bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-03-2011, 04:14   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi

İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi

İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi
İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi

İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi (Fransızca: La Déclaration des droits de l'Homme et du citoyen) Fransız Devrimi'nin temelini oluşturan belgelerden biridir.
28 Ağustos 1789'da Fransız Devrimi'nden sonra Fransız Ulusal Meclisi tarafından Fransa İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi kabul ve beyan olundu.
Bildirge; insanların eşit doğduğunu ve eşit yaşamaları gerektiğini insanların zulme karşı direnme hakkı olduğunu her türlü egemenliğin esasının millete dayalı olduğunu ve mutlak egemenliğin bir kişi ya da grubun elinde bulunamayacağını devleti idare edenlerin esas olarak millete karşı sorumlu olduğunu hiç kimsenin dini ve sosyal inançları yüzünden kınanamayacağını ortaya koyuyordu.


İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi
La Déclaration des droits de l'Homme et du citoyen
İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi
İnsan ve Yurtdaş Hakları Bildirisi
20 21 23 24 ve 26 Ağustos 1789 tarihinde halk meclisinde benimsenmiştir. Kral tarafından 5 Ekim 1789 tarihinde kabul edilmiştir.
Ulusal Meclis halinde toplanan Fransız halkı temsilcileri toplumların uğradıkları felaketlerin ve yönetimlerin bozulmasının yegane nedeninin; insan haklarının bilinmemesi unutulmuş olması ya da hor görülüp kâle alınmamasına bağlı olduğu görüşünden hareketle; insanın doğal devredilemez ve kutsal haklarının resmi bir bildiri içinde açıklamaya karar vermişlerdir. Öyle ki bu bildiri tüm toplum üyelerinin hiçbir zaman akıllarından çıkmasın sürekli olarak onlara haklarını ve ödevlerini hatırlatsın. Öyle ki yasama ve yürütme iktidarlarının faaliyetleri siyasal toplumların amacına uygun olup olmadığı her an denetlenebilsin ve bu iktidarlara daha çok saygı gösterilsin. Öyle ki bundan böyle yurttaşların basit ve tartışma konusu olmayan ilkelere dayanan istekleri hep anayasanın korunmasına ve herkesin mutluluğuna yönelik olsun.
Sonuç olarak Ulusal Meclis Yüce Varlığın huzurunda ve himayesinde aşağıdaki İnsan ve Yurttaş Haklarını kabul ve ilan eder:

Madde I

İnsanlar haklar yönünden özgür ve eşit doğarlar ve yaşarlar. Sosyal farklılıklar ancak ortak yarara dayanabilir.
Madde II
Her siyasal toplumun amacı insanın doğal ve zamanaşımı ile kaybedilmeyen haklarını korumaktır. Bu haklar; özgürlük mülkiyet güvenlik ve baskıya karşı direnmedir.
Madde III
Egemenliğin özü esas olarak ulustadır. Hiçbir kuruluş hiçbir kimse açıkça ulustan kaynaklanmayan bir iktidarı kullanamaz.
Madde IV
Özgürlük başkasına zarar vermeyecek her şeyi yapabilmektir. Böylece her insanın doğal haklarının kullanımı toplumun diğer üyelerinin aynı haklardan yararlanmalarını sağlayan sınırlarla belirlidir. Bu sınırlar ise ancak yasa ile belirlenebilir.
Madde V
Yasa ancak toplum için zararlı fiilleri yasaklayabilir. Yasanın yasaklamadığı bir şey engellenemez ve hiç kimse yasanın emretmediği bir şeyi yapmaya zorlanamaz.
Madde VI
Yasa genel iradenin ifadesidir. Tüm yurttaşların bizzat ya da temsilcileri aracılığı ile yasanın yapılmasına katılma hakları vardır. Yasa ister koruyucu ister cezalandırıcı olsun herkes için aynıdır. Tüm yurttaşlar yasa önünde eşit olduklarından yeteneklerine göre her türlü kamu görevi rütbe ve mevkiine eşit olarak kabul edilirler bu konuda yurttaşlar arasında erdem ve yeteneklerinden başka bir ayırım gözetilmez.
Madde VII
Bir kimse ancak yasanın belirlediği hallerde ve yasanın öngördüğü şekillere uyularak suçlanabilir yakalanabilir ve tutuklanabilir. Keyfi emirler verilmesini isteyenler keyfi emirler verenler bunları uygulayanlar ya da uygulatanlar cezalandırılır. Ancak yasaya uygun olarak yakalanan yasaya uymaya çağrılan her yurttaş anında itaat etmelidir direnirse suçlu olur.
Madde VIII
Yasa ancak açık ve zorunlu olarak gerekliliği beliren cezaları koymalıdır ve bir kimse ancak suçun işlenmesinden önce kabul ve ilan edilmiş olan ve usullüne göre uygulanan bir yasa gereğince cezalandırılabilir.
Madde IX Her insan suçlu olduğuna karar verilinceye kadar masum sayılacağından tutuklanmasının zorunlu olduğuna karar verildiğinde yakalanması için zorunlu olmayan her türlü sert davranış yasa tarafından ağır biçimde cezalandırılmalıdır.
Madde X
Hiç kimse inançları nedeniyle bunlar dini nitelikteki inançlar olsa bile tedirgin edilmemelidir; meğer ki bu inançların açıklanması yasayla kurulan kamu düzenini bozmuş olsun.
Madde XI
Düşüncelerin ve inançların serbest iletimi insanın en değerli haklarındandır. Bu nedenle her yurttaş serbestçe konuşabilir yazabilir ve yayınlayabilir ancak bu özgürlüğün yasada belirlenen kötüye kullanılması hallerinden sorumlu olur.
Madde XII
İnsan ve yurttaş haklarının güvenliği bir kamu gücünü gerektirir bu nedenle bu güç herkesin yararı için kurulmuştur yoksa bu gücün emanet edildiği kişilerin özel çıkarları için değil.
Madde XIII Kamu gücünün devamını sağlamak ve idarenin masraflarını karşılamak için herkesin bir vergi vermesi kaçınılmazdır. Vergi tüm yurttaşlar arasından olanakları oranında eşit olarak dağıtılır.
Madde XIV
Tüm yurttaşların bizzat ya da temsilcileri aracılığı ile verginin gerekliliğini belirlemeğe vergilemeyi serbestçe kabul etmeye vergi gelirlerinin kullanılmasını gözlemeye ve verginin miktarını matrahını tahakkuk biçim ve süresini belirlemeye hakkı vardır.
Madde XV
Toplumun tüm kamu görevlilerinden görevleriyle ilgili olarak hesap sormak hakkı vardır.
Madde XVI
Hakların güven altına alınmadığı kuvvetler ayrılığının yapılmadığı bir toplumda Anayasa yoktur.
Madde XVII
Mülkiyet dokunulmaz ve kutsal bir hak olması nedeniyle yasa ile belirlenen kamu ihtiyacı açıkça gerekmedikçe ve adil ve peşin bir tazminat ödenmedikçe kimse bu haktan yoksun bırakılamaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi

İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insan hakları bildirgesi, fransız insan ve yurttaş hakları bildirgesi, insan ve yurttaş hakları bildirisi, 1789 fransız insan ve yurttaş hakları bildirgesi, fransız insan ve yurttaş hakları bildirisi, fransız ihtilali insan hakları bildirgesi, fransız insan ve yurttaş hakları beyannamesi, fransa insan ve yurttaş hakları bildirgesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 11-03-2011 03:13
İnsan Hakları Kavramı Gelişimi ve Düşünsel Temelleri elif Kadın ve Hukuk 0 08-03-2011 02:45
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 05:39
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 04:47
İnsan Hakları Konulu Çocuk Şiiri elif Çocuk Şiirleri 0 15-06-2009 11:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats