bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-03-2011, 05:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çocuk İstismarı Nedir?

Çocuk İstismarı Nedir?

Çocuk istismarı fiziksel ya da psikolojik olarak bir çocuğa bir yetişkin tarafından kötü davranılmasıdır. Ayrıca çocuklara kötü davranmak veya çocuk istismarı ve ihmali ile de çoğu zaman eş anlamı taşır. Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını şöyle tanımlar:
"Çocuğun sağlığını fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen bir yetişkin toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir."

Bu istismar ve ihmalin açıklanması konusunda bir çok ülke yönetimi kendi yasal tanımlarını yapmıştır; ve nelerin çocuklara kötü davranma olarak tanınması kendi yasa ve ceza kanunlarına değindir. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre; "Ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç 18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır".
Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30'unun 2-5 %40'ının 6-10 %30'unun 11 - 17 yaş grubunda olduğunu görülmekte. Bir başka deyişle olguların %70'ini küçük yaş grubu oluşturmaktadır. İstismara maruz kalan çocuklarda kız/erkek oranı 3'tür. Yurt içi yayınlarda ise kız/erkek oranı birbirine yakın bulunmuştur. İstismarcıların %96'sı erkek %80'i de çocuğun tanıdığı birisidir.

Diğer ülkelerde çocuk istismarı'na karşı tutum

Amerika Birleşik Devletleri'nde; Federal yönetim çocuk istismarı ve ihmalini bir tutar; 2005 kanunlarına göre de detaylı bir açıklaması bulunur. Bunun yanı sıra herhangi bir fiziksel istismar; yasalara göre suçtur.
Amerika gibi; Avustralya İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde de çocuklar için yardım kurumları bulunmaktadır ve bu kurumlara ulaşım olanırlığı öğrencilik hayatları başlamasıyla çocuklara öğretilir. Bu kurumlar çocukların bildirmeleri veyahutta herhangi bir kişiden aldıkları ihbar doğrultusunda çocukları koruma altına alırlar; çocuk da reşit yaşına gelinceye dek eski ailesinden maddi hali uygun ise tazminat alır.

Türkiye'deki çocuk istismarı'na karşı tutum

Türkiye'de çocuk istismarına ceza söz konusu olmasına rağmen; ihmali bir suç teşkil etmez. Bu vesile ile bir çok medeni toplumda olduğu gibi suç işleyen küçük çocuğun ailesi veyahutta ebeveynleri suçlu sayılmazlar. Bunun yanı sıra; aileleri ve eğitim hayatları süresince kendilerine karşı işlenen istismarlar karşılıksız kalır. Aşırı istismara uğrayan çocuklar için aile bireyleri; istismarı işleyen aile reisi hakkında vasi tayini davası açabilir; veyahutta yerel emniyet kontrolünde çocuk yeni bir aileye teslim edilinceye dek korunulur. Dünya'da çocuk istismarı %1 ila %10 arasında değişirken; ülkemizde bu rakam %10 ila %53 arasındadır.
Ancak; yasalarımız Dünya standartlarının oldukça altındadır. Türk Ceza Kanunu'nun 414. maddesine göre 15 yaşından küçük bir çocuğa zor kullanarak tehditle tecavüz edilmesi 10 seneden az hapis cezası verilemeyeceğini iletir; fakat bunları yapmadan tecavüz edilirse beş seneden az hapis cezası verilemeyeceğini bildirmektedir.

Çocuk istismarı türleriFiziksel istismar
Fiziksel istismar çocuğun fiziksel zarar görmesiyle ortaya çıkar. Genelde ebeveynden zarar gören çocuğun tıbbı yardıma geç başvurulması ve eski yaraların çokluğu ile anlaşılabilir. Fiziksel istismarın yinelenme oranı %20'dir.

Cinsel istismar
Çocukların cinsel yollarla istismar edilmesidir. İntihar girişimi okuldan kaçma antisosyal davranış bozuklukları en önemli belirtilerdir.

Duygusal istismar
Çocuğun psikolojik olarak sözel yolla istismar edilmesidir.Azarlamahakaretetmeküçümseme tehdit etmesuçlamaçocuğa küsmeyokmuş gibi davranmaçocukla alay etme duygusal istismarlardan bazılarıdır.İstismar tiplerinden biri tek başına olabileceği gibi birden fazlası aynı çocukta var olabilir.Özellikle duygusal istismar hemen hemen her zaman diğer istismar tipleriyle beraberdir.

Bilerek zarar verme
Tipik olarak anneler sorumludur. Anne ya da babanın çocuğa bilerek isteyerek zarar vermesidir. Bu davranıştan sonra genellikle tıbbı yardım alırlar.

Çocuk istismarını önleme


Nedenleri

 • İstismarın yaşayan çocuğun ailesinin çatışması mutsuz evliliği ve sözlü bir şiddetin mevcut olması.
 • Üvey anne ya da baba
 • Aİle içerisinde eşit karar alma dağılımının olmaması
 • Aİlenin yaşadığı ekonomiksel ve ani değişmeler etrafında doğan sıkıntılar.
 • Ailelerin toplumsal organizasyonlara karşı kayıtsız kalması.
 • Geleneksel aile yapısı ve fiziksel cezalandırmalar.
YöntemlerÇocuk istismarını önleme yöntemi başlıca üç başlık altında toplanabilir.
 1. İlk yöntem topluma değin geniş bir yaptırıma geçmektir. Bu aktiviteler gelecekte çocuklarına istismar ve ihmalede bulunacak aileleri değiştirmeye değindir. Bu seviyede; halk eğitim aktiviteleri toplumda aile eğitim sınıfları ve aile destek programları altında toplanabilir. İlk seviyedeki yöntemin etkisini ölçmek zordur lakin bir şeyi daha varolmadan önce engellemeye çalışırsınız ve etkisi belirsizdir.
 2. İkinci yöntem; daha önceden çocuklarına karşı istismar ve ihmalde bulunmuş ailelere genç ailelere çocuklarına ilgi gereken ailelere çocuk sahibi olan şahıslara (annesiz ya da babasız) ve düşük gelirli ailelere değindir. İkinci yöntem aile ve çocuk eğitimine değin yüksek riskteki aileleri eğitmeyi öngörür ve çocuklarının özürlü veyahutta üvey evlat olmalarını gözardı eder.
 3. Üçüncü yöntem ise resmi olarak ve devamlı bir şekilde çocuklarına karşı şiddet ve ihmal uygulayan ailelere değindir. Bu ailelerin daha önceden engellenmeleri yasalar ve mahkemeler doğrultusunda engellenmeleri öngörülmüştür.
Çocuklar neden yaşadıklarından bahsetmezler?

 • Kendilerinden inanılmayacağını düşünürler.
 • Başlarının belaya gireceğinden korkarlar.
 • İstismarcının tehdidinden korkarlar.
 • İstismarcıyı korumak isteyebilirler istismarcıyı sevebilir ama yaptıklarını sevmezler.
 • Nasıl anlatılacağını bilmeyebilirler.
 • Cinsel davranışların yanlış olduğunu bilmeyebilirler.
 • Arkadaşları tarafından dışlanacağından korkabilirler.
 • Homoseksüel olarak adlandırılabileceklerinden korkabilirler.
 • Büyükleriyle (otorite ifade edenlerle) cinsel konuları konuşmaktan utanabilirler.
 • Gammaz olarak adlandırılmak istemezler.
 • İyi çocukların cinsellikle ilgili sözcükleri kullanmamaları gerektiği söylenmiş olabilir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çocuk İstismarı Nedir?

Çocuk İstismarı Nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çocuk istismarı nedir, istismar nedir, cocuk istismari nedir, çocuk istismarı ne demek, duygusal istismar nedir, çocuk istismarları nelerdir, çocuk istismari nedir, çocuk istismarı nelerdir, cocuk ıstısmarı nedır, çocuk istismarı ve ihmali nedir, çoçuk istismarı nedir, cocuk istismar nedir, çocuklara karşı istismar nedir, cocuk istismarlari nelerdir, fiziksel istismar nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuk hakları ve İhlalleri Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 09-10-2015 10:11
Yaşlı İstismarı Nedir? - Yaşlı İstismarı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 05:25
Cocuk Suclulugu Nedir? mormavi Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 02-09-2010 05:27
Tek Cocuk Sendromu Nedir? mormavi Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 08-06-2010 09:19
Çocuk İstismarı: Çocuk Cinsel Tacizi Bkmlyz Psikoloji 0 06-07-2008 01:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats