bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Kadın ve Hukuk

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-03-2011, 01:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Evlat Edinmenin Yasal Olarak Düzenlenişi

Evlat Edinmenin Yasal Olarak Düzenlenişi

EVLAT EDİNME bir çocuğun ya da gencin çocuğu olmayan bir başka kişinin evladı yani çocuğu olmasını sağlayan yasal bir işlemdir. Çocuk sevmesine ve istemesine karşın çocuk sahibi olamayan çiftler ya da bireyler çeşitli nedenlerle gerçek aileleri tarafından bakılamayan çocukları yetiştirmeyi üstlenirler. Ev*lat edinme tüm toplumlarda yüzyıllardan beri süregelmiştir. Bugün ise çocuksuz ailelerin ya da kişilerin çocuk özlemlerini gidermenin yanı sıra kimsesiz çocukların güvenli bir ortamda büyütülmelerini sağlamak için ko*şullarının içinde bulunulan toplumun gele*neklerine uygun yasalarla belirlendiği hukuk*sal bir kurumdur.

Evlat Edinmenin Yasal Düzenlenişi

Bazı batı ülkelerinde evlat edinme evlat edinmek isteyen kişilerin resmi ya da özel kuruluşlara başvuruda bulunmasıyla gerçek*leşir. Aynı başvuruyu çocuğunu evlatlık ola*rak vermek isteyen aileler de yapabilir. Bu başvurudan sonra kuruluş evlat edinecek olanların sağlık durumunu eğitim düzeyini geçim olanaklarını ve etnik kökenlerini göz önünde tutan araştırmalar yaparak çocuk için uygun kişiler olup olmadıklarını saptar sonucu olumlu ise mahkemeye kararıyla Medeni Kanunu'nda belirlenmiş koşullara bağlı olarak ve yargıç izniyle gerçekleşir. Buna göre en az 35 yaşında olan ve yasal bir evlilik içinde doğmuş çocuğu bulunmayanlar bir çocuğu evlat edinebilirler. Evlat edinen kişi evlatlıktan en az 18 yaş büyük olmalıdır. Evlat edinilen kişi ergin ya da sezgin ise onayının alınması zorunludur. (Ergin 18 yaşı*nı doldurmuş sezgin ise doğru ve yanlışı iyi ve kötüyü ayırt edebilecek akıl gücüne sahip olan yani çok küçük yaşta olmayan zekâ geriliği ya da akıl hastalığı gibi ruhsal ya da fiziksel bozukluğu bulunmayan kişiler için kullanılan hukuk terimleridir.) Evlat edinile*cek kişi küçükse ana babasının yoksa yasal vekilinin ve yargıcın izni gerekir.
Evlat edinmek isteyen kişi yasada belirtilen koşullara sahipse yargıç izni almak üzere başvuruda bulunur. Yargıcın izni alındıktan sonra resmi bir senet düzenlenir ve evlat edinenin doğum kütüğüne işlenir. Böylece evlat edinen kimse ana baba hak ve ödevleri*ni yerine getirme yükümlülüğünü üstlenmiş olur. Evlat edinilen kişi ise kendisini evlat edinenin soyadını alır ve mirasçısı olur.

Evlat Edinme Kurumunun Sorunları

Evlat edinmiş bulunan ailelerin hemen heps çocuklarına bu durumu açıklamanın güçlüğ nü yaşarlar. Psikologlar anlayabilecek y; gelir gelmez ailenin çocuğa evlat edini' olduğunu söylemesi gerektiği görüşünde leşiyorlar. Aileleri bu konuda olabildi dürüst ve açık olmaları için uyarıyorlar edinilen çocuklar durumu öğrendikter bazı sorunlar çıkabilir. Genellikle gerilerini merak eder ve onları bulmak isterler.

Ayrıca "evlilik dışı" yani evli olmayan bir anneden doğan çocukların çıkarlarına uygun yeni yasal düzenlemeler ve toplumların bu çocukları benimsemekte eskisine göre daha hoşgörülü olması da etkenlerden biridir. Böy*lelikle daha önceleri karşılaşılan zorluklar nedeniyle evlatlık olarak verilen evlilik dışı çocuklar artık anneleriyle birlikte yaşayabil*mektedir.
İki büyük dünya savaşının getirdiği yıkım yüz binlerce çocuğun babasını yitirme*sine yol açmış savaş sonrası bu çocukların sıcak bir yuvaya kavuşturulması önde gelen sorunlardan biri olmuştu. Bugün ise gelişmiş ülkelerde evlat edinmek isteyenlere bazı kuruluşlar aracılığıyla azgelişmiş ülkelerdeki yoksul ailelerin çocukları ya da savaş deprem gibi yıkımlara uğramış ve ailesiz kalmış ço*cuklar önerilmektedir. Bunun sakıncaları ise çocuğun kökenlerinden kopuk seçme hakkı olmaksızın farklı bir ırk ulus ve dili benimse*mek durumunda kalmasıdır. İnsancıl bir dav*ranış olarak fiziksel ya da ruhsal bazı özürleri olan ve ailelerinin istemediği ya da sorumlu*luklarını üstlenemediği çocukları evlat edi*nenler de vardır. Ne var ki olumlu yöndeki gelişmelere karşın bugün hâlâ çok sayıda özürlü çocuk evlat edinilmeyi beklemektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evlat Edinmenin Yasal Olarak Düzenlenişi

Evlat Edinmenin Yasal Olarak Düzenlenişi konusu, GENEL KÜLTÜR / Kadın ve Hukuk forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: yasal olmayan evlatlık, yasal yoldan evlatlık, yasal olmayan yollardan evlat edinme, yasal yoldan evlatlık vermek, yoksul ülkelerden evlat edinme,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
bekaret kontrolü yasal mıdır??? Jülyet Kadın ve Hukuk 3 07-05-2015 06:41
Evlat Edinmenin Sona Ermesini Gerektiren Nedenler Nelerdir? elif Kadın ve Hukuk 0 05-03-2011 11:20
Evlat acısı! nimlahza İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 2 05-03-2011 12:15
Türkiye'de İnsan Hakları Alanında Yasal Değişiklikler Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 07:05
Yasal çalışma saati Jülyet Kadın ve Hukuk 0 20-04-2010 03:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:25 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats