön planda olduğu bir zamandır.


Genellikle iltizam usulüyle tahsil edilmekte idi. Tanzimat döneminde aşar vergilerininiltizam sisteminden vazgeçildi; muhassıllar tarafından bu vergilerinvergi gelirinde ciddi düşmeler ortaya çıktı; bunun üzerine iltizam sistemine geri dönüldü.


Tanzimat yöneticileri öşür tahsilinde eşitlik bulunmadığı düşüncesi ile öşür sözcüğünün anlamına uygun 1/10 oranında sabit miktarda vergi toplanmasına karar verdiler. 1841iltizam usulünün kaldırılması ile muhassıllar aracılığıyla doğrudan doğruya devlet hazinesine nakdi gelir olarak tahsil edilmeye çalışıldı. Ancak istenilen fayda sağlanamadığı için 1843 (H.1258) yılında tekrar iltizam usulüne dönüldü. Mültezimlerin bir kazanın âşar gelirlerini arttırma usulünü ihale ile üzerlerine aldıktan sonra kazada tali bölgeler oluşturarak ikinci derece mültezimlere tahsil ettirme yoluna başvurmaları ve çeşitli usulsüzlükler şikayet konusu olmuştur. yılından (H.1256) itibaren
Bu sistemde üreticinin vergi yükü artarken devletin vergi kaybı büyümüştür. Zaman ve şartlara göre tahsil yönteminde değişiklikler yapılmasına rağmen başarılı olunamamıştır. Zamanla uygulamasında ve tahsilinde bir takım haksızlıklar yapılmış; vergi halk üzerinde bir baskı ve zulüm aracı haline gelmiştir. Cumhuriyet döneminde de 1925 yılına kadar bu verginin alınmasına devam edilmiştir.
Aşar vergisinin kaldırılması

Türkiye Cumhuriyet’inin 1923-1929 dönemi ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi'nin oy birliği ile alınmış kararlarından biri de 1925'te aşarın kaldırılmasıdır. Aşar; şer'î bir vergi olmanın yanında Osmanlı Devleti’nde mülkiyet düzeninin miri (başı) arazi rejiminin bir sonucudur. Aşar; Osmanlı mülkiyet rejimini temsil eden zamanın en önemli vergilerindendir. Aşar; mülkiyeti devlete ait olan toprakların kullanımı karşılığında alınan bir tür kira gibi düşünülebilir. Aşar; bütçenin gelir kaleminde önemli bir yer tutmaktaydı. Fakat İzmir İktisat Kongresi'yle liberal bir ekonomi tasarlandığı ve liberalizmin temeli özel mülkiyete dayandığından Aşarın varlığı bir çelişki haline gelmiştir. Yani Cumhuriyet idaresi Sultan’ın mülkünün sahiplik sıfatını halka intikal ettirince aşarın alınmasının mantığı da sona ermiştir.


Öte yandan aşarın kaldırılmasında güdülen ekonomik amaç kanun gerekçesinde şöyle açıklanmaktadır:

"Bu yasa tasarısında izlenen amaç; tarım ürünlerinin safi hasılatının vergiye tabi tutulması ilkesine ve aşarın serbest tarımı kısıtlayan ilkelerinin ortadan kaldırılması ile halkın gereksinmelerini baskı altına almayacak bir şekilde tahsiline yönelik olmasıdır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Aşar Vergisi Hakkında

Aşar Vergisi Hakkında konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: aşar vergisi, aşar vergisi nedir, aşar vergisinin kaldırılması özet, aşar vergisinin kaldırılması kısa bilgi, aşar vergisi nedir kısaca, aşar vergisi hakkında bilgi, aşar vergisinin kaldırılması kısaca, aşar vergisi hakkında, asar vergisi, aşar vergisi kısa bilgi, aşar vergisinin kaldırılması kısaca bilgi, aşar vergisinin kaldırılması ata, aşar vergisinin kaldırılması, aşar vergisi kısaca, aşar vergisinin kaldırılması kısaca özet,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurumlar Vergisi ve Oranları elif Kadın ve Hukuk 0 10-03-2011 04:15
Gelir Vergisi ve Oranları elif Kadın ve Hukuk 0 10-03-2011 04:09
Damga Vergisi ve Oranları elif Kadın ve Hukuk 0 10-03-2011 04:08
Emlak Vergisi 2011 mormavi Haberler 0 05-12-2010 05:18
Zulüm Dağları Aşar- Çanakkale İçinde - Özet - Rahmi Özen Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 04:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats